Tarasy

Donice na tarasie i w ogrodzie – stylowo zaprojektuj przestrzeń zewnętrzną

Doniczka na tarasie ekran prywatności-kolor-przyciągający wzrok-mały-duży

Zaciszny ogród i przytulny taras przekształcają teren zewnętrzny w oazę dobrego samopoczucia i gwarantują przyjemny pobyt na świeżym powietrzu. Nie tylko kwietniki, krzewy i drzewa dodają uroku Twojej własnej wyspie spokoju – donice można również efektownie ustawić i oferują wiele możliwości aranżacyjnych. Niezależnie od tego, czy chodzi o osłonę prywatności w przytulnej części wypoczynkowej, jako oszczędzającą miejsce alternatywę dla kwietnika, czy też o wizualną granicę między różnymi obszarami – donice na tarasie i w ogrodzie stały się prawdziwymi, wszechstronnymi. W artykule dowiesz się, jak stylowo i funkcjonalnie zaprojektować teren na zewnątrz, na co zwrócić uwagę przy zakupie doniczek i jakie materiały mrozoodporne są odpowiednie.

Donice na tarasie i w ogrodzie dają wiele możliwości aranżacyjnych

donica-taras-białe-włókno szklane-okrągły-poli rattan

Tradycyjnie na tarasie jest miejsce na donice – jako niedroga alternatywa dla balustrad, jako łatwy w pielęgnacji wariant chroniący prywatność lub jako unikalne przegrody pokojowe.

Donice na tarasie – jako przegroda pokoju

Wolną przestrzeń na tarasie można podzielić na strefy donicami – np. grill i jadalnia są wizualnie oddzielone od kącika wypoczynkowego. Doniczki można następnie przestawiać w zależności od potrzeb.

Wiadra wykonane z włókna szklanego w formie bloku najlepiej nadają się do stosowania jako przegrody pomieszczeń – z jednej strony materiał waży znacznie mniej niż kamień lub ceramika, z drugiej strony włókno szklane jest bardzo wytrzymałe i może z łatwością wytrzymać zimno i wilgoć nawet w zima. Blokowy kształt nie tylko zachwyca swoim nowoczesnym wyglądem, ale również okazał się bardzo funkcjonalny – kilka donic można łączyć wedle uznania.

Donice na tarasie, mediterranean-terracotta-privacy-trees-pot

Doniczka na tarasie jako osłona prywatności

Jeśli taras znajduje się tuż obok sąsiedniego domu, wymagana jest odpowiednia osłona prywatności. W tym celu na rynku oferowane są specjalne doniczki. Tak zwany Sadzarka XXL są wąskie i wysokie, dzięki czemu korzenie żywopłotów mogą rozchodzić się ku dołowi – jest to ważny warunek ich szybkiego wzrostu. W ten sposób miejsce do siedzenia może być osłonięte przed obcymi, a jednocześnie ogrodnik-hobbysta oszczędza się żmudnej pracy ogrodniczej i pielęgnacji żywopłotu.

Donice w ogrodzie – funkcjonalny i stylowy element wystroju

Donice cieszą się coraz większą popularnością nie tylko na tarasie, ale również w aranżacji ogrodu – już przy wejściu tworzą płynne przejście między wnętrzem a zewnętrzem, a ustawione wokół basenu wydobywają to, co najlepsze w strefie wellness. Donice podkreślają granice, chodniki lub ukrywają nieestetyczne miejsca w ogrodzie.

Rośliny doniczkowe stanowią również łatwą w pielęgnacji i zajmującą niewiele miejsca alternatywę dla klombów do ogrodu działkowego lub tarasu na dachu. Stosuje się je również w problematycznych przypadkach, np. gdy egzotyczne rośliny nie chcą rosnąć na lokalnej glebie ogrodowej lub zbocze wzgórza znacznie utrudnia sadzenie.

Donice na taras i w ogrodzie – materiały i modele

Donice na tarasie terakota-śródziemnomorska-rośliny-lawendowe-schody

Sadzarka z terakoty. Terakota / z wł. „terra cotta” / donice wykonane są z wypalonej gliny. Materiał cieszył się dużą popularnością od czasów starożytnych i do dziś jest bardzo popularny ze względu na swój naturalny wygląd. Ale doniczki z terakoty mają też spore wady – glina z otwartymi porami może wchłaniać wodę, tworzy szare wykwity wapienne i w zasadzie nie jest mrozoodporna.

Pojemniki na rośliny wykonane z kamienia naturalnego harmonijnie wpasowują się w ogród, ale ze względu na dużą wagę materiał raczej nie nadaje się na taras.

Sadzarka z włókna szklanego i tworzywa sztuczne stały się alternatywą dla naturalnego kamienia i terakoty. Są znacznie lżejsze, wytrzymałe i nie chłoną wody. Jego powierzchnia, zaprojektowana jak glina, kamień czy beton, trudno odróżnić od oryginału. Ponieważ ściany doniczek są hydrofobowe, nie nasiąka wodą, a rośliny czują się komfortowo.

donica-taras-włókno szklane-liliowo-fioletowy-ekran prywatności