Tarasy

Czyszczenie tarasu – prawidłowe czyszczenie desek tarasowych i płytek

Czyszczenie tarasu-deski tarasowe-taras na dachu-biała-pergola-nowoczesna

Wraz z wiosennym porządkiem taras jest również w drodze. To zadziała przy prostych domowych środkach zaradczych i odrobinie wysiłku. Przed tobą Sprzątanie tarasu ważne jest, aby mieć jasny obraz swojego aktualnego stanu. W zależności od materiału powinieneś postępować inaczej i użyć alternatywnych środków. Przede wszystkim nie zaleca się korzystania z klubu chemicznego na świeżym powietrzu.

Oczyść taras – bez chemii

Czyszczenie tarasu-taras-drewno-rodzaje-szara-pergola

Lepiej unikać stosowania środków chemicznych na zewnątrz, gdyż niszczą one środowisko, wypłukują toksyny do gleby i ją zanieczyszczają. Domowe środki chronią również przed zabrudzeniami i jednocześnie chronią Twoje zdrowie. Jest jednak trudniejszy w użyciu.

Czyszczenie tarasu – nowoczesne kamienne płyty tarasowe

Czyszczenie tarasu-płyty tarasowe-szary-beton-porcelana-kamionka

Możesz dokładnie wyczyścić kamienne płyty za pomocą domowego środka czyszczącego. Weź sodę, skrobię kukurydzianą i trochę nadmanganianu potasu (dostępne w aptekach) i rozpuść domowe środki w wodzie. W każdym razie używaj rękawiczek i pamiętaj, że nadmanganian potasu może być toksyczny. Pozwól mu zadziałać, a następnie ponownie zetrzyj.

Sprzątanie tarasu – przepis na domowy środek czyszczący

Czyszczenie tarasu-płyty tarasowe-kostka-dekoracyjna-akcenty-beton

Przygotuj sam środek czyszczący do kamiennych płyt tarasowych:

  • 10 litrów wody
  • 15 gramów nadmanganianu potasu
  • 100 gramów sody
  • 2-3 łyżki mąki kukurydzianej (możesz też dodać więcej)

Czyszczenie tarasu – betonowe płyty tarasowe

czyszczenie-tarasu-płyty-tarasowe-zestaw-betonowy-w-szary-offset

W przypadku gruboziarnistego brudu na betonie pomaga piasek o ostrych krawędziach, który poleruje powierzchnię i usuwa zabrudzenia. Możesz wtedy użyć myjki wysokociśnieniowej. Użyj specjalnego nasadki (mocowanie powierzchniowe), aby płyty się nie złamały. Zwróć uwagę na krawędzie i łączenia.

Oczyść taras myjką wysokociśnieniową

czyszczenie-tarasu-płyty-tarasowe-chodnik-trawnik-ogrodowy-beton

Podczas korzystania z myjki wysokociśnieniowej należy przestrzegać właściwych wskazówek. Nie ustawiaj ciśnienia wyższego niż to konieczne, aby uniknąć zepsucia powierzchni i odprysków na ścianach i oknach. Nasadka powierzchniowa z obrotowymi dyszami i szczotką przyczynia się do ukierunkowanego rozpuszczania brudu. W porównaniu z wężem ogrodowym strumień ciśnieniowy wymaga ośmiokrotnie mniej wody.

Oczyść spoiny tarasowe

czyszczenie-tarasu-płyty-tarasowe-beton-spoina-trawnik-dekoracyjny

Chwasty często kiełkują między talerzami na tarasie. Unikaj środków chemicznych, które zwalczają chwasty, ale także zatruwają glebę i używaj urządzenia płomieniowego. Dostępny w handlu palnik gazowy jest również dostępny dla małych powierzchni. Wskazane jest wcześniejsze przetestowanie płomienia i powierzchni w ukrytym miejscu.

Sprzątanie tarasu – deski tarasowe o naturalnym wyglądzie

czyszczenie-tarasu-taras-wskazówki-pielęgnacja-olej-farba

W zależności od wrażliwości i rodzaju drewna należy bardzo uważać przy dokładnym czyszczeniu powierzchni drewnianych. Jako naturalny mechanizm ochronny, drewno z czasem szarzeje, zwłaszcza gdy jest wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Drewno jest mocno chropowate poprzez obróbkę strumieniem ciśnieniowym

Oczyść drewniany taras – nigdy nie myjką wysokociśnieniową

Myjka ciśnieniowa

Generalnie desek tarasowych nigdy nie należy czyścić myjką wysokociśnieniową. Siła strumienia wody niszczy włókna drewna, uszkadzając w ten sposób połączenia i panele. Wtedy drewno jest szybciej atakowane przez brud i glony. W każdym razie nie zaleca się stosowania myjek wysokociśnieniowych do powlekanych desek drewnianych, ponieważ warstwa farby zostanie usunięta.

Sprzątanie i konserwacja tarasu Bankirai

czyszczenie-tarasu-taras-tarasy-kolory-oleje-czerwono-brązowy

Aby wyczyścić taras wyłożony drewnem, użyj szorowarki i miękkiego mydła, a następnie dokładnie umyj i mocno wyszoruj, aż wszystkie mylące obszary staną się jednolite. Jeśli drewno jest bardzo brudne lub zniszczone, obszary te należy z grubsza zamieść.

Sprzątanie tarasu Bankirai – stosuj przyjazne dla środowiska domowe środki zaradcze

czyszczenie-tarasu-taras-drewniana poręcz-widok-jezioro-przyroda

Zrób sam środek czyszczący. Wymieszaj sodę ze skrobią kukurydzianą i letnią wodą. Niech mieszanina się zagotuje, aby stała się miazgą. Na płytki nałożyć samodzielnie przygotowany środek do czyszczenia tarasów i pozostawić na 4-5 godzin. Po czasie działania wystarczy wyszorować deski, co jest stosunkowo wyczerpujące.

Sprzątanie tarasu – przepis na domowy środek czyszczący

czyszczenie-tarasu-taras-wskazówki-pielęgnacja-koloru-oczywiście

Przygotuj sam środek czyszczący do desek:

  • kilka łyżek mąki kukurydzianej
  • 100 gramów sody
  • 5 litrów letniej wody

Czyszczenie i pielęgnacja drewnianego tarasu – olejowanie

Pracownik nakładający plamę na pokład

Na zewnątrz najlepiej olejować drewniane deski podłogowe. Oleje szczególnie nadające się do tego celu dostępne są również w kolorach – ciemnym lub jasnym, czerwonawym, brązowym lub naturalnym. W celu uzyskania efektu do klarownego oleju dodawane są pigmenty. Dzięki temu naturalnie jasny rodzaj drewna może być nieco bardziej egzotyczny. Aby dłużej zachować piękny wygląd, drewniany taras należy co roku ponownie olejować. W przeciwnym razie pigmenty złuszczą się z powodu wilgoci.