Tarasy

Budowa tarasu – porady i wskazówki dotyczące planowania i doboru materiałów

Pomysł na projekt ogrodu na patio z drewna

Jeśli obecnie planujesz budowę tarasu, odgadniemy kilka ważnych wskazówek i trików, jak możesz to zaplanować tanio, stylowo i konsekwentnie!

Budowa tarasu w ogrodzie – dobór materiałów

Materiały budowlane taras ogród

 Jeden z największych błędów w Budowa tarasu to wybór materiału. Bardzo często kupuje się drewno wysokiej jakości i oszczędza się na śrubach. Nie oszczędzaj na śrubach złej jakości, ponieważ może to kosztować trwałość całej konstrukcji. Śruby te są narażone na korozję, plamią drewno i nie utrzymają wystarczająco mocno tarasu. Wszystko to może skutkować tylko jednym – kosztownymi remontami przed terminem. Z kolei śruby ze stali nierdzewnej zostały specjalnie wykonane z myślą o trudnych warunkach i złej pogodzie, nie są zagrożone korozją i będą Ci służyć przez długi czas. Na otwartych tarasach należy unikać, choć często stosowanych, galwanizowanych śrub cynowanych. Jeśli naprawdę nie chcesz widzieć śrub na tarasie, możesz zainwestować w ukryte łączniki – nadal możesz zapytać o materiały i modele w lokalnym sklepie z narzędziami.

Budowa tarasu – jakie drewno do jakiego tarasu

Tarasy budują zalety materiału drewnopochodnego

Właściciele domów, którzy? Budowa tarasu masz więcej opcji niż kiedykolwiek wcześniej. Drewno jak cedr to tradycyjny i bardzo popularny wybór. Możesz nawet kupić drewno joe lub jarrah, które są bardzo trwałe i bogate w kolory. Oczywiście kosztują więcej, ale ich trwałość sprawia, że ​​taras będzie służył przez długi czas. Szukając nowych materiałów, winyl może być Twoim wyborem – może przetrwać dziesięciolecia i praktycznie nie wymaga konserwacji. Ale wygląda zupełnie inaczej niż prawdziwe drewno – więc naprawdę musisz polubić ten projekt. Jeśli wybrałeś już odpowiedni materiał, możesz zaplanować swój taras na kilku poziomach, a nawet uwzględnić schody.

Konstrukcja tarasu – z balustradami lub bez

Balustrada tarasowa ogrodowa klatka schodowa

Gdy jesteś o krok do przodu i już wybrałeś materiał i kształt tarasu, możesz już pomyśleć o szczegółach. Czy to balustrada szklana, metalowa czy winylowa – możesz improwizować z kolorami i materiałami. Przy prawidłowym wykonaniu balustrady mogą stać się prawdziwą atrakcją projektu. W każdym razie, jeśli wolisz omijać balustrady i zamiast tego mieć otwarty taras w ogrodzie, możesz zaplanować dwa lub trzy stopnie. Duże i szerokie schody jak na zdjęciu otwierają taras na ogród i oferują dodatkowe miejsca do siedzenia /szczególnie dla dzieci/.

Zabudowa tarasu – akcentowanie akcentów

Oprawy oświetleniowe ogrodowe pergola

Pergola może drastycznie zmienić ogólny wygląd ganku i dlatego jest koniecznością podczas planowania Budowa tarasu do dostarczenia. Nie tylko rzuca cienie, ale można tam zamontować światła, wentylatory, rośliny, a nawet głośniki. Obiecuje komfort i świetną zabawę na świeżym powietrzu. Jest też duża zaleta – pergola generalnie nie kosztuje dużo, ale łatwiej jest, jeśli jest częścią całej konstrukcji od początku, niż później. Postaw akcenty w wystroju – ciekawe oświetlenie może jedynie ozdobą tarasu. Wybierz akcenty zgodne ze stylem domu. Zbuduj ławki, zaplanuj kilka roślin doniczkowych, a nawet huśtawkę, aby ganek wyglądał zachęcająco i przytulnie. Eksperymentuj z kolorami – w dzisiejszych czasach taras niekoniecznie musi być pomalowany na kolory ziemi, może wyglądać nietuzinkowo.

Budowa tarasu – jaki kształt

Taras ogrodowy okrągły kształt

Możesz zaplanować taras w zależności od dostępnej przestrzeni i wielkości ogrodu. Możesz zaplanować asymetryczny taras z wieloma narożnikami lub okrągłą konstrukcją – a tym samym dodać osobisty i osobliwy akcent.