Szatnie i meble do przedpokoju

Zbuduj własną szafę z palet – instrukcje i pomysły

Szafa wykonana z palet - zbuduj własne instrukcje

Stylowe meble i akcesoria do domu i ogrodu można wykonać z solidnych drewnianych palet. Ich niepowtarzalny industrialny urok sprawia, że ​​meble paletowe przyciągają wzrok w każdym pomieszczeniu. Niektóre z najpopularniejszych projektów to niskie łóżka, eleganckie stoliki kawowe i podnoszone łóżka na kwiaty, zioła, a nawet warzywa. Wyniki są wyjątkowe i imponujące! Dzisiaj przedstawimy Wam kolejny świetny pomysł – palety doskonale sprawdzają się również jako surowiec do budowy szatni halowych. Poniżej znajdziesz instrukcje i kilka pomocnych wskazówek, jak samodzielnie zbudować praktyczną szafę z palet.

szatnia-paleta-zbuduj-sam-pętle

Zwłaszcza jesienią i zimą szatni pod marynarkami, płaszczami, czapkami, szalikami i rękawiczkami wszystkich domowników w ogóle nie widać. A gdy wiosną robi się cieplej, zimowe ubrania są wymieniane i można je schować z powrotem do szafy. Wtedy szatnia staje się prawdziwą atrakcją w korytarzu i nie wolno jej zaniedbywać. Własnoręcznie wykonana szatnia z palet zapewniłaby miejsce do przechowywania i nadałaby Twojemu wejściu indywidualny charakter.

szatnia-palety-zbuduj-sam-materiały-instrukcje

Przede wszystkim powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednią drewnianą paletę. Możesz je kupić, a nawet dostać za darmo w sklepie z narzędziami. Paleta Euro ma standardowe wymiary 1200 x 800 x 144 mm. Zanim zaczniesz budować swoją garderobę, upewnij się, że drewniana paleta jest czysta i sucha. To ułatwi Ci pracę.

Materiały i narzędzia:

– Piła ręczna

– Bezprzewodowy śrubokręt

– linijka kątowa 90 stopni – długość co najmniej 70 centymetrów

– Ołówek

– Szlifierka oscylacyjna z ok. 100 mm płytą szlifierską o ziarnistości 60 i 80

– ewentualnie papier ścierny

-5 sztuk małych wieszaków na płaszcze

– 3 duże wieszaki na płaszcze

– Śruby 3 x 18 mm 16 sztuk

– Śruby 3 x 40 mm 8 szt. lub więcej

– Wspornik montażowy 2 sztuki – prawy i lewy

– Kołki do ścian betonowych 8 x 40 mm – 2 szt. (Upewnij się, że drewniane palety są ciężkie i mogą ważyć około 25 kg. Szatnia musi być zatem przymocowana do solidnej ściany)

– Opcjonalnie: glazura i szczotka do drewna

Krok 1 – Zmierz z tyłu

szatnia-paleta-zbuduj-sam-pomiar

W przypadku prostej szatni drewniana paleta może być przetwarzana w oryginalnej formie bez przycinania na wymiar. Jeśli jednak Twój korytarz jest dość wąski, paleta może wyglądać na zbyt nieporęczną. Ten wariant jest alternatywą.

Odwróć paletę. Za pomocą ołówka narysuj linię przez środek palety, wzdłuż środkowej deski podłogowej (jak pokazano na rysunku). Ostatecznie powinny być tylko trzy pionowe deski.

Krok 2 – Znakowanie z przodu

szatnia-paleta-zbuduj-sam-ołówek

Teraz ponownie odwróć drewnianą paletę przodem do góry. Odmierz 14 cm od krawędzi palety i narysuj prostą linię przez wszystkie 5 desek.

Krok 3 – cięcie

szatnia-paleta-zbuduj-sam-piła ręczna

Użyj piły, aby ciąć wzdłuż podanej linii. Zacznij od przodu – ułatwi to odcięcie desek z tyłu.

Krok 4 – szlifowanie

szatnia-palety-zbuduj-sam-docinaj

Surowe drewno palety należy przeszlifować. Zapobiega to późniejszemu zranieniu się odłamków. Przed szlifowaniem wszystkie główki gwoździ powinny być pogłębione o około 1-2 mm. Szybciej wykonasz ten krok dzięki szlifierce orbitalnej. Zacznij od szlifowania zgrubnego i użyj mniejszego ziarna – 60 i 80. Najlepiej pracować przeciwnie do ruchu wskazówek zegara z umiarkowanym wysiłkiem. Paletę można następnie ponownie przeszlifować papierem o ziarnistości 120.

Krok 5 – przymocuj wspornik montażowy

garderoba-palety-zbuduj-sam-zawiasy

Teraz wsporniki montażowe należy zamontować z tyłu. Otwory powinny być skierowane do góry. Warto wiedzieć, że niektóre uchwyty montażowe (takie jak na zdjęciu) sprzedawane są jako prawy i lewy – uważaj, aby nie kupić dwóch takich samych uchwytów montażowych. Użyj trzech śrub 40 mm.

Krok 6 – zamontuj wieszaki na płaszcze

garderoba-palety-zbuduj-sam-na-ściany

Ostatnim krokiem jest montaż haczyków. Służą do tego 3 śruby montażowe 18 mm. Potrzebny będzie tutaj śrubokręt. Drewno palety jest miękkie, więc nie powinieneś mieć problemów z ręcznym śrubokrętem. Określ, na jakiej wysokości należy zamontować haki.

Szatnia z palety gotowa!

szatnia-palety-zbuduj-sama-naturalna

I zrobione! Teraz możesz zamontować własnoręcznie wykonaną szafę na ścianie. Powodzenia w kopiowaniu!

Inny wariant: zdemontuj paletę i użyj drewnianych desek

Szafa z palet-zbuduj-sam-jasnoniebieskie-kurtki

Jeśli paleta nie mieści się w przewidzianej przestrzeni, istnieje możliwość jej rozebrania i wykorzystania poszczególnych części. Uzyskane deski można wykorzystać na wiele sposobów. W ten sposób możesz dostosować szafę paletową do własnych potrzeb i dostępnej przestrzeni.

Elastyczne haczyki S jako fajna alternatywa

Nawiasem mówiąc, niekoniecznie możesz mocno przykręcić haczyki na ubrania. Tutaj widzimy świetny przykład z dużymi metalowymi hakami typu S. Oszczędzają one miejsce, mają dużą ładowność, są niedrogie i można je elastycznie stosować.

Usuń szatnię z palet

palety-szafa-zbuduj-siebie-haczyki

Od Ciebie zależy, czy pomalujesz palety. To zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeśli Twoja paleta ma brzydkie zabrudzenia i plamy, lepiej użyć kryjącej farby akrylowej. Wybór koloru szafy jest więc kwestią gustu. Aby farba dobrze przylegała, po szlifowaniu paleta powinna być odpylona i sucha.

Szafa w stylu shabby chic

Aby nadać szafie ładny wygląd w stylu shabby chic, możesz wypróbować tę ciekawą technikę: Gdy tylko nałożysz lakier na drewno za pomocą pędzla, natychmiast zetrzyj większość farby szmatką. W ten sposób nadal można zobaczyć oryginalny kolor drewna. Inną techniką nadającą meblom wygląd vintage jest szlifowanie lakieru. Aby stworzyć ślady użytkowania, przeszlifuj paletę w określonych miejscach papierem ściernym lub szczotką drucianą.

Lazura z dekorem drewnopodobnym wyraźnie pokazuje słoje drewna

Ale jeśli chcesz zachować naturalne słoje drewna na palecie, możesz użyć glazury z dekorem drewna. Pozostaw glazurowaną paletę do wyschnięcia na 24 godziny. Następnie możesz pomalować paletę bezbarwnym lakierem. Niech całość ponownie dobrze wyschnie przez 24 godziny. Dopiero wtedy powinien nastąpić ostateczny montaż akcesoriów.

Urozmaicaj swoją garderobę farbami i szablonami

szatnia-paleta-slogan-kolor

Jak wspomniano wcześniej, wybór koloru zależy od osobistego gustu. Szlifowana drewniana powierzchnia palet ma prawie każdy rodzaj koloru i glazury. Możesz również użyć farby ściennej do malowania. Palety często są pomalowane na biało, ale można oczywiście wybrać inne kolory. Świetnym pomysłem byłoby umieszczenie na drewnianych deskach ładnego powiedzenia, takiego jak „Home Sweet Home” lub „Miłość to wszystko, czego potrzebujesz”. Najlepiej używać farby w sprayu i zapewnić odpowiednią wentylację. W żadnym wypadku nie należy wdychać mgiełki rozpylonej.

znajdź fajne alternatywy dla wieszaków na płaszcze

szafa-drewno-upcykling-łyzki-zamiast-haczyków

Trend upcyklingu nie zna granic. Do tej pory mamy wiele możliwości ożywienia starych artykułów gospodarstwa domowego. Kolejnym świetnym pomysłem są te haczyki wykonane ze starych łyżek. Mają tak wiele osobowości i doskonale łączą się z klasycznym wyglądem drewna. Do wywiercenia otworów potrzebne będzie wiertło do metalu. Jeśli łyżek nie da się zgiąć ręcznie, można również użyć szczypiec. Ale uważaj, żeby się nie przełamał.

Różne rodzaje szatni

garderoba-palety-wolnostojące-szara

Możesz samodzielnie zbudować szatnię z palet w różnych rozmiarach i kształtach. Dostępne są wolnostojące wieszaki na ubrania lub zajmujące mało miejsca wieszaki ścienne. Szatnie wiszące można również łączyć z półkami i wąskim stołem w przedpokoju.

Na przykład pudełka na wino idealnie komponują się z rustykalnym urokiem drewnianych palet! Można je zamontować na ścianie pod szatnią paletową za pomocą śrub i kołków, otworem skierowanym do przodu. Aranżacja wymaga kreatywnego eksperymentowania!

Jednym z nich jest przechowywanie butów

szatnia-palety-buduj-półki-ścian-buty

W szatni zawsze jest miejsce do przechowywania butów w przedpokoju. Można to zwykle znaleźć pod szatnią.

W przedpokoju nie brakuje komód i szafek na buty. Jeśli jednak szukasz nietypowego wariantu, ten stojak na buty wykonany z palet może ci się spodobać. Pozwala to na przechowywanie butów w pionie. Kilka palet ułożonych jedna na drugiej jest również praktycznych i atrakcyjnych. Nie musisz do tego dekonstruować ani edytować palety.

zajmujące mało miejsca stoły halowe wykonane z palet

szafa-paleta-zbuduj-sam-konsola

Jeśli masz paletę, możesz również rozważyć inne projekty DIY na meble do przedpokoju. Na przykład stół w przedpokoju to piękny mebel, który nie tylko pięknie wygląda, ale może również pełnić funkcję dodatkowego miejsca do przechowywania. Zrób blat ze zużytych palet i zamontuj go na solidnej ramie. Szczeliny w palecie zapewniają miejsce na indywidualne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Można je również urozmaicić specjalnie wykonanymi szufladami.