sypialnia

Poradnik po materacach – praktyczne wskazówki, jak podjąć decyzję o zakupie

materace porady-praktyczne-wskazówki-komfort spania-twardość materaca

Materac musi być jak najbardziej optymalny i dostosowany do indywidualnych potrzeb – to jedyny sposób na promowanie głębokiego i spokojnego snu. Ale co dokładnie jest ważne, jeśli chodzi o karimatę? Jakie właściwości musi mieć materac, aby zdrowy sen był naprawdę możliwy? W tym przewodniku po materacach dowiesz się, jak znaleźć odpowiedni materac do swoich potrzeb.

Rodzaje materacy na pierwszy rzut oka

materace doradca-rodzaje-struktury-różne-właściwości

Niezależnie od tego, czy jest to materac z zimnej pianki, sprężyna czy lateks – każdy rodzaj materaca ma swoje specyficzne właściwości, które dostępne są zarówno dla materacy dziecięcych, jak i dla dorosłych. Aby ułatwić podjęcie decyzji, porównaliśmy łącznie sześć modeli według ich właściwości:

Materac z zimnej pianki

– pianka wykonana jest z ropy naftowej

– bardzo elastyczny

– oddychający

– punktowa elastyczna

– przepuszcza powietrze

– wytrzymały

– tańsze niż lateks

Wewnętrzna wiosna

– Składa się ze stalowych sprężyn, wełny, bawełny i innych materiałów

– wytrzymały

– dobra termoregulacja

– dobra regulacja wilgotności

– niezbyt elastyczna w punktach

– tani

materace porady praktyczne-wskazówki-spanie-nawyki-stopień twardości materaca

Kieszonkowy rdzeń sprężynowy

– Budowa podobna do rdzenia sprężyny, ale sprężyny pakowane pojedynczo, stąd nazwa

– wyższa elastyczność punktowa niż sprężyna wewnętrzna

– droższe niż sprężyna wewnętrzna

Materace naturalne

– Wypełnienie wykonane z różnych materiałów takich jak słoma, wełna czy włosie końskie

– Materace z włosia końskiego są szczególnie drogie, ale mają najwyższą elastyczność. Potrafią wchłonąć dużo wilgoci

– Materace ze słomy są niezwykle twarde

– Naturalne materace wypełnione łuską, są elastyczne, podobne do piasku, ale utrudniają obracanie się, ponieważ nie oferują zawieszenia

materac-porady-praktyczne-wskazówki-miękka-bawełna-roślina

lateks

– Dostępny w syntetycznym i naturalnym lateksie

– ciężki

– stabilny wymiarowo

– antyseptyczne

– zapobiega roztoczom i bakteriom

– wysoka elastyczność punktowa

Futony

– Składają się z cienkich warstw bawełny i są dodatkowo wyściełane włóknami w Europie dla większej elastyczności

– Modele z rdzeniem z lateksu, końskiego włosia, wełny owczej lub włókna kokosowego są twarde

– Miękki materac należy codziennie zwijać, aby zapobiec stwardnieniu

– słaba regulacja wilgotności

Zwróć uwagę na gęstość materacy

materac-wybór-podparcie-odciążenie-ciała-kluczowe

Szczególnie w przypadku materacy z zimnej pianki należy zauważyć, że gęstość materaca przekracza Waga objętości, RG w skrócie. Przy zakupie modele powinny być dostarczane z 45 do 55 kg na metr sześcienny być faworyzowanym. Idealnie, materace oferowane są z dostosowanymi strefami ciała dla kobiet i mężczyzn, które uwzględniają różny rozkład ciężaru w zależności od płci. Oprócz ciężaru objętościowego i zoptymalizowanego rozmieszczenia stref należy również zwrócić uwagę na wysokość materaca. Powinien wynosić co najmniej 14 centymetrów. Zasadniczo im wyższy materac, tym większy komfort spania. Wielu dostawców sprzedaje swoje materace w różnych wysokościach. W tym niemiecki specjalista w dziedzinie ortopedii, Ottobock, który oferuje punktowo elastyczny produkt pod marką internetową matrazzo® oraz w sklepie fabrycznym w Duderstadt w Dolnej Saksonii Materac z zimnej pianki o wadze objętościowej 50 kg w dwóch wysokościach około 18 i 22 centymetrów.

Wybór twardości materaca

materace porady praktyczne-wskazówki-gęstość-ciało-waga-twardość

To, czy raczej twardy materac, czy bardziej miękka alternatywa jest idealna do spania przyjaznego dla pleców, zależy od kilku czynników. Na wymagania materaca wpływają między innymi masa ciała i nawyki związane ze spaniem. Na przykład karimata dla mężczyzny, który waży 100 kilogramów i woli leżeć na boku, musi mieć inne właściwości niż materac dla młodej osoby o wadze poniżej 50 kilogramów, która lubi spać na brzuchu. Przy zakupie nowego materaca decydującym czynnikiem w tym kontekście jest stopień twardości. Poniższa lista zawiera informacje o wspólnym podziale stopnia twardości na pięć poziomów. Dane mają jednak charakter wyłącznie orientacyjny:

H1: Do 60 kg masy ciała – > Leżąc uczucie miękkości

H2: 60-80 kg masy ciała – > Uczucie leżenia średnio twarde

H3: 80-100 kg masy ciała – > Ciężkie uczucie podczas leżenia

H4: od 100 kg masy ciała – > Leżąc, czuję się bardzo ciężko

H5: od 130 kg masy ciała – > Leżąc bardzo ciężko

Ponieważ oprócz masy ciała, wielkość ciała odgrywa rolę w wyborze idealnego stopnia twardości, oba dane muszą być zawsze uwzględnione. Z Wskaźnik masy ciała (BMI), który jest obliczany na podstawie tych dwóch parametrów, może więc być pomocny w określeniu odpowiedniego stopnia twardości. Zintegrowana grafika wspomnianego wcześniej internetowego sprzedawcy materacy matrazzo® zawiera informacje na temat odpowiednich Twardość materaca, który pasuje do odpowiedniego BMI i przypisuje tę wartość do trzech stref twardości „miękkiej”, „średniej” i „twardej”:

Jak Oblicz BMI możesz dowiedzieć się na przykład na stronie Uniwersytetu w Hohenheim.

Jeśli wybrano niewłaściwą twardość materaca, cierpi Kręgosłup: Podczas gdy miękki materac powoduje jego zwisanie, kręgosłup jest zakrzywiony, jeśli powierzchnia jest zbyt twarda. Jeśli stopień twardości optymalnie odpowiada osobistym potrzebom, kręgosłup biegnie w linii prostej od dołu do głowy.

materace porady-praktyczne-wskazówki-sypialnia-komfort-sypialnie

Ważne: wypróbuj to!

Niezależnie od tego, czy kupujesz materac w sklepach stacjonarnych, czy przez Internet: Jeśli masz model, który w porównaniu z nim okaże się najlepszym materacem, zdecydowanie powinieneś go wypróbować. Tylko w ten sposób można określić, czy podkładka ma odpowiednią twardość i optymalnie odciąża kręgosłup. Jeśli chodzi o stopień twardości, możesz zastosować zasadę, że materac powinien być twardszy, jeśli jesteś cięższy, a bardziej miękkie alternatywy są zwykle lepszym wyborem dla lżejszych osób. Należy pamiętać, że specyfikacje dotyczące twardości nie są znormalizowane. Dlatego mogą występować różnice między sprzedawcami materacy. Dlatego nigdy nie polegaj na informacjach, a jedynie traktuj je jako pomoc.

Co jeszcze możesz zrobić, aby dobrze się wyspać, wyjaśniliśmy w naszym artykule “Zdrowy sen zimą”.