sypialnia

Jak sprawić, by małe pokoje wyglądały na większe – 7 wskazówek dotyczących sypialni

mała-sypialnia-make-it-look-większe-ścienne-lustrzane-okna-jasne-kolory

My Niemcy jesteśmy najemcami. Jeśli porównać odsetek naszej populacji, która mieszka we własnym mieszkaniu lub domu, z innymi państwami członkowskimi UE, staje się to szczególnie wyraźne. Z zaledwie 52% jesteśmy tutaj na ostatnim miejscu. Dla porównania: z Rumunią, liderem, jest to 96%! Mieszkanie na wynajem w większości przypadków oznacza konieczność jak najlepszego wykorzystania stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Ponieważ bardzo niewiele mieszkań na wynajem jest tak przestronnych, że można mieć kilka dużych pokoi. Często do sypialni nie pasują żadne inne meble poza szafą i łóżkiem. Rezultat: pomieszczenie wydaje się bardzo małe i ciasne. Jednak ten fakt można łatwo zmienić, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek i trików przy projektowaniu i urządzaniu sypialni – lub innego małego pomieszczenia. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest.

Polegaj na jasnych kolorach!

mała-sypialnia-krem-ścienna-farba-dywan

Podstawowa zasada projektowania wnętrz brzmi: jasność tworzy rozmiar. Powinieneś postępować zgodnie z tym w dość wąskiej przestrzeni. Pomaluj ściany i sufit w jasnych odcieniach, takich jak biel lub pastelowe kolory. Unikaj używania wzorów, ponieważ uniemożliwiają one uspokojenie oka. Jeśli zbyt wiele wrażeń odbija się na widzu, pokój również wydaje się przeładowany, a przez to bardzo ciasny.

Jeśli pomalujesz sufit na inny kolor niż ściany, prostym trikiem optycznie powiększysz pomieszczenie. Nie nakładaj farby ściennej na samą górę, ale pozostaw wolny pas o szerokości 10-20 cm u góry. Pomaluj to w tym samym kolorze co sufit. W ten sposób pomieszczenie wygląda na wyższe, a przez to również większe.

Utrzymuj to w porządku!

mała sypialnia-biało-szara-zamówienie

Dla zdecydowanej większości oczywistością jest schludne i czyste mieszkanie. Ale czy wiesz, że porządek może mieć również wpływ na oko, jeśli chodzi o wielkość pokoju? Rzeczy leżące niedbale są odbierane znacznie mocniej w małym pokoju niż w przestronnym. Więc jeśli wokół leży zbyt dużo rzeczy, pomieszczenie wygląda na znacznie mniejsze niż jest. Aby tego uniknąć, należy zapewnić wystarczającą ilość miejsca do przechowywania i zawsze posprzątać książki, czasopisma lub inne rzeczy. W końcu to nie tylko sprawia, że ​​pokój wydaje się większy, ale także czujesz się zauważalnie bardziej komfortowo.

Wypuść trochę powietrza!

Mały pokój często wygląda na bardzo ciasny nie tylko pod względem powierzchni, ale także wysokości. Aby temu zaradzić, do ustawiania mebli należy stosować raczej niskie modele, a także półki i szafki. Na przykład do małego pokoju stelaż z listew z materacem jest znacznie lepszym wyborem niż obszerna rama łóżka. Powinieneś także powiesić obrazy lub lustra w taki sposób, aby nad nimi było jeszcze wystarczająco dużo miejsca. Wszystkie te środki sprawiają, że Twoja sypialnia wydaje się wyższa i większa.

Zoptymalizuj oświetlenie!

oświetlenie-sypialnia-wpuszczane-półki-led

Pojedyncza lampa sufitowa wystarczy, aby całkowicie oświetlić niewielkie pomieszczenie, ale nie daje to żadnego innego efektu. Należy jednak zdecydowanie skorzystać z faktu, że specjalnie umieszczone źródła światła mają również wpływ na postrzeganą wielkość pomieszczenia. Nie tylko zainstaluj centralną lampę, ale użyj kilku małych źródeł światła, takich jak lampka nocna lub pasek LED na szafce. Dzieli to wizualnie pomieszczenie na kilka małych obszarów, co automatycznie sprawia, że ​​wydaje się większe.

Użyj luster!

mała-sypialnia-jasnoszary-turkus-miętowy-lustro

Istnieją dwa powody, dla których duże lustro ścienne sprawia, że ​​Twoja sypialnia wydaje się znacznie większa. Z jednej strony odbicie lustrzane tworzy iluzję większej głębi. Z drugiej strony, wypełniająca pomieszczenie jasność również przyczynia się do tego uczucia. Efekt ten jest szczególnie silny, gdy odbite światło z kolei pada na gładką, jasną powierzchnię. Jeśli odpowiednio zawiesisz lustro, nawet najmniejsze pomieszczenie stanie się przyjemne i przestronne.

Wyczyść okna!

mała-sypialnia-romantyczna-fioletowa-biała-zasłony

Nie tylko lustrzane odbicie daje oczom wrażenie przestrzeni, ale oczywiście także okna. Światło powinno wchodzić do pomieszczenia tak swobodnie, jak to możliwe. Jednak zazwyczaj nie można całkowicie obejść się bez zasłon w sypialni, ponieważ chronią one przed niechcianymi spojrzeniami. Trzymaj to otwarte przez cały dzień i po prostu pamiętaj o następujących rzeczach podczas wieszania: Nie umieszczaj karnisza bezpośrednio nad oknem, ale zostaw trochę miejsca pomiędzy. Jeśli zasłony są odsunięte, powinny zakrywać niewielką część okna po lewej i prawej stronie. Nie mają więc wyraźnie widocznego końca, co sugeruje większą szerokość oka. Postępuj zgodnie z resztą wyposażenia przy wyborze materiału. Jednokolorowe, sięgające podłogi zasłony tworzą optycznie największy efekt powiększenia. U nas znajdziesz między innymi wysokiej jakości modele znanych marek w tym sklepie internetowym.

Trzymaj się jednego stylu!

mała-sypialnia-schabby-chic-pudrowa-różowa-farba-ścienna

Jeśli chcesz umeblować swój dom w modny sposób, masz ogromny wybór różnych stylów. Styl country, shabby chic i industrial to tylko trzy przykłady, które są obecnie bardzo popularne. Niektóre z tych stylów można ze sobą łączyć, ale w małych pomieszczeniach warto wybrać jeden. Jeśli wmieszasz się tutaj, pomieszczenie jest szybko przeładowane, a oczom brakuje punktów spoczynkowych. To sprawia, że ​​pomieszczenie wydaje się jeszcze mniejsze niż jest, a Ty chcesz osiągnąć dokładnie coś przeciwnego.

Zdjęcie 1: shutterstock.com 487734568 © JR-stock

Zdjęcia 2 i 5: pixabay.com CC0 ErikaWittlieb

Obraz 3: pixabay.com CC0 sferrario1968

Obraz 4: pixabay.com CC0 keresi72

Obraz 6: pixabay.com CC0 miyoun

Obraz 7: pixabay.com CC0 Pexels