Styl życia

Zdezynfekuj swój samochód: Jak się zabezpieczyć podczas kryzysu związanego z koronawirusem!

Dobra higiena osobista i regularne mycie rąk wodą z mydłem to obecnie jedne z najważniejszych sposobów powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które muszą pracować pomimo stanu wyjątkowego, to z pewnością wolisz jechać do pracy samochodem niż korzystać z transportu publicznego. Chociaż czujesz się bezpiecznie we własnym samochodzie, to uczucie może być dość zwodnicze. Aby zapobiec ewentualnej infekcji, wszyscy kierowcy powinni zdezynfekować i dokładnie wyczyścić swoje samochody.

Dezynfekcja samochodu czyszczenie wnętrza samochodu jaki detergent

Samochód jest także wylęgarnią wielu wirusów i bakterii, szczególnie w miejscach, których stale dotykamy, takich jak kierownica, manetki, dźwignia zmiany biegów oraz wszystkie przyciski sterujące. Proste czyszczenie usuwa przede wszystkim to, co widzimy – kurz, brud itp. Ale to nie jest wystarczające, aby uchronić się przed infekcją. Dezynfekując samochód, usuwamy wszelkie drobnoustroje niewidoczne gołym okiem.

Zdezynfekuj samochód – jakie środki czyszczące są do tego odpowiednie?

Czyszczenie skórzanych foteli jakie preparaty dezynfekują wnętrze samochodu

W czasach koronawirusa higiena i czystość są ważniejsze niż kiedykolwiek. Niestety wielu kierowców nie myśli o własnym pojeździe. Według ekspertów do dezynfekcji samochodu nigdy nie należy używać nadtlenku wodoru (wody natlenionej), wybielaczy ani agresywnych środków czyszczących. Nawet jeśli zabijają wirusy i bakterie, mogą uszkodzić powierzchnie, a zwłaszcza skórzane siedzenia. Lub jeśli masz pod ręką tylko takie preparaty, spróbuj najpierw wyczyścić nimi niepozorny obszar w samochodzie i obserwuj, jak reaguje na to materiał.

Oczyść samochód alkoholem?

Wnętrze samochodu z koronawirusem dezynfekuje który detergent

Oprócz odpowiednich środków dezynfekujących alkohol doskonale nadaje się również do dezynfekcji samochodów. Powinien być jednak lekko rozcieńczony. Chociaż alkohol nie uszkadza skóry, nadmierne czyszczenie i mocne szorowanie mogą spowodować odbarwienie materiału. Najtańszą, najłatwiejszą i prawdopodobnie najskuteczniejszą metodą pozostaje dobre staromodne mycie mydłem i gorącą wodą. Wystarczy napełnić butelkę ze spryskiwaczem mieszaniną i ostrożnie spryskać nią całe wnętrze. Aby usunąć wszystkie bakterie, zdecydowanie należy pozostawić czyścik na co najmniej 30 minut, a dopiero potem zetrzeć go czystym, suchym ręcznikiem z mikrofibry. Eksperci zalecają przewietrzenie pojazdu przez kilka minut po czyszczeniu.

Dokładnie zdezynfekuj wszystkie obszary

Wskazówki do dezynfekcji samochodu koronawirusem do czyszczenia wnętrza samochodu mydłem

Tylko wtedy, gdy dokładnie i regularnie czyścisz całe wnętrze, możesz skutecznie zdezynfekować samochód. Klamki drzwi, kierownicę, gałkę zmiany biegów i hamulec ręczny najlepiej czyścić przy każdym wsiadaniu i wysiadaniu. Ponieważ koronawirus utrzymuje się na powierzchniach przez kilka godzin, nie wolno zapominać o rzadko używanych miejscach, takich jak lusterko wewnętrzne, kierunkowskaz, kluczyki, ekran dotykowy, a także klamka bagażnika i korek wlewu paliwa. Ale jeśli nie masz czasu lub ochoty robić całej akcji kilka razy dziennie, możesz również założyć czyste lateksowe rękawiczki. Czyszczenie klimatyzacji byłoby również bardzo pomocne, aby uchronić Cię przed koronawirusem – specjalne spraye i środki czyszczące są dostępne na każdej stacji benzynowej.

Zaleca się również ostrożność podczas tankowania

Dezynfekcji samochodu jaki detergent do czyszczenia wnętrza samochodu

Wiele badań wykazało już, że dysze paliwowe są pełne bakterii, wirusów i patogenów. Dlatego staraj się minimalizować kontakt z obsługą na stacjach benzynowych. Jeśli to możliwe, wybierz punkt samoobsługowy podczas tankowania i natychmiast umyj ręce mydłem i wodą. Zalecamy również, aby płacić zbliżeniowo kartą bankową lub telefonem komórkowym.

Wskazówki dotyczące czyszczenia wnętrza samochodu jakie środki czyszczące