Styl życia

Zaplanuj swój budżet – Praktyczne wskazówki i formuły prostego planowania finansowego w życiu codziennym

Jeśli nie próbowałeś wcześniej śledzić swoich wydatków, ale chcesz zaplanować budżet, to pominięcie naraża Cię na wiele nieprzewidzianych sytuacji, które mogą wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo finansowe. Budżet osobisty lub rodzinny może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze, ograniczyć nierozsądne wydatki i spełnić przyszłe cele, takie jak zakup domu lub remont. Z tego powodu podsumowaliśmy kilka ważnych dla Ciebie zasad, które mogą pomóc w poprawie Twojej sytuacji finansowej w przyszłości.

Zaplanuj własny budżet

umieść własne budżetowanie pod dachem

Oczywiście istnieją gotowe formuły na to, jak inteligentnie i racjonalnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Jak w niemal wszystkich innych dziedzinach życia, nasz stosunek do pieniędzy jest wynikiem wypracowanych i utrwalonych z biegiem czasu nawyków. Problem w tym, że bardzo niewiele z tych nawyków staje się rzeczywistością. Większość z nich jest zatem kształtowana przez wiele wpływów zewnętrznych. Te nie tylko źle reagują, ale często są sprzeczne z naszymi wewnętrznymi wartościami i intencjami. W takich przypadkach utrzymanie budżetu może być kluczowe, kontrolowanie własnego podejmować własne decyzje finansowe.

Budżetowanie według formuły „20-30-50”

zaplanuj budżet, połóż na wadze wydatki pieniężne i wydatki na gospodarstwo domowe

Czy znasz zasadę 50/30/20? Najważniejsze jest to, w jaki sposób możesz pokryć koszty utrzymania z własnych dochodów.Twoje koszty utrzymania mogą być pokryte z Twoich dochodów. Ta formuła jest najczęściej używana przez specjalistów finansowych. Oto jak powinieneś wydawać pieniądze zgodnie z jego sformułowaniem:

  • 50% Twojej sprzedaży powinno pokryć podstawowe potrzeby.
  • Maksymalnie 30% dochodu można przeznaczyć na rzeczy, których chcesz, ale nie potrzebujesz.
  • Co najmniej 20% dochodu musi zostać zaoszczędzone.

Aby utrzymać swoją sytuację finansową, wydatki dokonywane tylko na żądanie i dla własnej przyjemności nie powinny przekraczać 30% Twoich dochodów. Dodatkowo, jeśli jesteś zdecydowany spłacić swój dług lub nie masz żadnych oszczędności, może być konieczne znaczne ograniczenie tego rodzaju żywności. Stosunek 50/30/20 jest oczywiście wskazówką i nie powinien być stosowany z absolutną dokładnością. Potrzeby finansowe każdego z nas są ściśle indywidualne, ale w każdej sytuacji ważne jest, aby wiedzieć, jakie wydatki należy traktować priorytetowo. Określ żądane proporcje i regularnie monitoruj, jak dobrze je dopasowujesz.

Miesięczne wydatki pomnożone przez 6

ułożone monety jako depozyt oszczędnościowy prezentowane w szklance i rosnącej roślinie

Masz lokatę oszczędnościową na nieprzewidziane wydatki? Eksperci twierdzą, że jeden powinien być sześciokrotnością miesięcznych wydatków. Niektórzy uważają nawet, że konieczne jest utworzenie rezerwy równej wysokości wydatków na 12 miesięcy, inni mówią o trzech miesiącach. W każdym razie wszyscy w dziedzinie planowania finansowego wskazują, że taki krok jest konieczny przy planowaniu budżetu.

Faktem jest również, że nigdy nie wiadomo dokładnie, co się z tobą stanie. Ludzie chwilowo tracą zdolność do pracy, są zwalniani lub mają problemy zdrowotne. Są to więc wszystkie sytuacje, które wymagają poważnych rezerw finansowych. W każdym z tych przypadków potrzebne są białe pieniądze na deszczowe dni, które pozwolą bezboleśnie przetrwać trudne etapy życia.

Kwota hipoteki

złote monety w przezroczystej szklanej skarbonce

To kolejna skuteczna formuła planowania finansowego, która pozwala spłacić do 30% dochodu z kredytu hipotecznego. To powiedziawszy, jeśli pomnożysz swój roczny dochód przez 2,5, jest to optymalna kwota do zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

120 minus wiek – forma inwestycji

analiza internetowa w poszukiwaniu najlepszych możliwości finansowych i badanie planowania budżetu

Tworząc portfel inwestycyjny, dobranie do niego aktywów może być trudne. To naprawdę trudne pytanie, a odłożenie na lepsze czasy często kosztuje. Na szczęście eksperci opracowali idealną formułę, która może zoptymalizować Twoje pozycje. Według niej procent środków zainwestowanych w akcje szacuje się na 120 minus Twój wiek. Na przykład, jeśli masz 40 lat, musisz umieścić 80% swojej inwestycji w akcje i 20% w obligacje. Z wiekiem musisz inwestować więcej w obligacje, a mniej w akcje. Jest to stosunkowo prosta zasada, ale usuwa niepotrzebne wątpliwości przy wyborze strategii inwestycyjnej.

Dochód pomnożony przez 25 dla oszczędności emerytalnych

zabezpieczenie na starość białe pieniądze oszczędzają emeryturę

Ile pieniędzy chcesz zaoszczędzić na emeryturę? Niektórzy eksperci finansowi uważają za konieczne przekazanie na ten cel 4% dochodów. Pozwala to na zaoszczędzenie wystarczającej kwoty w momencie przejścia na emeryturę. Jeśli zastosujesz się do tego zalecenia, twoje szanse na uratowanie godnego życia do końca są wysokie. Jest to jednak bardziej konserwatywne podejście, ponieważ aktywna pozycja prawdopodobnie sprawi, że Twoje dochody będą znacznie wyższe niż wydatki. Ponadto nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak wysokie będą one po przejściu na emeryturę.

Twoje roczne wynagrodzenie pomnożone przez 10 – Wysokość ubezpieczenia na życie

Trzymanie skarbonki w rękach i planowanie budżetu

Czasami trudno jest określić, ile będzie ubezpieczone Twoje życie. Jednak wiele osób uważa to za uzasadnione, ponieważ sytuacje życiowe są bardzo różne i nie zawsze sprzyjają. Zwłaszcza jeśli masz rodzinę z dziećmi, jest to dobry powód, aby zastanowić się, jak ubezpieczyć swoje życie. W ten sposób możesz zaoferować sobie i swoim bliskim większe bezpieczeństwo finansowe.