Styl życia

Symbole celtyckie: znaczenie mistycznych znaków jako tatuażu i biżuterii

Symbole i węzły celtyckie mają szczególny urok – mistyczne znaki tajemniczych plemion wyraźnie przemawiają za odrębną kulturą. Ale wysoko rozwinięte społeczeństwo celowo kładło duży nacisk na przekaz ustny i celowo unikało korespondencji pisemnej. Ostatecznie zachowało się bardzo niewiele świadectw o złożonej strukturze społecznej Celtów.

symbole celtyckie triquerta rodzinny węzeł

Jedynym więc dowodem ich kreatywności i skomplikowanej struktury społecznej są ich dzieła sztuki i biżuteria, bogato zdobione różnorodnymi symbolami. Co oznaczają jedyne celtyckie symbole i węzły, przyjrzymy się bliżej w artykule.

Symbole celtyckie i węzły zdobią dzieła sztuki i biżuterię plemion

symbole celtyckie węzeł triskele spirala oznacza boski

Niestety niewiele obecnie wiadomo o tajemniczych Celtach – plemiona te zamieszkiwały Europę Środkową, zajmowały się głównie rolnictwem, handlowały z Grekami i Rzymianami oraz budowały wiele miast. Niestety, poza kilkoma wykopaliskami, obecnie nie ma prawie żadnych archeologicznych śladów ich kultury. Ale wpływ Celtów na Europę jest wyraźnie odczuwalny – ich dzieła sztuki silnie wpłynęły na region Morza Śródziemnego. I nawet jeśli „dzielni” (Celtowie wywodzą się od greckiego słowa oznaczającego odważny „keltoi”) nie pozostawili prawie żadnych pisemnych zapisów, celtyckie symbole i węzły zdobią prawie całą ich biżuterię. Poniżej znajduje się przegląd najważniejszych motywów węzłów i ich znaczenia:

Symbole celtyckie – węzeł wiecznej miłości

symbole celtyckie węzeł miłość na zawsze

Kultura Celtów przywiązywała dużą wagę do równowagi – w tym przypadku cztery zewnętrzne kręgi oznaczają ogień, wodę, ziemię i powietrze zgodnie z teorią czterech elementów i są równoważone przez wewnętrzny okrąg. Człowiek znajduje się w wewnętrznym kręgu i ma harmonijny związek z naturą. Cieszy się każdą chwilą i już odnalazł wewnętrzny spokój. Właściwy czas w życiu, aby poświęcić się nowemu związkowi lub wzmocnić istniejące partnerstwo. Okrągłe kształty są przypisane do księżyca i symbolizują wieczność. Węzeł jest więc znakiem wzajemnego zaufania i wiecznej miłości.

Jeśli symbol zdobi biżuterię – jest wręczany jako naszyjnik młodej parze na zaręczyny lub ślub.

Jako tatuaż: Jeśli spotkałeś swoją wielką miłość, możesz wybrać symbol jako tatuaż dla par. Mówi się, że przynosi szczęście w związku.

Rodzina tatuaży: te symbole i motywy wyrażają przynależność

Fajne pomysły na tatuaż przyjaźni – symbole i motywy na wieczność

Tatuaż na obrączkę ślubną: 30 romantycznych motywów na palce

Symbole celtyckie – Awen oznacza równowagę między energią męską i żeńską

symbole celtyckie węzeł awen miłość związek harmonia

Awen jest ściśle związany z żywiołem ognia – jego pozytywna moc reprezentuje pewność siebie i ruch. Dlatego Celtowie ściągnęli ogień jako trzy płomienie. Symbol zdobił twarze ludzi i był namalowany między brwiami. Ma inne znaczenie – prawy promień reprezentuje męską energię, lewy – żeńską. Dwie energie łączą się w trzecim promieniu. Więc w końcu Awen pracuje nad związkiem i zawsze szuka równowagi.

Jako biżuterię wręcza się przyjaciołom, którzy jeszcze nie znaleźli miłości. Nadaje się również jako motyw do tatuażu – w tym przypadku jest dźgany jak najbliżej twarzy. Odpowiednimi częściami ciała są np. ramię, plecy czy za uchem.

Symbole i węzły celtyckie – spirala reprezentuje życie i rozwój osobisty

symbole celtyckie spirala nieskończoność

Szczególną cechą symboliki celtyckiej jest to, że znaki nie reprezentują stanu, ale zawsze ruch. Świetnym tego przykładem jest spirala, którą można znaleźć wielokrotnie na różnych biżuteryjnych i przedmiotach. Początek spirali w środku oznacza narodziny, nowy początek i potomstwo. Sama spirala, zaprojektowana jako labirynt w wielu kulturach, była postrzegana przez Celtów jako sposób na życie. Krok po kroku, z roku na rok, ludzie poszerzają swoją świadomość. Jednocześnie jednak jego pochodzenie nadal odgrywa ważną rolę w jego życiu – bez względu na to, jak próbuje, zawsze porusza się po okręgu wokół centrum. Rodzice i społeczność nadal mają wpływ na jego dorosłe życie.

Spirala jako biżuteria – idealnie sprawdzi się dla każdego, kto jest aktualnie na drodze do samopoznania.

Spirala jako motyw dekoracyjny w domu – osoby, które ozdabiają spiralami swoje meble i tekstylia, czekają na nowy początek, a przed nimi wiele sukcesów zawodowych. Spirala przynosi szczęście w pokoju dziecka.

Symbolika celtycka – podwójna spirala jako wieczny cykl

symbole celtyckie węzeł podwójna spirala

Podwójna spirala jest dziś rozumiana przez badaczy mitologii celtyckiej jako odwieczny cykl – chodzi o wzajemną relację różnych przeciwieństw. Lewo i prawo, dzień i noc, życie i śmierć, słońce i księżyc, dobro i zło są w ciągłym ruchu i wzajemnie się ograniczają. Wyjaśniony w ten sposób proces zmian miał wtedy dawać ludziom nadzieję – po deszczu nadchodzi słońce. Ponadto podwójna spirala jest symbolem bogini Epony, która rządziła zmianą pór roku.

Podwójna spirala jako biżuteria – dodaje właścicielce siły, odwagi i pozytywnej energii. Szczególnie nadaje się dla uczniów, którzy właśnie ukończyli szkołę średnią lub mają zamiar ukończyć szkołę średnią. Również jako prezent na ukończenie szkoły.Jako tatuaż spirala symbolizuje wieczny cykl.

 Symbole celtyckie – Triskele przedstawia związek między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością

symbole celtyckie triskele spirala trzy

Trzy symetrycznie ułożone spirale tworzą symbol Triskele (wciąż znany jako celtyckie koło słoneczne). Nawiasem mówiąc, liczba „trzy” odgrywała główną rolę w mitologii celtyckiej i była uważana za świętą – ich kultura dotyczyła trójcy bogów. Na to przekonanie duży wpływ miał cykl życia. Plemiona podzieliły swoje życie na trzy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Plemiona celtyckie zawsze ceniły teraźniejszość – potwierdza to również fakt, że celowo nie pozostawiły żadnych pisemnych zapisów. Należy podkreślić różnicę w stosunku do innych symboli celtyckich – triskele składa się z trzech spiral biegnących zgodnie z ruchem wskazówek zegara w prawo. Jest to niezwykle ważne dla ich interpretacji.

Triskelion na biżuteriach przekazuje twórczą energię i odpędza zmęczenie. Ponadto symbol powinien przyczynić się do lepszej koncentracji. Idealny jako prezent dla artystów lub dla samozatrudnionych, którzy pracują nad kilkoma projektami jednocześnie.

Jako tatuaż ma wtedy znaczenie: „Ciesz się chwilą, ponieważ chwila to twoje życie”.

Symbole celtyckie – Triskelion reprezentuje jedność rodziny

symbole celtyckie spirale jedności

Kolejny celtycki symbol trudno odróżnić od poprzedniego – Triskele. Nawet historycy mają trudności z ustaleniem dokładnego znaczenia motywów celtyckich. Wynika to z faktu, że tak niewiele źródeł historycznych opisuje sposób życia plemion z Europy Środkowej. Ale w tym przypadku różnica jest wyraźna – znak Triskelion odnosi się do jedności rodziny. Nie ulega wątpliwości, że w tamtych czasach odgrywała ważną rolę w życiu ludzi. Ale co może nie wszyscy wiedzą – Celtowie szczególnie uhonorowali kobiety. Już wtedy mogli rządzić, mogli sami wybrać męża, byli też zatrudniani – tworzyli muzykę, tworzyli teksty, opowiadali historie, a nawet brali udział w wojnach jako żołnierze. Pozycja kobiet w rodzinie nie równała się mężczyznom – miał ostatnie słowo – ale żony nadal miały duży wpływ na wszystkie decyzje. Triskelion powinien wspierać parę w zadaniu utrzymania jedności w rodzinie.

Triskelion na biżuterię – powinien przynieść rodzinne szczęście.

Triskelion jest również często wybierany jako motyw tatuaży dla par.

Znaczenie Triquetra – symbol trójcy bogów

symbole celtyckie węzeł triquetra znaczenie

Triada – trójca należących do siebie bogów – jest obecna w wielu religiach. Liczba trzy była również uważana za świętą dla Celtów i była odpowiednio czczona. Nic dziwnego, że jest obecny w jego symbolach. Trójkąt Triquetra dosłownie oznacza „trzy rogi” i odnosi się do relacji między umysłem, ciałem i duchem. W centrum trójkąty przecinają się i tworzą czwarty, boski trójkąt. Istnieje harmonia między różnymi elementami.

Triquetra oznacza zatem boską harmonię.

Symbole celtyckie dla rodzeństwa

symbole celtyckie motyw rodzeństwa

Jeśli w relacji między rodzeństwem panuje harmonia, to odpowiednim motywem tatuażu jest symbol Triquetra z sercem. A jeśli nie wszyscy w rodzinie lubią tatuaże, pasujące medaliony można po prostu kupić.

Mówi się, że węzeł celtycki przynosi szczęście i długowieczność

węzeł celtycki oznaczający szczęście

Nie tylko symbole celtyckie mają wielką atrakcję – tak zwany węzeł celtycki ma również szczególną moc. W oryginale składa się z nieskończonego pasma, którego początku i końca nie można już rozpoznać. Nieskończony węzeł spiralny jest ściśle związany z religią celtycką – wierzyli, że dusza, w przeciwieństwie do ciała, nie może umrzeć. Dlatego mieli wiele rytuałów pogrzebowych: ludzi chowano z ich ulubionymi rzeczami, których nadal używali w życiu pozagrobowym.

Ludzie używali węzła do ozdabiania biżuterii i mebli jako symbolu długowieczności i szczęścia. Często łączy się go z innymi motywami celtyckimi w wisiorkach.

Krzyż celtycki – połączenie nieba z ziemią

symbole celtyckie krzyż wieszak na węzeł

Krzyż jest nie tylko symbolem chrześcijaństwa – Celtowie już zaznaczyli krzyżem miejsca pochówku. Motyw został później ozdobiony sękami i miał spełniać ważną funkcję – a mianowicie tworzyć relację między niebem a ziemią. Celtowie wierzyli, że czasami spotykają się dusze zmarłych i żywych. Środek krzyża wyznaczał miejsce spotkania. Znak nieskończoności oznaczał, że nawet śmierć nie może rozdzielać ludzi.

Symbole celtyckie – Drzewo życia daje ludziom siłę

symbole celtyckie szczęśliwe drzewo znaczenie

Drzewo życia to mityczny motyw, który można znaleźć w niemal wszystkich kulturach. Symbolizuje porządek świata – jego gałęzie niosą niebo, korzenie sięgają głęboko w ziemię, a teraz na ziemi żyją ludzie, rośliny i zwierzęta. W centrum uwagi jest zawsze masywne drzewo jako symbol potęgi natury. Celtowie płynnie połączyli gałęzie i korzenie – łączą się tak, że ziemia i niebo są połączone.

W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszy się motyw drzewa życia – jako biżuteria ma dawać ludziom siłę i odwagę. Jest również uważany za motyw przyjazny dla środowiska, który promuje związek człowieka z naturą.Wymyślny symbol można wytatuować tylko z wielkim wysiłkiem, ale ci, którzy się odważą, mogą liczyć na wyjątkowy tatuaż, który doda im witalności.

znaki celtyckie triskele spirala trzy

Tajemniczy Celtowie przez długi czas żyli w Europie Środkowej, wpływając na kulturę grecką, a nawet robiąc wrażenie na Rzymianach. Niewiele wiadomo o ich rytuałach, wierzeniach i sposobie życia – nie pozostawili żadnych pisemnych dowodów swojego sposobu myślenia. Ich historie, mity i pieśni były przekazywane tylko ustnie – i niestety zaginęły w dzisiejszych czasach. Nieliczne wykopaliska i raporty innych narodów przemawiają za wysoko rozwiniętym, dobrze zorganizowanym i zorganizowanym społeczeństwem, które honoruje kobiety, chowa ich zmarłych i tworzy szczegółowe dzieła sztuki.

Symbole celtyckie pozwalają nam wejrzeć w ten okres, sprawiają, że marzymy o minionych czasach i pomagają lepiej poznać ich kulturę. Liczba „trzy” jest na pierwszym miejscu – czy trójkąty Triquetra, czy trzy spirale Triskele, można ją znaleźć wszędzie w symbolach celtyckich. Drugi to dążenie do równowagi – znalezienie równowagi było najwyższym priorytetem dla plemion. Ponadto badali relacje między człowiekiem a naturą, życiem i śmiercią, przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Dziś lubimy nosić symbole z nadzieją, że dadzą nam szczęście, miłość i siłę.