Styl życia

Przechowywanie wina w beczkach i zbiornikach – oba są wykorzystywane do produkcji wina

Przechowywanie wina w beczce-czerwone wino-smak-dojrzewanie

Znane są zdjęcia piwnic winnych, w których przechowywane są potężne beczki z pysznym sokiem winogronowym. Niezależnie od tego, czy wino jest przechowywane w beczce, czy w zbiorniku, te pojemniki to coś więcej niż tylko przechowywanie. Oba są również wykorzystywane do produkcji wina, ale na bardzo różne sposoby. Poniżej dowiesz się, jaki smak ma czerwone wino przechowywane w beczce z twardego drewna dębowego.

Przechowywanie wina w beczkach i zbiornikach nadaje mu zupełnie inny smak

Przechowywanie wina czerwone wino dojrzewanie-przechowywanie-stalowe zbiorniki-beczki

Zasadniczo dojrzewa Wino zarówno w beczce, jak iw zbiorniku. Ale w dębowej beczce powstaje zupełnie inny smak niż na przykład w stalowym zbiorniku. W tym kontekście eksperci mówią o „barrique”, co odnosi się do beczki, która nadaje wysokiej jakości czerwonym winom, w szczególności bardzo delikatnego smaku waniliowego. Wykonany z twardego dębu, mieści dokładnie 225 litrów. Kryteria te zostały ustalone w Bordeaux w 1866 roku i są przestrzegane do dziś. Jeśli barrique ma więcej niż trzy lata, beczka, która kosztuje około 700 euro, całkowicie zrezygnowała ze swojego smaku.

Przechowywanie wina w drewnianych beczkach

czerwone wino-kieliszki-winogrona-wino

Wyśmienite wina barrique pochodzą z regionu Limousin. Ale nie wszystkie barrique są takie same, dlatego koneserzy wina rozróżniają drewno francuskie i amerykańskie. Na przykład najbardziej znane hiszpańskie czerwone wino, Rioja, dojrzewa w beczkach z amerykańskiego dębu. Drewno nie jest jedynym czynnikiem decydującym o smaku, ponieważ wnętrze beczki jest praktycznie wypalane na otwartym ogniu. Oprócz aromatu waniliowego, który jest mniej lub bardziej intensywny, tworzy to indywidualny smak tostów.

Przechowywanie wina w zbiornikach 

przechowywanie wina-stalowe-zbiorniki-proces-fermentacji

Zbiorniki ze stali nierdzewnej znane są głównie z rafinerii lub dużych mleczarni. Ale są również często używane w świecie win. Zastosowany w nim system chłodzenia jest w większości sterowany komputerowo i bardzo wyrafinowany. Zbiorniki dostępne są w różnych rozmiarach, od kilku litrów do pojemności 20 000 litrów. Główną zaletą takiego przechowywania jest to, że wino w zbiornikach prawie nie wchodzi w kontakt z tlenem, dzięki czemu zachowuje bardzo owocową nutę. W Australii czy Nowej Zelandii ustawia się je na zewnątrz, podczas gdy w Europie można je spotkać wewnątrz budynków.

Dlaczego drobno posiekany dąb pływa w zbiornikach??

czerwone wino-przechowywanie-beczki-zbiorniki-efekt-smak

Czasami w zbiornikach znajdują się również tak zwane chipy. Jest to drewno dębowe, które jest drobno posiekane i ma nadać winu delikatny smak barrique. Zanim zostanie zabutelkowane i sprzedane, wino jest filtrowane. Gwarantuje to, że klient nie zauważy niczego o żetonach.

Fani i koneserzy wciąż mogą znaleźć inny wariant przechowywania i dojrzewania wina na wielu europejskich obszarach uprawy. Mowa o podziemnych zbiornikach betonowych, które zazwyczaj nie wymagają dodatkowego chłodzenia ze względu na niezmiennie niską temperaturę pod powierzchnią ziemi.

Czerwone wino dla prawdziwych koneserów

kieliszek do czerwonego wina