Styl życia

Mandala – pochodzenie, znaczenie i zastosowanie trendu w życiu codziennym

mandala pomysły-wskazówki-historia-malarstwo-dorośli-dzieci

Mało kto o nich nie słyszał. Jeśli jeszcze nie próbowałeś unikalnych kolorowanek, widziałeś je przynajmniej raz. A obecnie szczególnie popularne są kolorowanki z mandalami, które mają odprężać duszę i łagodzić stres. Niewielu jednak wie, co dokładnie kryje się za sztuką i co dokładnie oznacza termin. Dla wszystkich zainteresowanych zebraliśmy informacje na temat mandali, które na pewno zainteresują. A przy odrobinie wiedzy w tle, z pewnością będziesz mieć jeszcze więcej zabawy podczas kolorowania, a przynajmniej poczujesz, jak to jest! Dowiedz się wszystkiego o pochodzeniu i znaczeniu mandali, a także o dzisiejszych trendach i zastosowaniach związanych z tym tematem.

Czym jest mandala?

mandala znaczenie-religijny-relaks-mural-sypialnia-dekoracja-idea

Słowo to oznacza coś w rodzaju koła lub obrazu koła i „zaczynając od środka”. Powodem tego jest okrągły kształt mandali, który obecnie jest również zastępowany innymi kształtami, ale pierwotnie i głównie tworzy obraz. Tutaj zawsze należy określić punkt środkowy. Wzory i motywy są następnie rozmieszczone wokół tego centrum. Termin pochodzi z indyjskiego sanskrytu. W Tybecie istnieje inny termin na obrazy i jest nim „kyilkhor”. Jest tłumaczone jako „środek z obwodem”.

Znaczenie mandali

mandala buddyjska-indyjska-postacie-złoto-historyczna-religia

Dokładna symbolika różni się w zależności od kultury, w której obraz jest używany. Trójkąt ma jedno znaczenie w Tybecie, a inne w kulturach wschodnich. Ogólnie rzecz biorąc, pierwotne znaczenie jest religijne lub ezoteryczne. Motywy są również łączone z prostymi motywami dekoracyjnymi, aby stworzyć kompletny obraz. W Chinach i Japonii zamiast obrazków używa się głównie znaków. W zależności od religii, mandale były albo używane do celów medytacyjnych, albo były pierwotnie używane do uzdrawiania podczas ceremonii. Obrazy mandali są często geometrycznie zaprojektowane i reprezentują wszechświat, ziemię i podziemny świat w ich pochodzeniu.

Kolorowanki dla dorosłych do wydrukowania – 30 pięknych kolorowanek

Tatuaż Mandala dla kobiet i mężczyzn – 18 magicznych motywów i ich znaczenia

Malowanie kamieni do rękodzieła naturalnymi materiałami – 50 pomysłów

Pierwsze motywy mandali odkryto w skałach. Uważa się, że powstały one między 25 000 a 30 000 lat temu. Do Europy trafiły już w średniowieczu, gdzie używano ich do projektowania kościołów w formie rozet. A to, co do tej pory było religijne, jest teraz tylko sposobem na relaks i spędzenie wolnego czasu. Chociaż mandale są oczywiście nadal używane do celów religijnych dzisiaj, znajdują również ważną funkcję pozareligijną w życiu codziennym.

Podstawowe formy

mandala-kolory-symbole-liczby-znaczenia-kolorystyka-mural-dekoracje-biura

 • Koło oznacza wewnętrzną energię, przestrzeń i duszę, harmonię, koncentrację.
 • Trójkąt oznacza również harmonię, ale także witalność i zmianę.
 • Kwadrat jest typowym tybetańskim symbolem i oznacza świątynię bogów.
 • Gwiazda oznacza duchowieństwo i wolność.
 • Serce symbolizuje oczywiście miłość, ale także szczęście, jedność i ciepło słońca.

Kształtom tym nadawane są dodatkowe lub specyficzne znaczenia w zależności od tego, jaki kierunek wskazują. Tak więc odwrócony trójkąt oznacza kobiecość i podświadomość, a w górę oznacza męskość i kreatywność. Jeśli wskazuje na środek, powinno to mieć wpływ na agresję wobec własnego ego.

Inne popularne symbole to:

 • Oko, które może symbolizować zarówno Twoje ja, jak i oko Boga.
 • Kwiat oznacza piękno, przemijanie i duszę.
 • Krzyż jest więzią między niebem a ziemią, a także między życiem a śmiercią.
 • Koło symbolizuje dynamikę i wigor.
 • Z kolei tęcza jest więzią między ludźmi a bóstwem.

Znaczenie kolorów

mandala-kolorowe-kolory-kwiaty-motywy-zdjecia-informacje

Różne kolory mają również swoje własne znaczenie i mogą być brane pod uwagę podczas kolorowania, jeśli chcesz wyrazić coś konkretnego za pomocą swojego dzieła sztuki.

 • Biel oznacza czystość, światło i pustkę.
 • Czarny i szary mają te same znaczenia, które obejmują odnowę, niezwyciężoność, porzucenie, śmierć i tajemnicę.
 • Czerwony może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne znaczenie. Kolor może oznaczać miłość, pasję, siłę i radość życia, ale także gniew i instynkt.
 • Zimny ​​kolor niebieski symbolizuje odprężenie, pogodę ducha i spokój, a także nudę, pustkę i paraliż.
 • Kolorem żółtym możesz reprezentować radość, oświecenie, rozwój i mądrość, ale także zazdrość, strach i przecenianie siebie.
 • Zielony z kolei oznacza wzrost, nadzieję, naturę, ambicję, władzę, a także nieuczciwość.
 • Fiolet oznacza magię, duchowość, natchnienie, melancholię, skruchę, wyrzeczenie i cierpienie.

Liczby w mandalach

mandala-czarno-biała-kolorystyka-kolorowe-symbole-kwiatowe-motywy

Na obrazach mandali mogą pojawić się liczby parzyste, z których każda ma swoje znaczenie. Na przykład liczba 5 ma ogromne znaczenie w buddyzmie. Znaczenia kilku liczb można znaleźć poniżej.

 • Numer jeden to początek i pochodzenie, Bóg i ludzka osobowość.
 • Trzy oznacza witalność, motywację, samopoznanie i spokój.
 • Liczba 5 symbolizuje środek i miłość oraz harmonię yin i yang. W buddyzmie oznacza to między innymi cztery punkty kardynalne i centrum.
 • Osiem to porządek i równowaga, nieskończoność i odrodzenie.

Mandala dzisiaj

mandala-dzisiaj-artykuly-dekoracyjne-dywany-pufy-tekstylne-koszule

Jeśli pomyślisz o mandalach, natychmiast wymyślisz szablony mandali, które można indywidualnie pokolorować. To też nie jest złe. Jest taka mandala dla dorosłych, ale też z motywami bardziej odpowiednimi dla dzieci. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie ładnych motywów. Bo już namalowane koła są często wykorzystywane jako ozdoba, dzięki czemu mogą mieć pewien wpływ na nasz nastrój, kreatywność i koncentrację. Nie ma znaczenia, czy używasz samodzielnie zaprojektowanych zdjęć, czy kupionych wcześniej.

W zależności od schematu kolorów obrazy mogą mieć różny wpływ na ludzi. Dlatego są szczególnie popularne jako dekoracja w biurach. Dają siłę i harmonię. Motywy są wykorzystywane nie tylko jako obrazy ścienne, ale także do projektowania ubrań i kamieni. W tej niecodziennej formie dostępne są nawet dywany, obrusy, uchwyty na garnki i inne akcesoria domowe.

Zaprojektuj własne zdjęcia mandali

mandala-kolorowanki-szablony-pomaluj-sam-kolorowe kredki

Kolorowanie samo w sobie ma korzyści psychologiczne. Ten rodzaj zatrudnienia jest stosowany zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Obrazki do kolorowania powinny tworzyć wewnętrzny spokój i porządkować podświadomość. Sposób, w jaki motywy zostały zabarwione, dostarcza psychologom ważnych informacji o danej osobie. Ale kolorowanie jest korzystne nie tylko z psychologicznego punktu widzenia.

Jest również bardzo przydatny jako prosta forma spędzania wolnego czasu. Pomaga się zrelaksować, co jest szczególnie przydatne dla osób zestresowanych. Gotowa mandala jest również powodem do dumy i może służyć jako dekoracja. Nie ma znaczenia, czy zaprojektujesz nadruk w kolorze, czy sam stworzysz mandalę. Podczas tej czynności uspokaja się przepływ myśli, sprzyja kreatywności i koncentracji, co może być korzystne nie tylko dla dzieci.

Tatuaż mandali

mandala tatuaż ramię z powrotem projekt damski

Jeśli motyw na kartce papieru lub na płótnie to za mało, w dzisiejszych czasach możesz również zdecydować się na tatuaż z motywem mandali. Już w starożytnych Indiach i po dzień dzisiejszy motywy te są używane do tatuaży z henny. Ta sztuka ciała po raz kolejny pokazuje, że okrągły kształt nie jest obowiązkowy. Można zaprojektować półkole lub kwadrat i dowolny inny kształt. Nierzadko mandale są zintegrowane z motywami zwierzęcymi i innymi.

Takie motywy tatuażu szczególnie dobrze prezentują się na większych partiach ciała, które najlepiej są również stosunkowo płaskie. Wtedy różne wzory i motywy geometryczne najlepiej pasują do siebie. Dlatego często znajdują się na ramionach, udach lub plecach. Podobnie jak w przypadku motywu na papierze, celem tych tatuaży jest zapewnienie relaksu i spokoju. Za pomocą kolorów i niektórych symboli możesz również dołączyć dowolną zaszyfrowaną wiadomość.