Sporty

Boks – Dla dobrej kondycji i szybkiego refleksu

Boks dla kobiet wskazówki rękawice bokserskie

Wiele osób wciąż kojarzy boks ze zwykłymi ciosami. Jest to jeden ze sportów, który trenuje całe ciało, utrzymuje je na palcach i stał się obecnie trendem. Boks nie ma nic wspólnego z irytującymi walkami w barze, bo jeśli chcesz zrobić poważne postępy, musisz zachowywać się w sposób zdyscyplinowany i dobrze radzić sobie. I nie dotyczy to tylko ringu lub centrum treningowego, ponieważ bokserzy muszą również uważać na swoje ciało, nawyki żywieniowe i ćwiczenia poza boksem. W tym samym czasie jest sport całkiem odpowiedni dla wielu grup wiekowych i obu płci, ponieważ walka sama w sobie nie jest w żadnym wypadku celem. Ten artykuł pokazuje, jaki wpływ ma trening bokserski na organizm, jak można trenować boks i na co należy zwrócić uwagę.

Jaki wpływ na nasz organizm ma trening bokserski??

Boks sprzęt treningowy rękawice bokserskie damskie

Jeśli nie wierzysz, jak intensywny i skuteczny jest boks, możesz wykonać bardzo prosty test: ustawić zegar kuchenny na trzy minuty, ustawić się w pokoju i poruszać się po pokoju, tańcząc i boksując z siłą. Jeśli nadal używasz prawdziwej siły i napięcia ciała, po trzech minutach będziesz mieć zadyszkę – w zależności od ogólnego poziomu sprawności. Prawdopodobnie drżą ci też ręce i jeśli spróbujesz złapać linijkę, prawdopodobnie jej nie złapiesz. Ale czy to nie zdarza się bokserowi? Oczywiście, że nie, bo trenuje i tym samym ustala warunki dla efektów, które wpływają na organizm:

Korzyści z treningu bokserskiego worek treningowy dobra kondycja

zmuszać – każdy bokser ma trening siłowy. Oczywiście nie tak jak sportowcy czysto siłowi, ponieważ te masy mięśniowe utrudniałyby stałe ruchy, a nawet je uniemożliwiały. Trening siłowy skupia się na całym ciele, ponieważ tylko silne nogi mogą utrzymać pozycję w walce. Jeśli ten trening jest urozmaicony i zaprojektowany w taki sposób, aby można było zrekompensować słabości fizyczne, trening siłowy ma nawet pozytywny wpływ na ból ramion lub pleców. Powód: niezbędne mięśnie są wzmocnione, a mięśnie pleców wspierane przez wytrenowane mięśnie brzucha.

trwałość – Jak już wskazano powyżej: Bez względu na to, jak mocno uderzy bokser, nie pomoże mu to, że po dwóch minutach dyszy po linach. Z tego powodu następuje trening wytrzymałościowy. W życiu codziennym może to być bieganie, jazda na rowerze i pływanie – dlatego tutaj wymagana jest różnorodność. Trening w studio jest również powszechny. Trenowane są również umiejętności sprintu. Zalety: Trening wzmacnia cały organizm i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Jeśli trening wytrzymałościowy odbywa się na świeżym powietrzu, układ odpornościowy również na tym korzysta.

Efekty porad dotyczących treningu boksu

koordynacja – Jak w przypadku każdej sztuki walki, w boksie przez cały czas musisz wiedzieć, gdzie znajdują się części ciała. Jest to ważne nie tylko dla równowagi, ale także dla ataków lub własnej obrony. Cios przeciwnika nie może zostać zablokowany, jeśli bokser nie może ocenić, jak wykonać blok bez utraty równowagi. Korzyści płynące z lepszej koordynacji są praktycznie oczywiste. W końcu chronią też przed upadkami czy wpadkami w życiu codziennym.

Odruchy – Tu znowu obowiązuje to, co dotyczy wszelkich sztuk walki: W trakcie treningu i wraz ze wzrostem doświadczenia poprawiają się Twoje refleksy. Mózg zwykle potrzebuje pewnej ilości czasu, aby przetworzyć informacje dostarczane przez oczy i przekazać je kończynom. Podczas treningu ćwiczona jest również wydajność mózgu i poprawia się refleks. Wynika to oczywiście z dwóch czynników: z jednej strony mózg uczy się pewnych sekwencji ruchów, które mają zastosowanie w tym sporcie i łączy je bezpośrednio z ważnymi wyzwalaczami. Jeśli teraz rozpozna wyzwalacz, wprawia ciało w ruch, zanim będzie można go nawet rozważyć. Z drugiej strony, dzięki dobremu treningowi, bokserzy stają się bardziej skupieni i bardziej skoncentrowani w swoich ruchach, co poprawia ich refleks.

Nawiasem mówiąc, istnieją różne wersje boksu. Jeśli nie interesuje Cię samodzielna walka, w wielu studiach możesz wybrać wersję »light«. Są również dobre dla osób starszych.

Załóż małe studio bokserskie w domu

Worek treningowy do treningu bokserskiego wpływa na dobrą kondycję

Oczywiście nie ma dobrego studia do nauki boksu. Pomysł, że każdy może boksować pięściami, jest właściwie słuszny, ale ostatecznie nie prowadzi do poprawnego boksu. Niemniej oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w domu urządzić małą salę treningową:

Worek treningowy – jest niezwykle praktyczny i pomaga, gdy chcesz pozbyć się frustracji. Tutaj istnieje całkiem inne projekty. Podczas mocowania worka należy jednak nie tylko upewnić się, że jest on przymocowany do sufitu, ale także aby worek wisiał na środku pomieszczenia. W przeciwnym razie może uderzyć w okno. Aby odsunąć worek, są specjalne szyny, po których można go przesunąć.

Boks w domu studio boksu założyć gruszka bokserska

Gruszka bokserska – gruszka bokserska jest mniej masywna niż worek, ale ćwiczy refleks. Jest umieszczony na elastycznej kolumnie, dzięki czemu wibruje przy każdym dotknięciu i dlatego trudniej go trafić. Gruszki treningowe są odpowiednie w mniejszych pomieszczeniach i dla każdego, kto nie jest pewien, czy sufit wytrzyma worek treningowy.

Pazury – świetnie nadają się do walki z żywym przeciwnikiem w domu. Istnieją różne modele, ale zawsze mają jakieś atrybuty. Wykonane są ze skóry syntetycznej, mają grubsze wypełnienie i albo posiadają otwory na ręce, albo pasek. Większe modele można również z łatwością wykorzystać do kickboxingu.

Jak wysokie jest ryzyko kontuzji?

Sport bokserski ryzyko kontuzji sparring

Ci, którzy boksują tylko dla ruchu i ograniczają się do worków treningowych, airboxu lub pazurów, mają bardzo niskie ryzyko kontuzji. Jasne, zawsze coś może się zdarzyć, na przykład, jeśli pięść głupio uderzy. Inaczej ma się oczywiście sytuacja, jeśli chodzi o sparing, a nawet walkę. Są tu kaski, ręce w rękawicach bokserskich i ogólna dbałość o bezpieczeństwo, ale cios zawsze może się nie udać. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy: bez ochrony w ringu podwyżka.

Wniosek – dlaczego nie spróbować?

Sprzęt bokserski dobry trening bokserski

Boks to wszechstronny i skuteczny sport, który jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych. Zwłaszcza, że ​​istnieją wersje „bez walki”, które mają tylko niskie ryzyko obrażeń. Jedyną ważną rzeczą jest znalezienie dobrego studia i opanowanie podstaw pod okiem doświadczonego trenera. Zwraca również uwagę na popularne błędy wypadkowe, takie jak zaciśnięcie kciuka pod palcami podczas zaciśnięcia pięści.

Źródła obrazu (licencja CC0):

Rysunek 1: @ StockSnap / pixabay.com, Rysunek 2: @ Arisa Chattasa / unsplash.com, Rysunek 3: @ xusenru / pixabay.com, Rysunek 4: @ bruce mars / pexels.com, Rysunek 5: @ GORBACHEVSERGEYFOTO / pixabay. com, Rysunek 6: @ NeONBRAND / unsplash.com, Rysunek 7: @ fzofklenz / pixabay.com, Rysunek 8: @ rawpixel / unsplash.com