samochody

Porada: Regularnie sprawdzaj pasek rozrządu i unikaj uszkodzenia silnika

wymiana-paska-rozrządu-sprawdzanie-zapobieganie-uszkodzeniu-silnika

Pasek zębaty, zwany także paskiem rozrządu, jest jedną z najważniejszych części napędowych silnika. Przenosi ruch obrotowy wału korbowego na wałek rozrządu za pomocą kilku kół pasowych. To otwiera i zamyka zawory dopływu powietrza do komory spalania. Może się jednak zdarzyć, że pasek rozrządu zerwie się bez ostrzeżenia. Aby temu zapobiec, właściciele samochodów muszą je regularnie sprawdzać i poważnie traktować zalecenia producenta pojazdu dotyczące zalecanego okresu wymiany. Oto wskazówki, jak zapobiegać rozrywaniu paska rozrządu.

Co się stanie, jeśli pasek rozrządu się zepsuje??

Zerwanie-paska rozrządu

Zasada napędu pasowego jest już bardzo stara i napędzane są przez nią prawie wszystkie jednostki pomocnicze w pojazdach mechanicznych, takie jak alternatory czy pompy hydrauliczne. Sam pas wykonany jest z wytrzymałej gumy z wkładką tekstylną lub stalową. W ten sposób można przenosić bardzo wysokie momenty obrotowe. Pasy zębate podczas pracy podlegają dużym obciążeniom termicznym i podlegają ciągłemu zużyciu. Na wszelki wypadek należy regularnie sprawdzać ich stan, aby w porę można było wykryć nieprawidłowości i kruche obszary. Jeśli pasek rozrządu pęknie podczas jazdy, zawory mogą otworzyć się w niewłaściwym momencie i uderzyć w podskakujące tłoki, co może spowodować poważne uszkodzenie silnika.

Kiedy wymienić pasek rozrządu??

pasek-rozrzadu-silnik-dodatkowe-elementy-niezawodna-praca

Aby uniknąć pęknięć paska zębatego, konieczna jest jego wymiana w następujących okolicznościach: osiągnięto maksymalny przebieg lub pasek jest uszkodzony.

Zalecane okresy wymiany paska rozrządu dla różnych silników są często oparte na przebiegu. Producenci pojazdów zalecają wymianę paska rozrządu po pewnym przebiegu, który zwykle wynosi od 60 000 do 120 000 kilometrów lub po maksymalnie sześciu latach. Jednak trwałość paska nadal zależy od wahań temperatury oraz kombinacji typu paska, wariantu silnika i modelu pojazdu.

Wielu właścicieli samochodów waha się przed zmianą paska rozrządu, ponieważ koszty konserwacji mogą być zbyt wysokie. Do bezpiecznej pracy paska zębatego niezbędne są różne elementy, które go prowadzą i zapewniają prawidłowe naprężenie wstępne. Należy również wymienić rolki napinające, rolki zwrotne, pierścienie uszczelniające oraz w niektórych modelach pojazdów pompę wody. Według tych ekspertów Jednak w żadnym wypadku nie należy oszczędzać na dodatkowych komponentach, ponieważ są one precyzyjnie dostosowane do żywotności paska zębatego. Jeśli nie chcesz ryzykować poważnego uszkodzenia silnika, zmiana zawsze jest opłacalną inwestycją.

Zapobiegaj rozdarciu paska zębatego

pasek-rozrządu-zasada-jak-moment-przekładnia-przekładnia

Niestety nie słychać uszkodzonego paska zębatego – chyba, że ​​w momencie zerwania. Ale widać to całkiem dobrze. Wizualna kontrola paska zębatego jest szybka i łatwa, ale w zasadzie nie jest to rzecz dla początkujących kierowców. Odsłaniasz pasek rozrządu w aucie i widzisz, czy nie ma pęknięć, zużycia lub zanieczyszczeń. W przypadku wykrycia problemu podczas regularnej kontroli, pasek zębaty należy wymienić w odpowiednim czasie.

Możesz przejść do następujących Objawy Miej oko na:

  1. Ślady zużycia na gładkiej stronie (tylnej) paska rozrządu
  2. Pęknięcia poprzeczne lub wzdłużne
  3. Zużycie krawędzi
  4. Brakujące „zęby” po stronie zęba
  5. Zanieczyszczenia i ślady oleju
  6. Różnice w szerokości pasków
  7. Ciała obce w napędzie itp..

Obserwuj-odstępy-wymian-pasków-rozrządu-regularna-kontrola-wizualna

Nawet jeśli pasek zębaty jest nadal w pełni sprawny, może ulec zerwaniu w wyniku uszkodzenia rolki napinającej lub awarii rolki zwrotnej. Dlatego należy również sprawdzić napinacz paska i jego napięcie. Zbyt wysokie lub zbyt niskie napięcie prowadzi do odgłosów pracy. Sprawdź w widoczny sposób rolkę napinającą, rolki zwrotne i koła pasowe zębate pod kątem widocznych uszkodzeń i upewnij się, że są dobrze napinane.

Zasadniczo: Zaleca się regularne oddawanie samochodu do przeglądu i przestrzeganie zalecanych okresów konserwacji. Wymiana paska rozrządu jest jedną z najważniejszych czynności konserwacyjnych.