samochody

Dbaj o sprawność samochodu przez cały rok – przeglądy i konserwacja są dziecinnie proste

Utrzymanie samochodu w dobrej kondycji przez cały rok Konserwacja z pełną historią serwisową

Wyjaśniliśmy już gdzie indziej, jak przygotować własny mobilny postument na wiosnę. W tym miejscu powinno być bardziej ogólne o tym, jaką pracę możesz wykonać sam w ramach obowiązkowej obsługi pojazdu, a którą z drugiej strony wolisz pozostawić innym.

Fakt, że musisz coś zrobić, aby utrzymać swój samochód przy życiu, jest prawdopodobnie jednomyślny, ponieważ nie ma czegoś takiego, jak po prostu jeździć nim radośnie. Tylko w przypadku, gdy samochód zostanie odsprzedany w pewnym momencie w przyszłości, zawsze opłaca się być w tyle, jeśli chodzi o konserwację. Ponieważ regularne przeglądy, najlepiej zgodnie ze specyfikacjami producenta, zapewniają nie tylko stałą funkcjonalność pojazdu, ale także jego wartość.

Utrzymanie samochodu w dobrej kondycji przez cały rok Konserwacja jest zdecydowanie bardziej wartościowa

Jeśli jesteś w połowie obeznany z technologią i lubisz machać kluczem, możesz oczywiście samodzielnie wykonywać mniejsze prace przy samochodzie. Czy to pod zadaszeniem, w przestronnym garażu, czy na podjeździe przed nim – możesz pracować do syta w różnych odpowiednich lokalizacjach i przy tym oszczędzać. Bo za każdą drobiazgą jak dolewanie oleju nie musisz za każdym razem chodzić do warsztatu.

Utrzymanie samochodu w dobrej kondycji przez cały rok: samochody z pełną historią serwisową są bezpieczniejsze i bardziej wartościowe

Dbaj o sprawność samochodu przez cały rok, jedź bezpiecznie w podróży

Zwłaszcza jeśli chodzi o częstszą i regularną wymianę opon, możesz bez problemu samemu pomóc. Po co stawiać własny samochód na podnośniku tylko po to, by zmienić opony letnie na zimowe lub odwrotnie? W końcu płaska powierzchnia, podnośnik – który i tak trzeba mieć – i odpowiednie narzędzie też to robią. Jeśli chodzi o pytanie, co dokładnie należy zrobić i w jakiej kolejności, obowiązuje zasada: Youtube jest twoim przyjacielem.

Dbaj o sprawność samochodu przez cały rok, wymieniaj, napełniaj

Istnieją jednak pewne granice własnych ambicji technicznych – niekoniecznie motorycznych, ale zdecydowanie prawnych. Ponieważ nikt nie ma nic przeciwko zamontowaniu własnych opon samochodowych, sytuacja wygląda trochę inaczej, na przykład podczas wymiany hamulców. Mogą być również dostępne liczne instrukcje wideo dotyczące wymiany tej części, która podlega intensywnemu zużyciu, ale tak delikatną i, co nie mniej ważne, pracę związaną z bezpieczeństwem należy pozostawić bez wyjątku opłacanym specjalistom w Warsztaty specjalistyczne.

Oznacza to, że jesteś po właściwej stronie towarzystwa ubezpieczeniowego nawet w razie wypadku, bo w takim przypadku z książki serwisowej widać, że zmiana została przeprowadzona prawidłowo i właściciel samochodu nie jest winny.

Dbanie o sprawność samochodu przez cały rok: uzupełnianie płynów lub ich wymiana?

Dbaj o sprawność samochodu przez cały rok Zaplanuj wymianę oleju Konserwacja

Wspomniane uzupełnianie oleju silnikowego to jedno, ale wymiana oleju jest o wiele bardziej czasochłonna. Ponadto bardzo niewielu prawdopodobnie posiada niezbędny sprzęt lub spełnia wymagania dotyczące jego ochrony środowiska. W końcu po wykonaniu tej pracy jest dużo zużytego oleju, który należy odpowiednio zutylizować. Sama zmiana jest zdecydowanie rozsądnym środkiem poprawiającym smarowanie ruchomych części silnika. Dzieje się tak, ponieważ w starym oleju gromadzą się pozostałości, które degradują smar. Jednak samo uzupełnienie nie powoduje usunięcia tych składników, które nadają staremu olejowi jego czarny kolor.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę w zakresie konserwacji i pielęgnacji, można znaleźć na odpowiednich stronach ADAC.

Dbaj o sprawność samochodu przez cały rok Zaplanuj konserwację