samochody

AeroMobil 3.0 – Pierwszy latający samochód zaprezentowany w Wiedniu

aeromobil Pierwszy latający samochód kombinacja-mały samolot-samochód

Samochód, który również potrafi latać, to odwieczne marzenie wielu kierowców, ale do tej pory było to możliwe tylko w filmach science fiction. AeroMobil 3.0 to koncepcja, która może spełnić to marzenie i zmienić ruch pasażerski na całym świecie. To jest pierwszy latający samochód ze składanymi skrzydłami, które powinny normalnie brać udział w ruchu. Słowacki producent Aeromobil zaprezentował prototyp na Festiwalu Pionierów, który odbył się w Wiedniu w październiku 2014 r..

Pierwszy latający samochód biorący udział w ruchu drogowym.

aeromobil Pierwsze przednie reflektory latające samochodu

Jest to sześciometrowa, dwumiejscowa kombinacja lekkiego samolotu i samochodu. Jest uważany za sprawny, ponieważ latający samochód może korzystać z istniejącej infrastruktury, mieścić się na normalnych miejscach parkingowych i jeździć na normalnej benzynie. Skrzydła rozkładają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Pojazd jest dość zbliżony do produktu rynkowego, ale do tego czasu należy rozwiązać wiele problemów praktycznych.

Pierwszy lecący samochód zatankuje benzynę

aeromobil-latający-samochód-rozszerzone-skrzydła

Firma pracuje nad Fugauto od 1989 roku, a AeroMobil 3.0 to już czwarty wariant dewelopera. Jak wyjaśnił wynalazca Stefan Klein, istniało kilku poprzedników, zanim można było dziś przedstawić realistyczną koncepcję. Sam przetestował prototyp i stwierdził, że lata on jak normalny samolot i doskonale jeździ po drodze.

Prototyp świetnie jeździ i lata

aeromobil-latający-samochód-przedłużone-skrzydło-drzwi-przednie

Podczas jazdy Aeromobil ma zasięg prawie 900 kilometrów, podczas lotu 700. Na drodze osiąga prędkość maksymalną 160 kilometrów na godzinę przy zużyciu 8 litrów na 100 kilometrów. Aby się wyróżnić, potrzebujesz prędkości 130 kilometrów na godzinę. Podczas lotu możliwa jest prędkość maksymalna do 200 kilometrów na godzinę przy zużyciu 15 litrów. Deweloperzy podają najwolniejszą prędkość 60 km/h.

Wiele kwestii praktycznych pozostaje do rozwiązania

aeromobil Pierwszy latający samochód ze składanymi skrzydłami

Ogromną zaletą Aeromobilu jest podobno niewielka odległość startu (200 metrów) i lądowania (50 metrów). Latający samochód również nie potrzebuje lotniska i może zamiast tego wystartować z łąki lub ulicy.

najlepsza aerodynamika

aeromobil-latający-samochód-projekt-składane-skrzydła

Aeromobil 3.0 jest prawdopodobnie najbardziej funkcjonalną hybrydą tego typu, ale ze względu na koszty można założyć, że w najbliższym czasie nie będzie gotowy do masowej produkcji. Powinno to kosztować około 200 000 euro, ale są też konsekwencje dla przepisów ruchu drogowego, takie jak prawo jazdy na samoloty sportowe.

Śmigło z tyłu

aeromobil-latający-samochód-prototyp-śmigło-tylne

W kokpicie

fotele skórzane w kokpicie aeromobil latającego samochodu

Aeromobil dźwignia zmiany biegów w kokpicie samochodu latającego

Oficjalna strona Aeromobil

Główny Projektant i CTO Stefan Klein

Prezes Juraj Vaculik