samochody

5 sposobów na bezpieczny transport rowerów samochodem

Rowery to nie tylko przydatny środek transportu, ale także wierni towarzysze w życiu codziennym i w podróży. Z rowerem możesz pojechać w dowolne miejsce. Zdarzają się jednak sytuacje, w których musisz przewieźć rower na dłuższy dystans lub gdy chcesz podróżować trochę szybciej. Więc co możesz zrobić? Możesz przewozić swój rower w samochodzie lub w samochodzie. W tym artykule przedstawimy Ci niektóre z najlepszych opcji transportu rowerów. Żadna z nich nie jest idealna i musisz wybrać tę, która jest dla Ciebie mniej kłopotliwa.

Jakie są stojaki na rowery?

Jakie stojaki rowerowe są dostępne dla samochodu?

Najpopularniejszym sposobem przewożenia roweru z pojazdem jest użycie bagażnika rowerowego. Najlepszą rzeczą w bagażniku rowerowym jest to, że w samochodzie jest jeszcze dużo miejsca na bagaż i pasażerów. Szeroka gama stojaków na rowery oferuje odpowiedni model na każde wymagania. Dokonaj wyboru, który odpowiada Twoim osobistym preferencjom.

Rowerowy bagażnik dachowy

Rowerowy bagażnik dachowy oszczędza miejsce we wnętrzu

Dzięki temu bagażnikowi możesz przewozić rower na dachu swojego samochodu. Jest to wydajne rozwiązanie do transportu wielu rowerów lub ciężkich rowerów elektrycznych. Twój rower jest w ten sposób bezpiecznie zamocowany i nie ma ryzyka zarysowania. Dostęp do bagażnika i wnętrza również nie jest utrudniony.

Ile rowerów można przewozić na dachu samochodu? To zależy od rowerów. Ale w zasadzie do 4 rowerów dobrze zmieści się na dachu. Jeśli chcesz przewieźć 5 rowerów, możesz umieścić jeden z nich w bagażniku.

Jak każda inna opcja, ten typ bagażnika rowerowego ma pewne wady. Przede wszystkim nie jest łatwo podnieść rower i umieścić go na bagażniku dachowym. Dlatego warto mieć pod ręką małą 3-stopniową drabinkę.

Z rowerem na dachu są miejsca niedostępne dla samochodu, takie jak garaż. Nie popełnij błędu zapominając o tym podczas jazdy.

Kolejną wadą jest to, że Samochód spala więcej paliwa. Kontrola ADAC wykazała, że ​​zużycie paliwa wzrasta o 41 procent, jeśli na dachu znajdują się dwa rowery.

Bagażnik rowerowy do sprzęgu przyczepy

Bagażnik na rower do przyczepy e-bike

Bagażnik na hak holowniczy to świetny rodzaj bagażnika rowerowego, który pozwala bez większego stresu przewozić więcej niż jeden rower. Są trochę drogie, ale warto. W przeciwieństwie do bagażnika dachowego, nie musisz tak ciężko pracować, aby go zainstalować. W niektórych modelach możesz bez wysiłku uzyskać dostęp do bagażnika, kiedy tylko chcesz. Chociaż na haku holowniczym można przewozić kilka rowerów, należy uważać, aby nie przekroczyć maksymalnego dopuszczalnego obciążenia.

Przewieź 2 rowery samochodem

Ta metoda jest bardzo bezpieczna i nie wpływa tak bardzo na zużycie paliwa jak bagażnik dachowy. Ma jednak również swoje wady:

 • Twój samochód musi mieć hak holowniczy.
 • Przewoźnik może być łatwym celem dla złodziei, więc będziesz potrzebować lepszego systemu bezpieczeństwa.
 • Uderzenie w tył spowoduje uszkodzenie rowerów
 • Przechowywanie tych systemów może być kłopotliwe, chyba że kupisz modele składane.

Bagażnik na 2 rowery

Obraz stojaka na rowery www.czesciauto24.pl

Transport rowerów bez sprzęgu przyczepy

Transport rowerów bez zaczepu do przyczepy

Podpory tylnej klapy, które można przymocować do tylnej części pojazdu, to realna alternatywa dla wielu właścicieli aut typu kombi. Na przykład na powyższym obrazku widać paski mocujące rower. To dobra opcja na okazjonalną przejażdżkę, gdy nie potrzebujesz stałego bagażnika do swojego roweru. Zaletami są niższa cena wejścia i łatwiejszy załadunek.

Transport rowerów bez zaczepu przyczepy z tylnym bagażnikiem

Jednak rowery i bagażnik nie są optymalnie zabezpieczone przed kradzieżą i uszkodzeniem. Istnieje również możliwość, że rowery mogą ulec uszkodzeniu, jeśli nie zostaną prawidłowo przymocowane do bagażnika. Tylny bagażnik ogranicza również dostęp do bagażnika lub tylnej klapy samochodu. W przypadku nieprawidłowego montażu taki bagażnik może również porysować lakier Twojego samochodu.

Jak przewozić rower w samochodzie?

Transportuj rowery w bagażniku

Nie jest to takie proste, jak się wydaje, ale jest to prawdopodobnie najbezpieczniejsza metoda. Zwłaszcza jeśli posiadasz rower wyższej jakości od jednej z najlepszych marek rowerowych, jest to coś, co powinieneś rozważyć. Nie możesz jednak po prostu włożyć roweru do samochodu. Większość pojazdów nie ma wystarczająco dużo miejsca na pełny rower, a w zależności od tego, jak przestronny jest Twój samochód, może być konieczne podjęcie kilku technicznych środków ostrożności.

Transportuj rowery w bagażniku

Przewożenie roweru na stojąco w samochodzie

Im mniejszy bagażnik, tym więcej trzeba rozbierać. Jeśli masz większy bagażnik, Twój rower będzie idealnie pasował po zdjęciu przedniego koła. Jeśli bagażnik jest mniejszy, być może trzeba będzie zdjąć oba koła. Jeśli pień jest bardzo mały, konieczne będzie również zdjęcie siodła. W przypadku większości rowerów można to łatwo zrobić za pomocą klucza imbusowego.

Uwaga: to, że bagażnik jest duży, nie oznacza, że ​​wystarczy zdjąć tylko jedno koło. Pomyśl także o innym sprzęcie i bagażu, który będziesz musiał tam przechowywać. Najważniejsze, żeby pod koniec podróży Twój rower był w dobrej formie.

Przewożenie roweru na stojąco w samochodzie

Co zrobić, jeśli rower nie mieści się w bagażniku – lub są urządzenia, które mogłyby go tam porysować? Nadal możesz nosić go na tylnym siedzeniu.

Najpierw wyczyść swój rower. Nie musi być wypucowana, ale zetrzyj wszystko, co mogłoby poplamić Twój samochód. Możesz także zdjąć przednie koło. Nie stawiaj roweru na siedzeniu, ale na podłodze. Ustaw go tak, aby lewy pedał spoczywał na siedzeniu, aby zapewnić trochę stabilności. Umieść kawałek materiału między pedałem a siedzeniem, aby zapobiec powstawaniu plam, a także między hakami a siedzeniem, aby zapobiec ich wbijaniu się w siedzenie.

Podczas gdy transport roweru w samochodzie jest bezpieczny przed złodziejami, może być niebezpieczny dla Ciebie i innych osób w samochodzie. Upewnij się, że rower jest zabezpieczony podczas jazdy, aby uniknąć poważnych uszkodzeń w razie wypadku lub ostrego zakrętu.

I jeszcze jedno: nawet jeśli próbowałeś wyczyścić swój rower, nadal może poplamić Twój pojazd. Aby uniknąć tłustych plam, najlepiej zastosować jakiś rodzaj plandeki ochronnej.

Który samochód najlepiej pasuje do Twojego hobby?

Rower w bagażniku transportuj jaki samochód

Rozmiar roweru odgrywa również rolę w wygodnym transporcie roweru. Większość rowerów wyścigowych i do jazdy na czas, a także małych i średnich rowerów górskich można zazwyczaj przewozić w kompaktowym samochodzie ze złożonym tylnym siedzeniem. W przypadku rowerów w rozmiarze plus potrzebujesz odpowiedniego zewnętrznego bagażnika rowerowego.

Który samochód jest właściwy, jeśli chcesz wygodniej przewozić swój rower w środku? Oto niektóre z najlepszych modeli pojazdów do bezproblemowego transportu rowerów:

 • Ford Focus ST
 • Toyota Prius
 • Tesla Model S
 • Honda Fit
 • Honda Jazz (z magicznymi siedzeniami)
 • Element Hondy
 • Volkswagen Golf GTI
 • Nissan Cube
 • Volkswagen Jetta kombi
 • Mazda 3
 • Ucieczka Forda
 • SUV Land Rover Discovery
 • Skoda Superb Estate
 • Mercedes Klasy E Kombi
 • Ford Galaxy MPV
 • Nissan X-Trail SUV
 • Skoda Kodiaq