salon

Ile gniazdek w salonie? Jak prawidłowo planować!

Remontujesz swoje mieszkanie? A może kupiłeś stan surowy budynku? Następnie w początkowej fazie remontu należy poświęcić czas na zaplanowanie ilości i rozmieszczenia gniazdek i włączników światła. Teraz, gdy wyjaśniliśmy, na co zwrócić uwagę w schemacie elektrycznym sypialni, podamy kilka wskazówek i przykładów, jak rozmieścić gniazda w salonie zgodnie z rozmieszczeniem mebli i Twoimi potrzebami.

Gniazda w nowych budynkach muszą być zaplanowane z wyprzedzeniem

Zaplanuj gniazdka w salonie obok sofy i fotela

Problemy z instalacjami elektrycznymi są częstsze w budynkach mieszkalnych niż w domach prywatnych. Rzadko kiedy mieszkańcy wprowadzają się do nowego, miejskiego mieszkania, otrzymują plan instalacji elektrycznej. Jest to jednak dokument obowiązkowy do zatwierdzenia projektu budynku mieszkalnego przez odpowiednie władze. Plan instalacji elektrycznej zawiera informacje o tym, ile gniazdek, obwodów oraz połączeń oświetleniowych i komunikacyjnych jest przewidzianych dla różnych pomieszczeń w budynkach mieszkalnych. Są one jednak oparte na sprzęcie zaplanowanym przez klienta.

Ponieważ każdy z nas ma teraz wiele urządzeń, które muszą być często ładowane, istnieje również powszechny brak gniazdek elektrycznych. Aby oszczędzić sobie później kłopotów z kłopotami z kablami, przeanalizuj wcześniej niezbędne wymagania i zatrudnij elektryka, który zaplanuje dystrybucję energii właściwie i zgodnie z dzisiejszymi standardami. W razie potrzeby może również schematycznie rejestrować nowe pozycje linii i połączeń, aby nie zostały one zapomniane w przyszłości. Jest to bardzo ważne, szczególnie podczas wiercenia.

Planowanie instalacji elektrycznej w salonie po ustawieniu mebli

W planowaniu elektrycznym jest to korzystne, jeśli rozmieszczenie różnych mebli do salonu jest już ustalone. Jeśli jednak kupiłeś niedokończoną nieruchomość i masz trudności z wyobrażeniem sobie, gdzie dokładnie będą meble, w pomieszczeniu znajdziesz jakiś „węzeł” lub „punkt spotkań”, w którym będziesz potrzebował gniazdek i przełączników. Wtedy łatwiej będzie Ci zdecydować, jak rozmieścić gniazdka w salonie. Poniżej podamy kilka przykładów.

Gniazda wokół sofy

Połącz typy gniazd w jednej ramie

Podobnie jak w sypialni potrzebne są gniazdka przy siedzisku w salonie – przede wszystkim chodzi o kanapę i fotel.

Najpierw kilka słów o rodzajach gniazd. Jeśli chcesz naładować smartfon lub tablet, potrzebujesz portu USB. Nowoczesne warianty gniazd oferują różne możliwości kombinacji. Oznacza to, że trzy gniazda we wspólnej ramce wyglądają znacznie bardziej elegancko niż trzy pojedyncze gniazda pod rząd.

czarne gniazda z USB do kącika do czytania

Na jakiej wysokości zaplanować gniazdka na sofie?

  • Na wysokości bioder (75-90 cm od podłogi) – zaletą tego rozwiązania jest wygodny dostęp do prądu dla wszystkich urządzeń: do ładowania telefonu, tabletu, laptopa czy podłączenia lampy biurkowej.
  • Nad listwą przypodłogową (30 cm od podłogi) – polecana do lamp podłogowych lub przy stoliku
  • w listwie przypodłogowej: przydatne przy okazjonalnie używanym sprzęcie, takim jak odkurzacz. To rozwiązanie jest niepraktyczne przy częstym użytkowaniu, ponieważ trzeba się za bardzo schylać.

Wskazówka: jeśli masz dzieci w wieku przedszkolnym, konieczne jest zabezpieczenie przed dziećmi do nisko położonych gniazdek.

Gniazdo ukryte w listwie przypodłogowej

Jak prawidłowo umieścić gniazdka w salonie??

W dzisiejszych czasach nigdy nie możesz mieć zbyt wielu rynków zbytu! Zaplanuj gniazdka elektryczne po obu stronach sofy i obok foteli. Nawet jeśli nie masz teraz lampy podłogowej, nie oznacza to, że nie będziesz jej potrzebować w przyszłości.

Gniazda podłogowe są praktyczne w otwartych przestrzeniach mieszkalnych

Gniazda podłogowe są praktyczne w otwartych przestrzeniach mieszkalnych

Czy sofa znajduje się na środku pokoju (np. w układzie kuchnia-wyspa-salon), gdzie podłączyć lampę podłogową lub biurkową? Jeśli meble znajdują się dostatecznie daleko od ścian, należy zapewnić gniazda podłogowe. Być może widzieliście takie specjalne gniazda do montażu na podłodze na lotniskach.

Gniazda do montażu podłogowego pod telewizor na środku pomieszczenia

Innym dobrym pomysłem na wykorzystanie gniazdek podłogowych jest mieszkanie jednopokojowe, gdzie łóżko znajdzie się również w salonie. W takim przypadku wybierane są różne opcje, aby oddzielić te dwa obszary od siebie. Jak pokazano na powyższym przykładzie, gniazdko podłogowe okazuje się być sprytnym rozwiązaniem dla obrotowego rozdzielacza pokoju z telewizorem.

Gniazda do montażu mebli

Gniazda ukryte za sofą w salonie

Istnieją różne rozwiązania techniczne dla gniazd meblowych. Na przykład:

– Gniazdo na blacie

– Zamontuj wysuwaną listwę zasilającą w komodzie

– Zainstaluj gniazdo w szufladzie (Wadą tej opcji jest to, że nie można optymalnie wykorzystać dostępnej przestrzeni w szufladzie.)

– Zainstaluj gniazdko w kanapie

Wielokrotne gniazdo do montażu mebli

Wskazówka: Liczbę gniazd na gadżety można zmniejszyć, korzystając z gniazda USB. Umożliwia ładowanie wielu urządzeń jednocześnie, co znacznie skraca czas ładowania i nie wpływa na wygląd pomieszczenia.

Zainstaluj gniazdko w kanapie

Zaplanuj gniazda do telewizora

Ukryj gniazda do telewizora na ścianie

Prawidłowa wysokość listwy zasilającej pozwala na umieszczenie telewizora jak najbliżej ściany (nie na darmo producenci starają się zmniejszyć grubość ekranu), uniknięcie problemów z montażem wspornika, a także proste połączenie między telewizorem a wszystkim Zapewnij sobie elektronikę rozrywkową – kable antenowe, HDMI, system hi-fi, konsolę do gier itp. Oznacza to, że do ich podłączenia potrzebujesz kilku gniazd. W takim przypadku najlepsza pozycja do podłączenia TV w salonie zależy od typu urządzenia i jego instalacji.

Jeśli Telewizor na ścianie zamontowana i zabezpieczona na wsporniku, najlepsza wysokość dla gniazdek elektrycznych w salonie to ok. 130 cm od podłogi. Słowem kluczowym jest „w przybliżeniu”, bo najważniejsze jest to, że gniazdka są schowane za telewizorem. Ponadto należy wziąć pod uwagę rodzaj uchwytu do montażu telewizora na ścianie.

ukryj gniazdka w salonie meblościanka

Jeśli telewizor ma stać na niskim kredensie, należy wziąć pod uwagę wysokość mebla, aby gniazdka nie były widoczne. W takim przypadku gniazdka nie mogą być zintegrowane na ścianie, ale bezpośrednio w meblach lub w podłodze.

Do podłączenia telewizora potrzebne są 2-3 standardowe gniazda, a także telewizor i połączenie sieciowe – to drugie jest po prostu niezbędne w nowoczesnym smart TV. Sensowne jest również posiadanie wielu gniazd dla systemu muzycznego i kina domowego, jeśli są dostępne. Sprawdź dokładnie, jak i gdzie są podłączone głośniki (jeśli są to głośniki zewnętrzne).

Gniazda w obszarze roboczym: nad lub pod blatem biurka?

Gniazda w obszarze roboczym w salonie

Wysokość gniazd w Twoim miejscu pracy w salonie zależy od kilku czynników.

  • Jeśli korzystasz z komputera stacjonarnego, zamontuj gniazda na wysokości 30 cm od podłogi.
  • Zastanów się jednak, czy potrzebujesz też zasilania głośników i kamerki – czasami są one podłączone bezpośrednio do komputera, ale najczęściej są też zasilane z gniazdka (lepiej umieszczone nad blatem).

W przypadku laptopa lub tabletu graficznego wygodniej jest mieć w pobliżu gniazdko elektryczne. W takim przypadku sensowne byłoby zaplanowanie gniazdka na wysokości 10-15 cm nad blatem. Standardowa wysokość biurka to 75 cm, więc wysokość od podłogi to 90 cm.

Kącik do pracy ukryty w szafie w salonie

Ile gniazdek potrzebujesz na swoim biurku??

Policz wymaganą liczbę gniazdek do domowego biura i dodaj co najmniej kilka dodatkowych gniazd – na przykład do ładowania urządzeń, lampy biurkowej lub podkładki chłodzącej, której Twój notebook może potrzebować w upalne lato.

Ale to nie wszystko.

ile gniazdek w salonie?

Rozmieszczenie gniazdek na sofie, telewizorze, a nawet w miejscu pracy jest ważne, ale nie należy zapominać o „drobiazgach”:

  • Zawsze marzyłeś o kominku elektrycznym?
  • Znajomi dali Ci cyfrową ramkę na zdjęcia i nie ma miejsca na przymocowanie jej w widocznym miejscu?
  • A co z nawilżaczem/rowerem treningowym/bieżnią/akwarium??
  • Zainstalowano klimatyzację i okazało się, że wymaga ona wylotu 30 cm od sufitu?

Pytanie “ile gniazdek w salonie?„Nie można uzyskać odpowiedzi, dopóki nie przeanalizujesz swoich potrzeb związanych z użytkowaniem. Zrób pełną listę wszystkich posiadanych urządzeń elektrycznych, które planujesz kupić w ciągu najbliższych pięciu lat. Zaplanuj z wyprzedzeniem trasę dla odkurzacza. Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, warto zainstalować gniazdka przy wejściu i na drugim końcu pomieszczenia, aby nie nadwerężać przewodu urządzenia podczas próby dostania się w odległe zakamarki.

Gdzie należy umieścić przełączniki?

Przełącznik wielofunkcyjny w kolorze czarnym do oświetlenia salonu

ten Wysokość standardowa dla włączników światła jest 105 cm nad podłogą lub na wysokości ramion osoby dorosłej. Dla większego komfortu można je jednak nieco zsunąć – ok. 75-90 cm od podłogi lub w zależności od wzrostu użytkownika.

Dotyczące pozycja Ważne jest, aby włączniki światła były zainstalowane po właściwej stronie drzwi. Użyj klamki jako przewodnika. Jeśli jesteś w salonie, powinien znajdować się tuż obok włącznika światła.

Przełącznik wielofunkcyjny w salonie ustawiony w pionie

Do salonu są Wielofunkcyjny włącznik światła również bardzo dobre rozwiązanie. Z jednego paska można sterować kilkoma źródłami światła i różnymi urządzeniami. Świetliki, taśmy LED, żaluzje, a nawet telewizor można włączać i wyłączać jednym naciśnięciem.

Jeżeli salon ma pełnić również funkcję sypialni gościnnej, a Przełącznik być umieszczone na wyciągnięcie ręki obok sofy – aby goście nie musieli wstawać, aby zgasić światło przed pójściem spać.