Przyjazny dla środowiska

Unikanie plastiku — fakty i powody, by radzić sobie z plastikowymi odpadami

Oddawaj do recyklingu puste plastikowe butelki i unikaj plastiku

Używanie tworzyw sztucznych jest częścią naszego życia, ale jeśli unikamy plastiku, możemy uratować całe ekosystemy. Jednak plastik szkodzi nie tylko zwierzętom morskim i ekosystemom. Liczne badania pokazują, że jest również niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Z tego powodu niektóre szokujące statystyki mogą zachęcić do ponownego rozważenia produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. W tym poście staramy się wyjaśnić, dlaczego należy unikać plastiku.

Unikaj plastiku dla dobrego samopoczucia na co dzień

Ptaki i zwierzęta morskie cierpią z powodu używania plastiku i plastiku w postaci plastikowych toreb i słomek

Jeśli rozejrzysz się po kuchni lub biurze, prawdopodobnie odkryjesz, że otacza cię plastik. Mogą to być butelki na wodę, kubki do kawy na wynos, słomki, torby spożywcze, opakowania do żywności, plastikowe pojemniki i wiele innych produktów. To wszystko są przykłady produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które są obecnie gorącym tematem zarówno pod względem ochrony środowiska, jak i zdrowia. Z pewnością nierealistyczne jest zakazanie wszelkiego plastiku w twoim życiu. W związku z tym możesz jednak zmniejszyć swój ślad, wyrzucając słomki, przechodząc na butelki wielokrotnego użytku lub używając płóciennych toreb na zakupy.

Nadmierna produkcja plastiku

różne produkty wykonane z plastiku i plastiku, takie jak słomki plastikowe pojemniki znajdują się w koszu na śmieci

Popularność plastiku, która zaczęła rosnąć w latach 50., wymyka się spod kontroli. Według niektórych badań naukowych producenci na całym świecie produkują około 9 miliardów kilogramów plastiku i nic nie wskazuje na spowolnienie. Naukowcy ostrzegają, że do 2050 roku na całym świecie powstanie kolejne 15 miliardów produktów. Ponadto plastik i inne przedmioty codziennego użytku rozkładają się w ziemi w nieskończoność.

żółw w oceanie zbliża się do pływającej plastikowej torby

Plastik trafia również do oceanów, a każdy kawałek, jaki kiedykolwiek powstał, pozostaje w jakiejś formie w środowisku. Jednak gdy tylko pozbywamy się naszych plastikowych odpadów wygodnie z domu, wiatr i woda transportują nasze odpady z wysypisk i dróg do kanalizacji i bezpośrednio do morza. Ponieważ przeciętny mieszkaniec świata wyrzuca rocznie około 80 kilogramów śmieci, a każdego roku na całym świecie produkuje się ponad 320 milionów ton plastiku, codzienna utylizacja ma poważny wpływ na środowisko morskie..

Pozbądź się plastikowych odpadów za pomocą maszyn i unikaj plastiku w dużym mieście

Tak więc konsumpcja plastiku ma bezpośredni wpływ na życie zwierząt w oceanach, w tym na ryby, które są również głównym źródłem pożywienia dla ludzi. Często nasze społeczeństwo jest tak nastawione na uczynienie naszego życia wygodniejszym w krótkim okresie, ale w dłuższej perspektywie wpływa to na nasze zdrowie i zdrowie życia morskiego.

Unikaj jednorazowego plastiku

Zamień plastikowe torby na żywność na produkty nadające się do recyklingu i unikaj plastiku

Czy wiesz na przykład, że około połowa rocznej produkcji tworzyw sztucznych jest przeznaczona na produkt jednorazowego użytku? Należą do nich np. plastikowe torby, opakowania, bidony i słomki. Konwencjonalne płynne detergenty do prania są również zazwyczaj pakowane w polietylen o dużej gęstości. Ludzie w ogóle nie poddają recyklingowi 68 procent tych pojemników. Jednak niektóre firmy są zobowiązane do ograniczenia jednorazowych odpadów z tworzyw sztucznych za pomocą kapsułek do prania. Składają się one z roślinnych, biodegradowalnych składników i są dostarczane w kartonach w 100% nadających się do recyklingu i kompostowania. Nawet rodzina królewska w Anglii jest na zielonym trendzie. Z tego powodu zakazali słomek w Pałacu Buckingham.

badania i studia nad szkodami powodowanymi przez plastik w życiu codziennym

Plastik zawiera bisfenol A, zwany również BPA, który może naśladować ludzkie hormony. Jest to substancja chemiczna stosowana w produkcji tworzyw sztucznych od lat 60. XX wieku. Często wchodzi również w bezpośredni kontakt z żywnością, w tym opakowaniami z tworzyw sztucznych, przyborami kuchennymi oraz wewnętrzną powłoką puszek i szklanych pokrywek. Badania pokazują, że BPA wchodzi w interakcje z receptorami estrogenowymi i odgrywa rolę w patogenezie kilku zaburzeń endokrynologicznych. Należą do nich na przykład niepłodność żeńska i męska, wczesne dojrzewanie, rak piersi i prostaty oraz zespół policystycznych jajników (PCOS). Jest więc dobry powód, dla którego producenci sprzedają obecnie tak wiele produktów jako wolnych od BPA. W ten sposób konsumenci mogą uniknąć konwencjonalnego plastiku.

BPA może być szkodliwy dla zdrowia

Wyzwania zdrowotne noworodka dziecka poprzez unikanie plastiku

Niedawny raport wykazał, że używanie plastikowych pojemników do przechowywania lub podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia małych dzieci. Większość organizacji wzywa do reform po tym, jak raport wskazuje, że niektóre chemikalia znajdujące się w barwnikach żywności, konserwantach i materiałach opakowaniowych mogą stanowić zagrożenie dla dzieci. Raport przytacza coraz większą liczbę badań sugerujących, że niektóre dodatki do żywności mogą zaburzać hormony, wzrost i rozwój oraz zwiększać prawdopodobieństwo otyłości u dzieci.

Podgrzej plastikowe pojemniki z naczyniami do ryżu w kuchence mikrofalowej i umieść mikroplastik w żywności

Większość z nich dzieje się z powodu sztucznych dodatków i BPA w plastikowych pojemnikach i metalowych puszkach. Rodzicom zaleca się, aby nie używać mikrofal do podgrzewania jedzenia i napojów oraz do mycia naczyń plastikowych i sztućców w zmywarce. Jako znany czynnik zaburzający gospodarkę hormonalną, BPA może zakłócać normalne funkcjonowanie układu hormonalnego, w tym poziomy hormonów regulujących metabolizm w surowicy. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że BPA odgrywa rolę w rozwoju otyłości zarówno w macicy, jak i w późniejszym życiu.

poprawić ciśnienie krwi zbadać lekarza i promować ogólny stan zdrowia

Spożywanie napojów z puszek wyłożonych BPA może również zwiększyć ciśnienie krwi. W badaniach klinicznych ochotnicy pili ten sam napój w szklanych butelkach lub puszkach. Dwie godziny po spożyciu naukowcy zmierzyli stężenie BPA w moczu i ciśnienie krwi. Poziom BPA w moczu był wyższy w grupie puszek, a ich skurczowe ciśnienie krwi wzrosło średnio o 4,5 mm Hg w porównaniu z grupą butelek szklanych.Unikanie plastiku to tylko jeden z wielu sposobów na bycie bardziej ekologicznym i zdrowszym.

Unikaj dysfunkcji tarczycy dzięki mniejszej ilości plastiku

substancje zaburzające gospodarkę hormonalną wpływają na funkcję tarczycy poprzez plastik i plastik

BPA może również zmieniać hormony tarczycy, które regulują naszą energię w ciele. W listopadzie 2016 r. International Journal of Environmental Research and Public Health opublikował dowody łączące BPA z autoimmunologicznymi zaburzeniami tarczycy, takimi jak choroba Hashimoto. Testy laboratoryjne przekroczyły mierzalne granice wykrywalności u 52 procent osób z podwyższonymi przeciwciałami przeciw tarczycy. Toksyczny poziom BPA spowodował, że jej tarczyca przeszła reakcję autoimmunologiczną.

medycyna łączy otyłość z konsumpcją z opakowań i innych produktów z tworzyw sztucznych

Naukowcy wiążą również BPA z chorobą jelit, przez co substancja negatywnie wpływa na metabolizm aminokwasów drobnoustrojów w jelicie. Zespół jelita drażliwego to zbiór chorób obejmujących wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna. Badania medyczne pokazują również, że narażenie na BPA zwiększa poziom kilku związków powodujących zapalenie jelit. Jednak plastik nie jest jedynym zanieczyszczeniem, które może szkodzić zdrowiu, ponieważ inne produkty w dzisiejszych czasach są wypełnione zanieczyszczeniami.

Czy można uniknąć plastiku dzięki produktom niezawierającym BPA??

Używaj produktów wolnych od bpa do przechowywania żywności w domu i unikaj plastiku

Chociaż kuszące jest wiara, że ​​tworzywa sztuczne wolne od BPA rozwiązują te problemy, prawda jest bardziej skomplikowana. Niedawne badanie dotyczyło ponad 450 produktów wolnych od BPA, które są narażone na normalne zużycie. Ponad 95 procent wyemitowało chemikalia, które działały jak estrogen. Chociaż BPA jest stopniowo zakazane w życiu codziennym, faktem jest, że zastępowanie BPA po prostu nie zostało dobrze zbadane i może mieć podobne skutki. W rzeczywistości producenci nie muszą oznaczać BPS, popularnego plastikowego zamiennika BPA w butelkach na wodę. Jednak po spożyciu zachowuje się podobnie do BPA.

plastikowe butelki napełnione wodą w produkcji

Rozważ przejście na nietoksyczne pojemniki na żywność ze stali nierdzewnej. Te ekologiczne pojemniki są dostępne w różnych rozmiarach i mają szczelne silikonowe wieczka. W porównaniu do plastiku silikon trwa dłużej i lepiej znosi ciepło i zimno. Ponadto jest bezwonny, odporny na zabrudzenia, hipoalergiczny i nie ma otwartych porów, w których mogą osadzać się szkodliwe bakterie. Najlepiej przed użyciem dowiedzieć się więcej o ukrytych zagrożeniach w produktach z tworzyw sztucznych niezawierających BPA.

Mikroplastiki w butelkach na wodę i pojemnikach

rząd plastikowych butelek na wodę z niebieskimi nakrętkami

Duże części z tworzywa sztucznego rozpadają się na mikroplastik. W niedawnym badaniu przetestowano 259 butelek na wodę 11 marek sprzedawanych w dziewięciu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Pełne 93 procent badanych próbek zawierało zanieczyszczenia mikroplastikiem, średnio 10,4 cząstek plastiku na litr wody. To dwa razy więcej plastiku niż w wodzie z kranu. Spośród tych plastikowych cząstek 65% stanowiły fragmenty, które wyszły z kapsli. Zamiast tego możesz przejść na butelki na wodę ze stali nierdzewnej wielokrotnego użytku, które nie zawierają części plastikowych. Dwuścienna, izolowana konstrukcja utrzymuje napoje zimne przez 24 godziny lub gorące do 12 godzin. Pomaga to również uniknąć plastiku, ponieważ nie trzeba już uzupełniać plastikowych butelek na wodę.

Ciasteczka z czekoladą pakowane pojedynczo w woreczki foliowe

Według ekspertów medycznych z Harvardu, jeśli owiniesz żywność w plastik, BPA i ftalany mogą dostać się do żywności. Odkryli, że migracja będzie prawdopodobnie jeszcze większa w przypadku tłustych produktów spożywczych, takich jak mięso i ser. Podgrzewany plastik pozwala chemikaliom ulatniać się 55 razy szybciej. Niezależnie od tego, czy podgrzewasz talerz w kuchence mikrofalowej, dodajesz ciepłe jedzenie do pojemnika do przechowywania, czy używasz talerza umytego w gorącej zmywarce, zwiększasz ryzyko uwolnienia chemikaliów. Jeśli planujesz użyć resztek do kuchenki mikrofalowej, wybierz szklaną miskę i pozostaw otwartą pokrywę bez BPA dla bezpieczeństwa.

Nie wszystkie tworzywa sztuczne nadają się do recyklingu

duże składowisko ze stertami odpadów z tworzyw sztucznych jest szkodliwe dla środowiska oraz zanieczyszcza ziemię i powietrze

Czy wiesz, że plastikowe torby, słomki i kubki do kawy nie nadają się nawet do recyklingu? Jako przykład National Geographic podaje problem z recyklingiem kubka do kawy. Podczas gdy zewnętrzna część kubka do kawy jest wykonana z papieru, wewnątrz znajduje się cienka warstwa plastiku. Powinno to uchronić Cię przed poparzeniem i zapobiec zbyt szybkiemu schłodzeniu kubka. Jednak te dwa różne materiały musiałyby być rozdzielone ręcznie lub za pomocą specjalnej maszyny, a to ćwiczenie jest zbyt czasochłonne i kosztowne. Według statystyk świat wyprodukował 8,3 miliarda ton plastiku. Szokujące jest to, że 6,3 mld ton, z których większość gromadzi się na wysypiskach, zamieniło się w śmietnik. Zanieczyszczają więc jednocześnie glebę, oceany i powietrze. Jeśli tendencje utrzymają się jak poprzednio, do 2050 r. na wysypiska trafi 12 miliardów ton plastiku.

Plastik w oceanach i morzach

biała plastikowa torba unosi się w morzu obok rafy koralowej i ryb

W 1975 roku Narodowa Akademia Nauk oszacowała, że ​​około 0,1 procent światowej produkcji plastiku trafiało każdego roku do naszych oceanów. W 2015 r. zespół naukowców zbadał, ile odpadów z tworzyw sztucznych wyprodukowały kraje nadbrzeżne na całym świecie i ile z nich może potencjalnie trafić do oceanu. Wyniki opublikowanego badania pokazują, że w samym tylko 2010 roku około 40 do 120 milionów ton plastiku znajdowało się w pobliżu wybrzeża. Jeszcze bardziej przerażający jest przewidywalny fakt, że roczna ilość śmieci z tworzyw sztucznych w oceanach wzrośnie ponad dwukrotnie w ciągu następnej dekady.

wyrzucone plastikowe butelki na wodę pływają w głębokiej wodzie bez nakrętek

Butelki na wodę są wykonane z całkowicie nadającego się do recyklingu plastiku z politereftalanu etylenu (PET), co oznacza, że ​​można je w 100% poddać recyklingowi. Jednak z około 50 miliardów plastikowych butelek, które zużyliśmy, poddaliśmy recyklingowi tylko 23 procent. Zasadniczo każdego roku wyrzucamy 38 miliardów butelek wody na wysypiska śmieci. Aktualne statystyki pokazują, że co minutę na całym świecie kupowany jest milion plastikowych butelek, a do 2021 r. liczba ta ma wzrosnąć o kolejne 20 procent. Zostaw więc plastikowe butelki jednorazowego użytku i zainwestuj w butelkę wielokrotnego użytku wykonaną w całości ze stali nierdzewnej, łącznie z pokrywką. Jeśli jednak jesteś zmuszony do picia z plastikowej butelki, wykonaj następujące czynności: Zdejmij pokrywkę przed recyklingiem produktu.

Jak uniknąć plastiku w kuchni i łazience.