Przyjazny dla środowiska

Unikaj plastiku w kuchni – tak żyjesz zdrowiej i bardziej ekologicznie

Wszyscy wiedzą, że plastik jest szkodliwy dla środowiska. Jeśli cenisz sobie zrównoważony rozwój i chcesz wnieść swój wkład w poprawę środowiska, możesz zacząć od unikania plastiku w życiu codziennym w jak największym stopniu. Używanie mniejszej ilości plastiku nie wydaje się być takie trudne w większości obszarów domu: używaj drewnianych pudełek zamiast plastikowych do przechowywania, bambusowych szczoteczek do zębów zamiast zwykłych szczotek plastikowych lub zwykłego mydła zawiniętego w papier zamiast mydła w płynie z plastiku butelka – plastiku należy unikać, ale nie jest to takie trudne …

Unikaj plastiku – wskazówki do kuchni

Unikaj plastiku i żyj w sposób zrównoważony – zero odpadów w kuchni

Ale potem nagle znajdujesz się w kuchni i zero waste od razu wydaje się po prostu niemożliwe. I choć przyznajemy, że w dzisiejszych czasach nie da się całkowicie zakazać plastiku w życiu codziennym, chcielibyśmy dać Wam kilka wskazówek, jak unikać i ograniczać plastik nawet w przepełnionej plastikiem kuchni.

Unikaj plastiku w życiu codziennym już podczas zakupów – jedzenie bez plastiku

Unikaj plastiku i kupuj z płóciennymi torbami i siatkami na warzywa

Zakupy bez plastiku mogą być takie proste! Torby materiałowe zamiast plastikowych i siatki na owoce i warzywa wielokrotnego użytku zamiast plastikowych torebek dostępnych w supermarkecie – coraz więcej osób korzysta z tych przyjaznych dla środowiska alternatyw. Ale to nie wystarczy. Nadal możesz uniknąć niepotrzebnych śmieci, po prostu unikając plastikowych opakowań.

Oczywiście nie zawsze jest to łatwe, ale nawet małymi krokami już robisz coś dobrego dla środowiska: kup chleb w piekarni i zapakuj go do torby z tkaniny bezpośrednio tam lub zapytaj przy ladzie świeżych produktów w supermarkecie chcesz od razu włożyć produkty Możesz zabrać ze sobą pojemnik wielokrotnego użytku, który przyniosłeś. Używaj również szkła zamiast plastikowych butelek.

Unikaj plastiku, kupując słoiki z masonem zamiast puszek

Czy wiesz, że wiele puszek ma wewnątrz plastikową powłokę? Jest to szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale także dla zdrowia, ponieważ może uwalniać do żywności szkodliwe substancje, które następnie naturalnie trafiają do naszego organizmu. Lepiej więc używać szklanych pojemników i można uniknąć plastiku, a nawet mikroplastiku.

Unikaj przechowywania plastiku w kuchni

Unikaj plastiku podczas przechowywania z okularami

Gdy tylko wrócisz do domu po zakupach, produkty trzeba schować. Możesz zaoszczędzić plastik dzięki odpowiednim pojemnikom. Do makaronu, ryżu itp. używaj szklanych pojemników ze stalowymi pokrywkami. Aby przenieść zrównoważony rozwój na wyższy poziom, możesz nawet ponownie użyć do tego celu pustych słoików z masonem. Możesz nawet użyć ich do zamrażania, co prowadzi nas do następnego punktu:

Przechowuj niezjedzoną żywność w sposób przyjazny dla środowiska

Unikaj plastiku - kup ręczniki z wosku pszczelego lub zrób je samemu zamiast folii spożywczej

Zapomnij o słoikach Tupperware i folii spożywczej, ponieważ są lepsze sposoby na przechowywanie jedzenia przed tobą (miejmy nadzieję!) Dokończ je następnego dnia. Tak zwane ścierki z wosku pszczelego stają się coraz bardziej popularne i zaskakują łatwością obsługi i czyszczenia. Ponadto możesz nawet samodzielnie wykonać ceraty. A jeśli następnego dnia chcesz zabrać ze sobą jedzenie do pracy, lepiej użyć puszek ze stali nierdzewnej, które są również dostępne w wersji izolowanej, aby nic nie wyciekło.

Słomki, słomki, słomki

Słomki ze stali nierdzewnej lub bambusa są łatwe do czyszczenia za pomocą szczotek

Nie tylko po letniej imprezie do kosza lądują liczne słomki i to w większości z plastiku. Istnieją świetne alternatywy, które są znacznie lepsze i są wykonane z papieru, bambusa, stali nierdzewnej lub szkła (szczególnie dwa ostatnie są preferowane). Dostępne są również specjalne szczoteczki do czyszczenia, dzięki którym z łatwością wyczyścisz wnętrze tych słomek.

Aby zachować zrównoważony rozwój, unikaj plastiku za pomocą odpowiedniej gąbki

Używaj szczotek, gąbek i szmat wykonanych z naturalnych materiałów i ogranicz tworzywa sztuczne

Tak, nawet gąbki i szmaty są zrobione z plastiku i teraz, kiedy się nad tym zastanowisz, prawdopodobnie zdajesz sobie z tego sprawę. Więc co robić? Możesz uniknąć plastiku, po prostu samemu robiąc gąbkę. Brzmi dziwnie, ale to naprawdę proste. Weź sznurek do opakowania i zawiń go w gąbkę. Zdziwisz się, jak dobrze ten materiał może myć naczynia. Zamiast zwykłych szmat ze sklepu możesz ponownie użyć starych ręczników frotte lub poddać recyklingowi inne skrawki materiału. W przypadku szczotek do mycia naczyń najlepiej wybierać te drewniane.

Alternatywa dla płynu do mycia naczyń dla życia bez plastiku

Życie bez plastiku z mydłem zamiast płynu do mycia naczyń z plastikowej butelki

Zwykły płyn do mycia naczyń możesz kupić w plastikowej butelce, czy ci się to podoba, czy nie. Możesz jednak po prostu poszukać nieopakowanego sklepu w Twojej okolicy i napełnić tam detergent do własnej butelki. Możesz również uniknąć plastiku, samodzielnie wytwarzając detergent. Nie martw się, nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych produktów. Wystarczy zwykłe mydło i nie sprawi, że naczynia będą mniej czyste niż konwencjonalny płyn do mycia naczyń. Po prostu weź jedną z wyżej wymienionych gąbek, ściereczek lub szczoteczek bez plastiku, użyj jej do namydlenia mydła i możesz rozpocząć czyszczenie.

Oszczędzaj plastik w zmywarce

Proszek do zmywarki, aby uniknąć plastikowego opakowania na wypustkach

Korzystanie ze zmywarki jest bardzo przyjazne dla środowiska pod względem zużycia wody. Gdyby nie filmy, które z każdą zmywarką zawsze lądują w koszu. Istnieje również alternatywa dla tego, jeśli chcesz uniknąć plastiku, a jest to proszek do zmywarki, który jest sprzedawany w kartonowych pudełkach.

Unikaj śmieci bez papieru kuchennego

Alternatywa dla papieru kuchennego - wskazówki i pomysły bez plastiku

Papier kuchenny nie jest wykonany z plastiku. Jest jednak oczywiście zapakowany w folię foliową. Ponadto jego użycie powoduje powstanie ogromnej ilości śmieci, a do jego produkcji wykorzystywane są oczywiście drzewa. I bądźmy szczerzy, kto nie chwyta papieru w najmniejszej kropli, a potem nie wrzuca go do resztek odpadów zamiast papieru? Istnieją dwa sposoby na uniknięcie tradycyjnego papieru kuchennego. Po pierwsze, równie dobrze możesz użyć starej dobrej szmaty. W końcu można go wygodnie wyprać i użyć ponownie.

Bambusowy papier kuchenny wielokrotnego użytku jest przyjazny dla środowiska i można go prać w pralce

Jest jeszcze inny wariant, a mianowicie bambusowe ręczniki kuchenne. Mają cenną zaletę, że są wielokrotnego użytku. Możesz zastąpić 60 rolek zwykłego papieru kuchennego tylko jedną rolką bambusowego papieru kuchennego. Dzieje się tak, ponieważ pojedynczy arkusz papieru może być użyty do 100 razy i dlatego świetnie nadaje się również jako ściereczka kuchenna. Ściereczki można wygodnie prać w pralce, a ponieważ nie zawierają mikroplastików, jest to kolejny wspaniały krok w kierunku życia bez plastiku.

Brak plastiku na deski do krojenia

Przyjazne dla środowiska drewniane deski do krojenia dezynfekują się w naturalny sposób

Wiele osób już dawno przerzuciło się na drewniane deski do krojenia warzyw i mięsa. Jeśli jeszcze tak nie jest, to najwyższy czas! Z jednej strony robisz coś dobrego dla środowiska, a z drugiej strony drewniane deski oferują kolejną zaletę, której nie należy lekceważyć: drewno zawiera taniny, które w naturalny sposób dezynfekują powierzchnię roboczą. Dzięki drewnianym deskom możesz nie tylko uniknąć plastiku, ale także ułatwić czyszczenie.

Gospodarstwo domowe bez plastiku bez powłoki zapobiegającej przywieraniu

Patelnie i garnki żeliwne jako alternatywa dla patelni nieprzywierających

Kto nie lubi nieprzywierającej powłoki na patelniach i innych naczyniach kuchennych? W końcu ułatwia to zmywanie po ugotowaniu. Jednak, jak zapewne już zauważyłeś, ta warstwa plastiku stopniowo odpada podczas gotowania. Wszystko, ale nie przyjazne dla środowiska i zdrowia, prawda? Idealną alternatywą jest żeliwo. Patelnie do kuźni nie zawierają plastiku i mają gwarancję na całe życie.

Ogranicz plastik w pomocnikach kuchennych

Kupuj przybory kuchenne wykonane z drewna lub metalu i unikaj plastiku

Otwórz szuflady w kuchni i zwróć uwagę, ile jest w nich plastiku: od rękojeści noży, przez łyżki do mieszania i trzepaczki, po szpatułkę. Plastik pochłonął prawie wszystkie naczynia. Chcąc uniknąć plastiku warto zainwestować w alternatywne materiały. Weźmy na przykład klasyczną metalową trzepaczkę i szpatułkę lub drewnianą łyżkę.

Zanieczyszczenia plastikiem z papieru do pieczenia

Papiery do pieczenia są pokryte silikonem i nie są przyjazne dla środowiska

Tak, dokładnie, pergamin jest również szkodliwy dla środowiska. Papier pokryty jest warstwą silikonu, dzięki czemu żywność nie skleja się podczas pieczenia. Powinieneś więc zwrócić na to uwagę przy zakupie. Wybierz produkt, który nie ma powłoki. Lub po prostu całkowicie zrezygnuj z papieru i posmaruj formę do pieczenia olejem. Łatwe czyszczenie po przygotowaniu potraw jest gwarantowane również w przypadku korzystania z form do pieczenia lub blach do pieczenia wykonanych z nieporowatego szkła.

Unikanie plastiku poprzez gotowanie na świeżo

Zmniejsz ilość plastiku i gotuj na świeżo zamiast gotowych produktów

Właściwie jest to logiczne, ale często nawet nie zdajemy sobie sprawy, o ile więcej odpadów z tworzyw sztucznych powstaje dzięki wykorzystaniu gotowych produktów. Jeśli zamiast tego kupujesz świeże produkty i transportujesz je w plastikowych alternatywach, jak opisano powyżej, możesz znacznie zmniejszyć zużycie plastiku. Dotyczy to nie tylko mrożonych owoców i warzyw sprzedawanych w plastikowych torebkach. Mieszanki przypraw, takie jak rosół warzywny lub zioła do sałatek, sosy i tym podobne znajdują się również w plastikowych opakowaniach. A takie mieszanki przypraw można było samemu przygotować, a następnie przechowywać je w szklankach.

Unikaj plastiku w życiu codziennym – zabieraj jedzenie

Pudełko na lunch ze stali nierdzewnej na wynos do pracy i szkoły

Każdy ma dni, kiedy po prostu nie ma ochoty przygotowywać własnego jedzenia i woli korzystać z czegoś z baru z przekąskami. Samo w sobie nie stanowi to problemu. Jedynym problemem jest jednak to, że jedzenie na wynos jest oczywiście zapakowane z powrotem w plastikowe pudełka lub torby, które z kolei lądują w koszu. Jeśli chcesz żyć bez plastiku, warto zainwestować w pudełka śniadaniowe wykonane ze stali nierdzewnej lub drewna i skutecznie uniknąć plastikowych odpadów. Takie produkty niezawierające plastiku są dostępne w wielu różnych rozmiarach i kształtach, a niektóre są również zaprojektowane tak, aby były szczelne, dzięki czemu nawet zupy można w nich bezpiecznie transportować.

Plastikowy problem „kosmetyki”

Kosmetyki naturalne nie zawierają mikroplastików i można je wykonać samodzielnie

Problem ten dotyka nie tylko kobiety. Mężczyźni również stosują liczne kosmetyki. Ale czy wiesz, że większość produktów zawiera szkodliwe mikroplastiki? Poza tym opakowanie jest oczywiście również wykonane z tworzywa sztucznego. Jeśli chcesz również zredukować plastik w kosmetykach, warto zajrzeć do listy Przewodnik po zakupach BUND rzucić. Wszystkie takie produkty są tam wymienione.

Możesz nawet samodzielnie wykonać niektóre produkty kosmetyczne, jeśli chcesz uniknąć plastiku. Dezodoranty lub kremy dezodoryzujące, mydła, szampony i maseczki do twarzy to tylko kilka przykładów, które nadają się do projektów DIY i jako plastikowe alternatywy w życiu codziennym.

Tutaj dowiesz się, jak unikać plastiku w łazience.