Przyjazny dla środowiska

Koncepcja zrównoważonego opakowania kosmetycznego z celulozy bakteryjnej

zrównoważone opakowanie kosmetyczne wykonane z celulozy bakteryjnej

Gwatemalska projektantka Elena Amato opracowała ekologiczne opakowanie kosmetyczne wykonane z celulozy bakteryjnej o właściwościach przypominających papier. Ich koncepcja stanowi zrównoważoną alternatywę dla plastikowych opakowań kosmetyków i środków higieny osobistej Bakterie i kultury drożdży (grzyb kombucha) są najpierw mieszane z wodą, a następnie rozprowadzane na płaskiej, gładkiej powierzchni do wyschnięcia.

Zrównoważone opakowanie z grzybów kombucha

Zamiast hodować i uprawiać grzyb Kombucha od podstaw, Amato wykorzystuje resztki od lokalnych producentów Kombucha. Powstałe liście mają właściwości, które są gdzieś pomiędzy papierem a plastikiem.

Wysuszony materiał celulozy bakteryjnej można skleić wodą

Wysuszony materiał celulozy bakteryjnej można skleić wodą, dzięki czemu przy zamykaniu opakowania nie trzeba używać klejów.

Naturalne pigmenty, takie jak spirulina, hibiskus, szafran i węgiel

Podczas procesu mieszania do mieszanki dodano naturalne pigmenty, takie jak spirulina, hibiskus, szafran i węgiel drzewny. Osiąga się różne kolory.

Zrównoważone opakowanie kosmetyczne jest całkowicie kompostowalne i wegańskie. Kolejną zaletą jest to, że proces produkcji low-tech wymaga minimalnego zużycia energii.

ich koncepcja opakowania składa się z trzech warstw

Zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, Amato chciało opracować przyjazne dla środowiska opakowania z materiałów, które płynnie przepływają w naturalnych cyklach. „W tej chwili nasza gospodarka pracuje głównie nad liniowym, niezrównoważonym systemem „weź-wyprodukuj-wyrzuć”” – mówi projektant.

Zaprojektowała swoją koncepcję opakowania tak, aby składała się z trzech warstw. Ta struktura imituje strukturę owoców, która składa się z soku, miąższu i zewnętrznej skorupy.

Zrównoważone opakowanie kosmetyczne jest całkowicie kompostowalne i wegańskie

Wewnętrzna warstwa Amatos Design to produkt do higieny osobistej – m.in. B. krem, dezodorant lub tonik do twarzy. Druga warstwa to pojemnik przypominający kapsułkę wykonany ze stałego naturalnego mydła, w którym przechowywany jest naturalny produkt.

Zrównoważone opakowanie na kosmetyki z grzybów Kombucha

Trzecia, zewnętrzna warstwa to opakowanie z celulozy bakteryjnej. Służy do ochrony znajdującego się pod spodem pojemnika na mydło i jednocześnie podaje informacje o marce produktu. „Rozpakowanie i używanie produktu naśladuje obieranie i jedzenie owocu i nadaje mu naturalne odczucie” – wyjaśnia projektant.

Koncepcja zrównoważonego opakowania na kosmetyki