Przyjazny dla środowiska

Drukarnia 3D – świetny pomysł na zrównoważone życie

Włoski producent drukarek 3D WASP współpracował z Mario Cucinella Architects (MCA), firmą architektoniczną z Bolonii, aby zaprojektować drukarnię 3D. Wspólnie partnerzy opracowują innowacyjny, przyjazny dla środowiska model konstrukcji budowlanych, który zapewnia zrównoważoną, globalną przestrzeń życiową. W tym artykule przedstawiamy ten inspirujący, przyszłościowy projekt budowlany.

Innowacje z drukarnią 3D

przyszły projekt ekologiczna wioska wykonana z drukowanych w 3d domów architektura przyjazna środowisku

Model walizki znany pod nazwą TECLA oparty jest na cyrkulacyjnym procesie produkcyjnym. W tym celu zespół korzysta z lokalnych materiałów nadających się do recyklingu. Architekci realizują więc projekt na drukarce 3D Crane WASP. Jest to więc próba znalezienia rozwiązania dla budownictwa ekologicznego. WASP i MCA rozpoczęły projekt budowlany z pomocą różnych partnerów, aby odpowiedzieć na gwałtowny wzrost liczby ludności i wynikający z tego brak mieszkań.

lampki wieczorowe i minimalistyczne meble w zrównoważonych przestrzeniach mieszkalnych

Na budowę w okolicach Bolonii planowane firmy otrzymały zgodę na prototyp TECLA w maju 2019 roku. Budowa drukarni 3D ruszy zatem we wrześniu. Zakończenie planowane jest również na początek 2020 roku. Wraz z WASP architekci chcą opracować innowacyjny prototyp przestrzeni życiowej, który reaguje na coraz pilniejsze zmiany klimatyczne i potrzebę zmian. Ostatnio w coraz większym stopniu wynikały one z potrzeb ludności. To wyjaśnia Mario Cucinella, założyciel MCA.

dźwig osa włoska drukarka 3d dla zrównoważonego życia

Projektanci tzw. projektu „TECLA” stoją na stanowisku, że świat potrzebuje przede wszystkim zmiany paradygmatu w dziedzinie architektury. To powinno zbliżyć się do potrzeb ludzi, a tym samym znaleźć odpowiedź na pytanie o zrównoważone budownictwo na ziemi. To także współpraca, która tworzy powiązanie między wrażliwą architekturą a zastosowaniem nowych technologii.

Postępowy projekt przyszłości

kobieta leży w łóżku w domu iglo wykonanym z ekologicznych materiałów budowlanych z okrągłym świetlikiem

Firma WASP została założona w 2012 roku w celu rozwijania opłacalnych procesów budowlanych opartych na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. Firma postrzega budowę domu wydrukowanego w 3D typu „Zero-Mile” z wykorzystaniem materiałów z okolic jako klucz do rozwiązania globalnego kryzysu populacyjnego. To postawiło rządy przed poważnymi wyzwaniami związanymi z rozwiązaniami mieszkaniowymi. Z tego powodu badania skupiły się przede wszystkim na budowie specjalnej drukarki 3D. Dzięki temu wykonawcy mogą budować domy z błota w możliwie najkrótszym czasie i w najbardziej zrównoważony sposób.

zygzakowata struktura jako podstawa drukowanego w 3d domu z ryżu i gliny

Pierwszą drukarką 3D firmy była PowerWASP. Miał pewne umiejętności, zanim firma opracowała serię drukarek 3D DeltaWASP. Obejmują one małe i duże ilości. Ważnym kamieniem milowym dla WASP w 2015 roku było opracowanie BigDelta WASP, 12-metrowej drukarki 3D do budowy domów. Można go wykorzystać do wytłaczania surowców technicznych, takich jak beton, a także słomy i terenu. Firma rozpoczęła również swój projekt Shamballa od maszyny. Jest to przyjazna środowisku wioska technologiczna we Włoszech, która została zbudowana przy użyciu delikatnej produkcji addytywnej.

Innowacje techniczne

pracownik projektu tecpla stoi przed częścią trójwymiarowej konstrukcji budynku

W 2018 roku firma opracowała drukarkę 3D Crane WASP, aby przyspieszyć rozwój wioski. Dzięki mniejszej powierzchni niż BigDelta WASP, pojedynczy moduł drukarki 3D Crane WASP ma obszar drukowania o średnicy 6,60 m i wysokości 3 m. Crane WASP można również zdemontować i ponownie zmontować w celu szybkiego transportu, zapewnienia i zbudowania na miejscu. Architekci z powodzeniem ukończyli mały budynek dla wioski technologicznej Shamballa. Konstrukcja o nazwie „Gaia” była w stanie osiągnąć średnicę 6,5 metra i wysokość 3 metrów. Składa się z cementowego materiału budowlanego zawierającego 25% ziemi, 40% ryżu, 25% łuski ryżu i 10% wapna hydraulicznego.

Żuraw osy buduje ścianę drukarni 3d

WASP rozpoczął swój projekt TECLA z MCA i wierzy, że model mieszkaniowy ma potencjał, aby zapewnić podstawę do tworzenia autonomicznych eko-miast. Firma czerpie inspirację z osy. Zespół buduje swoją drukarnię 3D z gruntu znalezionego i z perspektywy zrównoważonej. Najstarszy materiał i najnowocześniejsza technologia łączą się, aby dać światu nową nadzieję. Gaia House, który był ich pierwszym domem wydrukowanym w 3D z surowej ziemi, powstał rok temu. Dziś technicy i ich partnerzy drukują struktury TECLA, które umożliwiają ekologicznie zrównoważoną przestrzeń życiową. Liderzy projektu uważają, że planeta prosi o wspólny projekt, którym mogą podzielić się z Mario Cucinella.

Drukarnia 3D o nazwie TECLA

Drukarnia 3d tecla wykonana z trwałych materiałów, takich jak glina i glina, z otworem na dachu

TECLA została zaprojektowana przez MCA oraz opracowana i zbudowana przez WASP. Mówi się, że jest to pierwsza przestrzeń życiowa zbudowana przy użyciu wielu współpracujących drukarek 3D. Jest to również pierwszy taki dom, który architekci zbudowali w całości z lokalnej gliny. Pomaga to zmniejszyć ilość odpadów przemysłowych, a tym samym zapewnia zrównoważony model, który, jak ma nadzieję WASP, pobudzi gospodarkę krajową i lokalną. Dodatkowo dom TECLA jest przystosowany do adaptacji do wielu środowisk i może być stworzony w jednej operacji za pomocą drukarki 3D Crane WASP. Pozwala to przedsiębiorcom i projektantom znacznie przyspieszyć proces budowy.

Zrealizuj podwójny plan budynku dla drukarki 3d

Projekt TECLA został opracowany na podstawie badań Szkoły Zrównoważonego Rozwoju. To profesjonalna szkoła zrównoważonej architektury założona przez Mario Cucinella. Badania były nadal wspierane przez studentów studiów magisterskich z programu Sustainable Environmental Design w Architectural Association School of Architecture w Londynie.

plan piętra i plan 3d przyjaznego dla środowiska projektu budowlanego z domami z błota

Naukowcy wspólnie zbadali przyczyny i skutki bezdomności oraz potencjał postępu technologicznego. Główną ideą jest znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla różnych lokalizacji o różnych klimatach. Pomogło to również wpłynąć na projekt TECLA. W ten sposób powstał elastyczny model, który można dostosować do każdego klimatu. Podobno zrównoważony dom pozostaje energooszczędny w sposób, w jaki konwencjonalne modele życia nie.