Przepisy

Jakie mięso grillować? Wskazówki dotyczące soczystych steków

mięso-grill-stek-idealny

Grillując kiełbaski, hamburgery i żeberka, wszyscy to robią. Nic dziwnego, bo są tanie i łatwe w użyciu. Ale co powiesz na soczysty stek, który w połączeniu z kieliszkiem czerwonego wina roztapia się w pierwszorzędne dzieło sztuki? Bez większego wysiłku z kawałka mięsa można wyczarować smakołyk, który zachwyci smakoszy. Aby uzyskać idealny stek, ważne jest, aby wybrać odpowiednie mięso do grillowania i zwrócić uwagę na kilka rzeczy podczas jego przygotowywania. Rezultatem jest prawdziwy przysmak dla każdego smakosza.

Jak rozpoznać dobre mięso do grillowania??

Kawałek mięsa wysokiej jakości jest oczywiście podstawą sukcesu doskonałego steku. Zasadniczo mięso nie powinno być zbyt chude, ponieważ zbyt szybko wysycha. Mięso powinno być dobrze zwisające, ciemnoczerwone i poprzecinane drobnymi, białymi, tłustymi żyłkami. Te kawałki są szczególnie soczyste i aromatyczne. Idealny stek powinien mieć co najmniej trzy do czterech cali grubości. Oczywiście można trzymać się sprawdzonych steków z karkówki, ale wołowina jest na grilla.

Najlepiej unikać wstępnie marynowanego mięsa z supermarketu, ponieważ sosy i zioła są często używane do zakamuflowania przeciętnej jakości mięsa. Jeśli nie masz możliwości robienia zakupów u lokalnego rzeźnika lub po prostu chcesz spróbować niezwykłych specjałów mięsnych, możesz uzyskać od nich najlepszej jakości mięso online Sklep dla smakoszy zamówienie.

Teraz od Ciebie zależy, który stek wolisz. Delikatny filet z polędwicy, klasyczny rumsztyk, a może wolisz aromatyczny antrykot? Te terminy nic dla ciebie nie znaczą? Wyjaśnimy Ci, co kryje się za poszczególnymi terminami i jakie są różnice między rodzajami mięsa.

Jakie mięso jako stek najlepiej nadaje się na grilla?

który-mięsny-grill-stek-antrykot

Istnieje wiele różnych obszarów ciała wołowiny, które można przetworzyć na przyzwoity stek. Warto więc mieć trochę wiedzy na temat anatomii wołowiny, aby znaleźć odpowiedni kawałek mięsa. Różnica między rodzajami steków wynika w dużej mierze z tego, skąd pochodzi kawałek mięsa. Zasadniczo im mniej mięśni używa się, tym delikatniejsze mięso. Popularne rodzaje steków pochodzą zatem przede wszystkim z grzbietu wołowiny. Niektórzy z nich są:

To Antrykot (zwany także stekiem z antrykotu) pochodzi z przedniego żebra wołowego. Wyraźnie widoczny i smaczny tłuszczowy rdzeń jest charakterystyczny dla Rib Eye. Antrykot z kością (stek kowbojski) to klasyczne „Côte de Boeuf”.

rumsztyk (także Rostbeef zwany w Wielkiej Brytanii stek z polędwicy wołowej) jest również krojony bez kości kawałek żeberka między żebrami. Ze względu na małą, tłustą obwódkę smakuje soczyście.

mięso-grill-ribeye-antrykot-filet-różnica

To filet (Tenderloin Steak) jest najdelikatniejszym i najdelikatniejszym ze wszystkich steków i leży pod rostbefem. Mięsień polędwicy jest mało obciążony, co oznacza, że ​​mięso jest szczególnie drobnoziarniste i chude. Podwójny stek z polędwicy nazywa się chateaubriand lub tournedos, a krótka polędwica wołowa ważąca około 60-80 g nazywa się filet mignon.

To stek na kości to klasyka amerykańskiej kultury steków. Jest również krojony z grzbietu i składa się z rostbefu i małego kawałka polędwicy. Oba są oddzielone od siebie kością w kształcie litery T. Stek porterhouse wygląda prawie identycznie jak stek T-bone, ale ma więcej filetów.

Ile mięsa liczysz na osobę podczas grillowania?

mięso-grill-żeberko-stek

Planując przyjęcie przy grillu, warto obliczyć przed pójściem na zakupy, ile grillowanego mięsa potrzebujesz na osobę. W przypadku grupy wyłącznie męskiej można z czystym sumieniem obliczyć 450 g mięsa na osobę, a w przypadku grupy kobiet 250 g. Średnia ilość dla grupy mieszanej wynosi zatem 300 – 350 g. Najlepiej obliczyć 2 sztuki mięsa na osobę plus kilka sztuk dodatkowo. Tak więc dla mężczyzn po dwa steki i po 1 kiełbasie, a dla kobiet po jednym steku i po 1 kiełbasie. Ale weź pod uwagę fakt, że kość T o grubości 4 cm może z łatwością ważyć 1 kilogram.

Nie bój się, że Twoi goście umrą z głodu. Na pewno będzie do tego chleb i sałatki. Różne kawałki steków dają różne przepisy i oczywiście różne smaki. Dzięki temu grill wygląda szczególnie różnorodnie. smacznego!

wołowina-mięso-grill-temperatura-przyprawa