Przepisy, WIDEO

Gotowanie jajek: instrukcje dotyczące miękkich, woskowych i twardych jaj

Nawet zupełnie początkujący mogą gotować jajka. W zasadzie to stwierdzenie jest prawdziwe, ale kucharze amatorzy znają rzeczywistość: oszacowanie odpowiedniego czasu gotowania jest sztuką samą w sobie. Zadanie wydaje się bardzo proste, ale rezultaty rozczarowują: jajka są zbyt twarde, zbyt miękkie, a nawet popękane. Dzięki naszym poradom kulinarnym szybko nauczysz się odróżniać jajka miękkie, miękkie od wosku od twardych.

Ugotuj jajka: od tego zależy czas gotowania!

jajka na twardo określają czas

Zasadniczo czas gotowania jajek jest stały. Ale w rzeczywistości może się znacznie różnić i zależy od kilku czynników. Obowiązuje następująca zasada: im świeższe jajka, tym szybciej się ugotują. Czas gotowania świeżych jaj skraca się o 30 sekund.

Jajka z lodówki przed gotowaniem należy podgrzać do temperatury pokojowej. Najlepiej umieścić je w letniej wodzie na kilka minut. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że 1) jajka pękną podczas gotowania i 2) czas gotowania wydłuży się o 2 minuty.

Im więcej jajek ugotujesz razem w rondlu, tym wolniej się skończą. Średniej wielkości rondel o średnicy 18-23 cm zwykle zmieści 3 duże, 4 średnie lub 5 małych jajek. Jeśli włożysz więcej jajek do garnka, będą zbyt blisko siebie, woda będzie się nagrzewać wolniej, a czas gotowania wydłuży się o 1 minutę.

jajka czas gotowania określają miękkie

A te czasy gotowania powinny służyć jako wskazówka podczas gotowania:

Miękkie jajka gotuje się średnio 6 minut.

Woskowe jajka gotuje się w 7 minut.

Czas gotowania jaj średnio twardych wynosi 8 minut.

9-10 minut trzeba gotować twarde jajka.

Gotowanie jajek: instrukcje krok po kroku

Ugotuj jajka, napełnij garnek zimną wodą

Rozgrzane do temperatury pokojowej jajka włóż do pustego rondla. Następnie napełnij garnek zimną lub letnią wodą. W razie potrzeby dodaj szczyptę soli.

Gotowanie jajek prawidłowo oszacuje czas

Doprowadź jajka do wrzenia na średnim ogniu i gotuj przez kilka minut (patrz czasy gotowania powyżej).

ugotuj jajka ugasić skórkę

Następnie ugasić jajko w lodowatej wodzie przez 3-4 minuty i obrać. W każdym razie gaszenie jaj skraca ich trwałość i można je przechowywać w lodówce przez 3-4 dni.

jak długo gotować jajka odkładać napiwki

I tak możesz odróżnić surowe od miękkich i miękkie od twardych: połóż jajko na stole i obróć je. Surowe jajka wirują bardzo wolno, a jajka na twardo bardzo szybko wirują.

Gotowanie jajek miękkich, woskowych, średnio twardych, twardych