Projektowanie wnętrz

Umeblowanie z aksamitu: pomysły projektowe z modną tkaniną

Umeblowanie aksamitną sofą, akcentami w kolorze petrol blue i różowym

Dzięki przyjemnej miękkości i lekko połyskującej powierzchni aksamitna tkanina błyskawicznie uszlachetnia każde wnętrze, a jednocześnie tworzy przytulną i zachęcającą atmosferę. W zeszłym roku materiał ogłosił się najnowszym żywym trendem. Również w tym roku zrobiła furorę na licznych targach meblowych. Producenci mebli włączyli do swojego asortymentu aksamit jako materiał obiciowy oraz zaprezentowali liczne sofy, krzesła i fotele z aksamitną tapicerką. Tkanina obiciowa jest szczególnie popularna w zimnych porach roku. Pokażemy Ci kilka pomysłów na umeblowanie aksamitem i podamy przydatne wskazówki dotyczące łączenia z innymi materiałami. daj się zainspirować!

Wykończenie aksamitem: tkanina pochodzi z Orientu

zestaw z dwiema sofami stolik kawowy niski

Aksamit pochodzi z Orientu i był przedmiotem handlu jeszcze w średniowieczu. Miękki materiał po raz pierwszy cieszył się dużą popularnością we Włoszech, gdzie zdobił ściany, okna i meble. Powoli był sprowadzany do innych krajów europejskich i wzbudzał sensację we Francji, Anglii i wśród książąt niemieckich. Zasłużył sobie na miano „króla świata” – do dziś jest nieodłączną częścią wystroju wielu zamków.

Wykończenie aksamitem – co kryje się za terminem?

Umeblowanie aksamitnymi tapicerowanymi krzesłami różowa tapeta na ścianę

Termin „aksamit” pochodzi od starożytnego greckiego słowa „hexaminos” i oznacza „sześć nici”. Nazwa wskazuje na produkcję tkaniny. W tkaninę wkomponowano system osnowy lub wątku. W zależności od rodzaju splotu na prawej stronie tkaniny powstaje tzw. runo włókien. To jest powód, dla którego tkanina wygląda tak elastycznie, jej powierzchnia lekko się mieni, a materiał jest tak miękki. Tkanina jest ciężka, dlatego była chętnie wybierana na narzuty czy zasłony. Pierwotnie tkanina była wykonana z jedwabiu, obecnie jest masowo produkowana z włókien syntetycznych lub bawełny.

Modna tkanina różni się od pluszu i weluru

Umeblowanie dywanem ze skóry bydlęcej w kolorze aksamitnego różu

I choć aksamit jest łudząco podobny do weluru, tak naprawdę istnieją pewne różnice między tymi dwoma materiałami. Tkaniny o wysokości runa do 4 mm nazywane są aksamitem. Welur (z francuskiego słowa aksamit) opisuje tekstylia o wysokości runa ponad 4 mm. W przypadku pluszu nitki są jeszcze dłuższe, materiał wykorzystywany jest do produkcji dywanów. Z drugiej strony dzięki niedrogiej alternatywie Velvet gotowe włókna są sklejane bezpośrednio, a nie ręcznie tkane.

Umeblowanie aksamitem: podstawowe zasady

Wyposaż salon w fotel do czytania

Modna tkanina używana do ozdabiania sal balowych szlachty, mogła być wystawiana razem z jedwabiem i była częścią wspaniałych zestawów z leżankami z misterną rzeźbą w drewnie. Dziś prezentuje się dość ostrożnie w stonowanych kolorach ziemi iz powodzeniem wpasowuje się w purystyczne wnętrza. Nowoczesne sofy z aksamitu mają prostą ramę, fotele z aksamitnymi pokrowcami dzięki swoim okrągłym kształtom wnoszą retro akcent na cztery ściany, a tapicerowane krzesła o zredukowanym skandynawskim designie urozmaicają jadalnię.

udekoruj pomysłami na poduszki do sypialni

Jeśli chodzi o kolorystykę, do wyboru są dwa warianty. W obiektach o neutralnej palecie kolorystycznej projektanci wnętrz zazwyczaj stawiają na delikatne pastelowe niuanse. Tutaj odcienie takie jak jasna zieleń, róż czy kość słoniowa dodają wykończenia. We wnętrzach eklektycznych akcenty są zazwyczaj osadzone w mocnym, kontrastowym kolorze. Fioletowy, pomarańczowy i benzynowy niebieski to jedne z najmodniejszych kolorów na 2018 rok.

Oto trendy na lata 2018 i 2019 w skrócie:

1. Różne tkaniny w jednym pomieszczeniu: bawełnę, jedwab i aksamit, a także dzianiny można łatwo ze sobą łączyć.

2. Ustaw akcenty pojedynczymi meblami zamiast kupować kompletne zestawy.

3. Polegaj na meblach i akcesoriach z jasnym językiem projektowania.

Umeblowanie aksamitem: w ten sposób stworzysz zachęcającą atmosferę

Umeblowany aksamitnym fotelem stołek zielone wino-czerwone

Fotel w kolorze petrol wraz ze stołkiem w kolorze winnej czerwieni tworzą wygodny kącik do czytania w salonie. Nawiasem mówiąc, aksamit można łączyć nie tylko z drewnem, ale także z metalem. Szczególnie modne są krzesła z drewnianymi nogami i metalowymi detalami. Donice w kolorze złotym nadają ciemnemu zestawowi lekkości.

umeblowanie z aksamitnym stołkiem zasłona sypialnia antracyt ściana stolik nocny drewno

Zasłony z aksamitu są nieprzezroczyste i dlatego idealnie nadają się do sypialni. W połączeniu ze stołkiem ton w ton nadają elegancji strefie sypialnej. Antracytowy kolor ścian tworzy poczucie bezpieczeństwa i niesie spokój. To przynosi korzyści twojej własnej wyspie relaksu.

wyposażenie w krzesła tapicerowane czarny stolik kawowy nogi skrzydło krzesło nowoczesne

W jadalni krzesła z aksamitną tapicerką obiecują maksymalny komfort siedzenia. Wraz z okrągłym stołem jadalnym z drewna mahoniowego i marmurowym blatem tworzą atrakcyjną całość. Neutralne białe ściany i podłoga znikają w tle i pozwalają materiałom nabrać własnego charakteru.

wyposażenie w krzesła tapicerowane jadalnia petrol blue

Jeśli ściany i podłoga są w każdym razie ciemne, istnieje możliwość wizualnego odgraniczenia jadalni dywanem. Ciemnym ścianom i meblom często projektanci wnętrz przeciwdziałają tak jasnym akcentem, unikając przytłaczającego i małego pomieszczenia. System półek ze szkła i metalu w kolorze złota wprowadza ruch do pomieszczenia i wraz ze stołem jadalnym, również z metalowymi nogami, rozluźnia stricte klasyczną przestrzeń życiową.

umeblować aksamitnymi, królewskimi niebieskimi tapicerkami

Jeśli chcesz dodać klasyczny akcent do swojego współczesnego wnętrza, możesz zdecydować się na modny wygląd kokonu. Różne materiały są ze sobą umiejętnie łączone. Subtelna kolorystyka pozwala na wyeksponowanie atrakcyjnego wyglądu ręcznie tkanego dywanu i ręcznie robionych krzeseł z aksamitną tapicerką.

Umebluj salon z aksamitnym fotelem stołowym

umeblowanie, w tym pomysły na umeblowanie salonu

umeblowanie aksamitnymi dywanami nowoczesne pomysły projektowe sypialni

umeblowanie pomysłami na miejsce do przechowywania stołków

udekoruj salon aksamitną otomaną, różowo-zieloną, aksamitną sofą

założyć z czterema krzesłami okrągły stół mała kuchnia

umeblowanie z aksamitnym wezgłowiem łóżka złoty metalowy stolik nocny

umeblować sypialnią aksamitne zasłony

Udekoruj parawent w sypialni z narzutą

zestaw z aksamitną sofą eklektyczny stolik kawowy tribal