Projektowanie wnętrz

Udekoruj listwami stiukowymi LED, tynkiem i styropianem – nowoczesność spotyka się z klasyką

Sztukateria ozdobna-rozety-tynk-dekoracja-nowoczesny-apartament

Ozdoby stiukowe na suficie lub jako dekoracje ścienne mają klasyczny urok i mogą dopracować każdą atmosferę. Sklepy specjalistyczne mają teraz specjalne sztukaterie, które nie są wykonane z prawdziwego sztukaterii, ale nadal łudząco przypominają klasyczne, bogate elementy dekoracyjne. Dzięki temu każdy może wprowadzić do swojego mieszkania upragniony styl starego budownictwa. Więc dzisiaj dajemy Ci kilka świetnych pomysłów, takich jak Ty udekoruj sztukaterią Móc. Niezależnie od tego, czy Twój styl życia jest purystyczno-miejski, wiejski czy klasyczny, w naszej galerii zdjęć znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Udekoruj sztukaterią – jakie są rodzaje?

sztukaterie-podłoga-sufit-okno-stół-jadalny-żyrandol z litego drewna

Z reguły stiuk to nazwa plastycznie formowanej zaprawy, którą mocuje się do otynkowanych ścian, sklepień i stropów. Dawniej te ozdoby były mozolnie wykonywane ręcznie, ale dziś są znacznie łatwiejsze do wykonania i realistycznie naśladowane. Najpopularniejszymi obecnie materiałami na sztukaterię są tynki paryskie, tworzywa sztuczne i styropian (styropian). Można z powodzeniem imitować sztukaterię starych mieszkań i mało kto zauważy różnicę.

Udekoruj sztukaterią – krawędzie brzegowe

Sztukaterie dekorują -projekt ścian-granica-ciemny róż-krem-sypialnia

Do mocowania listew sztukatorskich potrzebny jest tylko klej odpowiedni do materiału. Jeśli jest to sztukaterie styropianowe, przytnij je na wymaganą długość, nałóż klej i dociśnij do ściany. Montaż profili sztukatorskich wykonanych z tynku jest nieco wymagający, ponieważ są one trudniejsze pod względem ciężaru i mogą również wymagać dodatkowego podparcia, aż klej tynkarski całkowicie wyschnie.

Listwy LED sztukaterie do oświetlenia pośredniego w salonie

Sztukaterie zdobią -led-oświetlenie-ściana-salon-zimna biel

Oświetlenie pośrednie jest obecnie bardzo modne i jest popularnym elementem wystroju nowoczesnych domów. Taśmy LED można zintegrować niemal wszędzie, np. w sufitach podwieszanych, pod szafkami kuchennymi i za dekoracyjnymi panelami ściennymi. Jeśli te warianty są niemożliwe dla Twojej sytuacji domowej, to ciekawym rozwiązaniem są specjalne listwy sztukatorskie, ponieważ posiadają prefabrykowane rowki do mocowania taśm LED. Można je również łączyć z punktami LED, aby tworzyć piękne efekty świetlne na ścianach i sufitach.

kontroluj światło pośrednie

Stucco-forming-led-plastic-oświetlenie pośrednie-ściana-sufit-mocowanie

Profile oświetleniowe led różnią się kształtem w zależności od tego, skąd ma pochodzić światło. Na powyższej ilustracji widać, w ilu różnych kierunkach można sterować światłem pośrednim. Dzięki sztukaterii możesz pokryć cały obwód pomieszczenia, a nawet obejść się bez lamp sufitowych.

Dołącz taśmy stiukowe LED

sztukaterie-formowanie-oświetlenie-pośrednie-ścienne-nowoczesne-nad

Montaż profili LED Stucco jest bardzo szybki i nie potrzeba do tego żadnych specjalnych narzędzi, wystarczy klej montażowy rekomendowany przez danego producenta. Kable i taśmy LED są ukryte wewnątrz listew sztukatorskich i nie są widoczne z zewnątrz. Ważne, aby profile dekoracyjne nie przepuszczały światła i nie niszczyły efektu.

Światło pośrednie w górę lub w dół?

sztukaterie-led-oświetlenie-pośrednie-salon-białe-pasek-światła-powyżej-poniżej

Standardowe listwy sztukatorskie są używane głównie do kąta 90 stopni między ścianą a sufitem, ale na rynku dostępne są również listwy sztukatorskie do pochyłych ścian i kąty montażowe 135 stopni. Położenie pasm świetlnych jest bardzo ważne dla efektu przestrzennego. Jeśli światło skierowane jest do góry, sufit wydaje się optycznie wyższy.

Zimne białe światło może poprawić ciemny pokój

sztukaterie-led-oświetlenie-dekoracja-pośrednia-dekoracja-ścienna-fototapety

Ważną rolę odgrywa również natężenie światła i kolor taśm LED. Taśmy LED o barwie ciepłej bieli stosuje się najczęściej w mieszkaniach prywatnych, natomiast światło o barwie zimnej stosuje się częściej w biurze, domowym gabinecie czy w nowoczesnych, minimalistycznych mieszkaniach. Taśmy LED można zamówić na metry i w razie potrzeby skrócić.

Zrób samodzielnie sztukaterie z gipsu

sztukaterie-tynk-zrób-to-sam-biała-cegła-dekoracja-ściana

Możesz również samodzielnie wykonać sztukaterię, jeśli chcesz szczególnie indywidualne dekoracje ścienne. Potrzebujesz do tego gipsu modelowego i silikonowej formy. Tynk paryski wymieszać z wodą zgodnie z instrukcją producenta: około 3 części tynku na jedną część wody. Następnie ostrożnie wlej tynk do silikonowej formy, a nadmiar zetrzyj gładkim nożem kuchennym. Najlepiej pozostawić na noc do wyschnięcia.

Maluj ręcznie sztukaterie

sztukaterie-tynk-malarstwo-złote-akcenty-dekoracja-ściana

Kilka sztuczek podczas nalewania: 1. Umieść silikonową formę na desce do krojenia, aby uzyskać lepsze podparcie. 2. Po napełnieniu wszystkich form ostrożnie postukaj w blat, aby uwięzione pęcherzyki powietrza mogły się wydostać. Po zastygnięciu gipsu paryskiego wypchnij listwę z formy.

Sztukaterie i sztuczna ściana z cegły w kolorze białym

sztukaterie-tynki-złoto-malarstwo-dekoracja-ścian-cegły-elewacyjne

Po przyklejeniu możesz pomalować stiukowe ozdoby za pomocą cienkiego pędzla, aby drobne zawijasy nabrały własnego charakteru. W powyższym przykładzie projekt ściany z białymi cegłami również dodaje klasycznego motywu.

Udekoruj sztukaterią w stylu wiejskiego domu

sztukateria-ścienna-projekt-styropian-pastel-zielona-ściana-wiejski-styl

Za wiejskim stylem kryje się tęsknota za pokojem i bezpieczeństwem na wsi. Projektując ścianę, opieramy się na zachowaniu starego i kiczowatego romansu. Pastelowe odcienie i sztukaterie nadają pomieszczeniu przytulności i przywracają blask minionych dni.

Profile dekoracyjne o szlachetnym efekcie

sztukaterie-styropian-ścienne-drzwi-białe-obramowania-ścienne zdjęcia

Bogaty, klasyczny styl umeblowania jest kształtowany przez epoki historyczne, takie jak romantyzm i barok. Szlachetne i ponadczasowo eleganckie profile dekoracyjne umiejętnie podchwytują styl i pasują zarówno do mebli antycznych, jak i nowoczesnych.

Mieszanka stylów w salonie – tradycyjna i nowoczesna 

sztukaterie-styropian-poliuretan-tynk dekoracyjny-granica-pokój dziecięcy

Dzięki elastycznym listwom stiukowym wykonanym ze styropianu można łatwo dekorować ściany i sufity oraz kreatywnie łączyć style wyposażenia. Wszystko jest dozwolone, jeśli chodzi o mieszanie stylów – nowoczesne meble mieszają się z parkietem panelowym Versailles, a zastawa stołowa vintage z motywami kwiatowymi i szlachetną sztukaterią stanowią świetne akcenty.

Udekoruj sztukaterią w sypialni

sztukaterie-czarna-ściana-projekt-sypialnia-dekoracja-klasyczna

Listwy sztukatorskie są zazwyczaj dostępne w kolorze białym, ale można je łatwo pomalować. Najlepiej użyć cienkiego pędzla, aby uzyskać wszystkie szczeliny i krawędzie. Wybierz kontrastowy kolor, aby podświetlić lampy sufitowe lub dekoracje ścienne przez granicę z profilami dekoracyjnymi.

Pomaluj sztukaterie 

sztukaterie-malarstwo-taupe-wall-farba-sypialnia

Jeśli nie chcesz tworzyć kontrastów kolorystycznych, dobrym pomysłem jest również projektowanie ton w ton. Ściany korzystają z ciekawej płaskorzeźby sztukaterii.

białe listwy stiukowe jako akcent na szarej ścianie

sztukaterie-ścienna-dekoracyjna-styropianowa-sypialnia-biała-ścienna-farba

Ramy jako profile dekoracyjne w połączeniu ze zdobieniami sztukatorskimi bardzo dobrze komponują się z sypialnią i emanują klasycznym sznytem w pomieszczeniu. Na tle szarej ściany jeszcze lepiej wyróżnia się białe łóżko i biała sztukaterie.

Kasety ścienne świętują swój powrót

sztukaterie-sztuka-projekt-ściana-nowoczesna-sypialnia-jasnoszary-kolor-ściany

W latach 90. połówkowe kasetony ścienne były powszechnym pomysłem na ścianę. Jeśli chcesz osiągnąć ten sam efekt, możesz na ścianie umieścić styropianowe profile sztukatorskie.

Tynk rozet paryskich jako dekoracja ścienna

sztukaterie-rozety-okrągły-biały-sypialnia-szary-kolor-ściany-klasyczny-styl

Oprócz sztukaterii, rozety stanowią również piękną dekorację ścienną. Można je pomalować wszystkimi farbami ściennymi akrylowymi lub wodnymi i pogrupować w celu stworzenia efektownej aranżacji na ścianie. Styropianowe rozety ozdobne są niezwykle lekkie i łatwe w obróbce.

Rozety styropianowe do nowoczesnej lub klasycznej dekoracji salonu

sztukaterie-dekoracyjne-rozety-niebiesko-malowane-salon-dekoracja-ścienna

Przy niewielkim wysiłku możesz nadać swojemu mieszkaniu nowy wygląd za pomocą sztukaterii i ozdobnych rozet! Wykorzystaj zalety nowoczesnych materiałów i spraw, by Twoje ściany i sufity były szczególnie dekoracyjne!