Projektowanie wnętrz

Spraw, aby pokoje wyglądały na większe dzięki odpowiedniemu doborowi koloru i materiału – wąski dom w Vancouver

wąski dom dwupiętrowy z metalową okładziną na rąbek stojący białe podwórko

Wąskie pokoje są naprawdę trudne do umeblowania. Oferują ograniczoną przestrzeń życiową, co często stanowi wyzwanie przy wyborze mebli i innych elementów wyposażenia. Takie pokoje również często wydają się przepełnione, nawet jeśli w środku jest mało mebli. Na szczęście za pomocą kilku sztuczek można optycznie powiększyć małe lub wąskie pomieszczenia. Dziś przedstawiamy ciekawy projekt wąskiego domu, którego pomieszczenia przy odpowiednim doborze kolorów i materiałów wydają się wizualnie większe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym zajmującym niewiele miejsca projekcie z Kanady.

Dom Świętego Jerzego w Kanadzie

wąski dziedziniec domu duże okna

Sześciometrowa parcela może zniechęcić większość projektantów, ale nie architekta Randy’ego Bensa. Zaprojektował Saint George House w Vancouver z Falken Reynolds Interiors. Wąska działka ma tylko 6 metrów szerokości i 60 metrów długości, co oznaczało, że projektanci stanęli przed kreatywnym wyzwaniem, aby myśleć nieszablonowo, aby stworzyć więcej przestrzeni wizualnej. W tym celu we wnętrzu użyli jasnych kolorów i materiałów, co sprawia wrażenie szerszych pomieszczeń.

Jak optycznie powiększyć pomieszczenia??

wąskie pomieszczenia optycznie powiększają kuchnię przejście białe ściany

To pytanie, które interesuje wielu właścicieli mieszkań mieszkających w mieście. Mimo to problem może pojawić się w przypadku domu zbudowanego na wąskiej działce, jak w tym przykładzie. Architekci wykorzystali w sumie 11 świetlików i wewnętrzny dziedziniec, aby wypełnić naturalnym światłem inspirowane skandynawskim wnętrzem. Paleta bieli i jasne odcienie drewna tworzą we wnętrzu jasną, otwartą atmosferę. W ten sposób wąskie przestrzenie wydają się większe niż w rzeczywistości.

wąski dom optycznie powiększa pokoje wybór koloru ścian

Oprócz jasności decydującą rolę odgrywa również rozmieszczenie mebli w pomieszczeniu. Na środku pokoju powinno być jak najmniej mebli, ale nie zaleca się również pustego środka. W zasadzie największe meble powinny być ustawione wzdłuż długiej ściany, a mniejsze lub drugorzędne można również ustawić na środku pomieszczenia. W ten sposób można optycznie powiększyć wąskie pomieszczenia.

optycznie powiększ wąskie pomieszczenia porady salon

Chociaż ogólnie należy unikać ciemnych kolorów w wąskich przestrzeniach, jeśli są używane prawidłowo, mogą również przyczyniać się do optycznego złudzenia większej przestrzeni. Na przykład możesz odważyć się na ciemną sofę, ale ściana za nią zdecydowanie powinna być pomalowana na jasny kolor ściany – najlepiej biały. Kontrast między ciemnością a światłem tworzy więcej przestrzeni w pomieszczeniu.

Salon w tym domu otwiera się na podwórko przez masywne szklane drzwi przesuwne, co stwarza wrażenie powiększenia pomieszczenia. Gdy drzwi są otwarte, następuje płynne przejście między wnętrzem a zewnętrzem. Wpadające światło dzienne może zatem wizualnie powiększyć pomieszczenia.

Umeblowanie wąskich pomieszczeń na przykładzie nowoczesnego domu

końcówki optycznie powiększają pokoje kolor ścian biały

Wystrój domu św. Jerzego jest dobrym przykładem tego, jak urządzić dom o wąskich przestrzeniach. Teraz przyglądamy się bliżej poszczególnym strefom domu, aby zaprezentować innowacyjne rozwiązania przestrzenne architektów i projektantów.

bezuchwytowa kuchnia biała nowoczesna minimalistyczna

Kuchnia jest minimalistyczna i korzysta z dużej wyspy kuchennej i wielu ukrytych schowków. Wszystkie fronty szafek są białe i nie posiadają uchwytów, co w połączeniu z wbudowanymi urządzeniami zapewnia większy porządek w pomieszczeniu. Kuchnia nadal pełni funkcję przejścia między salonem a jadalnią.

wąska kuchnia domowa minimalistyczna biała

minimalistyczne białe fronty kuchenne bez uchwytów

Skandynawskie meble jadalnia białe jasne drewno

Designerskie lampy wiszące marki Bocci wiszą nad stołem jadalnym z jasnego drewna, na którym jako miejsce do siedzenia można ustawić zarówno ławę, jak i krzesła do jadalni. Na wprost stołu znajduje się wyjście na wewnętrzny dziedziniec, który również zaprojektowano z przesuwanymi szklanymi drzwiami. Duże okno wypełnia jadalnię światłem dziennym i nadaje pomieszczeniu większej przestronności.

Jadalnia Skandynawskie meble nowoczesna lampa wisząca

aranżacja wnętrz wąski dom optycznie powiększ kolory materiały

Schody prowadzące na piętro mają nowoczesny, minimalistyczny design. Schody z jasnego drewna harmonizują z białą ścianą i nadają jej skandynawskiego charakteru. Metalowe zabezpieczenie przed upadkiem przepuszcza światło i przekształca klatkę schodową w część wnętrza.

skandynawski wystrój wnętrz schody jasne drewno biała balustrada

wąski projekt wnętrza domu drugie piętro kolor ściany biały

wyposażenie wąskich pomieszczeń świetlik okrągły

Na drugim piętrze dużą rolę odgrywa również światło. Świetliki o różnych kształtach tworzą zalane światłem pomieszczenia, które wyglądają na większe niż na papierze.

optycznie powiększaj pomieszczenia sztuczki kolorystyczne światła

Sypialnie są małe, ale przytulne i mają duże okna z ramami z jasnego drewna. W korytarzu znajduje się również osobny kącik do czytania, w którym mieści się biblioteka. Aby zoptymalizować dostępną przestrzeń, projektanci pakują dużo miejsca do przechowywania, na przykład przy wejściu, a tym samym maksymalnie wykorzystują każdy centymetr kwadratowy.

wskazówki optycznie powiększają małe pokoje oświetlenie sypialni

optycznie powiększ małe pokoje porady pokoje dziecięce

Wąski pokój z narożną półką do czytania

Ustawienie wąskiej umywalki łazienkowej z postumentem

Geometryczne kształty tworzą wrażenie przestrzeni w wąskich łazienkach. W ten sposób pomieszczenia mokre można optycznie powiększyć i jednocześnie nowocześnie zaprojektować. Lustra i świetliki to kolejne środki, które dopełniają złudzenie optyczne.

nowoczesna łazienka białe szare płytki geometryczne świetlik

nowoczesna łazienka minimalistyczna neutralna

łazienkowe białe płytki z geometrycznym motywem

Powiększ łazienkę optycznie podstępem lustro

korytarz nowoczesny design białe jasne drewno

Z zewnątrz – biała elewacja domu z okładziną metalową na rąbek stojący

wąska fasada domu biała okładzina metalowa

wąska fasada dziedzińca domu biała okładzina metalowa

metalowa okładzina elewacyjna okno wąski dom

Projekt autorstwa Jastrzębie Reynolds

Fotografia autorstwa Emy Peter