Projektowanie wnętrz

Przekształcenie piwnicy w przestrzeń życiową – wskazówki i pomysły na idealny pokój

przebudowa-piwnicy-mieszkania-mini-apartament-czerwono-pomarańczowe-akcenty

Coraz częściej właściciele domów odkrywają na nowo swoją piwnicę i wpadają na pomysł przekształcenia tej rzadko używanej części domu w przytulny salon. Uważamy, że to też świetny pomysł. Jednak w tym zadaniu należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby rzeczywiście osiągnąć oczekiwany wynik. Dlatego chcielibyśmy dać ci kilka wskazówek w tym artykule, które pomogą ci zrobić prawidłowe i doskonałe Przekształć piwnicę w przestrzeń życiową Móc.

Przekształcenie piwnicy w przestrzeń mieszkalną – planowanie

Przekształć piwnicę w przestrzeń życiową goście-relaks-kominek-okładzina ścienna-drewno

Piwnicę można zamienić na dowolny rodzaj pomieszczenia. Dopóki nie zostanie wybudowane samodzielne mieszkanie, pozwolenia nie są wymagane. Planowanie z wyprzedzeniem jest bardzo ważne. Najpierw zastanów się, jaki rodzaj pokoju chcesz zaprojektować, a następnie jaki masz dostępny budżet. Jeśli zamienisz piwnicę na przestrzeń mieszkalną, możesz spodziewać się niezbyt niskiej sumy. Należy to wszystko przemyśleć i obliczyć z góry, aby podczas remontu nie było niespodzianek.

Przekształć piwnicę w przestrzeń życiową – oświetlenie i systemy wentylacyjne

przekształć piwnicę w przestrzeń mieszkalną pokój rodzinny-komfort-nowoczesny-dywan

Pomieszczenia w piwnicy są zwykle bardzo ciemne. Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie chcesz zaprojektować, zapewnienie wystarczającej ilości światła ma ogromne znaczenie. W końcu chcesz czuć się jak w domu jak w normalnej przestrzeni życiowej, a nie jak w piwnicy. Okna są tutaj ważnym punktem zapewniającym wystarczającą ilość światła dziennego i są nawet wymagane przez prawo od określonej wielkości pomieszczenia. Nie wolno przebywać na stałe bez okna. W przeciwnym razie można zainstalować wentylację.

Co zrobić z piwnicą?

Przekształć piwnicę w przestrzeń życiową salon-siłownia-pomysł-porady

Ważną kwestią jest również to, że należy wcześniej pomyśleć o rodzaju pomieszczenia, ponieważ często brakuje niezbędnych instalacji w piwnicy. Na przykład, jeśli chcesz założyć łazienkę, może brakować niezbędnej instalacji wodociągowej i trzeba ją najpierw dodać, co znowu wiąże się z dodatkowymi kosztami. Często nie ma również żadnych wymagań dotyczących ogrzewania lub elektryczności.

Zaizoluj piwnicę

piwnica-mieszkanie-przebudowa-apartament-rozbudowa-salon-sypialnia-piłkarzyki

Izolacja piwnicy to jeden z pierwszych ważnych kroków, jeśli chcesz przekształcić piwnicę w przestrzeń życiową. Możesz to szybko uzyskać dzięki panelom termoizolacyjnym. Zaletą tego projektu budowlanego jest możliwość obniżenia w ten sposób przyszłych kosztów energii. Izolacja na suficie bardzo dobrze izoluje również piwnicę. W zależności od rodzaju sufitu mocowany bezpośrednio do sufitu lub w formie sufitu podwieszanego.

Podłogi w piwnicy

piwnica-salon-przebudowa-gabinet-schody-kręcone-szare-kolory

Należy również przygotować grunt. Konieczna jest warstwa uszczelniająca, a następnie izolacja panelowa lub luzem. Podłoże stanowi wtedy niezbędną podstawę dla każdego ogrzewania podłogowego. Jeśli go nie zaplanowałeś, wylewka nastąpi natychmiast. Teraz możesz zastosować dowolną wykładzinę podłogową podczas przekształcania piwnicy w przestrzeń życiową. Nie ma w tym żadnych ograniczeń.

Jak mogę umeblować moją piwnicę?

piwnica-życiowa-przebudowa-skórzana-sofa-biblioteka-biblioteka

Po przekształceniu piwnicy w pomieszczenie mieszkalne ze wszystkimi niezbędnymi instalacjami, możesz rozpocząć konfigurację. Oczywiście różni się to w zależności od rodzaju pokoju. Powinieneś rozsądnie urządzić piwnicę. Ten rozszerzony pokój może służyć jako dodatkowa sypialnia, jeśli spodziewane są nowe dzieci. Ponownie należy zauważyć, że w tym przypadku musi być wystarczająca ilość okien.

Pomysły na piwnicę

piwnica-salon-przebudowa-łazienka-projekt-prysznic-umywalka-duże-lustro

Jeśli naprawdę zdecydowałeś, do czego chcesz wykorzystać przeprojektowany pokój, poniżej znajduje się lista popularnych pomysłów, które są najczęściej wdrażane. Być może możesz wykorzystać je jako inspirację, jeśli również zamienisz swoją piwnicę w przestrzeń życiową.

Zaprojektuj salę imprezową

piwnica-salon-przebudowa-impreza-inspiracja-bilard-bar-kamienna-ściana

Piwnicę można również zaadaptować na salę imprezową. Jest to zaleta, jeśli w górnych salonach nie ma miejsca na bar i gry typu bilard. Przestrzeń doskonale sprawdzi się również w porze zimnej i deszczowej. Jeśli w ten sposób przekształcasz piwnicę w przestrzeń mieszkalną, zaleca się toaletę i umywalkę w piwnicy, aby nie zawsze biegać na górę.

Pomysł na bibliotekę

przekształć piwnicę w przestrzeń życiową biblioteka-czytelnia-ciche-oświetlenie

Odosobniony pokój w dolnej części domu zapewnia spokój i relaks. Dlatego założenie biblioteki po przebudowie piwnicy na przestrzeń życiową to świetny pomysł. Pomyśl o dobrym oświetleniu, aby chronić oczy. Jeśli piwnica jest zbyt duża na jedną bibliotekę, podziel pomieszczenie na dwie części. Nie powinno zabraknąć salonu. Tam możesz przeczytać książkę z niezbędną wygodą.

Załóż biuro w piwnicy

piwnica-mieszkanie-przebudowa-biura-domu-lite-drewno-biurko

Studium nadaje się również do piwnicy z powodów wymienionych powyżej. Jeśli pracujesz tam cały dzień, pomysł przekształcenia piwnicy w przestrzeń życiową jest bardziej odpowiedni, jeśli są tam również okna. Biurko powinno być również najlepiej przy oknie. Jeśli masz małą piwnicę, wykorzystaj do umeblowania zajmujące mało miejsca meble biurowe.

Skonfiguruj pokoje gościnne

piwnica-salon-przebudowa-pokoju-gościnnego-przytulny-szlachetny-kafelki-brąz

Jeśli często masz gości, którzy również z Tobą przebywają, chciałbyś zaoferować im coś wygodniejszego niż sofa. Nie masz wolnego pokoju na parterze? W tym przypadku piwnica jest ponownie idealną opcją. Obszar ten może być naprawdę niezwykle przytulny, jak widać na tym przykładzie. Daje to praktyczny efekt podczas przekształcania piwnicy w przestrzeń życiową.

Projekt pokoju dziecięcego

piwnica-mieszkalna-przebudowa-dzieci-pokój-zabaw-kolorowa-przyjazna dla kolorów

Niezależnie od tego, czy jest to pokój dziecięcy, czy pokój zabaw, Twoje dziecko będzie czuło się wspaniale w swoim nowym miejscu, pod warunkiem, że zastosujesz się do powyższych wskazówek podczas przekształcania piwnicy w przestrzeń życiową. Pokój zabaw jest przydatny nie tylko dla dzieci, ponieważ jest dużo miejsca. Rodzice też mogą się teraz lepiej odprężyć, bo szaleństwo w piwnicy nie jest tak głośne jak wtedy, gdy nad tobą szaleją dzieci.

Sauna w piwnicy

piwnica-salon-remodeling-wellness-sauna-drewno-jasna-farba ścienna

Po rozbudowie piwnica może być również wykorzystywana jako oaza wellness. I trzeba przyznać, że pomysł jest naprawdę uwodzicielski. Nie masz wanny w łazience na piętrze, ale naprawdę chcesz ją? Następnie zaprojektuj nową łazienkę w łazience, której będziesz mógł używać tylko do kąpieli. Sauna jest oczywiście zalecana również dla idealnej atmosfery spa i relaksu. Dostępne są kompletne zestawy, które można szybko i łatwo zainstalować po przekształceniu piwnicy w przestrzeń mieszkalną.

Piwnica jako warsztat

Pomysł-na-narzędzie-do-wyposażenia-piwnicy

Jeśli nie masz garażu, ale lubisz robić rękodzieło, być może pomyślałeś o piwnicy lub nawet schowałeś tam swoje narzędzia. Udoskonal swój osobisty warsztat, dobrze izolując pomieszczenie, wyposażając go w grzejnik i odnawiając go. Rozłóż półki i ustaw stół warsztatowy. Ułatwia to pracę, a jednocześnie sprawia, że ​​jest o wiele przyjemniejsza. Dodatkowym atutem jest również dodatkowe wejście od strony ogrodu.

Ustaw kino domowe w piwnicy

suteren-przestrzeń-mieszkania-przebudowa-dom-kino-luksusowy-skórzany fotel

Kto nie marzył o własnym kinie? Piwnica jest do tego odpowiednim pomieszczeniem, zwłaszcza jeśli jest dźwiękoszczelna. Oczywiście jest to bardzo kosztowny pomysł. To też nie musi być takie luksusowe. Po przekształceniu piwnicy w przestrzeń życiową wystarczy prosty system kina domowego i duży telewizor, aby oglądanie filmów było lepszym doświadczeniem. Wygodne siedzenie to również konieczność?.

Ustaw salę fitness w piwnicy

piwnica-salon-przebudowa-sprzęt-sportowy-siłownia-bieżnia

Po co wydawać pieniądze na siłownię, skoro w domu można umieścić dobry sprzęt. Ale ponieważ są one dość duże i zajmują dużo miejsca, zwykle nie ma dla nich miejsca w domu. I tu znów pojawia się piwnica. Solidna podłoga, dobra wentylacja, ewentualnie lustro i wysokiej jakości sprzęt to wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć swój program fitness. Przekształć piwnicę w przestrzeń życiową zgodnie z zasadami.

Założenie pralni

piwnice-mieszkalne-przebudowy-umywalnia-kuchenne-szafki-przestronna-pralka

Możesz też po prostu ponownie wykorzystać piwnicę po remoncie do tego, do czego jest przeznaczona w większości przypadków. Przestronna pralnia to marzenie wielu gospodyń domowych. Jest tu nie tylko miejsce na pralkę, ale także suszarkę. Można tu również pomieścić wiele szafek na pościel, detergenty lub inne środki czystości. Jak widzisz, możesz zaprojektować piwnicę całkowicie według własnych życzeń, a teraz rozsądnie urządzić niewykorzystaną przestrzeń, przekształcając piwnicę w przestrzeń życiową.