Projektowanie wnętrz

Nowoczesny projekt biura powinien zapewniać większą motywację i kreatywność

nowoczesny projekt biura na otwartym planie przykład-biurka-białe-jasne-drewno-pomarańczowe-krzesła-przeszklenia

Świat pracy, a tym samym świat biur, w ostatnich latach bardzo się zmienił. Biuro komórkowe było dominującą formą biura przez dziesięciolecia. Dziś biuro jest coraz częściej definiowane jako otwarty krajobraz z różnymi strefami. Koncepcja biura typu open-space powinna oferować środowisko pracy, które umożliwia komunikację i kreatywność, ale także pozwala na koncentrację działań. Zdaniem ekspertów nowoczesny projekt biura powinien przynieść jeszcze więcej korzyści: lepszą komunikację, efektywniejsze procesy, mniejsze zwolnienia lekarskie i wyższą motywację pracowników do pracy. Jak zaprojektować nowoczesne miejsce pracy, które motywuje ludzi i zwiększa ich kreatywność, dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Jakie są cele nowoczesnego projektowania biur??

nowoczesny projekt biurowy planowanie przestrzenne-duża-ergonomia-przestrzeń-projektowanie kolorystyczne

Świat pracy, a tym samym wymagania dotyczące przestrzeni biurowej podlegają ciągłym zmianom. Szczególnie wymóg zdrowego środowiska pracy nabiera w ostatnich latach coraz większego znaczenia. Z drugiej strony, zwinne struktury korporacyjne stawiają wysokie wymagania elastyczności i wydajności przestrzeni biurowej. Mając to na uwadze, nowoczesne koncepcje przestrzeni biurowej mają na celu dostarczenie rozwiązań uwzględniających nowe parametry pracy w biurze. Istotne elementy tego nowoczesnego krajobrazu biurowego, które powtarzają się w wielu koncepcjach, zostały wyróżnione poniżej.

  • sprawny projekt biura – Efektywność przestrzeni to ważna kwestia w planowaniu przestrzeni biurowej. W celu optymalizacji obszaru należy wziąć pod uwagę przydział obszarów, funkcji i kanałów komunikacyjnych. Czy pracownicy Zespołu A mają możliwość szybkiego i łatwego komunikowania się ze swoimi kolegami z Działu B w codziennej pracy? Czy w biurze są biurka, na których piętrzą się nieplanowane dokumenty? Przy odpowiednim planowaniu należy stworzyć rozwiązania, które umożliwią wysoką wydajność przestrzeni przy jednoczesnej wysokiej jakości pomieszczeń. Dzięki szerokiej gamie kształtów biurka rozwijają się elastyczne miejsca pracy, które ułatwiają dynamiczną pracę zespołową i optymalizują przepływy pracy.
  • zdrowy projekt biura –  Ból pleców jest obecnie powszechną chorobą, a co trzeci wskazuje na zbyt długie siedzenie i słabą postawę. Dlatego niemieckie firmy powoli zdają sobie sprawę, jak ważna jest ergonomia dla utrzymania zdrowia pracowników. Ergonomiczne krzesła i biurka biurowe promują prawidłową i przyjazną dla pleców postawę oraz zapewniają lepsze samopoczucie pracownikom. Wysokość stołu roboczego jest niezbędna do ergonomicznego siedzenia i pracy. W szczególności oznacza to, że ramię i przedramię muszą tworzyć kąt prosty, gdy siedzisz prosto. Ale ponieważ ludzie są różnego wzrostu, standardowa wysokość biurka nie jest idealna dla wszystkich. Świetnym wariantem są biurka z regulacją wysokości, które dają możliwość zmiany pozycji siedzącej i stojącej podczas pracy.
  • kreatywny projekt biura – Kreatywność to jeden z najważniejszych czynników sukcesu firmy. Wartość projektowania przestrzeni biurowej pod względem innowacyjności wciąż jest często niedoceniana. Autorzy tacy jak Scott Witthoft i Scott Doorley ze Szkoły Projektowania w Stanford intensywnie zajmują się wpływem aranżacji wnętrz na kreatywność pracowników. W swojej książce „Zrób przestrzeń: Jak przygotować grunt pod twórczą współpracę” (2012) dochodzisz do wniosku, że generowanie pomysłów i konkretna realizacja pomysłów może być stymulowana i kontrolowana przez projekt i wyposażenie pokoju. Im bardziej nietypowy projekt biura, tym więcej kreatywnych pomysłów może tam powstać. Niektóre stymulujące elementy kolorystyczne mogą również nieco rozluźnić monotonną pracę.

„Zielone Biuro” i nowoczesny design biura

nowoczesny projekt biura -recepcja-zielona-biurowa-rośliny-zrównoważone-materiały

Temat zrównoważonego rozwoju w planowaniu biura również staje się coraz ważniejszy. W 2009 r. Fraunhofer IAO zbadał zrównoważony projekt środowisk biurowych w swoim badaniu „Zielone biuro”. Wyniki badań pokazują, że dla 66 proc. ankietowanych firm w przyszłości duże znaczenie będzie miało przyjazne dla środowiska projektowanie wnętrz i mebli. Działania „Zielonego Wnętrza” obejmują umeblowanie ekologicznymi meblami, przyjazne dla środowiska materiały na powierzchnie, energooszczędne systemy oświetleniowe, segregację i recykling odpadów itp. Chęć inwestowania i brak informacji o zrównoważonych materiałach w biurze okazuje się być możliwymi przeszkodami dla takich środków.

Kolorystyka w biurze

nowoczesny projekt biura -strefa-wypoczynkowa-kolor-design-kreatywność

Biura często projektuje się dość monotonnie: z białymi ścianami, prostymi meblami i szarą podłogą. Odpowiednia kolorystyka w środowisku pracy może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i motywację pracowników. Kolory mogą tworzyć nastroje, pobudzać kreatywność lub sprzyjać koncentracji. Eksperci od projektowania w zakresie planowania przestrzeni biurowej zalecają stosowanie akcentowanych kolorów w celu uzyskania pożądanego efektu. Ponieważ świadomie zaprojektowane środowiska pracy motywują pracowników i ułatwiają identyfikację z firmą. Dobra kompozycja składa się z trzech kolorów w proporcji 70:20:10. Ważne jest, aby współgranie między stymulującymi i uspokajającymi kolorami, między kolorowością a kontrastem stało się jasne.

nowoczesny-projekt-biura-recepcja-czerwona-sufit-sufit-sufit-drewniana podłoga

Podstawowe zalecenia dotyczące projektowania kolorystycznego w biurze:

  • Czerwony promuje kreatywność i pewność siebie, żółty pobudza, niebieski sprzyja koncentracji i jasnemu myśleniu, zielony działa uspokajająco i równoważy, fioletowy wywołuje zmiany emocjonalne.
  • Jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przyjazne. Ciemne kolory sprawiają, że pomieszczenie jest mniejsze.
  • Podłogi, które są zbyt lekkie, sugerują „małą stabilność”, a tym samym mają niepokojący efekt.
  • Jednolity kolor firmowy może służyć do identyfikacji firmy: Deutsche Post (żółty), Coca-Cola (czerwony), Milka (fioletowy) itp. Używaj konsekwentnie koloru firmowego w aranżacji biura, ale pamiętaj, że kolor ma swoje znaczenie może się również zmienić, w zależności od tego, z jakimi kolorami jest połączony.

Last but not least: 3 pomysły na nowoczesny projekt biura

nowoczesne-projektowanie-biura-niebieska-farba-ściana-relakszone-elastyczne-meble-open-space-koncepcja

1. W nowoczesnych biurach często wykorzystywane są obiekty modułowe i meble wielofunkcyjne. Oferują elastyczność i można je łatwo zmienić w przypadku późniejszej restrukturyzacji. To również znacznie obniżyłoby wszelkie koszty przeprowadzki.

2. Stwórz wspólne obszary, które mogą służyć jako otwarte miejsce spotkań do komunikacji lub relaksu od skoncentrowanej pracy. Ty i Twoi pracownicy możecie tylko skorzystać z takich stref odosobnienia i komunikacji w biurze, ponieważ osobisty dialog i współpraca między współpracownikami jest podstawowym warunkiem sukcesu firmy.

3. Aby ułatwić orientację, kolory mogą kontrastować z otoczeniem. Pomaluj drzwi wyjściowe na zauważalny odcień, taki jak żółty lub pomarańczowy, aby wyróżniały się wystarczająco od innych drzwi. Każdy odwiedzający instynktownie znajdzie odpowiednie drzwi, kiedy wyjdzie z biura. To jest bardziej kreatywne niż znak „Wyjdź”.