Projektowanie wnętrz

Malowanie ściany w połowie wysokości: wskazówki dotyczące prawidłowej wysokości linii poziomej i jej efektu

Dwukolorowa konstrukcja ścian powraca w trendach! Dawniej kojarzony ze szpitalnymi korytarzami i klatkami schodowymi w blokach mieszkalnych, ten rodzaj konstrukcji ścian jest obecnie coraz bardziej poszukiwany w nowoczesnych mieszkaniach i błyskawicznie nadaje pomieszczeniom styl vintage. Podział poziomy i umiejętny dobór kolorów mogą nawet wpłynąć na efekt przestrzenny i stworzyć optyczną szerokość lub wysokość. Jak pomalować ścianę w połowie wysokości i jaki wpływ mają różne wysokości poziomych linii, powiemy Ci poniżej!

Malowanie ściany do połowy ma zalety:

Pomaluj ścianę w połowie korytarza

 • To ciekawe i wciąż mało popularne rozwiązanie (w przestrzeniach mieszkalnych).
 • To niedrogi i skuteczny sposób na uatrakcyjnienie ściany za pomocą farby.
 • Decyzja o pomalowaniu dolnej części ściany na ciemny odcień jest bardzo praktyczna i idealna do pokoju dziecinnego i przedpokoju. W ten sposób np. plamy brudu na ścianie nie są tak widoczne.
 • Taki projekt ściany nadaje pomieszczeniu artystyczny klimat, dzięki czemu pięknie prezentuje się we wszystkich pracowniach, pracowniach i gabinetach domowych dla kreatywnych umysłów.
 • Dwukolorowa konstrukcja ścian to kompromis między ścianami białymi i kolorowymi. Jeśli więc obawiasz się, że ciemna ściana akcentująca przytłoczy wnętrze, pomaluj ścianę tylko do połowy.

Jakie kolory są najlepsze?

pomaluj ścianę w połowie pokoju dziecięcego różowo-białą

Najbezpieczniejszym i najczęstszym rozwiązaniem jest połączenie bieli w górnej części i innego koloru w dolnej części ściany. Możesz liczyć na kombinację o wysokim kontraście i zastosować np. granat, zieleń jodły, turkus lub żółć ochry.

dwukolorowa ściana do pokoju dziecięcego biała i stary róż

Do sypialni i pokoi dziecięcych jasnoniebieski, szałwiowa zieleń czy pudrowy róż wspaniale komponują się z bielą, tworząc poczucie spokoju i harmonii. To zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć w pomieszczeniu. Ciemne kolory działają zwężająco, ale mogą również dawać poczucie bezpieczeństwa i wysuwać na pierwszy plan meble i dekoracje.

Pomaluj ścianę do połowy w pastelowej zieleni i bieli

Jak wspomniano wcześniej, użycie ciemnego koloru na dolnej części ściany jest bardzo przydatne w przypadku nieestetycznych smug na ścianie. Natomiast biel w górnej części ściany nadaje pomieszczeniu blasku i lekkości. Jeśli ściana i sufit są pomalowane na ten sam kolor, pomieszczenie również wygląda na większe.

dwukolorowa ściana do pokoju dziecięcego biała i zieleń szałwii

Pomaluj ścianę do połowy – na jakiej wysokości?

Pomaluj ścianę do połowy - na jakiej wysokości

W wysokich pomieszczeniach najlepiej nakładać farbę do około 1/3 wysokości pomieszczenia. Przy wysokości pomieszczenia 2,7 metra oznacza to wysokość od 0,9 do 1,1 metra. W niższych pomieszczeniach (2,4 – 2,5 metra) dobrze wygląda również wysokość około 0,9 – 1 metra. W niskich pomieszczeniach można zastosować podział 1/4 (wysokość pomieszczenia: 4), dzięki czemu sufit wydaje się wyższy.

ściana pomalowana tylko do połowy w salonie

W większości przypadków sensowne jest wybranie dolnej krawędzi okna jako obramowania dla następnego koloru. Użycie ciemniejszego odcienia wyżej na ścianie sprawi, że okno będzie wyglądało niżej. Jeśli jest podzielony poniżej parapetu, okno wygląda tak, jakby było umieszczone wyżej.

Pomaluj ścianę w połowie sypialni w odcieniach różowej terakoty

Inną opcją jest przesunięcie ciemniejszego koloru nieco wyżej, tak aby pozioma granica między dwoma kolorami znajdowała się od 30 do 50 centymetrów od sufitu. W takim przypadku sufit powinien być pomalowany w tym samym odcieniu co ściana powyżej. To świetny pomysł na akcentującą ścianę w sypialni z niskim sufitem.

pomaluj ścianę tylko do połowy na zielono i biało w jadalni

Tego typu aranżacja ścian powinna również pasować do mebli w pomieszczeniu pod względem kolorystyki i stylu. W zależności od pożądanego efektu mogą one optycznie wysunąć się na pierwszy plan lub prawie zniknąć w tle. Najpiękniej wygląda, gdy meble są o kilka centymetrów niższe od linii, takie jak kredens, kanapa czy stół.

ściana dwukolorowa w kolorze niebieskim i miętowym zielonym

Inną opcją byłoby wyeksponowanie projektu ściany, wybierając meble w tym samym odcieniu co ściana. W ten sposób ozdoby i dzieła sztuki stają się same w sobie.

Jak ozdobić dwukolorową ścianę?

Pomaluj ścianę w połowie wysokości półką, aby podkreślić granicę

Dwukolorowa ściana sama w sobie przyciąga wzrok, ale można ją również ozdobić innymi dekoracjami ściennymi. Na przykład aranżacje ścienne i plakaty XXL wyglądają bardzo pięknie. Innym ciekawym pomysłem jest powieszenie półki wzdłuż granicy dwóch kolorów. Dodatkowo podkreśli poziomy podział.

Ściana pomalowana do połowy na czerwono z galerią zdjęć nad kanapą

Pomaluj ścianę do połowy – instrukcje:

Pomaluj połowę instrukcji na niebiesko

Aby pomalować ścianę w połowie wysokości, potrzebujesz:

 • Farba lateksowa w dwóch różnych odcieniach
 • Taśma malarska
 • Taśma miernicza
 • ołówek
 • linia
 • Taśma lub dwóch pomocników
 • Wałek malarski
 • Taca z farbą
 • Płaska szczotka
 • Mieszadło

Wskazówka: najlepiej użyć niebieskiej taśmy malarskiej. Jest trwalszy i lepiej trzyma się niż żółty.

Odmaluj pokój Chroń podłogę

1. Najpierw przygotuj pomieszczenie: przykryj podłogę plandeką malarską, zamaskuj listwy przypodłogowe i drzwi itp..

pomaluj górny kolor

2. Zacznij malować górną połowę ściany. Aby to zrobić, określasz wysokość granicy między dwoma kolorami. Tutaj dolna krawędź parapetu służy jako prowadnica, wysokość wynosi około 1 metra od podłogi. Następnie pomaluj ściany na biało od sufitu do tej wysokości. (Nie musisz pracować dokładnie w dół, ponieważ kolorowy obszar pokryje później tę część.)

Zaznacz wysokość kolorowego obramowania na ścianie

2. Gdy pierwszy kolor dobrze wyschnie, za pomocą ołówka i taśmy mierniczej zaznacz w kilku miejscach pomieszczenia wysokość późniejszego rozgraniczenia koloru. Staraj się, aby taśma miernicza była prostopadła do podłogi.

Pomaluj ścianę w połowie wysokości. Użyj sznurka, aby uzyskać linię prostą

3. Aby utworzyć linię prostą, użyj sznurka. Zaciśnij sznurek i przyklej końce do ściany, biorąc pod uwagę wcześniej zaznaczone punkty. Jeśli masz przyjaciela do pomocy, może on przytrzymać sznurek podczas naklejania taśmy.

Pomaluj ścianę do połowy sznurkiem i taśmą malarską

4. Następnie przyklej taśmę malarską wzdłuż sznurka. Stale sprawdzaj wysokość i trzymaj się oznaczeń narysowanych na początku.

Jeśli taśma malarska nie jest zbyt szeroka, możesz nakleić drugi pasek na pierwszy. W ten sposób zmniejszysz ryzyko zabrudzenia białej ściany podczas nakładania farby spodniej.

ściana dwukolorowa - malować poziomo zrobić linię prostą sznurkiem

Na najdłuższej ścianie należy również przykleić sznurek na środku ściany, aby nie zwisał.

5. Po przyklejeniu wszystkich ścian, ponownie dociśnij taśmę paznokciem, aby upewnić się, że jest mocno przymocowana do ściany. W ten sposób zminimalizujesz ilość farby, która dostaje się pod taśmę.

pomaluj ścianę na dwa kolory i zamaskuj

6. Teraz stosowany jest dolny kolor. Po otwarciu puszki z farbą dobrze wymieszaj farbę patyczkiem do mieszania, aż uzyskasz równomierną konsystencję. Najpierw maluj w rogach i wzdłuż krawędzi taśmy.

pomaluj ścianę na dwa kolory w kolorze ciemnoniebieskim i białym

Następnie nałóż farbę za pomocą wałka malarskiego. Pracuj z boku na bok, zawsze tocząc powierzchnię od góry do dołu.

pomaluj ścianę na dwa kolory

Usuń taśmę natychmiast po malowaniu, gdy farba jest jeszcze lekko wilgotna. To da ci czystą krawędź koloru. Jeśli będziesz czekać zbyt długo, taśma może oderwać kawałki farby.

pomaluj ścianę w dwóch kolorach poziomo

Po wyschnięciu farby po kilku godzinach ponownie przyklej taśmę i nałóż drugą warstwę farby.

pomaluj ścianę w dwóch kolorach instrukcje poziome

Dwukolorowe ściany gotowe! Ciemnoniebieski odcień nie przytłacza, a jednocześnie stanowi ładne tło dla mebli i roślin.