Projektowanie wnętrz

Kreatywne pomysły na małe pomieszczenia: projektowanie rozsądne i piękne

Kreatywne pomysły na małe pomieszczenia optycznie-powiększanie-lustro-drewno-panele-wstęgowe

Kiedy latem temperatura wzrasta, nie chcesz czuć się ciasno we własnych czterech ścianach. Ale często małe, wąskie pomieszczenia są przeładowane meblami i elementami dekoracyjnymi lub są niekorzystnie pomalowane. Jednak za pomocą kilku wskazówek dotyczących umeblowania możesz z łatwością wprowadzić nowe poczucie lekkości i przestrzeni nawet w najmniejszych, najniższych i najwęższych pomieszczeniach. Zebraliśmy dla Ciebie kilka kreatywnych pomysłów na małe pomieszczenia.

Kreatywne pomysły na małe pomieszczenia – wyważenie proporcji pomieszczenia

Kreatywne pomysły na małe przestrzenie – sypialnia-salon-szafa-lustro drzwi

Szerokie meble, takie jak sofa czy biurko, należy ustawiać tylko z przodu pomieszczenia, aby pokój nie wydawał się jeszcze węższy. Im mebel bardziej filigranowy i smukły, tym mniej miejsca zajmują optycznie. Zamiast zbioru pojedynczych półek warto też mieć szafkę lub półkę wykonaną na wymiar do danego pomieszczenia, aby móc wykorzystać jak najwięcej miejsca. A meble wielofunkcyjne idealnie nadają się również do małych pomieszczeń, ponieważ oszczędzają miejsce i poszerzają możliwości użytkowania pomieszczenia. Natomiast pomieszczenie przechodnie można w kilku prostych krokach przekształcić w biuro za pomocą półki z rozkładanym stanowiskiem pracy. Wystarczająca ilość miejsca do przechowywania i miejsca na ladzie jest również ważna, aby utrzymać pokój w jak największym porządku.

Kreatywne pomysły na małe przestrzenie – Kolorystyka ścian ma duży wpływ

kreatywne-pomysły-małe-pokoje-tapeta-geometric-kolorowa-duża-ścienna-lustro-białe-łóżko tapicerowane

Jasne i chłodne kolory sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej otwarte i przestronne, dotyczy to zarówno ścian, jak i podłogi. Kolor sufitu w odcieniach bieli lub pasteli, który jest jaśniejszy niż ściany, otwiera pomieszczenie, a sufit wydaje się wyższy. Jeśli pomalujesz również wąski pasek wokół sufitu w tym samym kolorze co ściany, sufit pojawi się dalej, a pomieszczenie będzie wyższe.

Istnieje również do małych pomieszczeń sztuczki optyczne. Wąskie pokoje wyglądają na szersze, jeśli pomalujesz krótsze ściany na ciemniejszy kolor niż dłuższe. Często mówi się również, że należy unikać tapet z krzykliwymi wzorami graficznymi w małych pomieszczeniach? Jeśli jednak wybierzesz pionowy wzór pasków, spowoduje to również rozciągnięcie przestrzeni. Zamawiając tapetę online, nie musisz ograniczać wyboru koloru czy rozmiaru. W style-your-castle.de możesz samodzielnie zaprojektować tapetę od podstaw I na koniec, przy zamówieniu określ głębokość i długość pomieszczenia z dokładnością do centymetra, aby tapeta była dokładnie przycięta do Twoich ścian.

Sztuczki dekoracyjne ze światłami i lustrami

kreatywne-pomysły-małe-pokoje-sypialnia-tapeta-żółty-szary-barokowy

Im więcej światła pada w małym pomieszczeniu, tym lepiej. Cienkie, delikatne firanki, które są jak najdłuższe, przepuszczają wystarczająco dużo światła słonecznego w ciągu dnia, a w nocy reflektory oświetlają cały sufit. Podobny efekt dają duże lustra odbijające światło dzienne oraz wąskie, wysokie ramy obrazów. Drzwi przesuwne są szczególnie praktyczne latem. Po otwarciu znikają w ścianie, umożliwiając cyrkulację powietrza z pokoju do pokoju i dając pomieszczeniom zauważalnie więcej przestrzeni. Jeśli nie masz drzwi przesuwnych, możesz całkowicie odczepić się przez drzwi, np. między holem a salonem, na upalne letnie dni.

Kreatywne pomysły na małe pokoje pastelowo-miętowa zieleń

mała-sypialnia-białe-łóżko-przezroczyste-zasłony-ciemna-ściana

© istock.com/mikkelwilliam

małe-pokoje-optycznie-powiększ-ścian-lustro-sztuczka

 © istock.com/travelif