Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Zwalczaj owady skalne: domowe środki zaradcze i pożyteczne owady, które pomagają w inwazji

Owady łuskowe są jednym ze szkodników w ogrodzie. Ich lepkie ślady są pewnym znakiem, że to plaga. Jak można walczyć z łuskami i jakie domowe środki mogą pomóc, wyjaśniamy w artykule.

1. Rozpoznaj łuski: Jak wyglądają łuski?

Rozpoznaj i kontroluj owady na liściach orchidei

Gatunki wszy łuskowatej występujące w Niemczech mają długość ciała od 0,8 mm do 6 mm. Samce mają skrzydła i wyglądają jak małe muchy. Z drugiej strony samice są w większości nieruchome i spędzają na roślinie całe swoje życie. Żywią się sokiem, który połykają przez aparat gębowy. Są żółtobrązowe i składają jaja bezpośrednio na roślinie. Larwy, które wykluwają się w środku lata, są mobilne, a także żywią się sokiem roślinnym. Wydalają spadź, która przyciąga mrówki.

1.1 Jak rozpoznać inwazję owadów na skalę??

Jak wyglądają i rozpoznają insekty łuskowate?

Pierwszą oznaką porażenia jest lepka wydzielina znajdująca się na spodniej stronie liści, pędów lub gałązek. Liście porażonej rośliny lśnią i sklejają się. W niektórych przypadkach kwiaty mogą uschnąć, a liście żółkną. Spadź, lepka substancja wytwarzana przez dorosłe samice, znajduje się nie tylko na samych roślinach, ale także na meblach i podłodze. Często przyciąga mrówki, ponieważ spadź jest dla nich idealnym pożywieniem. Nawiasem mówiąc, łuski mogą z łatwością zimować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Są chronione przed żywiołami przez zbiornik.

1.2 W jaki sposób owady łuskowe dostają się do domu??

Owady łuskowe zwalczają znak inwazji mrówek

Eksperci od ogrodnictwa od dawna wiedzą, w jaki sposób owady łuskowate rozprzestrzeniają się w ogrodzie. Tam wiatr unosi głównie ruchome larwy. Niektóre larwy po prostu migrują i szukają innych roślin. W upalne lato i łagodną jesień może rosnąć kilka pokoleń. To także powód, dla którego możesz zaatakować wszystkie rośliny w grządce w ciągu zaledwie jednego sezonu ogrodniczego.

Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób szkodniki dostają się do domu. Istnieje kilka wariantów:

  • W większości przypadków owady łuskowe są transportowane z nową rośliną. Kupując nowe rośliny, zawsze sprawdzaj spód liści pod kątem występowania owadów łuskowych.
  • Larwy można również wprowadzić wraz z ziemią doniczkową. Tak, w ziemi można znaleźć również owady łuskowate. Powód tego jest bardzo prosty. Niektóre owady łuskowate atakują korzenie roślin. Twoje larwy pozostają zatem w podłożu roślinnym.
  • Mrówki mogą również przyczynić się do rozprzestrzeniania się łusek. Często zabierają ze sobą larwy do nowych roślin.

1.3. Czy owady łuskowe są niebezpieczne dla ludzi??

Owady łuskowe są niebezpieczne dla ludzi i nie tylko dla roślin

Owady łuskowe zwykle nie są niebezpieczne dla ludzi. Przede wszystkim ważne jest naturalne zwalczanie szkodników i unikanie chemikaliów. Większość tych środków chemicznych jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt, a niektóre preparaty są nawet zabronione, ponieważ mogą przenikać do wód gruntowych. Każdy, kto złamie zasady, musi liczyć się z grzywną. Na szczęście można tego uniknąć, ponieważ istnieją również domowe środki lub naturalne środki kontroli, które można wykorzystać do odstraszenia szkodników.

2. Zwalczaj owady łuskowate: które rośliny ogrodowe i domowe są atakowane??

Zwalczaj łuski za pomocą domowych środków w sposób przyjazny dla przyrody

Owady łuskowe są bardzo elastyczne. Podczas gdy szkodniki rozprzestrzeniają się na zewnątrz w miesiącach letnich, rośliny domowe są najczęściej atakowane w zimnych porach roku. Wystarczy, że do szklarni lub ogrodu zimowego wprowadzi się tylko jedną roślinę doniczkową z owadami łuskowatymi. Dlatego pierwszym krokiem w zwalczaniu mszyc tarczowatych jest zapobieganie. Regularnie sprawdzaj, czy wszystkie rośliny doniczkowe są zdrowe. Możliwe powody, dla których roślina jest zarażona owadami łuskowatymi:

1. Roślina jest osłabiona. Możliwe przyczyny: zła lokalizacja, niewystarczająca pielęgnacja, za dużo nawozu z azotem.

2. Zimowe kwatery są zbyt ciepłe. Może to sprzyjać rozprzestrzenianiu się larw i reprodukcji owadów łuskowatych. Umieść swoje rośliny domowe w jasnym i chłodnym miejscu.

3. Światło słoneczne jest niewystarczające. Prowadzi to do tego, że sok zmienia się i jest preferowany przez owady łuskowate.

2.1. Łuskowate owady na drzewie cytrynowym

Usuwanie owadów łuskowatych z drzewa cytrynowego Wskazówki i pomysły

Rośliny cytryny są często atakowane przez owady łuskowate. Wynika to głównie z faktu, że często umieszczane są w niewłaściwym miejscu. Szczególnie zimą, zbyt ciepłe i zbyt ciemne kwatery zimowe mogą osłabiać drzewo. Zasadniczo istnieją dwie opcje zimowania:

1. Zimowanie w ciepłym i bardzo jasnym miejscu (ogród zimowy, pomieszczenie z dużymi oknami i ekspozycją południową lub zachodnią). Temperatury nigdy nie powinny spaść poniżej 20°C. Jeśli drzewo cytrynowe nie jest zimowane w ciemności, to potrzebuje regularnego nawożenia również zimą.

2. Zima w chłodnym i ciemnym miejscu (w altanie ogrodowej lub jasnym garażu). Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 4° do 14° Celsjusza. Bardzo ważne: umieść rośliny na płycie styropianowej, aby korzenie nie zamarzły i mogły wchłonąć wilgoć.

Niezależnie od wybranego wariantu: wilgotność powinna wynosić około 40%. Jeśli przewietrzysz pomieszczenie w ciepłe jesienne i zimowe dni, drzewo cytrusowe poczuje się dobrze i przeżyje zimę w dobrym zdrowiu.

Z lekką inwazją: Zeskrob szkodniki szczoteczką do zębów, przesadź i dokładnie opłucz korzenie, aby usunąć wszelkie pozostałe larwy. Niezbędne jest zimowanie zainfekowanej rośliny oddzielnie od innych roślin domowych.

W przypadku silnej inwazji: Ustawić w nasłonecznionym miejscu, zeskrobać szkodniki i przesadzić roślinę. Regularnie wietrzyć i nie dostarczać do drzewa nawozu azotowego. Dla domowych środków zaradczych i pożytecznych owadów, które pomagają zwalczać owady skalujące, patrz poniżej.

Środki domowe: Spryskaj olejem rzepakowym lub olejem pomarańczowym.

2.2. Łuskowate owady na palmach

Zwalczaj owady w skali na palmach

Szkodniki szybko rozprzestrzeniają się na chore dłonie. Również w tym przypadku obowiązuje zasada: zimować roślinę w ciemnym i chłodnym miejscu o odpowiedniej wilgotności. W tym przypadku skład soku roślinnego pozostaje niezmieniony, a egzotyka jest mniej atrakcyjna dla mszyc. Przy okazji, jeśli masz dużo palm, powinieneś zostawić wystarczająco dużo miejsca między wannami.

Z lekką inwazją: Zeskrob owady z łusek, przesadzaj, opłucz korzenie pod bieżącą wodą.

W przypadku silnej inwazji umieść dłoń w słonecznym miejscu o dużej wilgotności. Aby uzyskać domowe środki zaradcze i pożyteczne owady, które pomagają zwalczać owady skalujące, patrz poniżej.

Domowe środki zaradcze: Roztwór detergentu i miękkie mydło

2.3. Łuskowate owady na drzewie oliwnym

Zwalczaj łuski na drzewie oliwnym za pomocą domowych środków zaradczych

Drzewo oliwne jest często atakowane przez szkodniki, ponieważ często nie jest odpowiednio pielęgnowane. Z lekką inwazją wystarczy zeskrobać łuski i wzmocnić roślinę doniczkową grzybami mikoryzowymi. Zarodniki grzybów są sprzedawane jako podłoże i muszą być zakopane w pobliżu korzeni roślin. Ten grzyb glebowy może poprawić pobieranie składników odżywczych i regulować skład soku roślinnego. To wzmacnia drzewo oliwne.

W przypadku silnej inwazji Pomocne może być przycinanie, dzięki któremu odcina się tylko zainfekowane części rośliny. Następnie możesz potraktować drzewo domowym lekarstwem.

Środki domowe: Roztwór z miękkim mydłem (patrz poniżej)

2.4. Łuskowate owady na oleandrze

Owady łuskowe na oleandrze sprzedają pomysły na domowe środki zaradcze i pożyteczne owady

Oleander jest bardzo wrażliwy i może szybko umrzeć. Aby temu zapobiec, regularnie sprawdzaj rośliny doniczkowe pod kątem szkodników. Często wystarczy usunąć łuski za pomocą szczoteczki do zębów. Kiedy szkodniki cofnięcie może pomóc.

Środki domowe: Możesz potraktować roślinę domowym sprayem z olejkiem pomarańczowym. (patrz poniżej)

2.5. Zwalczaj łuski w storczykach

Skaluj owady w storczykach, jak naturalnie walczyć z olejkiem pomarańczowym

Jeśli twoje storczyki mają owady łuskowate, działaj jak najszybciej, zanim szkodniki się rozprzestrzenią. Oto sposób: najpierw zeskrob łuski owadów szczoteczką do zębów, a następnie odetnij przylistki dotkniętych kwiatów. Następnie możesz potraktować pozostałe liście, pędy i łodygi orchidei za pomocą domowego środka.

Odpowiednie domowe środki zaradcze: Olejek pomarańczowy

2.6. Zwalczaj owady w hortensjach

Co zrobić przeciwko łuskowatym owadom w hortensjach, domowych środkach i pożytecznych owadach

Jeśli chcesz kontrolować owady w hortensjach, możesz podjąć następujące działania:

1. Poluzuj glebę wokół korzeni roślin.

2. Ściółkowanie.

3. Jeśli inwazja jest ciężka, możesz zwalczać owady łuskowe za pomocą owadów pożytecznych.

3. Co pomaga w walce z łuskami? Domowe środki zaradcze i pożyteczne owady

Użyj pożytecznych owadów przeciwko owadom łuskowym Wskazówki

Jeśli chcesz kontrolować owady łuskowate, możesz je odpędzić za pomocą pożytecznych owadów lub możesz leczyć rośliny domowymi środkami. Poniżej przyjrzymy się bliżej różnym wariantom.

3.1. Korzystne owady przeciwko owadom łuskowatym

Owady łuskowe nie tylko atakują rośliny ozdobne, ale mogą również powodować duże szkody w przydomowym ogrodzie. Więc jeśli znajdziesz szkodniki w ogrodzie, działaj szybko. Możesz oczywiście walczyć z owadami łuskowatymi, zakładając pożyteczne owady w ogrodzie przy domu. Pomocne są następujące owady:

  • Pasożytnicze osy przeciwko owadom przegrzebkowym
  • CM-biedronki australijskie przeciwko wełnowcom
  • Biedronki przeciwko owadom łuskowym
  • (skorki pomagają zwalczać mszyce, które jednak nie należą do nadrodziny owadów łuskowatych)
  • Niektóre gatunki ptaków

Naturalnie zaprojektowany ogród oferuje najlepsze warunki dla ogromnej różnorodności gatunków. Jednak monokultury i ogrody z zaledwie kilkoma gatunkami roślin mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem. W tym przypadku w centrach ogrodniczych można również znaleźć pewne pożyteczne owady. Aby jednak znaleźć odpowiedniego owada pożytecznego, który żywi się larwami oraz dorosłymi samcami i samicami, należy przywieźć do specjalisty okaz swojego owada łuskowego..

3.2. Zwalczaj owady skalujące: domowe środki za pomocą miękkiego mydła

Domowe sposoby na owady łuskowe z instrukcją użycia miękkiego mydła

Skutecznym domowym lekarstwem na owady łuskowe jest roztwór miękkiego mydła i alkoholu. Wlej 2 litry wody do plastikowego pojemnika, dodaj 30 ml miękkiego mydła i 30 ml benzyny lakowej i pozostaw roztwór na około pół godziny do 45 minut. Nałóż roztwór na liście i pędy za pomocą pędzla. Warto najpierw przetestować wpływ na roślinę na liściu. Jeśli następnego dnia liść nie zżółknie i odpadnie, możesz go użyć do leczenia rośliny.

Ważne: Drugi zabieg ma miejsce około 10 do 14 dni po pierwszym. Nigdy nie używaj do storczyków lub oleandrów.

3.3. Zwalczaj owady z kamienia za pomocą detergentu

Zwalczaj łuski za pomocą detergentu Wskazówki i pomysły

Samo mydło do naczyń nie może wiele zdziałać przeciwko owadom. Ale połączenie oleju i detergentu może okazać się szczególnie skuteczne. Jeśli chcesz naturalnie walczyć z łuskami, możesz dodać 1 łyżkę oleju roślinnego (dobrze sprawdza się w tym celu oliwa z oliwek, ale można też użyć oleju rzepakowego) i 1/2 łyżeczki płynu do mycia naczyń w 500 ml letniej wody. Dobrze wymieszaj roztwór i wlej go do czystej butelki z rozpylaczem. Użyj go do zwilżenia liści roślin (w tym spodu).

3.4. Czy olejek neem jest skuteczny przeciwko owadom łuskowym??

Olejek z miodli indyjskiej na owady łuskowe nie jest skutecznym lekarstwem domowym

Olejek neem pozyskiwany z drzewa neem jest uważany za biologiczną truciznę dla owadów. Lekarstwo jest mało skuteczne lub wcale nie jest skuteczne przeciwko łuskowatym owadom, ponieważ mają muszlę.

3.5. Olejek pomarańczowy przeciwko owadom łuskowym

Olejek pomarańczowy przeciw łuskowatym owadom domowe środki, które pomagają

Olejek pomarańczowy jest bardzo agresywny i szybko rozwija swoje działanie. Ma jeszcze jedną decydującą zaletę: w przeciwieństwie do wielu innych naparów nie ma nieprzyjemnego zapachu i nadaje się również do stosowania w zamkniętych pomieszczeniach. Dodaj około 10 ml olejku pomarańczowego do 500 ml letniej wody, wlej roztwór do butelki ze spryskiwaczem i energicznie wstrząśnij butelką. Następnie przetestuj jego działanie na liściu. Jeśli to nie umrze, następnego dnia możesz spryskać całą roślinę. Łagodniej będzie szczotkować owady łuskowe roztworem.

3.6. Zwalczaj łuski olejem rzepakowym

Olej rzepakowy jest delikatniejszy niż olejek pomarańczowy i ma podobny efekt: jeśli traktuje się nim roślinę, łuski nie mogą oddychać i dusić się. Aby larwy również zostały zwalczone, należy ponownie potraktować roślinę po tygodniu.

3.7. Zwalczaj owady łuskowe kawą: czy to możliwe??

Używaj kawy do zwalczania owadów zgorzelinowych, domowych środków do odpędzania roślin domowych

Mszyce można skutecznie zwalczać domowymi środkami z fusami kawy, ponieważ zawarta w nich kofeina jest dla nich toksyczna. Jednak owady łuskowate mają skorupkę i dlatego są mniej lub wcale podatne. Ale możesz zaparzyć fusy z kawy, odcedzić je i podlać rośliny wodą. Owady łuskowe wchłoną kofeinę przez sok roślinny.