Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Zasadź ogród jesienią i przygotuj się na wiosnę

ogród jesienią kwiaty-inspiracje-zima-przygotowanie-wiosna

Myli się każdy, kto myśli, że nowe rośliny sadzi się dopiero na wiosnę! Wiele okazów również lubi jesień i należy o tej porze dodać je do ogrodu, aby móc cieszyć się pierwszym kwitnieniem na wiosnę. Ale na jesień są nie tylko rośliny ozdobne. Niektóre warzywa najlepiej dojrzewają w tym czasie lub przynajmniej zaczynają swój wzrost jesienią, a wiosną cieszą się obfitymi zbiorami. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić kilka odpowiednich roślin do Ogród jesienią byś mógł idealnie przygotować swój osobisty raj na nowy sezon.

Ogród jesienią – przydatne wskazówki

ogród jesienny kwiat-wskazówki-projekt

Rośliny jesienią są też łatwiejsze w pielęgnacji niż inne okazy z wcześniejszych sezonów. Nie ma potrzeby nawożenia, ponieważ rośliny i tak nie potrzebują żadnych dodatkowych składników odżywczych podczas hibernacji. Ponadto jesienią częściej pada deszcz. Roślinom zwykle wystarcza naturalne nawadnianie. W przypadku dłuższego okresu zasuszenia nadal można podlewać.

Ogród jesienią z odpowiednimi roślinami

ogród jesienią projektowanie-konserwacja-proste-wskazówki-ogrodnicy

Ale teraz dochodzimy do naszej listy odpowiednich roślin do ogrodu jesienią, których możesz użyć do zaprojektowania swojej przestrzeni na zewnątrz. Mamy nadzieję, że przedstawione rośliny przyniosą Wam korzyści, a pod koniec sezonu nadal będziecie się dobrze bawić w swoim ogrodzie.

Sadzenie wiosennych kwiatów

ogród-jesień-krokusy-białe-kwiaty-wiosenne-inspiracje

Jeśli po raz pierwszy sadzisz ogród jesienią, możesz jeszcze nie wiedzieć, że wiosenne kwiaty należy sadzić jesienią. Dzieje się tak, ponieważ potrzebują chłodu, aby mogły zakwitnąć wiosną. Jeśli masz otwarty ogród, w którym od czasu do czasu odwiedzają jelenie, polecamy odmiany, które nie są przez nie spożywane. Należą do nich żonkile, korona cesarska, hiacynt gronowy, cebulica syberyjska, czosnek, kwiat szachowy, błękit doliny, fiołek psa, hiacynt śnieżny, zimówka i przebiśnieg.

Bratek

ogród jesienią czerwono-żółto-bratek-klomb

Bratki najlepiej sadzić jesienią. Powodem tego jest to, że jesienią ogród jest jeszcze wystarczająco ciepły, aby rośliny mogły uformować mocne korzenie, aby przetrwać zimę. W ten sposób możesz również cieszyć się pięknymi kwiatami tego kwiatu dwa razy w roku. Najlepiej usuwać martwe kwiaty. W przeciwnym razie roślina zużyje dużo energii do produkcji nasion.

Zimowa ochrona dla bratków

ogród-jesień-jasnoniebieski-pielęgnacja-koloru-zimowa ochrona

Gleba w ogrodzie jesienią powinna być zawsze dostatecznie wilgotna dla tych kwiatów. Aby odpowiednio chronić je przed zimowym chłodem, można mulczować glebę i tworzyć w ten sposób izolację. Zapobiega to również przedwczesnemu wzrostowi kwiatów podczas cieplejszych roztopów i uszkodzeniu przez mróz.

Warzywa na chłodny sezon

ogród-jesień-platka warzywna-stwórz-pomysł-odmiany

Wiele warzyw dojrzewa w tej chłodnej porze roku. Aby jednak miały wystarczająco dużo czasu na dojrzewanie przed nadejściem zimy, należy je sadzić w sierpniu. Na wszelki wypadek przyjrzyj się bliżej opakowaniu nasion przed sadzeniem ogrodu jesienią i sprawdź zwykły czas do pełnej dojrzałości. Możesz wtedy uzyskać idealny okres siewu, odliczając liczbę dni od pierwszych przymrozków.

Odpowiednie odmiany

ogród-jesien-liść-sałata-utrzymanie-łagodny-klimat

Ale są też odmiany, które po pierwszych przymrozkach smakują jeszcze lepiej. W przeciwnym razie jesienią do ogrodu nadają się następujące rodzaje sałaty warzywnej i liściastej:

– brokuły

– Brukselki

– marchew

– sałata

– kapusta

– kalarepa

– rzodkiewki

– Szpinak

– Boćwina szwajcarska

– Rzepa

Dekoracyjne jesienne warzywa

ogród-jesień-kapusta-kolorowa-ozdobna-kapusta-rośliny-warzywne

Wiele z tych warzyw preferuje nawet chłodną porę roku i są szczególnie dobre dla ogrodnika hobbystów. Ponieważ przy braku upałów iw ogrodzie jesienią rośliny takie jak sałatki stają się smaczniejsze. Upały późną wiosną lub nawet latem pozwalają odmianom szybciej dojrzewać. Tworzą się łodygi kwiatowe, które z kolei tworzą nasiona, powodując, że liście stają się gorzkie i twarde.

Przyprawy do ogrodu jesienią

ogród-jesień-zioła-natka pietruszki-doniczka-ogrodowa-inspiracja

Jesienią do ogrodu nadają się również różne aromatyczne rośliny, a już niedługo będziesz dostarczać im pysznych przypraw. Jeśli chcesz, aby przetrwały zimę, najlepiej posadź je w skrzynce na kwiaty w ogrodzie. Bardzo odpowiednia jest kolendra, którą można również sadzić bezpośrednio w ogrodzie. To samo dotyczy pietruszki.

Jakie przyprawy wybrać?

ogrodowa-jesienna-szawiawia-przyprawy-odmian-klimatu-umiarkowanego

Możesz również połączyć te aromatyczne rośliny w ogrodzie z szałwią, rozmarynem, tymiankiem, szczypiorkiem, lawendą i miętą pieprzową, jeśli chcesz. Oznacza to, że nawet w ostatnich łagodniejszych miesiącach roku wciąż można dostać z ogrodu świeże przyprawy, z którymi można przygotować pyszne dania. Zimą wszystkie te okazy rozwijają się również w doniczkach lub skrzynkach.

wyścigi

ogród-jesień-ogrodnictwo-trawnik-saeen-duengen

Jeśli chcesz siać trawę, najlepsza jest jesień. Ogród jesienią można zatem wykorzystać na wiele sposobów. Dotyczy to zarówno nowego trawnika, jak i odnowienia starego. Trawnik również powinien być w tym czasie nawożony. W zależności od rodzaju trawnika, wybierz wrzesień, październik lub listopad i daj trawnikowi pełną energię na nadchodzącą wiosnę, aby uzyskać zielony, bujny trawnik.

mech

ogród-jesień-mech-zamiennik-trawnik-cień-skalny ogród

Jeśli jesienią w ogrodzie masz bardzo zacieniony obszar, na którym trawnik nie chce się rozwijać, możesz zamiast tego posadzić mech. Najlepszy czas na to jest ponownie jesienią. Zaletą mchu jest to, że w przeciwieństwie do trawnika nie wymaga żadnej konserwacji. Nawóz jest zbędny, a nawadnianie jest tutaj całkowicie wyeliminowane. Najlepiej wybrać odmianę typową dla Twojego regionu.

drzewa i krzewy

ogród-jesien-drzewa-rośliny-późno-letnie-podlewanie-owoce

Być może już wiesz, że drzewa najlepiej sadzić w ogrodzie jesienią. To samo dotyczy krzewów ozdobnych. Pogoda w tym czasie jest dość chłodna, a słońce nie pali młodych liści. Jednocześnie gleba jest jeszcze wystarczająco ciepła, aby korzenie mogły się doskonale rozwijać.

Woda obficie

ogród-jesień-krzaki-rośliny-drzewa-krzaki

Przed wyborem miejsca w ogrodzie jesienią upewnij się, że w pobliżu nie ma rur, które mogłyby uszkodzić drzewo wraz z korzeniami podczas kopania lub z biegiem czasu. Po posadzeniu należy ją regularnie podlewać i to do pierwszych przymrozków. Dzięki temu rośliny będą wystarczająco silne, aby przetrwać zimę.

Rośliny wieloletnie

ogród-jesień-wieliny-rośliny-dzikie-nasadzenia-naturalny-styl

Jeśli chodzi o rośliny wieloletnie, jesień jest bardzo odpowiednia do różnych celów. Z jednej strony możesz teraz sadzić nowe, wieloletnie rośliny. Dotyczy to zwłaszcza okazów z większymi bryłami korzeniowymi. Ale jesienią można również wykonać inne prace w ogrodzie. Teraz nadszedł czas, aby podzielić i przesadzić hosty. Ta sama zasada dotyczy również bratków, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Nie sadzić tych ostatnich głębiej niż 5 cm pod ziemią. W przeciwnym razie nie zakwitną.

Kwitną chryzantemy

ogród-jesień-chryzantemy-różowy-pomarańczowy-żółty-krzaczasty-wzrost

Również tęczówkę należy posadzić w ogrodzie najwcześniej jesienią lub późnym latem. Chociaż chryzantemy są teraz w pełnej okazałości, nie należy ich sadzić jesienią. Podobnie jak w przypadku drzew, należy zawsze ładnie podlewać posadzone jesienią kwiaty, ale nie topić ich. Raz w tygodniu około 2,5 cm wody powinno wystarczyć, aby kwiaty miały mocne korzenie.

Przygotuj glebę

ogród-jesień-gleba-odżywki-duengen-grabie-poluzuj

Pozostałą glebę, której nie posadziłeś jesienią, ale pozostawiłeś na wiosnę, możesz również przygotować pod nową pod koniec sezonu. A teraz nadszedł właściwy czas, aby wzbogacić go w składniki odżywcze. Jesienią wymieszaj kompost lub inny nawóz pod ziemią w ogrodzie, a zagwarantujesz roślinom doskonały start w następnym roku, aby zaimponować bujnymi liśćmi i wspaniałymi kwiatami.