Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Wszystko związane ze stawami ogrodowymi: tak to działa krok po kroku

naturalna-forma-brama-staw-ogród-krajobraz-bujna-roślinność

Jeśli lubisz efekty wodne na podwórku, możesz sam zdobyć mały Stwórz staw ogrodowy. Taki projekt możesz podjąć o każdej porze roku. Ale czy nadal masz wątpliwości? Może brzmi to dla ciebie bardzo skomplikowanie? W następnych kilku wierszach chcemy wyjaśnić, jak możesz to zrobić.

Tworzenie stawu ogrodowego: jaki rozmiar jest prawdopodobnie dla Ciebie najlepszy?

Metoda budowy stawu w ogrodzie inspirowana stylem japońskim

Wielkość stawu powinna odpowiadać wielkości Twojego ogrodu. Najpierw wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie i zaznacz obszar. Wykop dół nie głębszy niż 50 cm, który stopniowo opada na krawędzi dołu. Dno należy przykryć warstwą gliny o grubości 5-7 cm. Robisz to w obszarach, w których można znaleźć naturalny ton. Gleba gliniasta zapobiega spływaniu wody. Następnie możesz wypełnić dół mieszanką mokrego torfu i próchnicy. Jeśli pokryjesz dno mchem, uzyskasz maksymalny efekt, podobny do naturalnego, bagiennego jeziora. Dopiero wtedy można ułożyć kamienie na brzegu i zasadzić odpowiednią roślinność.

Kształt małego jeziorka ogrodowego

ogród-krajobraz-staw-dołkow-wypełniony-mieszanka-humusu-mokrego-torfowego

Możesz również użyć innej metody budowania, aby stworzyć swój staw w ogrodzie. Jeśli nalegasz na roślinność, głębokość dołu nie powinna przekraczać 30-40 cm. Dla stawów ogrodowych, w których występują ryby, dopuszcza się głębokość do 80 cm. Krawędzie dołu muszą być pochyłe. Najlepsze nachylenie to 20 stopni. Kształt Twojego jeziora ogrodowego może być klasyczny – kwadratowy lub prostokątny, ale może też być okrągły, eliptyczny lub nerkowaty. Jeśli jezioro nie ma regularnego geometrycznego kształtu, lepiej wpisać się w krajobraz ogrodu i imitacja naturalnego stawu jest idealna. Dlatego przygotuj teren, usuń kamienie, korzenie itp. i wyrównaj miejsce. Następnie ułożyć warstwę drobnego piasku o grubości co najmniej 5 cm. Dopiero wtedy włóż film i napraw końce. Do uszczelnienia użyj polietylenu lub plandeki. Każdy element powinien być założony na siebie co najmniej 10 cm i uszczelniony odpowiednim klejem.

Stwórz naturalnie wyglądający staw ogrodowy

eliptyczny-kształt-ogród-jezioro-projektowanie-kamienie-na-brzegu

Nadmorski krajobraz można pięknie zaprojektować za pomocą kamieni. Ułóż je długo nad brzegiem jeziora. Kamienie mogą mieć różne rozmiary i kształty. Zdobądź je w swoim regionie lub kup w specjalistycznych sklepach. Połącz różne rozmiary kamieni, aby uzyskać naturalny wygląd.

Roślinność wodna jeziora ogrodowego

Uczyń-staw-w-ogrodzie-piękny-przybrzeżny-krajobraz z-kamieniami-mostami

Istnieją dwie możliwości sadzenia roślinności wodnej. Na folii można zrobić odpowiednią bazę ze żwiru, piasku i ziemi i hodować na niej rośliny wodne, a inną opcją jest wykorzystanie już rosnących roślin wodnych w koszach lub pojemnikach do swojego ogrodowego jeziora. Dobór i kombinację roślin wodnych należy przeprowadzać ostrożnie. Ta przybrzeżna roślinność musi pasować do Twojego gustu, powinna również stworzyć stabilne środowisko dla Twojego sztucznego stawu. Rośliny wodne dzielą się na różne grupy: rośliny rosnące w głębokich wodach, gatunki roślin pływających i te, które mogą rozwijać się tylko w płytkiej wodzie. Aby stworzyć zrównoważone środowisko, musisz wybierać rośliny z różnych grup. Roślinność wodną należy sadzić co najmniej dziesięć dni po wybudowaniu jeziora.

Przybrzeżna roślinność według Twojego gustu 

Pokryj-podłogę-stawu-mchem-naturalny-wygląd-bagniste-jezioro

Na jeziorze można sadzić specjalne rośliny, czyli grupy roślin, które dobrze radzą sobie na brzegach stawów lub w płytkiej wodzie, a ich korzenie są zanurzone w wodzie. Rośliny te pomagają również w oczyszczaniu wody, pobierają z wody azot, potas i fosfor. Istnieje kilka bardzo ciekawych, rodzimych gatunków, ale także egzotycznych odmian roślin, które zostały wprowadzone do naszego kraju ze względu na swoje walory dekoracyjne. Oto lista najpopularniejszych roślin wodnych, które są powszechnie spotykane wokół oczka wodnego:

Acorus calamus – tatarak indyjski lub zwany też tatarakiem bagiennym

Alisma Plantago – aquatica – Łyżka do żaby zwyczajnej

Astilbe hybrida – Astilbe „Niemcy – Japonica Hybrid

Cala palustris – Dragon Arum

Eleocharis parvula

Rośliny pływające to te, których liście i kwiaty znajdują się na powierzchni wody. Oto niektóre z tych typów:

pływająca-gatunki-roślin-lilia-wodna-biała-stawowa-roślinność

Stratiotes Aloeviden – pazury kraba;

Pistia stratiotes – sałatka wodna i inne.

Oczywiście nie można zapomnieć o jednej z najpiękniejszych i najpopularniejszych roślin wodnych, niewątpliwie o lilii białej (Nymphaea alba). Jest szeroko rozpowszechniony, ale jest gatunkiem chronionym. Ale są też kolorowe lilie wodne, czerwone i żółte, które również uroczo wyglądają w wodzie. Lilia wodna to wieloletnia roślina wodna, której liście znajdują się na i pod powierzchnią wody. Kwitnie od czerwca do października i jest królową roślin wodnych.

Cala palustris – Dragon Arum

Drachenwurz-calla-palustris-rośliny-bank-staw-w-płytkiej-do-rozkwitu

To było kilka praktycznych przydatnych wskazówek, jak upiększyć swój ogród i trochę sztuczny Stwórz staw ogrodowy. Jeśli jednak nie uda Ci się za pierwszym razem, spróbuj ponownie. Oczywiście byłoby miło, gdyby wszystko od razu zadziałało, ale tak nie jest. Więc nie zniechęcaj się, jeśli sprawy nie idą dobrze od samego początku. Nie proś za dużo od razu, bo praktyka czyni mistrza. Nie musisz też budować Rzymu w jeden dzień, prawda? Życzymy powodzenia w realizacji nowego projektu!

Lilia wodna

Ogród-staw-stwórz-sadzenie-woda-wegetacja-wskazówki-lilie wodne

Zwykła łyżka żaby

Zwykła-żaba-łyżka-alisma-plantago-wodny-ogród-staw-zrównoważone-środowisko

tatarak indyjski 

Tatarak-Indyjski-tatarak-tatarak-tatarak-rośliny-rosnące-w-głębokich-wodach

Szczypce kraba

Raki-pazury-Stratiotes-aloeviden-rośliny-wodne-ogród-staw

Sałatka wodna

Woda-sałatka-Pistia-stratiotes-zielona-wodna-róża-rośliny-do-ogrodu-stawu

Staw-z-wodospadem-różne-rozmiary-kamienie-wygląd-naturalny

Stwórz-mały-staw-według-wielkości-obszaru-ogrodu

Stwórz mały ogród-jezioro-znajdź-odpowiednie-miejsce na wodospad

bujne-przybrzeżne-roślinność-stabilne-środowisko-dla-sztucznego-stawu

Wskazówki o efektach wodnych w ogrodzie

Ogród-staw-glina-gleba-zapobiega-spływaniu-wody

Ogród-staw-stwórz-skały-na-skarpie-ułóż-odpowiednie-wskazówki-roślin