Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Wskazówki dotyczące pielęgnacji żonkili w ogrodzie i doniczce

Żonkile w opiece nad łóżkiem w miejscu kwitnienia wiosny

Wśród wiosennych kwiatów bardzo popularne są żonkile. Jej złocistożółte kwiaty wnoszą słońce do ogrodu zimowego. Pachną bardzo intensywnie i wymagają niewielkiej konserwacji. Gatunki narcyzów pochodzą z Półwyspu Iberyjskiego. W Niemczech występują dwa gatunki: żonkil gwiaździsty, który rośnie w zachodnich Alpach, oraz żonkil żółty (Narcissus pseudonarcissus). Zwykle kwitnie w okolicach Wielkanocy, dlatego jest również znany jako żonkil. Oba gatunki są zagrożone jako dzikie rośliny. Na rynku dostępnych jest ponad 50 odmian, które różnią się wysokością, czasem kwitnienia, wielkością kwiatu, kolorem i kształtem. Bez względu na to, jaki typ wybierzesz do swojego ogrodu – wyraźnie przekazują najpiękniejsze przesłanie: zima wreszcie się skończyła. Czy to w grupach na kwietniku, czy jako gwiazda w doniczce na parapecie – żonkile zawsze wprawiają w dobry nastrój i świetnie sprawdzają się jako kwitnąca dekoracja. W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące Pielęgnacja żonkili!

Właściwa pielęgnacja żonkili w ogrodzie

Gatunki kwitnące narcyzów odpowiednie do naturalizacji klombów

Spektrum kolorów wiosennych bloomersów waha się od białego przez żółty do łososiowego różu. Jasnożółty lub olśniewająco biały budzi wiosenny nastrój i wypełnia pokoje świeżym wiosennym zapachem. Prawo Pielęgnacja żonkili ma kluczowe znaczenie dla kwitnących kolorów w ogrodzie.

Żonkile rozwijają się na mokrym trawniku, który jest regularnie koszony. Ważna jest dobrze zaopatrzona, świeża gleba. Nie sadzić razem żonkili i roślin cebulowych. Żonkile dobrze komponują się z rododendronami. Nawet odmiany pochodzące z regionu śródziemnomorskiego lepiej tolerują luźne gleby z dobrym drenażem.

Idealne miejsce na żonkile w ogrodzie

Wiosna kwitnąca ziemia wilgotna optymalna lokalizacja miejsca-ogrodu

Posadzone raz jesienią żonkile zakwitną ponownie każdego roku. Żonkile o dużych kwiatach uwielbiają miejsca słoneczne lub częściowo zacienione i radzą sobie z każdą glebą bez zalegania wody. Sadząc cebulki żonkila, upewnij się, że cebulki nie stykają się ze sobą w doniczce. Najlepiej sadzić je w dwóch warstwach – jedna na drugiej i lekko przesunięta.

Sadzenie krokusa w doniczce – na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji?

Porady dalii – sadzenie, pielęgnacja i zimowanie letnich bloomersów

Właściwa pielęgnacja roślin – najczęstsze problemy i ich przyczyny

Sprawianie, że żonkile kwitną w ogrodzie

wskazówki sadzenie w ogrodzie żonkil cebula kwiaty lokalizacja podlewanie

Żonkile czują się bardzo dobrze między krzewami łąkowymi jako roślinami przed kwitnieniem. Liście roślin nie są ścinane w rabatach bylinowych. Nie należy usuwać liści wyblakłych żonkili, ale pozostawić je, aby stały. Żonkile z roku na rok tworzą w ogrodzie gęstsze kępy (kępy), których nie wolno dzielić łopatami, w przeciwnym razie uszkodzi się cebulki kwiatowe. Cebulki żonkila są tak głęboko w ziemi, że są chronione przed zimnem. Niektóre odmiany są szczególnie odpowiednie do naturalizacji – np. żonkile cyklamenowe, żonkile trąbkowe, żonkile białe poeta. Rośliny można łatwo rozłożyć na łące.

Nawozy dla żonkili

żółte żonkile porady dotyczące pielęgnacji żonkile nawożą wiosenne kwiaty

Po zakwitnięciu żonkili (początek do połowy kwietnia), gdy liście żonkili są jeszcze zielone, wskazane jest stosowanie szybko rozpuszczającego się nawozu o zmniejszonej zawartości fosforanów.

Dbanie o żonkile jako kreator nastroju w domu

Porady dotyczące pielęgnacji wiosennych roślin cebulowych - ceramiczna doniczka

Żonkile rozwijają się również w doniczkach i skrzynkach na balkonach i tarasach. Nasz dom można wspaniale udekorować żonkilami (np. małymi żonkilami Segovia, które są zaprojektowane w starych kubkach). Jednak wiele odmian i gatunków jest bardzo wrażliwych na mróz. Aby nie przemarzły łatwo w doniczce, żonkile na balkon warto kupować tylko wiosną. Po kwitnieniu można je następnie sadzić w ogrodzie. Żonkile podlewać tylko oszczędnie jako rośliny doniczkowe, w przeciwnym razie będzie podlewanie!

Żonkile napędzane na balkony

ogród wiosenne bloomers żonkil porady pielęgnacyjne sztuczki-doniczki drewno

Żonkile jako roślina doniczkowa

Wielkanocny stół dekorujący bukiet żółtych żonkili dekoracja stołu doniczka

Żonkile to błyszcząca atrakcja

Żonkile właściwa pielęgnacja porady jasnożółte kwiaty rośliny doniczkowe

Pomysły na wiosenne i wielkanocne dekoracje z kwiatami

Daffodil kompozycja kwiatowa pielęgnacja dekoracja-kredens vintage-biały

Żółte pachnące kwiaty

Doniczka metalowe wiadro kwiaty-sadzenie wiosenne-żonkile

Dekoracja stołu ze świeżymi kwiatami

Wiosenne kwiaty żółty bukiet pachnące kwiaty-żonkile wazon