Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Łuki do pnączy – 6 rodzajów, które zapewnią piękne kwiaty w ogrodzie

łuk wąsowy do roślin pnących pomysły na gatunki roślin projektowanie ogrodu

Łuki ogrodowe nie tylko dodają ogrodowi struktury, ale także przekształcają go w kwitnącą oazę. Szczególnie latem, kiedy lubisz spędzać wolny czas w ogrodzie, warto zainstalować piękny łuk pnący do pnączy. Posadzone łuki różane urzekają m.in. wspaniałą ekspozycją kwiatów i stanowią prawdziwą atrakcję w ozdobnym ogrodzie. Dekoracyjna struktura tworzy ogólną atmosferę na zewnątrz i zapewnia idealne warunki do wzrostu roślin pnących.

łuk winorośli wykonany z drewna biały płot ogrodowy łuk różany

Każdy, kto odwiedził już kilka ogrodów ozdobnych lub wybrał jeden w Internecie, wie na pewno, że nie ma jednego rodzaju łuku wspinaczkowego. Łuki ogrodowe oferowane są z różnych materiałów i w różnych stylach. W ten sposób możesz wybrać dokładnie taki model, który najlepiej pasuje do Twojego ogrodu. Dziś podsumowujemy najpopularniejsze rodzaje łuków ogrodowych i pokazujemy, do jakiego stylu ogrodu najlepiej by pasowały.

Klasyk – łuk kratowy wykonany z metalu

metalowy łuk różany klasyczny ozdobny łuk wąsów ogrodowych

Rośliny pnące najlepiej rozwijają się na łuku wspinaczkowym. Klasyczny łuk ogrodowy wykonany z metalu jest bardzo popularny, ponieważ jest elegancki, a jednocześnie bardzo stabilny. Wybór rozmiarów i fasonów również jest dość duży. Projekty z otwartą ramą są idealne na przykład do uprawy róż, ponieważ cierniste łodygi można łatwo tresować i wiązać. Wersje z bokami kratowymi są natomiast idealne dla pnączy takich jak powojniki – „królowa pnączy”.

łuk winorośli metalowy łuk różany ogród

Łuk kratowy wykonany z drewna z kratą

ogród łuk drewno ogród w stylu domku

Marzy Ci się piękny ogródek przydomowy na własnej posesji? Dzięki takiemu drewnianemu łukowi ogrodowemu z kratą możesz nadać swojemu terenowi zewnętrznemu popularny angielski urok. Te wąsy urzekają swoim romantycznym wyglądem i obfitują w kolorowe kwiaty. Ci, którzy szczególnie lubią staromodny, vintage wygląd, mogą wybrać ten łukowy projekt. Pachnące rośliny pnące, takie jak wiciokrzew, jaśmin i róże, są idealne na łuk ogrodowy, ponieważ kwiaty rozprowadzają przyjemny zapach dokładnie na odpowiedniej wysokości.

drewniany łuk z kratą domek ogrodowy

Łuki kratowe są również oferowane z wbudowanymi ławkami, które oferują romantyczne miejsce do siedzenia w ogrodzie. Ten model łukowy szczególnie pięknie prezentuje się w bieli i ozdobiony pięknymi, kolorowymi kwiatami.

Nowoczesna drewniana kokardka

łuk wąsowy do roślin pnących nowoczesny drewno

Nic dziwnego, że drewno nadaje się do wielu różnych stylów łukowych. Oprócz harmonijnego dopasowania do romantycznego charakteru stylu angielskiego domku ogrodniczego, drewniany łuk wspinaczkowy znajduje również swoje miejsce w nowoczesnym projektowaniu ogrodów. Nowoczesny drewniany łuk zazwyczaj składa się z zakrzywionej konstrukcji i kilku równoległych drewnianych listew.

Wybierając łuk ogrodowy, powinieneś wybrać rozmiar, który idealnie pasuje do Twojego ogrodu. Na przykład szerokie i wysokie łuki najlepiej prezentują się w dużych pomieszczeniach. Z kolei w wąskim ogrodzie zmieszczą się mniejsze wici, które nie wyglądają na zbyt dominujące.

łuk ogrodowy nowoczesne drewno białe rośliny pnące pomoc w pełzaniu

Nowoczesny łuk ogrodowy można wspaniale połączyć z odważnymi wspinaczami, takimi jak glicynia. Ich duże liście i zwisające kiście kwiatów najlepiej uzupełniają styl. Świetnym przykładem jest tak zwana wisteria, która dzięki odpowiedniej pomocy wspinaczkowej bardzo dobrze się rozwija i zamienia ogród w kwitnącą oazę.

Łuk kratowy do pnączy w stylu rustykalnym

łuk wąsowy do roślin pnących w stylu rustykalnym

Ręcznie robiona kokarda wykonana z naturalnych materiałów jest zarówno ładna, jak i stylowa. Co najlepsze, instalacja zajmuje tylko kilka minut! Aby nadać swojemu ogrodowi wiejskiego uroku, postaw na rustykalny łuk ogrodowy wykonany z wikliny i orzecha laskowego. Jednak ze względu na lżejszą konstrukcję, ten rodzaj łuku może podtrzymywać tylko delikatne, lekkie rośliny pnące, takie jak. B. pachnący groszek. Róże też są w porządku, jeśli nie są sadzone zbyt gęsto.

łuk wąsów łuk różany rustykalny warkocz białe róże

Łuk ścienny jako wariant oszczędzający miejsce

ściany pół łukowe gatunki łuków wąsowych rośliny pnące

Każdy wie, że mały ogród to duże wyzwanie. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na klasyczny łuk wspinaczkowy, możesz rozważyć tę alternatywę. Za pomocą ściany lub półłuku można uzyskać wysokość, a tym samym ustawić pomoc do wspinania w pionie. To sprytne rozwiązanie zajmuje znacznie mniej miejsca, a łuk ścienny można łatwo przymocować do domu, ściany lub ogrodzenia.

pomysły na projektowanie ogrodów półłukowe rośliny pnące

Owinięte kwiatami i liśćmi łuki te przekształcają nagie miejsca w urocze ogrody. Są również doskonałym miejscem, aby cieszyć się cieniem i prywatnością we własnym ogrodzie. Możesz ustawić pod nią ławkę ogrodową lub nawet ustawić małą jadalnię na świeżym powietrzu.

Łuk kratowy z wbudowanymi donicami

Rodzaje łuków winorośli łuk ogrodowy ze zintegrowanymi donicami

Ten rodzaj łuku oferuje idealne rozwiązanie do tworzenia wysokości, struktury i przestrzeni do sadzenia tam, gdzie jest mało gleby lub gleba o złej jakości. Łuki ogrodowe z wbudowanymi skrzynkami na kwiaty lub doniczkami można posadzić według własnego uznania i przyciągnąć wzrok na zewnątrz. W doniczkach można stworzyć idealne warunki wzrostu dla wybranych roślin, które w tym przypadku są niezależne od lokalnej jakości gleby. Dlaczego nie wykorzystać tego rodzaju łuku do uprawy kombinacji żywych warzyw i jadalnych kwiatów? Ustaw kratę w pobliżu domu, a możesz stworzyć zarówno ucztę dla oczu, jak i stół jadalny.

łuk winorośli na rośliny pnące zintegrowane doniczki

Posadzone łuki pięknie prezentują się w ogrodzie, ale jakie rośliny są do tego najlepsze? Ponieważ wybór roślin pnących jest naprawdę duży, poniżej wymieniliśmy kilka odpowiednich gatunków. Możesz je również połączyć, jeśli zdecydujesz się na łuk ogrodowy z donicami.

  • Zimozielone rośliny pnące – Clemantis, bluszcz (Hedera helix), jaśmin gwiaździsty (Trachelospermum jasminoides)
  • Rośliny jednoroczne – nasturcja (Tropaeolum), groszek pachnący (Lathyrus odoratus), rodzina powój (Convolvulaceae)
  • Pachnące rośliny pnące – wiciokrzew (Lonicera caprifolium), róża (Rosa), wisteria (wisteria)
  • Gatunki jadalne – dynia (Cucurbita), fasola (Phaseolus coccineus), jeżyna (Rubus sectio Rubus)

* Zdjęcia łuków ogrodowych z Husqvarna