Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Układanie kamiennych dywanów: instrukcje i możliwości wykorzystania tarasu, balkonu, ścieżki ogrodowej i podjazdu

Kamień naturalny nadaje przestrzeni zewnętrznej niepowtarzalny urok. Taras lub balkon z kamiennymi płytkami wygląda szlachetnie i naturalnie. Jeśli jednak zdecydujesz się to zrobić, musisz liczyć się z dużym wysiłkiem w jego ułożeniu i utrzymaniu. Tanią i praktyczną alternatywą jest kamienny dywan – wykładzina podłogowa wykonana z kamyczków marmurowych i żywicy poliuretanowej. Wyjaśniamy, jak układa się kamienny dywan i jakie są jego możliwości zastosowania na zewnątrz.

1. Kup kamienny dywan lub zrób go sam?

Kamienny dywan wokół basenu i tarasu

Kamienny dywan wykonany jest z drobnych ziaren kamienia naturalnego (głównie marmuru i kwarcu) ze sztucznie zaokrąglonymi krawędziami i żywicą poliuretanową, która służy jako spoiwo. W sklepie z narzędziami można znaleźć prefabrykowane panele, ale prawdziwy kamienny dywan układa się podobnie jak jastrych. Nie tylko wygląd przemawia za bezproblemowym montażem, ale także długowiecznością pokrycia.

Pomysły na układanie kamiennych dywanów na pokrycie tarasów i obrzeży basenów

Kamienny dywan oferowany jest w trzech wielkościach słojów. Drobne ziarno ma grubość warstwy 8 mm i wagę na jednostkę powierzchni 14 kg/m². Duże ziarno ma grubość warstwy 10 mm i wagę na jednostkę powierzchni 26 kg/m². Grubość warstwy i waga na jednostkę powierzchni średniej wielkości ziarna różnią się w zależności od producenta.

W przeszłości kamienny dywan był używany tylko na zewnątrz, obecnie jest używany również w pomieszczeniach jako wykładzina podłogowa w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach. W dzisiejszym poście przyjrzymy się bliżej zastosowaniom na zewnątrz.

1.1. Na jakiej powierzchni można położyć kamienny dywan??

Pomysły na układanie kamiennych dywanów na ścieżkę ogrodową i nowoczesny podjazd

Na zewnątrz kamienny dywan służy m.in. jako pokrycie tarasu, balkonu, wejścia, podjazdu oraz jako obrzeże basenu. Aby efekt końcowy trwał naprawdę długo, metro ma ogromne znaczenie. Powinno być suche w dniu montażu, wcześniej uszczelnione, nośne i czyste. Odpowiednie podłoża to płyty betonowe i betonowe, jastrych skośny oraz niektóre płyty chodnikowe z gresu porcelanowego lub kamienia naturalnego. Jeśli chcesz położyć schody zewnętrzne z kamiennym dywanem, możliwe jest również drewno, kamień naturalny i metal.

Pomysły na układanie kamiennych dywanów do projektowania ogrodu

Pierwszym krokiem do układania kamiennego dywanu jest przygotowanie. Powierzchnię chłonną należy najpierw pokryć specjalnym podkładem do podłóg kamiennych, a powierzchnię niechłonną należy najpierw uszczelnić specjalnym środkiem do dywanów kamiennych. Temperatury na zewnątrz powinny wynosić od 15 do 30 stopni Celsjusza.

1.2. Samodzielne układanie kamiennego dywanu: instrukcje

Układanie kamiennego dywanu Instrukcja krok po kroku

Układanie kamiennego dywanu nie jest zbyt trudnym zadaniem. Jeśli już ułożyłeś jastrych, na pewno ci się uda. Do układania potrzebne są następujące materiały: specjalny podkład do wykładzin podłogowych z kamienia (w zależności od rodzaju podłoża), mieszanka dywanów kamiennych z marmuru i/lub kwarcu, spoiwo (żywica poliuretanowa) oraz środek wzmacniający powierzchnię do kamienia naturalnego. Przechowuj materiały w suchym miejscu przez 2-3 dni (szczególnie kamieni nie wolno układać na mokro). Potrzebne są również następujące akcesoria: BHP (rękawice, okulary ochronne, odpowiednia odzież ochronna, kalosze), mieszadło do zapraw, płyta do obierania lub ściągaczka, wałek do malowania.

Instrukcje krok po kroku:

1. Wyczyść powierzchnię w ciągu dnia, pozostaw do wyschnięcia i uszczelnij specjalnym środkiem do dywanów kamiennych.

2. Spoiwo składa się z żywicy i utwardzacza. Po zmieszaniu dwóch materiałów należy go natychmiast użyć.

3. Włóż marmurowe kamyki do wiadra z zaprawą i dodaj spoiwo. Wszystko dobrze wymieszaj mikserem do zaprawy.

4. Gotową mieszankę kamienia-spoiwa równomiernie rozprowadź na podłodze i wygładź kielnią.

Kamienny dywan twardnieje po 1-2 dniach. W tym czasie nie wolno go zwilżać ani deptać. Temperatury powinny wynosić od 15 ° do 30 ° Celsjusza.

 1.3. Kamienne uszczelnianie dywanów

Ogród i taras z kamiennymi dywanami układają pomysły

Jeśli chcesz, aby kamienny dywan był odporny na warunki atmosferyczne, powinieneś go uszczelnić. Utrwalić powierzchnię wałkiem malarskim i pozostawić do wyschnięcia na tydzień. Kamienne dywany można również uszczelnić, które już zostały ułożone, ale należy pozostawić środek ochronny do wyschnięcia na kilka dni. Dopiero wtedy można chodzić po terenie i dalej jeździć. Wybierz więc słoneczny dzień i nałóż lakier wcześnie rano.

1.4. Kolory i wzory kamiennych dywanów

Taras z kamiennym dywanem z pomysłami na spiralny motyw

Kamienny dywan to znacznie więcej niż funkcjonalne pokrycie tarasu i balkonu. W sklepie z narzędziami do wyboru jest wiele kolorów. Wybieraj jednak tylko naturalne kolory – kolorowe kamyczki z czasem wyblakną lub żółkną.

Połączenie dwóch lub więcej kolorów może stworzyć ciekawe wzory. Są też producenci, którzy sprzedają prefabrykaty takie jak kompas czy gwiazda. Ale możesz też zrealizować indywidualny projekt. W przypadku tarasu, balkonu lub ścieżki ogrodowej istnieje możliwość wbudowania w powierzchnię taśm LED.

1.5. Wyczyść kamienny dywan

Kamienny dywan na schody zewnętrzne układa pomysły i kolory

Kamienny dywan można szybko i łatwo wyczyścić. Powierzchnie intensywnie użytkowane, takie jak ścieżki ogrodowe i schody zewnętrzne, należy dokładnie czyścić co najmniej trzy razy w roku. Balkon i taras należy posprzątać na początku i na końcu sezonu ogrodniczego. Możesz odkurzyć kurz i brud (z wyjątkiem tłuszczu i plam) lub zamieść je miotłą. Tłuszcze i plamy można czyścić miękką szczotką i łagodnym mydłem. Uporczywe osady można usunąć za pomocą środka do czyszczenia dywanów z kamienia. Następnie spłucz obszar wężem ogrodowym. Unikaj używania myjek ciśnieniowych i maszyn do czyszczenia podłóg. Mogłyby one uszkodzić kamienny dywan. Odkurzacz parowy powinien być używany tylko wtedy, gdy producent na to pozwala.

2. Układanie kamiennego dywanu na zewnątrz: możliwe zastosowania

Kamienny dywan na schody zewnętrzne Pomysły na nowoczesny dom rodzinny

Kamienny dywan nie jest dla wielu pierwszym wyborem, jeśli chodzi o powierzchnię do użytku na zewnątrz. W jakich przypadkach ma sens układanie kamiennego dywanu?

1. Konieczny jest remont tarasu. Zwietrzała podłoga z desek, popękane płytki, luźne płyty betonowe i nieszczelne spoiny: Jeśli stara podłoga jest nieestetyczna lub nawet pęknięta, taras wymaga remontu. Kamienny dywan to wariant oszczędzający czas i wysiłek. Kamienny dywan można nakładać bezpośrednio na starą powierzchnię.

2. Chcesz stworzyć wygodną część wypoczynkową w ogrodzie i potrzebujesz pokrycia o nieregularnym kształcie. Zamiast docinania drewnianych desek podłogowych i płytek, można po prostu zagęścić podłoże, wylać beton, a następnie ułożyć kamienny dywan.

3. Jeśli chcesz zbudować taras, ale poziom terenu jest zbyt wysoki. Wykładzina podłogowa powinna mieć niską wysokość montażową, aby drzwi tarasowe mogły się otwierać.

2. 1. Kamienny dywan na taras

Taras z pomysłami na układanie kamiennych dywanów na zewnątrz

Wilgoć, mróz i upał: pokrycie tarasu musi wiele wytrzymać. Kamienny dywan jest odporny na warunki atmosferyczne i nadaje się również jako obrzeże basenu. Nie należy go jednak montować w pobliżu otwartego kominka. Misa ognia i grill ogrodowy nie pasują więc do kamiennego dywanu.

W przeciwnym razie podłoga nie jest wymagająca i można ją szybko wyczyścić. Nie ma również potrzeby pielenia, ponieważ kamienny dywan nie ma fug.

2.2. Kamienny dywan na balkon

Kamienny dywan do pomysłów na balkon do układania

Kamienny dywan doskonale nadaje się również na balkon w domu. Nadaje się szczególnie do nieosłoniętych balkonów o większej powierzchni. Jednak pływająca uszczelka jest niezbędna do balkonu. Jeśli nie chcesz usuwać starej wykładziny podłogowej, zdecydowanie powinieneś zasięgnąć porady specjalisty w zakresie instalacji.

Kamienny dywan na zewnątrz jako wykładzina podłogowa na balkony

2.3. Kamienny dywan na schody zewnętrzne

Kamienny dywan na schody zewnętrzne jako pomysły na podłogę

Antypoślizgowy, bardzo wytrzymały io doskonałych właściwościach izolacyjnych: kamienny dywan jest idealnym pokryciem schodów na zewnątrz. Dodatkowym atutem jest to, że można pracować w taśmie LED, dzięki czemu wieczorem zawsze można mieć dobrze oświetlone schody.

Układanie kamiennego dywanu Instrukcja krok po kroku

Poszczególne stopnie wyglądają szczególnie atrakcyjnie, gdy są zaprojektowane w dwóch kolorach. Niektóre wzory i motywy można zastosować również przed wejściem do domu. Kamienny dywan może również zawierać w swoim projekcie wazony, fontanny i doniczki w formacie XXL.

Układanie stopni półokrągłych na schody zewnętrzne z kamiennym dywanem

Niezależnie od kształtu schodów zewnętrznych: stopnie można położyć kamienną wykładziną i zastosować odpowiednie oświetlenie podłogowe.

2.4. Kamienny dywan wokół basenu

Układanie kamiennego dywanu wokół basenu Pomysły na tereny zewnętrzne

Teren wokół basenu stanowi duże wyzwanie projektowe, powinien być wodoodporny i antypoślizgowy, woda powinna mieć możliwość łatwego odpływu i nie powinny gromadzić się glony. Kamienny dywan spełnia wszystkie te wymagania i dlatego jest dobrym wyborem na obrzeże basenu.

2.5. Kamienny dywan na ścieżkę ogrodową

Ścieżka ogrodowa wykonana z kamiennego dywanu jako pomysły na podłogę

Kamienny dywan na ścieżkę ogrodową jest mniej powszechny. Wynika to głównie z faktu, że istnieje wiele tańszych alternatyw. Jeśli jednak chcesz uratować chwasty w stawach, możesz polegać na pokryciu. Idealnie nadaje się również na podwórko przed domem lub do małego ogrodu.

2.6. Kamienny dywan na podjazd

Układanie kamiennego dywanu na podjeździe Pomysły

Jeśli podłoże jest zagęszczone, a kamienny dywan jest uszczelniony, nadaje się również do obszarów intensywnie eksploatowanych, takich jak podjazd. Przemawia za tym również fakt, że latem nagrzewa się mniej niż płyty betonowe czy z kamienia naturalnego.

Oczywiście na podwórku przed domem możliwe są liczne projekty. Kamienny dywan może łączyć np. dom, podjazd z ogrodem lub pensjonatem.

3. Zalety i wady kamiennego dywanu

Kamienny dywan na taras wybierz kolory i motywy

Jak każda podłoga, kamienny dywan również ma swoje wady i zalety. Zalety:

 • trwały, odporny,
 • odporny na obciążenia mechaniczne
 • odporne na wysoką temperaturę
 • mrozoodporny
 • antypoślizgowe
 • światłotrwały
 • ciepłe stopy latem
 • łatwa w pielęgnacji
 • dostępne w wielu kolorach

Wady obejmują:

 • Instalacja ma swoje pułapki i niedoświadczeni majsterkowicze powinni lepiej zatrudnić profesjonalistę do wykonania pracy.
 • Błędy instalacji są trudne do skorygowania.
 • Zdejmowanie pokrycia jest bardzo czasochłonne i kosztowne.

Kamienny dywan to praktyczna, trwała i wszechstronna wykładzina podłogowa do użytku na zewnątrz. Pozwala to na perfekcyjne układanie tarasów, schodów zewnętrznych i balkonów o nieregularnych kształtach. Powinieneś trzymać się kilku podstawowych zasad. Zawsze układaj wykładzinę w słoneczne dni, kamienie podczas układania powinny być całkowicie suche. Spoiwo należy wymieszać bezpośrednio przed ułożeniem, ponieważ bardzo szybko twardnieje. Poczekaj, aż wyschnie, zanim wjedziesz lub wjedziesz na teren.