Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Uczyń ogród łatwym w pielęgnacji — te 10 przykładów może dać Ci pomysł!

Ogród łatwy w utrzymaniu bez trawnika Żwirek Boccia

Po prostu oprzyj się i ciesz się ogrodem – marzenie! Jeśli chcesz, aby Twój ogród był łatwy w pielęgnacji, powinieneś przede wszystkim polegać na odpowiednich materiałach i ostrożniej sadzić. Zdecydowanie należy unikać większych klombów i dużej ilości trawnika. Poniżej przedstawiamy kilka świetnych przykładów łatwego w utrzymaniu projektu ogrodu, w którym irytujące ogrodnictwo jest zredukowane do minimum. Daj się zainspirować i spraw, aby Twój ogród stał się ulubionym miejscem wypoczynku!

Uczyń swój ogród łatwym w utrzymaniu – boisko do gry w bocce na podwórku

Kręgle zielone rośliny przydomowe wzdłuż drewnianego ogrodzenia

Boccia to włoska wersja gry w bule. Aby ustawić kręgielnię we własnym ogrodzie, potrzebujesz płaskiej powierzchni i wystarczającej ilości miejsca do zabawy. Boisko powinno mieć generalnie wymiary 28 mx 4 m. Jeśli to możliwe, zalecany jest minimalny rozmiar 22 x 3 m. Więc ten pomysł jest idealny do długich, wąskich ogrodów.

Kominek ogrodowy ze stali corten Fotel Acapulco

Ponieważ piłka do bocce jest grą towarzyską, najlepiej jest włączyć do swojego ogrodu kilka przyjaznych elementów wystroju i wygodnego siedzenia. Tutaj boisko do gry w bocce uzupełnia kominek ze stali Corten i cztery fotele Acapulco.

ogród łatwa pielęgnacja żwir suche trawy ozdobne drzewo oliwne

Wzdłuż ogrodzenia sadzi się w rzędzie łatwe w pielęgnacji rośliny pnące i byliny. Z drugiej strony, ozdobne łóżko żwirowe po przeciwnej stronie oferuje miejsce na trawy ozdobne i małe drzewko oliwne. Wróżkowe światła oświetlają w nocy dziedziniec i dodają przytulnej atmosfery.

Mały trawnik do zabawy i biegania

Ogród łatwy w pielęgnacji, wąski pas trawnika, podłoga, ozdobny żwir, płyty betonowe

Mały trawnik w ogrodzie nigdy się nie myli. Mały pas trawnika na środku podwórka nie wymaga tak wielu zabiegów konserwacyjnych, a jednocześnie oferuje dzieciom wystarczająco dużo miejsca do zabawy i gier.

W tym pięknym ogrodzie obszar trawnika jest ograniczony krawędzią trawnika. Ułatwia to koszenie i pielęgnację trawnika. Ścieżki betonowe i żwirowe tworzą ładny kontrast z zielonym trawnikiem i prowadzą do kominka, zadaszonej części wypoczynkowej i tarasu.

Ogród łatwa pielęgnacja pomysły na trawnik drewniany taras donice betonowe rośliny

Cichy azyl w środku miasta

Ogród łatwy w pielęgnacji ozdobny żwirek soczysty suchy bambusowy palenisko

To małe podwórko w San Francisco jest idealne na relaks i pogawędkę z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Część wypoczynkowa jest nieco wyższa, dzięki czemu właściciele domów mają widok na sąsiednie wzgórze. Kominek ze stali corten znajduje się na niższym poziomie i oferuje przyjemne miejsce na towarzyskie wieczory. Sadzenie obejmuje sukulenty i trawy ozdobne, które rozwijają się na skalistej ziemi, bambus jako ekran prywatności i mały ogródek warzywny.

Ogród łatwa pielęgnacja małych nowoczesnych soczystych roślin bambusowych

Uczyń swój ogród łatwym w utrzymaniu – nigdy więcej nie koś trawnika!

Ogród łatwe pomysły na pielęgnację trawnika dywanowa ławka z cegły

W tym małym londyńskim miejskim ogrodzie trudno byłoby utrzymać prawdziwy trawnik. Z tego powodu właściciele domów zdecydowali się na dywan trawnikowy. Sztuczny materiał można doskonale łączyć z prawdziwymi roślinami i drzewami. Tworzy to szczególnie harmonijny ogólny obraz.

Ogród łatwy w utrzymaniu Ogród żwirowy Klon japoński Kula bukszpanowa Heuchera

Sztuczna murawa jako nawierzchnia zabaw 

Sztuczna murawa dywanowa ogrodowa łatwa w pielęgnacji nowoczesna huśtawka dziecięca bambusowa trawa ozdobna

Sztuczna murawa jest wystarczająco wytrzymała, aby wytrzymać duży ruch pieszy i jest idealna jako miękka nawierzchnia placów zabaw. Na tym podwórku na Brooklynie w Nowym Jorku, położona pod dziecięcą huśtawką, służy jako mata amortyzująca upadek, która również wygląda bardzo naturalnie. Tylko upewnij się, że stosowanie sztucznej murawy jest zalecane tylko w miejscach, które nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub intensywnego ciepła. W przeciwnym razie trawnik może stać się nieprzyjemnie ciepły podczas zabawy.

Słodki i romantyczny

Drewniany taras w ogrodzie łatwa w pielęgnacji szopa ogrodowa

To podwórko w Alabamie może i jest małe, ale nadal wygląda bardzo schludnie i romantycznie. Wiszące krzesło, fotel bujany i stół jadalny obiecują relaksujące i przyjemne chwile na świeżym powietrzu. Na tarasie rośliny kwitnące na różowo trzyma się zwykle w doniczkach, wiszących koszach lub skrzynkach na okna.

Wiszące krzesło ogrodowe z kominkiem ramowym etanol

Naturalny ogród z jacuzzi

Ogrodowe łatwe w pielęgnacji płyty z kamienia naturalnego okrągłe jacuzzi

Ogród naturalny, w którym rośnie rodzime drewno i inne rośliny, wymaga niewielkiej pielęgnacji. Dzięki prostym elementom projektu staje się rajem dla ludzi i zwierząt. Płyty z kamienia naturalnego, ozdobne grysy i łatwe w pielęgnacji rośliny nadają temu podwórkowi w południowej Kalifornii bujny wygląd. Dzięki drewnianej okładzinie okrągłe jacuzzi można harmonijnie wkomponować w ogólny obraz.

Kino plenerowe we własnym ogrodzie

Ogród łatwy w utrzymaniu bez trawnika Wąskie kino na świeżym powietrzu

Kto nie chciałby cieszyć się kolacją na zewnątrz i jednocześnie oglądać film? Ci, którzy lubią organizować imprezy plenerowe, pokochają tutaj ten pomysł. Bajkowe światełka rozciągnięte na części wypoczynkowej tworzą wieczorem przyjemną atmosferę.

Śródziemnomorski styl

Łatwy w pielęgnacji ogród Śródziemnomorskie ozdobne piaskowe beżowe podłogi leżaki drewniane oczko wodne fontanna

Śródziemnomorskie ogrody urzekają odprężającym urokiem i są bardzo łatwe w utrzymaniu. Chcąc stworzyć śródziemnomorski ogród, warto postawić na naturalne materiały i ciepłe kolory. Płyty łamane z piaskowca i ozdobne grysy w kolorze beżowym tworzą idealne tło dla roślin śródziemnomorskich, takich jak lawenda, szałwia, drzewa cytrusowe czy hibiskus. Główną atrakcją tego śródziemnomorskiego ogrodu jest fontanna ogrodowa wykonana z naturalnego kamienia, która nie tylko cieszy właściciela domu wizualnie, ale także akustycznie.

Japoński ogród zen

Japońskie pomysły na projektowanie ogrodów Rośliny łatwe w pielęgnacji

Ten prosty ogród w stylu japońskim zapewnia poczucie prywatności i spokoju. Chodnik porusza się jak rzeka przez wąskie podwórko, gdzie strategicznie rozmieszczone wały z roślinami tworzą autentyczny klimat Zen.

Japoński chodnik z fontanną w ogrodzie zen?

Japońskie oświetlenie ogrodowe akcenty chodnikowe seltzen