Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Tworzenie kamiennego łóżka na podwórku – 12 pomysłów na łatwy w pielęgnacji ogród skalny

Jeśli mieszkasz w suchym miejscu lub po prostu nie masz dużo czasu na regularne odchwaszczanie, podlewanie i koszenie trawnika przed domem, ogród skalny będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. A Kamienne łóżko na podwórku wymaga niewielkiej konserwacji i może wyglądać bardzo dekoracyjnie i pięknie dzięki odpowiedniemu wzornictwu i odpowiednim roślinom.

Kamienne łóżko w ogrodzie od frontu niskie iglaste-okrywowe-kamienie-chodnik-kostka brukowa

Dziś pokażemy Wam kilka pomysłów na to, jak bez większego wysiłku i nakładu czasu stworzyć i zaprojektować kamienne łóżko na podwórku. Daj się zainspirować pomysłami i ukradnij te, które szczególnie Ci się podobają i po prostu je naśladuj! Uzupełnij pomysły własnymi i puść wodze fantazji!

Kamienne łóżko na podwórku – łatwe w pielęgnacji i atrakcyjne

kamień-łóżko-front-ogród-tworzenie-folia-żwir-żwir-kamień-rozmiar

Kamienne łóżko jest popularnym elementem krajobrazów mało wymagających pielęgnacji. Dobra mieszanka kamieni w różnych rozmiarach i kolorach oraz rośliny odporne na suszę sprawiają, że podwórko przyciąga wzrok bez konieczności inwestowania dużej ilości czasu i troski. Za pomocą kilku kamieni możesz jednocześnie nadać akcenty i ukryć niedoskonałości w ogrodzie. Tak duże kamienie są tak wszechstronne. Użyj ich, aby wskazać krawędź łóżka lub po prostu mimowolnie umieść niektóre z tych kamieni tu i tam.

Kamienne łóżko na podwórku

Kamienne łóżko na podwórku-stwórz-skalny ogród-rozkład z polaru

Pod warstwą żwiru i żwiru należy ułożyć specjalną folię. Tak zwana wełna do ogrodów skalnych zapobiega wzrostowi chwastów w kamienistym podłożu, ale nadal umożliwia roślinom przedostanie się wody, tlenu i składników odżywczych do gleby. Dzięki temu łóżko pozostaje naprawdę łatwe w pielęgnacji, ponieważ wyrywanie chwastów zwykle zajmuje najwięcej czasu, zwłaszcza jeśli przez jakiś czas nic nie robiłeś, a chwasty zaczęły się rozmnażać, wystarczy przejść przez łóżko, aby się rozmnażać.

Projekt łóżka z kamienia – 22 zdjęcia i pomysły na rośliny

Projektowanie podwórka – 41 łatwych w pielęgnacji i nowoczesnych przykładów

Zaprojektuj podwórko – wskazówki i przykłady + darmowy plan sadzenia

Najpierw ułóż runo, a następnie posadź wybrane rośliny w żądanych miejscach. Na koniec wszystko pokryte jest żwirem. Ważne jest tutaj, aby runo na końcu nie było już rozpoznawalne. Wtedy kamienne łóżko na podwórku może wyglądać naprawdę naturalnie i pięknie.

Wybierz odpowiednie rośliny na podsypkę żwirową

Kamienne łóżko w przednim ogrodzie projekt-rośliny-calluna-lawenda-jałowiec

Wybierz odporne na suszę i kwitnące gatunki roślin, które mogą dobrze rosnąć w istniejących warunkach, takich jak światło i gleba. Wtedy nie będziesz musiał codziennie podlewać roślin, nawet w gorące letnie dni, ale możesz pominąć kilka dni. Jest to oczywiście bardzo przydatne, jeśli dużo podróżujesz i nie chcesz za każdym razem prosić kogoś o opiekę nad ogrodem.

Rośliny w centrum ogrodniczym mają etykiety wskazujące wymaganą ilość światła słonecznego. Rośliny, które dobrze sobie radzą w pełnym słońcu, potrzebują co najmniej sześciu godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie, a te, które rosną w cieniu lub półcieniu wymagają od czterech do sześciu godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Który z dwóch wariantów jest dla Ciebie najlepszy, zależy oczywiście od lokalizacji Twojego podwórka.

Posadź małe rośliny z przodu

kamienne łóżko-podwórko-odporne na suszę-rośliny-rośliny iglaste

Wysokość, jaką osiągnęła roślina, jest również pokazana na etykietach. Wysokie rośliny należy sadzić na skraju kamiennej rabaty, np. na ogrodzeniu domu lub ogrodu. Jeśli kamienne łóżko jest zaprojektowane na środku frontowego ogrodu i otoczone trawnikiem, to na środku łóżka planowane są wysokie rośliny. Nisko rosnące rośliny należy sadzić z przodu grządki. W ten sposób łóżko nie tylko wygląda schludniej, ale również wszystkie rośliny mogą się zadomowić. Jeśli posadzisz niższe rośliny z tyłu lub pośrodku, zostaną one przykryte przez wyższe. A po co wydawać pieniądze na kwiaty i rośliny, jeśli w końcu ich nie widać? Wysokie rośliny zabierałyby również słońce niższym i w razie potrzeby zapewniały zbyt dużo cienia.

oddzielić od siebie różne rodzaje żwiru

kamienne łóżko-frontowy ogród-skalny-ogród-skały-iglaki-grys-kolorowa-krawędź

Żwir i grys są dostępne w różnych kolorach, różnej wielkości ziarna i wielkości. Z grysu w kolorze białym, czerwonym i szarym powstały piękne wzory na ziemi w tym skalnym ogrodzie. W zasadzie można tworzyć najróżniejsze wzory i motywy w dowolnym kolorze. Możesz także tworzyć ciekawe i kontrastowe struktury za pomocą różnych rozmiarów kamieni.

Aby różne rodzaje żwiru były wyraźnie oddzielone od siebie, najlepiej jest użyć plastikowych wytłoczek. Są bardzo elastyczne, można je łatwo przymocować do podłoża i oferują niezliczone możliwości projektowania. Odpowiednie są również klomby. W japońskim ogrodzie skalnym można z niego stworzyć figurkę Yin-Yang z grysem w czerni i bieli.

Bez kolorowych akcentów

kamienne łóżko-front ogród-granit grys-szaro-białe-duże-kamienie naturalne

W nowoczesnych ogrodach skalnych często stosuje się neutralne kolory – wiecznie zielone drzewa iglaste i kamienie w dwóch kolorach. Nie widać tu kolorowych akcentów, takich jak ozdoby i kwitnące rośliny, ale kompozycja żwiru w kolorze białym i szarym oraz duże naturalne kamienie również sama w sobie wygląda bardzo dekoracyjnie. Wiecznie zielone drzewa iglaste wyglądają pięknie i świeżo przez cały rok. Daje Ci to projekt ogrodu, który będziesz cieszyć się również zimą i który każdego roku wygląda na zadbany i żywy.

używaj różnych rodzajów skał

kamienne łóżko-przydomowy-ogrod-żwir-rzeka-kamienie-rododendron-czerwono-czerwony berberys

Jeśli ten monochromatyczny wygląd nie jest twoją rzeczą, wybierz kilka kwitnących krzewów, które dodają ładnych plam koloru do ogrodu skalnego. Zwiędłe, opadłe kwiaty mogą pozostawić ślady na kamieniach, jeśli nie zostaną usunięte na czas. Dlatego czyszczenie jest bardzo ważne. Aby pielęgnacja była jeszcze prostsza, można po prostu wybrać nie kwitnące gatunki krzewów z ciekawymi przebarwieniami liści. Berberys karłowaty jest szczególnie skuteczny w ogrodzie skalnym. Ale jest też wiele innych odpowiednich krzewów do rozważenia. Niektóre z nich zebraliśmy dla Ciebie tutaj.

Gliniane garnki osadzone w podłodze

kamień-łóżko-przy-ogród-żwir-glina-doniczkowe-tulipany

To nie jest naprawdę łatwe w pielęgnacji kamienne łóżko na podwórku, ale pomysł jest bardzo interesujący. Gliniane doniczki z tulipanami zostały zatopione w ziemi nieco ponad połowę, a wokół nich rozsypano żwir. Ale pod warstwą żwiru widać chwasty, co sprawia, że ​​ogród wygląda na zaniedbany. W ten sposób rośliny jednoroczne można łatwo wymienić bez konieczności usuwania żwiru i ponownego jego rozprowadzania. Więc jeśli chcesz mieć również rośliny jednoroczne na swoim podwórku, które możesz co roku wymieniać na nowe, jest to praktyczne rozwiązanie. Możesz sam zdecydować, czy chcesz również do tego zbierać chwasty.

Nawierzchnia z kamienia naturalnego jako granica

kamieniste łóżko-front-ogród-mulcz-małe-wzrost-iglaki-szare-rzeka kamienie

Projektując ogródek przed domem, możesz również stworzyć piękne kontrasty kolorystyczne, używając materiałów w różnych kolorach. Tutaj na przykład ściółka i obrzeże łóżka mają przyjemne ciepłe kolory, podczas gdy szare kamienie rzeczne i wiecznie zielone drzewa iglaste wyglądają raczej chłodno. Gra tych kontrastujących kolorów jest niezwykle atrakcyjna, a zatem fajny pomysł.

biały grys i zielony trawnik

kamienne łóżko-front-ogród-biały-granit-żwir-trawnik

Biały żwir jest bardzo piękny i świetnie wygląda w połączeniu z zielonym trawnikiem i roślinami. Pamiętaj jednak, że może się szybko zabrudzić. Na przykład z powodu kurzu i innych zanieczyszczeń powietrza kamienie szybko szarzeją, a mech może je również pokryć i zmienić kolor na zielony.

Bardzo ciekawe jest to kamienne łóżko w ogrodzie od frontu, gdzie trawnik i żwir łączą się ze sobą, tworząc w ten sposób oryginalną grę. Podłoże żwirowe niekoniecznie musi być oddzielone od trawnika, aby było miłe dla oka. Projektujesz teren żwirowy z roślinami, dzięki czemu tu i ówdzie na trawniku można posadzić krzew. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku czerwonych liści.

Ukryj światła naziemne na kamienne łóżko na podwórku w żwirze

kamienne łóżko-podwórko-grubo-ociosane-kamienie-małe-rosliny-rośliny

Oświetlenie ogrodowe jest ważną częścią projektowania ogrodu, ale niektórzy nie lubią, gdy jest zbyt zauważalne w ciągu dnia. Oprawy naziemne można ukryć w trawniku, na ścieżkach i w kwietniku i naprawdę dobrze wydobyć rzeźby ogrodowe lub rośliny o ciekawych kształtach liści. W ciągu dnia nie rzucają się w oczy, ale w ciemności potrafią całkowicie odmienić wygląd Twojego podwórka i stworzyć piękny nastrój. Pozwala to również cieszyć się ogrodem wieczorem lub w nocy, a Twoi goście otrzymują praktyczne oświetlenie w drodze do domu.