Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Sztuczki projektowe do ogrodu chińskiego lub japońskiego

rajski ogród z wodospadem tworzy japoński styl

Ogrody o azjatyckim wyglądzie cieszą się coraz większą popularnością w świecie zachodnim, być może dlatego, że są pełne symboli i wyrażają głębokie zrozumienie życia. Chiński lub Japoński ogród możesz go również zaprojektować samodzielnie we własnym ogrodzie. Z tego artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć!

Ogród chiński

chiński styl most ogrodowy wodospad rośliny gatunki roślinność

Od średniowiecza Chiny przyciągały uwagę Europejczyków swoją niesamowitą kulturą. Pod wpływem licznych opowieści i opowieści podróżników światowych pojawił się styl chiński, który stał się znaczącym kierunkiem pod koniec XVII-XVIII wieku. Wiek panował także w pejzażu. W stylu chińskim oba symbole – kamień i woda – są zawsze po mistrzowsku połączone ze sobą. Kamień jest symbolem aktywnych męskich działań, yang, a woda symbolizuje kobiecą moc, yin. W chińskim projektowaniu ogrodu znajdziesz godne podziwu połączenie tych dwóch podstawowych elementów, tutaj kamień i woda wspaniale współgrają ze sobą, zapewniając dyskretny podgląd. Tam na pewno i jakoś przez przypadek znajdziesz cichy zakątek, w którym będziesz mógł sam cieszyć się cichym pluskaniem wody. Albo w jakimś innym cichym miejscu możesz spotkać dobrych przyjaciół. Tutaj w chińskim ogrodzie poczujesz się spokojny i całkowicie zrelaksowany, ponieważ wokół ciebie promieniuje cisza i spokój. Być może dlatego chiński ogród jest określany przez niektórych ekspertów od projektowania krajobrazu jako świąteczny.

Stwórz japoński ogród

Japońska ławka ogrodowa relaksacyjna kamienie wodne najważniejsze elementy wystroju

Ogród japoński rozwinął się i rozwinął pod wpływem chińskim. Ale można go nazwać „zamkniętym” w architekturze krajobrazu, jest bardziej przeznaczony do medytacji i samotności. Projekt ogrodu japońskiego zwykle nie jest jasny, aby goście nie rozpraszali się podczas medytacji. Taki ogród niekoniecznie potrzebuje dużo miejsca, nawet skromne miejsce bywa na to wystarczająco duże.

Tworzenie ogrodu zen – rośliny, które można tam sadzić

Tworzenie ogrodu japońskiego – ważne elementy projektowania ogrodu

Tworzenie ogrodu skalnego – jakie rodzaje roślin najlepiej nadają się?

A teraz zabierzmy się do pracy!

drewniany most - czas kwitnienia drzew - pomysły na projekt ogród japoński

Najpierw musisz jasno określić podstawową ideę tego, co tak naprawdę chcesz osiągnąć w swoim ogrodzie poprzez projekt. Narysuj szczegółowy plan sytuacyjny podwórka, oceń krajobraz, określ kluczowe obszary, wyznacz ścieżki i strefy roślinne. Zrób to wszystko, biorąc pod uwagę specyfikę Twojego ogrodu. Typowe cechy ogrodów japońskich to powściągliwość w projektowaniu krajobrazu i skromność w rozwiązaniach kolorystycznych. Styl chiński jest zwykle bardziej otwarty i skomplikowany.

Elementy w azjatyckim projektowaniu ogrodu

Bujny staw ogrodowy - styl azjatycki - dekoracje fontannowe

Najważniejszymi elementami w obu ogrodach są kamień i woda. Nie stoją one jednak w opozycji, lecz się uzupełniają. Możesz użyć typowych atrybutów Dalekiego Wschodu w ogrodzie japońskim lub chińskim. Żurawie, żółwie, kamienne latarnie, ławki i kioski z typowymi spiczastymi dachami. Jak możesz stworzyć tę dalekowschodnią atmosferę na swoim terenie? Użyj bambusowych patyczków do rozgraniczenia postaci lub roślin, pojedynczych kamieni lub grupy kamieni, aby ustawić określone akcenty w ogrodzie itp..

Gdy przestrzeń nie jest wystarczająco duża

kolory w pomysłach na dekoracje do oczka wodnego ogrodu japońskiego

Chcąc stworzyć zakątek ogrodu w stylu dalekowschodnim, zdecydowanie należy postarać się o odseparowanie go od pozostałych części ogrodu. W ten sposób zapewnisz sobie większą prywatność i niezakłóconą atmosferę. Można to łatwo osiągnąć, sadząc blisko siebie krzewy, żywopłoty, ekrany prywatności lub maty bambusowe. W chińskim ogrodzie przestrzeń zewnętrzna jest często podzielona ciągłymi całymi ścianami z wyciętymi w nich oknami o różnych kształtach.

Co jest typowe dla ogrodu japońskiego?

małe pomysły na projekt ogrodu japońskiego budowanie mostu z drewna

Układanie ścieżek ogrodowych to niewątpliwie jeden ze znaków rozpoznawczych tradycji wschodniej. Dzięki temu zmienia się tempo i kierunek ruchu człowieka w ogrodzie. Ścieżki ogrodowe przygotowują nas na zmianę krajobrazu. Szerokość ścieżki ogrodowej może na przykład stworzyć nową iluzję, otworzyć nowe perspektywy przestrzenne lub odwrotnie, sprawić, że obszar będzie wydawał się mniejszy i węższy. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonane są ścieżki ogrodowe. Możliwości tutaj też jest wiele, opublikowaliśmy już kilka artykułów na ten temat, tutaj dodam tylko, że można zacząć od dużych kamiennych stopni na nierównej powierzchni, następnie ułożyć kostkę brukową, a następnie połączyć z mchem lub żwirem. W ten sposób uzyskuje się typowy wygląd ogrodu japońskiego!

Tutejsze rośliny sugerują inną tradycję 

japońskie projektowanie ogrodów drzewa pomysły na gatunki roślin

W ogrodzie japońskim czy chińskim nie ma potrzeby eksponowania różnych gatunków roślin. W tradycyjnych ogrodach tego typu nie ma ozdobnych klombów. Rośliny otaczają brukowane ścieżki, rosną na zboczach i wokół systemów wodnych. W zasadzie nie ma tu symetrii, nie ma tu prawidłowości, wszystkie rośliny powinny wyglądać jak najbardziej naturalnie. Często preferowane są zielone trawy ozdobne i paprocie. Na przykład wysoka trzcina chińska (miscanthus, znana również jako trawa słoniowa), trawa jeździecka i trawa niebieska (Molinia) lub trawa niska (Sesleria) są idealne do każdego ogrodu w stylu dalekowschodnim.

Poczucie Zen we własnym ogrodzie

kwitnące wiśnie w ogrodzie dalekowschodnia atmosfera

W ogrodach tych można znaleźć ciekawe grupy drzew ozdobnych, ale także pojedyncze drzewa o dziwacznym wyglądzie wprowadzają do ogrodu dalekowschodnią atmosferę. Aby wymienić kilka przykładów, mogą to być wysoka aralia domowa (Fatsia japonica) i japońskie drzewo ciasto (Cercidiphyllum japonicum).

I na koniec chciałbym jeszcze dodać małą wskazówkę. Jeśli naprawdę chcesz zaprojektować ogród japoński lub chiński na swoim terenie, nie zapominaj, że są to głównie miejsca medytacji i postaraj się zachować ten charakter również na swoim dziedzińcu!

Japoński suchy ogród

suchy ogród skalny ogród pełen symbolicznych elementów kamienna woda

japońskie pomysły na projektowanie ogrodów wskazówki i triki

Japan garden design - czas kwitnienia roślin kolory - w zależności od pory roku

Japońskie zagospodarowanie terenu tworzy staw wodny

Widok na ogród chiński

chiński ogród drzew pomysły woda design zen atmosfera

chińska woda ogrodowa i główne elementy z kamienia

chińskie projektowanie ogrodów deen wejścia ścieżki ogrodowe

chiński projekt ogrodu zen dla spokojnych elementów projektu woda

dekoracje wapienne w stylu azjatyckim piękne pomysły na ogród

ogród japoński w jesiennych barwach tworzy oczko wodne z liśćmi i wodospadem