Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Stwórz frontowy ogród od strony północnej – dom jednorzędowy, 3 propozycje z planem nasadzeń

W domach szeregowych ogród zwykle musi być podzielony na dwie strefy – przed domem (reprezentacyjny) i za domem (prywatny). O ile podwórko można urządzić zgodnie z własnym gustem i potrzebami rodziny, o tyle frontowy ogród jest raczej przestrzenią półpubliczną, która pełni funkcję reprezentacyjnego wejścia i zawsze musi wyglądać schludnie. Ponieważ projekt ogrodu po północnej stronie domu może być wyzwaniem, warto zasięgnąć porady eksperta od ogrodnictwa i architektury krajobrazu. Dowiedz się, które rośliny nadają się do tego zacienionego miejsca w tym ogrodzie!.

Zaprojektuj podwórko przed po

Nasza czytelniczka, pani Raab, ma trudności z zaprojektowaniem twojego frontowego ogrodu z orientacją północno-zachodnią. Twoje wątpliwości dotyczą niewielkiego kwietnika między bramą garażową a bramą wjazdową. To ostatni dom szeregowy w rzędzie, więc brama wjazdowa znajduje się od strony posesji.

Ogród frontowy od strony północnej - Przed

„Na tym okrągłym kwadracie rośnie mały, cienki świerk, ale posadził go mój brat, więc mam do niego preferencję, a także duży, stary bukszpan, który jest nagi w środku. Jest to dla mnie również ważne, ponieważ zostało przeniesione z domu mojej rodziny w Rostocku. Niedawno zaczęłam trochę przycinać bukszpan i robi się grubszy ”- pisze pani Raab w swoim liście. „Niestety bukszpan skrywa przestrzeń, która logicznie powinna być widoczna z ulicy, ale z drugiej strony jest też ładnym ekranem prywatności, przez który nie widać, co dzieje się w ogrodzie z boku domu. Na placu rośnie też mały świerk srebrzysty, sezonowe kwiaty i wrzos. Tak naprawdę nie mam ani sensownego pomysłu, jak zaprojektować ten zakątek ogrodu, ani odwagi, by dokonać poważnych zmian – skarży się pani Raab.

Małe podwórko znajduje się obok ruchliwej ulicy, na której? Strona północno-zachodnia, słońce świeci tam późnym popołudniem. Trudno byłoby dotrzeć na miejsce kosiarką, więc trawnik nie wchodzi w grę w tym momencie.

Przykłady projektu podwórka od strony północnej

W odpowiedzi na list pani Raab Agata Kies ze Studio Green Creations stworzyła trzy koncepcje, jak zaprojektować nowoczesny ogródek frontowy od strony północnej. Każda z koncepcji zawierała również sugestie, jak osłonić łóżko przed ruchliwą ulicą roślinnością lub prefabrykowanymi drewnianymi panelami ogrodzeniowymi na wysokości zbliżonej do istniejącego ogrodzenia. Na prośbę pani Raab istniejący świerk i wiecznie zielony bukszpan pozostawiono w klombie, którą należy regularnie przycinać w celu utrzymania zwartego, zdrowego wzrostu. W nowych projektach, ze względu na położenie północno-zachodnie, zrezygnowano z istniejącego wrzosu (Calluna), małego świerka kłującego (Picea pungens) i traw ozdobnych z rodzaju kostrzewy (Festuca), ponieważ wymagają one nasłonecznienia.

Spójrz na trzy pomysły na pościel i daj się zainspirować do własnego podwórka. Plan sadzenia pomaga lepiej zaplanować liczbę i rozmieszczenie roślin. Nawiasem mówiąc, w tym artykule znajdziesz więcej darmowych planów sadzenia na podwórku.

Pierwsza koncepcja: rozjaśnij cień żółtymi roślinami

Zaprojektuj frontowy ogród od strony północnej - nowoczesny i łatwy w pielęgnacji

Zazielenianie opiera się na kolor żółty i nawiązuje do istniejącej nawierzchni w kolorze piasku oraz jasnej elewacji domu. Wykorzystywano tu wyłącznie dużą ilość roślin kwitną w odcieniach żółci i jasnożółtego. Tak zaprojektowany frontowy ogród rozjaśni zacieniony narożnik od strony północnej i nada mu ciepłego, indywidualnego charakteru. Mieszanka rośliny zimozielone i byliny, kwitną jeden po drugim, dzięki czemu łóżko pozostaje piękne o każdej porze roku.

Zaprojektuj frontowy ogród od strony północnej z drzewami, okrywą, kwiatami i zanurzonymi zielonymi filarami

Rośliny zostały wykorzystane do zazieleniania, które rosło czuć się dobrze w cieniu i preferują warunki miejskie. W tylnej części łóżka ustawiono trzy filary (Taxus baccata ‘Hicksii’), które stanowią wyraźny, pionowy akcent w łóżku. Mając to na uwadze, proponuje się grupy naparstnicy wielkokwiatowej (Digitalis grandiflora), która kwitnie od czerwca do sierpnia, oraz orlik ogrodowy (Aquilegia chrysantha), który kwitnie od maja do sierpnia. Byliny w okresie kwitnienia osiągają znaczną wysokość do 100 cm.

W środkowej części rabaty powinien znajdować się wiecznie zielony krzew, ozdobny mahoń (Mahonia aquifolium ‘Apollo’), o drobnych, żółtych, pachnących kwiatach pojawiających się od kwietnia do maja.

Zaprojektuj frontowy ogród od strony północnej - plan nasadzeń

W przedniej części grządki jako okrywę stosuje się okrywę włosową Alchemilla mollis, adonis amurski (Adonis amurensis), dywanową truskawkę złocistą (Waldsteinia ternata) i zimozielone pnącze (Euonymus fortunei). Sezon zaczyna się od Amur Adonis, który kwitnie już w marcu, następnie od kwietnia do maja pojawiają się złote kwiaty truskawki, a od czerwca pojawiają się liczne, drobne kwiaty przywrotnika. Zazielenienie projektu ogrodu przydomowego zaplanowano w taki sposób, aby Czasy kwitnienia poszczególnych roślin uzupełniać i scalać.

Druga koncepcja: stwórz szlachetny frontowy ogród z hortensjami

Twórz ogrody frontowe na północny zachód z hortensjami i roślinami cieniującymi

Dla drugiej koncepcji różnorodne i wielobarwne kompozycje roślinne wybrany. Przednie podwórko robi wrażenie nie tylko z tego powodu Magia kwitnienia roślin. ten różne kształty i rozmiary roślin nadają całości wymiar przestrzenny.

Ogród od frontu osłaniała od ulicy wysoka kolumna odmiany ‘Hicksii’ (Taxus baccata ‘Hicksii’) oraz średniej wielkości hortensja wiechowa ‘Pinky Winky’ (Hydrangena paniculata). Hortensja osiąga wysokość do 150 cm i ma atrakcyjne, początkowo białe, a później ciemnoróżowe kwiaty, które pojawiają się od lipca do października.

Zaprojektuj frontowy dom w zabudowie szeregowej od strony północnej Przykład zieleni

Niższy poziom tworzy japońska przepych (Astilbe japonica) z karminowoczerwonymi wiechami paprociowymi i funkia z atrakcyjnymi, dużymi liśćmi i liliowymi kwiatami. Obie byliny kwitną obficie od czerwca do sierpnia.

Spraw, aby ogrody przednie były łatwe w pielęgnacji dzięki krzewom i roślinom okrywowym

Zacienione łóżko uzupełniają błękitne kwiaty wiosennego pomnika (Omphalodes verna), które pojawiają się między marcem a kwietniem, fioletowe pędy rozpościerające się brody (Ajuga reptans) (okres kwitnienia maj-czerwiec), serce. kształtem purpurowe kwiaty kwiatu karłowatego serca (Dicentra eximia), który można podziwiać od maja do czerwca, oraz kwiatu czerwonego elfa (Epimedium x rubrum), który zachwyca atrakcyjnymi liśćmi w kwietniu i maju.

Kwietnik został zaprojektowany tak, aby być kwitnie przez cały rok i jest atrakcją na podwórku?.

Trzecia koncepcja: nowoczesna i łatwa w pielęgnacji żwirem

Zaprojektuj podwórko przed domem - które rośliny na mało słońca

Trzecia koncepcja opiera się na Minimalizm i prosta elegancja. Zastosowanie wiecznie zielonego okrywy sprawia, że ​​grządka jest atrakcyjna również jesienią i zimą. Ustawienie wiader w intensywnych kolorach ożywi kompozycję.

Od ruchliwej ulicy plac odgradzały drewniane panele ogrodzeniowe, które nie tylko zamykały wizualnie wnętrze klombu, ale także cały frontowy ogród, tworząc bardziej prywatną przestrzeń.

Również tutaj najważniejszym elementem pionowym jest cis ‘Hicksii’ (Taxus baccata ‘Hicksii’). Oprócz istniejącego bukszpanu (Buxus sempervirens) dodano kolejny, mniejszy, również w kształcie kuli.

Zaprojektuj podwórko ze żwiru i bukszpanu

Stanowią środek i główny punkt łóżka dekoracyjne panele ogrodowe w różnych rozmiarach na żwir są relokowane. Na talerzach umieszczono dwa duże wiadra o nowoczesnym, eleganckim wyglądzie. ten wiaderko posadzono kulami bukszpanu, ale opcjonalnie można je również wyposażyć w sezonowe kwiaty od drugiej połowy maja. Na przykład niecierpki, fuksje i begonie wolą zacienione miejsca.

Dickman (Pachysandra terminalis), dolna pseudogruszka (Gaultheria procumbens) i loquat ‘Eichholz’ (Cotoneaster radicans ‘Eichholz’) tworzą ładne dywany wokół talerzy. Aby Pościel również jesienią i zimą nie traci swojej atrakcyjności, sugeruje się wiecznie zielone rośliny okrywowe, takie jak goździk (Dianthus).

Zaprojektuj podwórko ze żwirem i roślinami doniczkowymi

Trzecia koncepcja nie wykorzystuje obficie kwitnących bylin, więc jest to proste, ale oryginalne zazielenienie to jest łatwe do wdrożenia i nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Do projektu architekt krajobrazu zdecydował się na panele ogrodzeniowe w ciepłych odcieniach brązu, które można łączyć z jasnymi, białymi lub kremowymi wiaderkami. Projekt można jednak urozmaicić, stosując panele np. w odcieniach szarości i wybierając kolorowe, „przyciągające wzrok” wiaderka np. w intensywnym fioletowym kolorze. Kolorystyka doniczek, a także sadzone w nich sezonowe rośliny można zmieniać w zależności od nastroju, tworząc za każdym razem nowy efekt.

Plan podwórka z wiecznie zielonymi, odpornymi roślinami