Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Sadzenie płyt gipsowo-kartonowych z kamienia naturalnego – odpowiednie rośliny do połączeń ścian

Suche kamienne mury roślinne gorzki korzeń-częściowy odcień słońca

Ogród może być tarasowany lub zbocze może być wyłożone murami z suchego kamienia. Jednak budowa muru z suchego kamienia to projekt ogrodniczy, który wymaga dużo czasu i cierpliwości. Rzeczywiście, wiele osób rezygnuje z tej konstrukcji we własnym ogrodzie właśnie dlatego, że zbudowanie ściany bez cementu lub innego kleju jest prawdziwym wyzwaniem. Nieprzetworzone kamienie naturalne są sortowane według wielkości i układane na sobie warstwami, jak kawałki puzzli. Jednak te stabilne kamienne ściany mają bardzo piękny naturalny charakter, który bardzo dobrze współgra z innymi roślinami ogrodowymi. Oprócz efektu optycznego to właśnie nasadzenia na ścianach sprawiają, że są atrakcyjnym elementem wystroju ogrodu. W ten sposób można zamienić mur z kamienia naturalnego w kolorowe morze kwiatów. Każdy, kto chce posadzić mur z suchego kamienia, musi przede wszystkim pomyśleć o roślinach odpornych na suszę i odpornych. Dzisiaj dajemy Ci przydatne wskazówki dotyczące sadzenia ścian i kilka sugestii dotyczących atrakcyjnie kwitnących roślin skalnych i stepowych, które wymagają niewielkiej konserwacji.

Wskazówki dotyczące sadzenia suchych kamiennych murów

Płyty gipsowo-kartonowe-sadzenie-ścienne-korona-floks

Chociaż rośliny mogą dobrze się rozwijać w wolnostojących kamiennych murach, ściany oporowe lepiej nadają się do sadzenia, ponieważ uziemione połączenie z tyłu zapewnia roślinom wilgoć. Są również łatwiejsze do zbudowania, ponieważ grunt za nimi zapewnia dobre podparcie ściany. Dzięki temu podłoga w fugach ścian jest cieplejsza zimą i chłodniejsza i bardziej wilgotna latem.

nasadzenia płyt gipsowo-kartonowych-wyka górska-żółty

Jeśli sadzisz mur z suchego kamienia, upewnij się, że rośliny tworzące poduszki mogą pokryć dużą część ściany. Więc nie umieszczaj roślin zbyt blisko siebie, w przeciwnym razie stracisz piękno kamienia. Nadal należy zwrócić uwagę na odmiany, które mogą rozprzestrzeniać się bardzo silnie i w niekontrolowany sposób, takie jak bobowana Soleirolia soleirolii.

Kiedy sadzić mury z suchego kamienia??

suchy kamienny mur-sadzenie-wiszący-ścienny-korona-filziges-hornwort

Nawet podczas budowy płyty gipsowo-kartonowej należy celowo zapewnić większe szczeliny wokół dwóch palców. Najlepiej z wysokości 20 cm nad ziemią. Idealnie, te złącza uziemiające powinny mieć kontakt z matą ziemią za nimi, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń dla korzeni. Sadzenie jest bardziej efektywne dopiero później ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia korzeni roślin.

Połowa spoin jest wypełniona ubogim w składniki odżywcze podłożem roślinnym wykonanym z równych części ziemi doniczkowej i piasku. Korzenie młodej rośliny są delikatnie rozrywane i umieszczane w szczelinach z największą starannością. Następnie dodaj trochę więcej substratu nad belę, delikatnie ją dociskając. Następnie rośliny są dobrze podlewane konewką. Aby podłoże nie zostało wypłukane z fug, można zaklinować fugi mniejszymi kamieniami.

nasadzenia-płyty-kartonowej-dianthus-pióro-goździk

Im szybciej rośliny ścienne zdobędą przyczółek w murze, tym będą bardziej odporne na suszę. Dlatego należy je częściej podlewać w pierwszym i drugim roku stania, dopóki nie zakorzenią się prawidłowo.

Jeśli chcesz ponownie posadzić mur z suchego kamienia, dostępne są następujące opcje. Możesz dodać kolejną warstwę do muru lub po prostu umieścić płytko zakorzenione rośliny, takie jak sukulenty, w pęknięciach w ścianie. Sadzenie powinno odbywać się w miesiącach wiosennych. Można sadzić zarówno spoiny pionowe, jak i poziome.

Jakie rośliny do płyt kartonowo-gipsowych?

do sadzenia płyt kartonowo-gipsowych-niebieski-poduszka-fioletowy

Zasadniczo wybierasz rośliny według następujących kryteriów: powinny być odporne, tolerować suszę i nadal dobrze się rozwijać w ekstremalnych warunkach. Ważną rolę odgrywają w tym promienie słoneczne. Podczas gdy zacienione mury z suchego kamienia charakteryzują się w większości skromną, wiecznie zieloną masą liści, słoneczne mury z suchego kamienia charakteryzują się bogatą obfitością kwiatów. Ale to nie wszystko. Należy również wziąć pod uwagę różne obszary płyty gipsowo-kartonowej. Podstawa ściany, łączenia ścian bocznych i korona ściany oferują roślinom bardzo zróżnicowany mikroklimat. Dlatego rośliny do muru z suchego kamienia należy dobierać zgodnie z tymi specjalnymi wymaganiami.

Rośliny na szczyt ściany

do sadzenia-zawieszenia-niebieskie-poduszki

W okolicy korony ściany jest zwykle bardzo gorąco, a zaopatrzenie w wodę również jest słabe. Szczególnie wytrzymałe, wyprostowane gatunki występują tutaj w połączeniu z niskimi bylinami i wiszącymi roślinami, które zwisają ze szczytu ściany nad ścianą. Zwłaszcza byliny tapicerowane mają charakter wiszący. Takie rośliny tworzące poduszkę magazynują wilgoć i jednocześnie chronią przed ogromnymi wahaniami temperatury.

Odporny na suszę karzeł i małe krzewy wyróżniają się jako pojedyncze pasjanse na szczycie ściany. Należą do nich różne rodzaje kolcolistów i jedwabników, a także krzewy drzewcowe, takie jak Spiraea chamaedryfolia.

Inne odpowiednie rośliny na szczyt ściany:

Odmiany kamienne (Aethionema grandiflorum, Aethionema armenum, Aethionema schistosum)

Różne gatunki ziół narzutowych (Alyssum montanum, Alyssum wulfenianum, Alyssum saxatile compactum)

Gatunki rzeżuchy (Arabis alpina, Arabis aubrietoides, Arabis blepharophylla)

Gatunki niebieskiej poduszki (Aubrieta tauricola, Aubrieta x cultorum)

Draba aizoides, Draba bruniifolia, Draba fladnizensis, Draba fixeda var. Bryoides, Draba sibirica, Draba siliquosa ssp. Carinthiaca)

Gatunki dzwoneczkowate (Edraianthus dalmaticus, Edraianthus graminifolius ssp.graminifolius, Edraianthus pumilio, Edraianthus tenuifolius)

nasadzenia płyt gipsowo-kartonowych pierwiosnki cień

Rośliny do obszaru ściany bocznej

Głębsze pęknięcia w ścianie są bardziej wilgotne niż górna część ściany. Rośliny na tym obszarze muszą mieć dobre właściwości ukorzeniające i dobrze drapać pęknięcia i spoiny. Sadzenie również musi być tutaj dobrane w zależności od warunków pogodowych i intensywności nasłonecznienia. Dodatkowo rośliny wiszące na bocznych ścianach chronią przed ekstremalnym wychłodzeniem ziemi zimą.

Rośliny do podstawy ściany

Od strony ściany najlepiej rosną średnio wysokie lub płaskie, mocne rośliny, które nie rosną wyżej niż 5 centymetrów. Pięknymi i wieloletnimi odmianami do tego ekstremalnego stanowiska są m.in.: mech gwiaździsty, tymianek kokcyński, goździk wrzosowy, roślina lodowa Delosperma, rzeżucha górska, aron srebrzysty, skalnica.

5 najpopularniejszych roślin do suchej zabudowy

nasadzenia-płyty-kartonowej-niebieskie-poduszki-rockery

Klasyki nasadzeń ściennych kwitną głównie w kolorze żółtym, różowoczerwonym, niebiesko-fioletowym i białym. Szczyt kwitnienia przypada wyraźnie na maj i czerwiec.

Grecka niebieska poduszka (Aubrieta deltoidea)

Jako krzew tapicerski niebieska poduszka wymaga niewielkiej konserwacji. Roślina jest wieloletnia i ma dobrą mrozoodporność. Niebieska poduszka lubi przebywać na słońcu, ale nie toleruje mokrych stóp. Dlatego najlepiej nadaje się do łączenia górnej części ściany lub ścian bocznych. Piękne kwiaty bzu sprawiają wiele radości od kwietnia do maja. W okresie kwitnienia pod pięknymi kwiatami suchy mur może całkowicie zniknąć. Niebieska poduszka sprawdza się w grupach z rozchodnikiem i kwiatem płomieni z dywanu. Można sadzić na murze z kamienia suchego od marca do października.

Pikantny rozchodnik (rozchodnik, S. spurium)

Gorący rozchodnik ma pokrój dywanowy i jest idealny do miejsc na skałach i ścianach. Roślina silnie się rozrasta i tworzy jaskrawożółte dywany kwiatów. Kwitnie w czerwcu – lipcu. Bardzo dobrze rozwija się na ubogiej w składniki odżywcze suchej glebie. Liście magazynujące wodę pomagają roślinie przetrwać okresy suche bez żadnych problemów.

Liczne gatunki rojnika (Sempervivum)

nasadzenia-płyty-kartonowej-rojnik-Sempervivum

Jeśli chodzi o sadzenie ogrodów skalnych lub murów z suchego kamienia, odmiany Sempervivum są zawsze doskonałym wyborem. Te rośliny o grubych liściach mogą przetrwać przy bardzo małej ilości wody i gleby i można je znaleźć we wszystkich kolorach i kształtach. Hauswurzen lubi mieć słonecznie.

Floks poduszkowy (Phlox subulata)

Floks tapicerski to doskonała roślina wieloletnia na nasłonecznione korony ścienne. Można go wykorzystać do tworzenia dekoracyjnych, świetlnych akcentów w łączeniach ścian. Kwiat płomieni tapicerskich jest szczególnie popularny ze względu na obfitość kwiatów. Roślina tworzy gęste dywany, które pokrywają suche kamienne ściany kaskadami kwiatów. Floks szypułkowy kwitnie od kwietnia do czerwca i można go ładnie łączyć z innymi wiosennymi kwiatami. Gęste liście są wiecznie zielone i odporne na mróz.

Wąkrotka (Lysimachia nummularia)

Wąkrota to doskonała roślina okrywowa, która wyrasta na wysokie na 10 cm, gęste dywany. Rozprzestrzenia się przez rozłogi i kłącza. Okres kwitnienia rozpoczyna się w maju i kończy pod koniec lipca. Zielony dywan jest następnie ozdobiony jasnożółtymi kwiatami. Wąkrota rośnie najlepiej na wilgotnej glebie w półcieniu. Zaleca się cięcie jesienią.

do sadzenia płyt gipsowo-kartonowych-wiszący-pennywort-hardy

Suche kamienne ściany mogą być zarówno na słońcu, jak i w cieniu. Rośliny do fug na dobrze nasłonecznionych bokach często oferują obfitość kwiatów, co daje przyjemność nawet z dużej odległości.

Sadzenie murów z suchego kamienia – gatunki roślin na słońce

Gypsophila (Gypsophila paniculata ‘Viette’s Dwarf’, G. repens)

Aurinia saxatilis (Aurinia saxatilis)

Dzwonek (Campanula isophylla)

Rzęsa paproci (Woodsia obtusa)

Iberis sempervirens (Iberis sempervirens)

Kocimiętka (Nepeta x faassenii)

Orlik alpejski (Aquilegia alpina)

Kury i pisklęta (Echeveria ‘Imbricata’)

Lawenda ‘Hidcote Blue’ (Lavandula angustifolia ‘Hidcote’)

Goździk piórkowy (Dianthus plumarius)

Rzeżucha kaukaska (Arabis caucasica)

Rozmaryn (Rosmarinus officinalis ‘Prostratus’)

Hornwort Felty (Cerastium tomentosum)

Kamienna torebka (Aethionema ‘Warley Rose’)

Żółta róża słońca (Helianthemum nummularium)

Tymianek (Thymus herba-barona, T. praecox, T. pseudolanuginosus)

nasadzenia płyt gipsowo-kartonowych-Rosmarinus-officinales-Huntington-Dywan

Posadź suche kamienne ściany w cieniu

Słoneczna lokalizacja jest klasycznym zastosowaniem dla ścian z kamienia suchego i oferuje znacznie większy potencjał gatunkowy. Ale jest wiele atrakcyjnych roślin ściennych, które dobrze się czują w cieniu.

Głowa spuszczona (Soleirolia soleirolii)

Gundermann (Glechoma hederacea)

Dzwonek (Campanula poscharskyana, C. portenschlagiana)

Orlik alpejski (Aquilegia alpina)

Rojnik dachowy (Sempervivum tectorum)

Wiesiołek (Primula X polyantha, P. involucrata)

Łysa przepuklina (Herniaria glabra)

Kwiaty porcelanowe (Saxifraga umbrosa)

Paproć pręgowana (Asplenium trichomanes)

Paproć Język Jelenia (Phyllitis sclopendrium)

Ostróżka (Korydalis)

Ropucha (Lunaria)

Ziele talerza (Cymbalaria muralis)

nasadzenia-płyt-kartonowych-wiszące-rośliny-kaukaski-rzeżucha-śnieżna czapka-biała