Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Sadzenie ligustru w ogrodzie – wskazówki dotyczące pielęgnacji

Rośliny Privet żywopłot pomysł-łucznik-ogród-ścieżka-zatoka-ochrony-prywatności

Liustr to idealny wybór, jeśli szukasz żywopłotu, który będzie rósł szybko i gęsto. Jeśli masz Żywopłot z ligustru, W stosunkowo krótkim czasie otrzymasz atrakcyjny ekran prywatności o wysokości od dwóch do trzech metrów. Ten gęsty rodzaj żywopłotu, łatwy w pielęgnacji i niezwykle wytrzymały, nazywany jest również wierzbą deszczową, drewnem bukowym lub prętem ogrodzeniowym. Jeśli zdecydowałeś się wybrać tę roślinę do ogrodzenia swojego ogrodu, chcielibyśmy pomóc Ci w kilku wskazówkach, o których powinieneś pamiętać podczas sadzenia żywopłotu ligustrowego.

Sadzenie ligustru – lokalizacja

rośliny-privet-żywopłot-wysoka-prywatność-pomysł-ochrona-zima-gehoelz

privet nie stawia żadnych specjalnych wymagań co do lokalizacji. Z tego powodu z łatwością posadzisz nim dowolny obszar w ogrodzie. Przy sadzeniu żywopłotu ligustrów nie ma również znaczenia rodzaj gleby. Jednak, jak w przypadku wszystkich roślin, miejsce nasłonecznione lub miejsce w półcieniu jest lepsze niż zacienione.

Sadzenie i pielęgnacja żywopłotu ligustrowego

Prywatne rośliny żywopłotowe ogród z niskim rowkiem i trawnikiem

Jeśli chcesz posadzić ligustrowy żywopłot, najlepszym na to momentem jest październik. Jeśli się spieszysz, odpowiednia jest również wiosna, ale nie później niż w kwietniu. Ponieważ w tych porach roku nadal dużo pada, nie trzeba dodatkowo podlewać żywopłotu, chociaż na początku potrzebuje dużo wody. Jeśli posadzisz żywopłot latem, roślinie trzeba dać więcej czasu na podlewanie, a zużycie wody będzie oczywiście większe.

Młode rośliny na żywopłot

rośliny-privet-żywopłot-młode-rośliny-pomysł-ogrodzenie-projekt-przyczepa-wózki

Poszczególne rośliny sadzi się w wykopanym wcześniej wykopie. Idealna jest tutaj szerokość i głębokość ok. 40 cm. Możesz naciągnąć sznurek dla orientacji, aby wykop, a tym samym żywopłot, były proste. Ważna jest odległość między każdym krzakiem. Jeśli sadzisz ligustrowy żywopłot, powinieneś zachować 30 cm. W zasadzie można kierować się zasadą, że na metr należy sadzić nie więcej niż 3 krzewy. Powinny one mieć również metr wysokości, aby wkrótce były nieprzezroczyste.

Wytnij żywopłot

rośliny-privet-żywopłot-ścina-wiosna-jesień-złoty-liguster-fasada

Jak wspomniano wcześniej, ligustr rośnie bardzo szybko i gęsto. Rośnie pełne 40 cm rocznie. To szybko sprawia, że ​​jest to pierwszy wybór, jeśli chodzi o zazielenienie ogrodu. Oznacza to jednak również, że po posadzeniu żywopłotu ligustrowego należy go przycinać dwa do trzech razy w roku. Z jednej strony, aby osiągnąć gęsty wzrost, az drugiej przeciwdziałać szybkiemu wzrostowi.

Kształtuj żywopłot ligustrowy

rośliny-privet-żywopłot-kształt-pomysł-skrzynka-poczta-ogrodzenie-oryginał

Trzecie cięcie nie jest obowiązkowe. Zasadniczo zależy to od tego, jak idealnie chcesz przyciąć żywopłot. Może też wystarczyć przycinanie żywopłotu tylko dwa razy w roku. Tutaj jednak należy zwrócić uwagę na ważne prawo, które sprzyja przyrodzie i nie tylko wpływa na temat sadzenia żywopłotu ligustru, ale wszystkich innych roślin.

Regularnie tnij po posadzeniu

rośliny-privet-żywopłoty-przycinanie-żywopłotów-przycinarka-piła-wjazd-samochodem

Sadzenie żywopłotu ligustru – cięcie zabronione w okresie od 1 marca do 30 września. Powodem tego jest to, że w tym czasie ptaki rozmnażają się i można im w ten sposób przeszkadzać. W tym czasie wykonuj co najwyżej mniejsze cięcia konturowe i pielęgnacyjne. Ale wtedy upewnij się, że nie przeszkadzasz żadnym ptakom. Aby uzyskać bardziej rozbudowany krój, najlepiej wybrać dzień przed i po wspomnianym okresie.

Bujny krzew żywopłotu

rośliny-privet-żywopłot-ogrodzenie-inspiracje-wskazówki-pielęgnacja

Krzew przycinany regularnie będzie rósł szybciej i bujniej. Z tego powodu, szczególnie w pierwszych kilku latach po posadzeniu żywopłotu z ligustru, zaleca się częste przycinanie żywopłotu, aż do osiągnięcia pożądanej wysokości. Pierwsze cięcie jest dozwolone przed pierwszym pączkowaniem na wiosnę. Szybki wzrost nowych pędów umożliwia powtórne cięcie już pod koniec czerwca.

Żywopłot na podjazd

Rośliny Privet żywopłot ładny-design-ogród-zielone-liście

Ponieważ ligustr, jak wszystkie inne rośliny, zimuje, że tak powiem, w zimie i dlatego potrzebuje odpoczynku, aby się zregenerować, nie należy go ścinać zimą, jeśli to możliwe. Na ostatnie cięcie wybierz dzień jesienny, co też nie jest obowiązkowe.

Privet jako drzewko

rośliny-privet-żywopłot-sadzarka-elewacja-drewno-kamienna-alpejska

To ostatnie cięcie można również pominąć. Czasami jesienią pojawiają się nowe pędy, ale nie mają czasu na dojrzewanie aż do pierwszych przymrozków. Rezultatem jest przemarznięcie nowych pędów i uszkodzenie żywopłotu. Jak więc widać, przed i po posadzeniu żywopłotu z ligustru należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Jagoda

rośliny-privet żywopłot-owoce-jagody-czarne-błyszczące-trujące

Każdego roku na żywopłocie wyrastają ładne biało-żółte kwiaty, a następnie jagody, które mają błyszczący, czarny kolor. Ładnie podkreślają żywopłot po raz drugi po okresie kwitnienia. Należy jednak pamiętać, że te jagody są trujące. Jednak ptaki czerpią z nich wielką przyjemność. Cudownie lubisz jagody, więc sadząc żywopłot z ligustru, możesz również cudownie obserwować ptaki w swoim ogrodzie.

Kwitnący żywopłot

rośliny-privet żywopłot-kwiaty-zapach-cięcie-kształty-projektowanie-na zewnątrz

Jeśli masz dzieci, koniecznie poinformuj je, że jagody nie nadają się do spożycia. Jeśli jednak żywopłot jest przycinany co roku, nie zakwitnie. Niestety, musisz się obejść bez jagód wielkości grochu.

Prywatny żywopłot jako ekran prywatności

rośliny-privet żywopłot-ligustrum-ovalifolium-white-blueten-luksusowe-nasadzenia

Jeśli chcesz, aby żywopłot do ligustru był używany nie tylko do zazieleniania, ale przede wszystkim jako prywatność i ochrona przed wiatrem, zalecamy wybór odmiany wiecznie zielonej do sadzenia żywopłotu, który zapewni Ci niezbędną prywatność nawet w zimie. Obejmuje to artrowirusa. Nie zatrzymuje wszystkich swoich liści, ale zachowuje dużą ich część.

Wspólny ligustr

rośliny-privet-żywopłoty-liście-owalne-wzrost-szybko-tnące

W przeciwnym razie do tego celu nadają się również inne odmiany żywopłotu do ligustru. Dużą popularnością cieszy się na przykład ligust pospolity (Ligustrum vulgare), choć traci liście. Jak już wiesz, każdy rodzaj ligustru ma bardzo gęste rozgałęzienia, co nadrabia brak liści.

Ligustrum ovalifolium

rośliny-privet żywopłot-ligustrum-lucidum-jagody-blaetter-long

Ligustrum ovalifolium ma owalne liście. Może również przechowywać niektóre liście zimą, pod warunkiem, że znajdzie się dla niego łagodniejsze miejsce. Jeśli posadzisz ten ligustrowy żywopłot, otrzymasz roślinę o atrakcyjnych, ciemnozielonych liściach.

Ligustr złoty

rośliny-privet-żywopłot-złoty-liguster-liście-żółty-zielony-wzór-ładny

Liguster złoty to świetna opcja, jeśli chcesz posadzić żywopłot z ligustru. Jej liście są żółte, połączone z zielonymi wzorami pośrodku. Bez wątpienia samo w sobie jest również ciekawym akcentem w ogrodzie.

Bujny żywopłot z kwiatami

rośliny-privet żywopłot-bluehen-biało-żółty-letni-krzew-zieleń

Latem ciesz się kwiatami, które mogą obficie rosnąć. Możesz posadzić ligustrowy żywopłot, jeśli chcesz nie tylko zapewnić zieleń w ogrodzie, ale także przywiązywać dużą wagę do kwiatów. W sąsiedztwie tarasu rozpieści Cię również przyjemny zapach.

Prywatne ogrodzenie z żywopłotu i ogrodu

rośliny-privet żywopłot-ogrodzenie-drewno-białe-kombinacja-wejście-projekt

Po posadzeniu żywopłotu z ligustru można również dodać ogrodzenie, które również w ten sposób będzie wyglądało wspaniale. W ten sposób możesz udekorować granicę posesji, podjazd lub ścieżkę ogrodową.

Pojedyncze krzewy

rośliny-privet żywopłot-krzew-kwiaty-białe-zapach

Ten piękny krzew umożliwia nie tylko posadzenie ligustrowego żywopłotu. Odosobnione krzewy również wspaniale prezentują się w ogrodzie. W tym przypadku możesz również ograniczyć regularne przycinanie, aby cieszyć się pachnącymi kwiatami. Lub możesz stworzyć ciekawe kształty za pomocą jednej ligustru.

Sadzić różne odmiany

rośliny-privet-żywopłot-jasnozielony-deco-outdoor-liść-zwykle-privet

Stwórz urozmaicenie w ogrodzie, łącząc różne odmiany podczas sadzenia żywopłotu ligustrowego. Różne warianty kolorystyczne liści umożliwiają tworzenie ciekawych projektów żywopłotów. Na przykład, zamień złotego ligusa z odmianą o jasnych lub ciemnych liściach i stwórz kolorowy żywopłot.