Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Sadzenie i pielęgnacja piwonii – wskazówki dotyczące przycinania, nawozu i wiader

Piwonie rośliny łososiowy-kolor-koralowy-różowy-ładny-sadzenie-ogród

Do jesieni jest jeszcze trochę czasu, ale nie zaszkodzi pomyśleć teraz o wzroście w Twoim ogrodzie. Ponieważ jesień to właściwa pora roku dla nowych roślin, ponieważ nie jest ani za gorąco, ani za zimno, a ponadto jest wystarczająco dużo deszczu i wilgoci, aby nowa roślina mogła szybko nadrobić zaległości. Szczególnie popularnym gatunkiem rośliny, który cieszy oko późną wiosną, jest piwonia. Czy zawsze chciałeś wnieść wspaniałe kwiaty do swojego ogrodu lub dodać kilka innych do tych, które już masz, możesz to zrobić wkrótce. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy bardziej szczegółowo wyjaśnić, na co należy zwracać uwagę podczas sadzenia piwonii i jak odpowiednio o nie później dbać. Z powodzeniem upiększ swój ogród dzięki naszym wskazówkom.

Kiedy sadzić piwonie

Piwonie rośliny nawozić-cięte-hobby-ogrodnik-ogrodzenie

Jak wspomniano wcześniej, jesień to najlepszy czas na ogród i nowe nasadzenia. Ponieważ późne lato nie jest już tak gorące na naszych szerokościach geograficznych, możesz zacząć od tego czasu. Jeśli nie jesteś przygotowany na późne lato, nie martw się, ponieważ masz czas do listopada, jeśli chcesz posadzić nowe piwonie. Ale co, jeśli przegapiłeś upadek? Czy piwonie można sadzić wiosną, czy trzeba poczekać do następnej jesieni? Tutaj nie musisz się martwić, bo wiosna to również odpowiedni czas na nowe nasadzenia.

Wybierz lokalizację dla piwonii

Piwonie rośliny żółto-pomarańczowo-kwitnienie-czas-kwitnienia-wiosna-lato

Jak w przypadku każdej innej rośliny, odpowiednie położenie jest ważne dla najlepszego rozwoju, a tym samym dla wspaniałego kwitnienia. W przypadku piwonii zależy to przede wszystkim od rodzaju piwonii. Większość okazów lubi pełne słońce. Można również rozważyć półcień na gorący lunch. Chociaż piwonia uwielbia słońce, najlepiej czuje się, gdy ograniczają ją na przykład liście i gałęzie drzew lub innych roślin. Reszta dnia może być bardziej słoneczna.

Podczas sadzenia piwonii ważne jest również, aby w zależności od rodzaju piwonii zapewnić odpowiednią przestrzeń między nowymi a istniejącymi lub dodatkowymi nowymi roślinami. Piwonia krzewiasta potrzebuje na przykład więcej miejsca niż piwonia zielna, ponieważ rośnie dość szeroko. W zależności od rodzaju należy wziąć pod uwagę powierzchnię od 60 x 60 do 100 x 100 cm. Pod względem gleby są bardzo mało wymagające. Chociaż ziemia humusowo-gliniasta jest ulubieńcem piwonii, nie będzie im przeszkadzać, jeśli te warunki nie zostaną spełnione.

Sadzenie piwonii – jak głęboko?

Piwonia-rośliny-ogród-pomysły-wskazówki-krzew-krzew

Aby czas kwitnienia był podany na czas iw ogóle, należy uważać, aby roślina nie była zakopana zbyt głęboko w ziemi. W zasadzie ten moment jest najważniejszy przy przesadzaniu, dlatego należy na niego zwrócić szczególną uwagę. Podczas sadzenia piwonii nowe pędy (lub pąki, zwane również oczami) nie powinny znajdować się więcej niż trzy do pięciu centymetrów pod powierzchnią ziemi. Jeśli nie jesteś pewien, najlepiej sprawdzić w przedszkolu, gdzie kupisz piwonię, aby mieć pewność.

Posadź piwonię

Piwonia-rośliny-front-garder-design-łatwa-pielęgnacja

Oczywiście, podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju roślin, podczas sadzenia piwonii należy dobrze spulchnić glebę, aby korzenie mogły później łatwiej się rozłożyć. Najlepiej, aby otwór do sadzenia miał rozmiar od 40 do 60 cm. Pod żadnym pozorem nie wybieraj mniejszego rozmiaru, bo wtedy może stać się za ciasny dla piwonii. Mieszasz wykopaną ziemię z kompostem, zanim włożysz go z powrotem do dziury. W ten sposób od samego początku dostarczasz roślinie wystarczającą ilość składników odżywczych. Najpierw dodaj trochę ziemi, a potem piwonię. Jeśli twoje odrosty są zbyt długie, możesz je przyciąć nożyczkami. Zapobiegnie to ich załamywaniu się i uszkodzeniu podczas sadzenia.

Wreszcie, piwonia naturalnie potrzebuje dużo wody. Ziemia może być tu ładna i błotnista. Piwonia może trochę zapaść się w ziemię. Jeśli tak jest, podciągnij ją trochę w razie potrzeby i wypełnij większą ilością ziemi.

Sadź i pielęgnuj piwonie

Piwonie-rośliny-białe-bodeaux-ogrodowe-inspiracje

Chociaż piwonie powinny być podlewane częściej w pierwszym roku, uważa się, że nie tolerują nasiąkania wodą i lepiej dogadują się z dłuższym okresem zasuszenia. Więc nie podlewaj ich zbyt często. Codzienne podlewanie należy brać pod uwagę tylko w upalne dni. Jeśli jednak o tym zapomnisz, nie zaszkodzi to natychmiast roślinie. To sprawia, że ​​są niezwykle łatwe w pielęgnacji.

Nawozić piwonie

piwonia-rośliny-jesień-biały-kwiat-kwiaty-piwonia-drzewo

Nawożenie następuje po kwitnieniu piwonii, co ma miejsce między kwietniem a czerwcem. Powodem tego jest to, że piwonia zaczyna przygotowywać się do następnego kwitnienia w nadchodzącym roku. Najlepsze są kompost (najlepiej zrobiony sam) i inne naturalne nawozy. Ważne jest, aby wybrany materiał był ubogi w azot, ponieważ azot zapewnia lepsze warunki dla grzybów, których każdy ogrodnik chce uniknąć. Drugie nawożenie zaleca się przed pierwszym pędem.

Wytnij piwonie

Piwonia-rośliny-cięte-jesień-późny-lato-sierpień-wrzesień

Piwonia lub części naziemne giną same w zimie. Jednak nadal zaleca się coroczne przycinanie, aby uniknąć chorób. Szczególnie chodzi tu o szarą pleśń. Tworzy się na liściach i bez problemu przetrwa mroźną zimę. Oznacza to, że nowe pędy porażane są również wiosną. Najlepszy czas na ścinanie piwonii to jesień. Zostaw około jednej ręki łodygi. Używane nożyczki są następnie dezynfekowane, aby nie zarażać przypadkowo innych roślin.

Przeszczep piwonie

piwonie rośliny różowo-różowo-zapachowe-wskazówki

W tym temacie warto wiedzieć, że sama roślina jest dość wrażliwa na przesadzanie, ponieważ jej dość delikatne korzenie łatwo ulegają uszkodzeniu, a choroby nie są rzadkością po przesadzeniu. Więc zanim zdecydujesz się to zrobić, powinieneś pomyśleć dwa razy. Dotyczy to również nowej lokalizacji. Bądź tego pewien. Nie, że po pewnym czasie też nie lubisz tej lokalizacji?.

Okres kwitnienia jest najbardziej nieodpowiedni. Zamiast tego wybierz w tym celu sierpień, a jeszcze lepiej wrzesień. W tym czasie można odnotować lepszy sukces, a rośliny doznają mniej uszkodzeń lub wcale. Zachowaj ostrożność podczas kopania. Korzeń powinno być jak najmniej. Jeśli chcesz rozmnażać swoją piwonię, teraz jest na to również idealny czas. Zanim posadzisz piwonie, łatwo je podzielić. Najlepiej użyć do tego ostrego noża. Każdy kawałek korzenia powinien mieć co najmniej trzy pąki. Przygotuj się również na to, że te części nie zakwitną przez najbliższe dwa lata.

Sadzenie piwonii w doniczce

Piwonia-rośliny-doniczka-wanna-taras-balkon

Piwonie można również hodować w wiadrze, ale okres kwitnienia nie zawsze jest gwarantowany. Wybierz pojemnik o średnicy co najmniej 40 cm i głębokości 50 cm, aby roślina mogła się dobrze rozwijać. Unikaj plastiku jako materiału i zagwarantuj roślinie doniczkowej co najmniej 4 godziny palącego słońca dziennie. Sposób sadzenia piwonii jest taki sam jak w ogrodzie. Może i musi nawet spędzać zimę na dworze. Od października najlepiej je zabezpieczyć na zimę. Aby to zrobić, umieść doniczkę na ścianie domu lub w innym miejscu osłoniętym od wiatru. Następnie przykryj roślinę liśćmi, aby chronić korzenie przed zimnem. Od minus 10 stopni zaleca się również włókninę, którą okrywa się całe wiadro.