Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Rozpoznawać i leczyć choroby hortensji: tak to działa!

Obficie kwitnąca hortensja to element dekoracyjny w każdym ogrodzie. Sadzenie hortensji nie jest trudne, ale ich pielęgnacja jest nieco bardziej wymagająca niż inne krzewy ogrodowe. Choroby i szkodniki mogą również atakować rośliny i uniemożliwiać ich rozwój. W tym artykule przyjrzymy się bliżej najczęstszym chorobom hortensji oraz ich leczeniu i profilaktyce.

Ile tam jest gatunków hortensji?

Problemy z hortensją mogą mieć kilka przyczyn

Hortensja należy do rodziny hortensji (Hydrangeaceae) i pochodzi z Azji Wschodniej. Istnieje ponad 80 rodzajów hortensji, które można z grubsza podzielić na 3 grupy:

 • Hortensja leśna (Hydrangea arborescens)
 • Hortensje rolnicze (Hydrangea macrophylla)
 • Hortensja wiechy (Hydrangea paniculata)

Wszystkie różnią się formą wzrostu, kształtem i kolorem kwiatów, ale wymienione tutaj choroby i szkodniki hortensji są typowe dla wszystkich gatunków. Przyczynami są głównie zaburzenia metaboliczne lub grzyby.

Choroby hortensji spowodowane zaburzeniami metabolicznymi

Choroby hortensji spowodowane zaburzeniami metabolicznymi

Hortensja przyciąga wzrok w ogrodzie, ale pielęgnacja jest nieco męcząca. Roślina jest dość wymagająca i są pewne czynniki, na które reaguje niezwykle gwałtownie. Najczęściej choroby liści są spowodowane:

 • za dużo słońca
 • zbyt dużo wody
 • Brak składników odżywczych
 • Zmiany kwasowości gleby

Odpadają liście hortensji

suche opadające liście różowej wiechy hortensji

Choroby i szkodniki nie zawsze są przyczyną utraty liści przez hortensje. Jeśli liście żółkną lub odpadną, jest to oznaką złego podlewania w czasie upałów i braku składników odżywczych. Częściej podlewać i nawozić co 10 dni specjalnym nawozem do hortensji.

Brązowe plamy na krawędzi liścia

czarne plamy na liściach hortensji

Jeśli na krawędzi liścia pojawiają się brązowe, suche plamy, które stopniowo pokrywają cały liść, przyczyną może być twarda woda i oparzenia słoneczne. Konieczne jest zacienienie roślin i podlewanie wodą ubogą w wapno. Pozostaw wodę w konewce na kilka dni, aby kamień osiadł na ścianie puszki. Woda deszczowa jest również bardzo odpowiednia do podlewania.

Liście stają się ciemnozielone

Hortensja pozostawia zbyt dużo wody

Czy liście Twojej hortensji stają się miękkie, bezkształtne i ciemne? Może to wynikać z ciężkich gleb, nagłych wzrostów temperatury lub nadmiernego podlewania. Środek drażniący należy usunąć lub przesadzić roślinę.

hortensja zalewająca co robić

Żółte liście hortensji wskazują na chlorozę

Kiedy hortensja zmienia kolor na żółte liście

Kiedy hortensje mają żółte liście, mogą cierpieć na chlorozę. Liście chorej rośliny stają się jaśniejsze i żółte, a żyły pozostają ciemnozielone. Można zaobserwować zwiotczenie liści i deformację pąków. Główną przyczyną choroby jest zaburzenie metaboliczne rośliny – ma ona niedobór żelaza lub nie może sama wchłonąć żelaza z gleby. Chloroza występuje najczęściej, gdy krzew rośnie w tym samym miejscu przez wiele lat.

Kiedy hortensja zmienia kolor na żółte liście

W leczeniu niedoboru żelaza u roślin stosuje się preparaty takie jak anti-chlorosis, Optifer 6 czy hw-ferrovit. Możliwe jest samodzielne wykonanie nawozu żelaznego:

 • 2 g witriolu żelaza i 4 g kwasu cytrynowego rozcieńcza się w 1 litrze wody. Liście są następnie traktowane roztworem.
 • Rozpuścić 40 g saletry wapniowej w 12 litrach wody (1 wiadro). Roślinę kilkakrotnie podlewamy mieszanką. Następnie powtarza się nawożenie roztworem siarczanu żelaza. Stosunek siarczanu żelaza do wody jest podobny.

Choroby hortensji wywoływane przez grzyby

Mączniak prawdziwy w hortensji

Hortensje nie są bardzo często dotknięte chorobami grzybiczymi. Zarodniki grzybów pozostają w glebie przez długi czas, ale w sprzyjających warunkach pogodowych mogą spowodować poważne uszkodzenia. Te same choroby grzybicze są również powszechne u piwonii.

Szara zgnilizna pleśni (Botrytis cinerea)

Szara zgnilizna pleśni (Botrytis cinerea)

Uszkodzona tkanka staje się miękka i wodnista. W czasie upałów wysychają, a na roślinach tworzą się zagłębienia, które grzyb zjada. Głównym czynnikiem rozwoju choroby jest deszczowa pogoda. Grzyb szybko się rozprzestrzenia i atakuje cały krzew.

Szara zgnilizna pleśni Botrytis cinerea

Porażone części rośliny należy usunąć i spalić, a krzew opryskać fungicydem z grupy benzimidazoli, takim jak tiabendazol lub benomyl 50% Wp.

Mączniak rzekomy, mączniak rzekomy (lat.peronosporaceae)

Grzyb Peronosporaceae na liściu

Do rozwoju choroby przyczynia się wilgotne powietrze i temperatura 18-20 stopni Celsjusza. Na liściach tworzą się tłuste plamy, które z czasem ciemnieją. Krzewy należy traktować następującym roztworem: rozpuścić 150 g płatków mydlanych w 10 litrach wody i dodać 15 g siarczanu miedzi.

Mączniak prawdziwy hortensji

Mączniak prawdziwy (łac. Erysiphales)

Choroba mączniaka prawdziwego w hortensji

Na liściach pojawiają się najpierw żółte i zielone plamy, później na spodniej stronie tworzy się szary nalot. Dotknięte pędy deformują się i giną. Roślina stopniowo więdnie. Do leczenia należy stosować następujące fungicydy: trichodermina, topaz, punktacja.

Choroba plamistości liści (łac. Septoria)

Choroba liści hortensji wywołana przez grzyby - objaw brązowe plamy

Septoria objawia się brązowymi plamami na liściach (jaśniejsze w środku, ciemniejsze na krawędziach). W pełni porażone liście i pędy obumierają. Krzew należy potraktować siarczanem miedzi lub innym sprayem zawierającym miedź w celu zwalczania typowych chorób grzybiczych.

Septoria plamistość liści

Septoria plamistość liści u hortensji

Choroba pierścieniowata wywołana przez Mycosphaerella brassicicola

Choroba pierścieniowata wywołana przez grzyb Mycosphaerella brassicicola

Chorobę kory wywołuje grzyb Mycosphaerella brassicicola. Infekcja występuje najczęściej w temperaturze 16-20 °C w okresach mokrych i jest szczególnie powszechna u roślin kapusty. Na liściach pojawiają się małe plamki o średnicy od 3 do 5 mm i wielkości do 2 do 3 cm. Są początkowo zielonobrązowe, potem szarzeją po wyschnięciu i czarne po zmoczeniu. Na zewnętrznej krawędzi tworzy się pierścień chlorozy, aw obrębie zmiany rozwija się tkanka nerkowa. Fungicydy z substancją czynną azoksystrobiną z grupy chemicznej ß-metoksyakrylanów (pochodne strobiluryny) są odpowiednie do zwalczania plamistości pierścieniowej..

Owady przenoszące choroby na hortensje

Szkodniki przędziorków na hortensjach

Choroby hortensji są często przenoszone na zdrowe rośliny przez szkodniki. Te owady obejmują:

 • Nicienie żółciowe
 • Przędziorki
 • Wołka winorośli
 • Owady łuskowe
 • Mszyce

Przeciw szkodnikom zaleca się stosowanie insektycydów z grupy neonikotynoidów, takich jak substancja czynna imidaklopryd. Awermektyny są również powszechnym składnikiem insektycydów i akarycydów, np. Vertimec pro.

Środki zapobiegawcze chroniące hortensje

Kwitnąca hortensja przyciąga wzrok w ogrodzie

Ponieważ choroby rozwijają się w określonych warunkach pogodowych, ryzyko infekcji przy ciągłym deszczu latem jest dość wysokie. Dlatego niezwykle potrzebne są środki zapobiegawcze w celu ochrony roślin:

 • Jesienią i wczesną wiosną krzewy należy spryskać miedzianym sprayem przeciw chorobom grzybiczym.
 • Przed zasadzeniem nowych roślin w ogrodzie należy również zastosować do gleby środek ochrony roślin zawierający miedź.
 • Stare, opadłe liście i resztki roślin należy starannie zbierać.

Umiarkowane podlewanie, odpowiedni dobór gleby i regularne nawożenie to niezbędne składniki prawidłowej pielęgnacji hortensji. Jeśli zapewnisz swoim hortensjom idealne warunki do wzrostu i podejmiesz środki zapobiegawcze, podziękują Ci one pięknymi kwiatami. Choroby i szkodniki pokazane na zdjęciach nie są takie złe, jeśli niezbędne środki zostaną podjęte w odpowiednim czasie. Twoja hortensja nie kwitnie? Oto 8 powodów, dla których brakuje kwiatów.