Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Rośliny o zapachu nocnym do ogrodu – rodzaje i porady pielęgnacyjne

pachnące nocą rośliny european-pipe-shrub-white-flowers

Ogród ma już swoje magiczne strony. Można ją uczynić bardzo magiczną, sadząc mnóstwo kolorowych kwiatów lub wiszące drzewa. Ale możesz cieszyć się ogrodem nie tylko w ciągu dnia. Są ładne kwiaty, które wolą odpoczywać i spać w ciągu dnia, a potem zachwycają swoim rozkwitającym blaskiem w nocy. Jeśli spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu, szczególnie wieczorem, na pewno nim będziesz rośliny pachnące nocą jako bardzo dobry pomysł, a może nie?

Rośliny pachnące nocą – przyjemny zapach wieczorem

rośliny-noc-pachnący-różowy-cud kwiat-kwiat-kurz-udekoruj-ogród-pomysł

W tym artykule zebraliśmy kilka ładnych, pachnących nocą roślin, które warto rozważyć w swoim ogrodzie. Dodatkowo otrzymasz kilka wskazówek pielęgnacyjnych, których powinieneś przestrzegać, aby pachnące kwiaty naprawdę dobrze się czuły i wypełniły powietrze swoim wspaniałym aromatem.

Rośliny pachnące nocą – Europejski krzew rurowy

rośliny-noc-pachnąca-fajka-krzew-krzak-bujno-kwitnący-biały-ochrona prywatności

Europejski krzew fajkowy (Philadelphus coronarius) zachwyca białymi kwiatami, które pojawiają się na wiosnę i zaczynają pachnieć w nocy. Krzew, który może dorastać do 2 metrów wysokości, preferuje słoneczne miejsce w ogrodzie, ale dobrze czuje się również w półcieniu. Ponieważ jest to bardzo szybko rosnący krzew, po zakończeniu okresu kwitnienia zaleca się częste przycinanie.

Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica)

rośliny pachnące nocą wiciokrzew-żółto-biały-kwiat-splendor

Kolejny ciekawy krzew w japońskim wiciokrzewu. Atrakcyjne kwiaty o asymetrycznym kształcie kwitną i pachną nawet w ciągu dnia. Zapach jest szczególnie wyczuwalny w nocy. Dla tych krzewów jako roślin pachnących nocą można wybrać zarówno miejsce na słońcu, jak i półcień.

Nocne pnącze kwitnące

rośliny-noc-pachnąca-japońska-wiciokrzew-krzew-dekoracja-na zewnątrz

Roślina bardzo długo znosi suszę, ale powinna regularnie otrzymywać składniki odżywcze poprzez nawożenie. Ponieważ jest to roślina pnąca, krzew jest cudowną pachnącą nocą rośliną jako osłoną prywatności, jeśli pozwolisz mu rosnąć wzdłuż ogrodzenia. Kolumny i fasady mogą być również ozdobione tą rośliną.

Cudowny kwiat (Mirabilis jalapa)

rośliny-noc-pachnące-cudów-kwiat-różowy-kwiaty-wspinaczka-roślin-ochrona-prywatności-oczywiście

Mimo, że roślina ta nie jest zbyt efektowna w ciągu dnia, często jest wybierana do aranżacji ogrodu. Powodem tego jest to, że zielone liście zdobią piękne kwiaty w różnych kolorach po zachodzie słońca. Jeśli chcesz cieszyć się kwiatami w ciągu dnia, nie musisz rezygnować z tych pięknych, pachnących nocą roślin. Jeśli posadzisz je w cieniu, zakwitną również w ciągu dnia.

Wiesiołek (Oenotherа sp.)

rośliny-nocny-pachnący-wiesiołek-nisko-rosnący-niewymagający-żółty-żwir

Wiesiołek jako nisko rosnące i pachnące nocą rośliny zamykają swoje ładne, żółte kwiaty w upalnej porze dnia. Gatunek ten jest rośliną jednoroczną, więc co roku trzeba go przesadzać. Są szczególnie popularne w przypadku skrzynek na kwiaty.

Ipomoea alba

rośliny-noc-pachnąca-ipomoea-alba-design-ogród-idea-biały-kwiat

Ten biały kwitnący klejnot jest jednocześnie rośliną jednoroczną i pnącą. Roślina czuje się szczególnie dobrze w zacienionych i ciemnych miejscach, dzięki czemu idealnie nadaje się do zazieleniania ogrodu, który ma dużo zacienionych obszarów. Ale takie rośliny pachnące nocą mogą dobrze się rozwijać na słońcu. Jednak kwiaty wtedy wydają się uschnąć i prezentują swoje piękno tylko wtedy, gdy robi się ciemniej lub w pochmurne dni.

Białe kwiaty dla Ipomoea alba

rośliny-nocne-pachnące-ipomoea-rośliny-atrakcyjne-pielęgnacje-wskazówki

Wybierając takie rośliny o zapachu nocnym, gwarantujesz im bogatą w składniki odżywcze i wilgotną glebę. Nie powinno to jednak zatrzymywać zbyt dużej ilości wody, aby zapobiec gniciu korzeni. Praktyczną cechą tej rośliny jednorocznej jest to, że będzie się ona sama rozmnażała. Nasiona są automatycznie rozprowadzane w ogrodzie, więc nie musisz się o to martwić przez następny rok.

Lilia palmowa (jukka)

roślina-noc-pachnąca-juki-śródziemnomorskiej-egzotyczny-kwiat-białego-miecza-liście

Lilia palmowa jest bardzo popularna przy projektowaniu ogrodu. Nadaje ogrodowi pewną egzotyczną atmosferę i cieszy oko ładnymi kwiatostanami, które jednak znów wolą mniej światła. Dlatego lepiej wybrać miejsce w cieniu. W przeciwnym razie trzeba czekać na ciemne dni lub na noc. Śródziemnomorskie, pachnące nocą rośliny są niezwykle łatwe w pielęgnacji i można je sadzić w dowolnym miejscu.

Nornica nocna (Hesperis matronalis)

rośliny pachnące nocą zwykła-nocna-altówka-liliowo-dwuletnia-kwiat

Fiołek nocny to roślina dwuletnia, która ma piękne fioletowe kwiaty. Kwitną dopiero w drugim roku od maja do sierpnia i po zachodzie słońca. W przypadku takich roślin pachnących nocą najlepiej wybrać miejsce słoneczne. W razie potrzeby piękny kwiatek można również posadzić w cieniu.

Ogród Lewkoje (Matthiola incana)

rośliny pachnące nocą ogród-lewkoje-kolorowe-kwiaty-roczne-różowe-białe-liliowe

Chociaż ten kwiat żyje tylko przez rok, a potem trzeba go ponownie zasiać, warto go mieć w ogrodzie. Zachwycą Cię bujnymi i zjawiskowymi kwiatami, które również mają mocny i przyjemny zapach. Jeśli chcesz mieć ten zapach w domu, możesz stworzyć piękne bukiety kwiatów. W przypadku roślin pachnących nocą, takich jak lewkoj ogrodowy, wybierz bogatą w składniki odżywcze i wilgotną glebę.

Jaśmin nocny (Cestrum nocturnum)

rośliny-noc-pachnąca-noc-jaśmin-arom-bed-design-garden

Nawet jeśli nocny jaśmin nie jest tak naprawdę zauważalny w ciągu dnia i właściwie nie jest niczym wyjątkowym, nie należy go lekceważyć. Bo jak sama nazwa wskazuje, kulminuje w nocy. Nie bez powodu jaśmin nocny jest często określany mianem „królowej nocy” jako roślina pachnąca nocą.

Ciemna lokalizacja

rośliny kwitnące nocą kwiat-noc jaśmin-doniczka-pomysł-projekt-taras

Zapach, którym nocą jaśmin emanuje jako pachnące nocą rośliny, jest po prostu odurzający i można go opisać jako mieszankę jaśminu i kwiatu lipy. Ponieważ ryzykujesz, że nocny jaśmin wyschnie i zginie na słońcu, lepiej wybrać zacienione miejsce. Zimą jednak roślina potrzebuje miejsca w domu.

Floks „Cukierki o północy”

roślina-noc-pachnąca-floks-biała-różowa-północ-cukierki-wskazówki

W floksie można również znaleźć rośliny pachnące nocą. Chodzi o tzw. „Midnight Candy” z ciekawymi, białymi kwiatami. Jest to roślina wieloletnia, która jest również niezwykle mało wymagająca i łatwa w pielęgnacji.

Liliowiec cytrynowy (Hemerocallis citrina)

rośliny-noc-pachnąca-cytryna-liliowiec-żółty-ładny-design-pomysł-łatwa-pielęgnacja

Piękny liliowiec cytrynowy ma żółte, duże kwiaty, które kwitną w ciągu dnia. Jednak zapach przypominający cytryny jest najbardziej wyczuwalny w nocy. Jeśli cenisz łatwe w pielęgnacji, pachnące nocą rośliny, ten kwiat jest idealnym wyborem. Ponieważ jest to bardzo mało wymagające. Roślinę wieloletnią można rozmnażać za pomocą bulw.