Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Rośliny na podsypkę żwirową – piękne gatunki, które tolerują suszę

Rośliny na podsypkę żwirową - rośliny-rośliny-rośliny-odmiany-odmiany-rośliny

Żwirowy ogród to idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie ma dużo czasu na pielęgnację ogrodu, ponieważ rośliny tam dobrze prosperujące prawie nie wymagają pielęgnacji, a chwasty nie mają szans. Jeśli nie masz pojęcia, jak zaprojektować bardzo suchą część ogrodu, która jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, rozważ zrobienie żwiru. Ale jaki Rośliny na żwirowe łóżko najlepiej nadają się? W grę wchodzą przede wszystkim wytrzymałe odmiany roślin, które mogą wytrzymać gorące miejsce w pełnym słońcu. Dowiedz się więcej w naszym artykule już dziś!

Łatwe w pielęgnacji rośliny na żwirowe łóżko

Rośliny na żwirownię słonecznie-lokalizacja-lawenda-tymianek-rozmaryn-drzewo oliwne

Jeśli chcesz stworzyć w swoim ogrodzie łóżko żwirowe, najpierw zdecyduj, jaki wygląd chcesz osiągnąć: śródziemnomorski z ziołami, takimi jak tymianek i lawenda, japoński z roślinami bambusowymi i drzewkami bonsai czy minimalistyczny-nowoczesny z kaktusami i trawami ozdobnymi. W zależności od stylu, który wybierzesz, dostępne są różne rośliny ogrodowe, które dobrze sprawdzą się na żwirowym podłożu.

Ogród śródziemnomorski – prawdziwa lawenda, tymianek, drzewo oliwne, rozmaryn

Ogród japoński lub zen – klon japoński, święty bambus, delikatna łodyga trzciny chińskiej, trawa niedźwiedzia

Trawy ozdobne do nowoczesnego ogrodu – trawa pennon, trawa piórkowa, jeździec, kostrzewa niedźwiedzia, kostrzewa niebieska.

Palma jukka i aloes łączą się również szczególnie harmonijnie w ogrodzie skalnym i mogą wytrzymać długie okresy suszy bez uszkodzeń.

Trawy i rośliny na podsypkę żwirową

Rośliny na podsypkę żwirową - kostrzewa niebieska - Festuca - glauca - Nassella - tenuissima - trawa piórkowa - Sedum

Kwitnące byliny można również posadzić na żwirowym podłożu, co może stworzyć ładny kontrast wizualny: fioletowa cebula ozdobna, żółta lilia dżonka, fioletowa werbena kwitnąca, żółte oczko dziewczęce, niebieski romb, żółta kwitnąca ruta, okazała lilia i pechoton z różowymi kwiatami.

Sprawdź te wspaniałe przykłady poniżej i zdobądź kilka pomysłów na zaprojektowanie swojego żwirowego ogrodu!

Mały ogród w śródziemnomorskim stylu

Rośliny na żwirowe łóżko - rośliny-ozdobne-trawy-mały-staw

Trawy ozdobne z rodzaju Stipa mają różne niemieckie nazwy: trawa z piór anioła, trawa z włosów panieńskich, trawa szydła, trawa czubata itp. Jednak najczęstszą nazwą jest trawa piórkowa. Rośnie w naturze na ubogich terenach suchych i skalistych stepach i dlatego bardzo dobrze pasuje do ogrodu żwirowego. Jak sama nazwa wskazuje, piórkowa trawa wyróżnia się długimi, pierzastymi liśćmi i kwiatami. Wieloletnia roślina ozdobna rośnie jak kępa i w zależności od odmiany osiąga wysokość do 90 centymetrów.

Na szczególną uwagę zasługują anielskie włosy lub delikatna trawa piórkowa (Stipa tennuissima). Dorasta do około 50 centymetrów wysokości. Cienkie jak włos liście mogą mocno kołysać się na wietrze, a zimą nadal wyglądają bardzo dekoracyjnie. Trawa pierzasta sprawdza się w większych grupach, ale można ją również sadzić pojedynczo.

Rośliny do ogrodu zen

Rośliny na żwirowe łóżko - wąsy-rozchodnik-tymianek

Tutaj widzimy żywą mieszankę bylin o połowie wysokości, takich jak nitka do brody (Penstemon cobea) i niskich gatunków rozchodników, takich jak rozchodnik kaukaski (Sedum spurium) i łagodny rozchodnik (Sedum sexangulare). Niektóre gatunki Sedum mają piękne kwiaty i są również wiecznie zielone. Nie możesz się pomylić z tym niesamowicie różnorodnym rodzajem roślin.

Trawy ozdobne stosowane w nowoczesnym krajobrazie

Żwir-staw-ozdobny-trawiasty-nowoczesny-krajobraz

Rodzaj Festuca jest jednym z najbogatszych w gatunki i formy. Kostrzewa jest wieloletnią rośliną wieloletnią, ma kulisty kształt i zachwyca wszelkimi odmianami kolorystycznymi. Najpopularniejszymi odmianami są Festuca gautieri (kostrzewa niedźwiedziowata) i Festuca Cinerea (kostrzewa niebieska). Trawa niedźwiedziowata rośnie bardzo zwarta w mocnej zieleni, natomiast odmiany kostrzewy niebieskiej występują w delikatnych odcieniach niebieskiego. Im jałowa gleba, tym intensywniejszy niebieski kolor. Festuca Cinerea dobrze dogaduje się również z wiecznie zielonym Iberis sempervirens, który wyróżnia się małymi białymi kwiatami i wzrostem przypominającym poduszkę.

Trawy ozdobne i kwitnące byliny

rośliny-żwirowe-łóżka-śródziemnomorskie-podwórko

Jeśli chcesz wprowadzić do ogrodu żwirowego odcienie brązu i czerwieni poprzez trawy ozdobne, możesz zdecydować się na odmiany Carex buchananii lub japońską krwawą trawę Imperata cylindrica. Lekka warstwa żwiru podkreśla wyjątkowy kolor liści. Trawy dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można skomponować świetną mieszankę. Niektóre rodzaje traw jesienią przybierają też zupełnie inny kolor. Wybór jest więc ogromny i to nie tylko pod względem koloru. Wysokość i szerokość również mogą się znacznie różnić. Znajdź wysokie gatunki, które pasują do tła lub te, które mogą zdobić pierwszy plan w klombie.

Delosperma z fioletowymi kwiatami

rośliny-żwirowe-łóżka-fioletowo-kwitnące-Delosperma-cooperi

Roślina lodowa Delosperma to kwitnąca bylina, która dobrze rośnie w suchych miejscach. Soczysta bylina liczy 140 gatunków i wszystkie są niezwykle kwitnące. Fioletowo-czerwony gatunek Delosperma cooperi szybko rośnie i lubi rozsiewać się po kamieniach. Świetliste złotożółte kwiaty sprawiają, że Delosperma congestum ‘Golden Nugget’ jest wspaniałym klejnotem do ogrodu skalnego. Piękne białe kwiaty Delosperma basuticum ‘White Nugget’ otwierają się bardzo wcześnie i zapewniają radość przez całe lato. Roślinę lodową można bardzo ładnie łączyć z innymi soczystymi bylinami, takimi jak rozchodnik (sedum) i rojnik (sempervivum).

fiolet kwitnący Mannsschild (Androsace Alpina)

rośliny-żwirowe-łóżka-androsace-carnea-man-znak

Alpen-Mannsschild to roślina ogrodowa, która tworzy poduszki, należąca do rodziny pierwiosnków. Jest Endermitą Alp. Karłowata tybetańska rezydencja Androsace sempervivoides i Androsace brigantica lepiej by się rozwijały we własnym żwirowym ogrodzie, ponieważ czują się lepiej w tych warunkach pogodowych.

fioletowy kwitnący dzwonek królika

rośliny-żwirowe-łóżka-słoneczne-dzwonki-króliki

Dzwon zająca należy do rodzaju Hyacinthoides i kwitnie w kolorze niebiesko-fioletowym, różowym lub białym. Dobrze rośnie na glebach żwirowych i lubi stanowiska słoneczne do częściowo zacienionych. Szybko się rozmnaża przez cebulę potomną i może stać się nieco inwazyjny, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze lokalizacji. Z kolei cebulę można wydobyć z ziemi i wykorzystać do stworzenia dodatkowych grządek w ogrodzie przez lata.

Saxifraga haagii biała skalnica

roślina-żwir-saxifraga-saxifrage-haagii-biała

Rośliny z rodzaju Saxifraga należą do rodziny skalnicowatych, która obejmuje również fioletowe dzwonki i astilbe. Prawie wszystkie gatunki Saxifraga są odporne i bardzo wytrzymałe. Niektórzy z nich wiążą poduszki, a niektóre rozety. Popularne rodzaje kamienia to skalnica tapicerowana (Saxifraga Kabschia) i skalnica mchowa. Kabschias obejmują gatunki Saxifraga x abingdonensis, Saxifraga x anglica, Saxifraga x apiculata, Saxifraga x borisii, Saxifraga x boydii, Saxifraga x boydilacina i wiele innych. Rosną w postaci płaskich poduszek lub mat, które zbudowane są z małych, gęsto upakowanych rozetek. Wiosną dorodne kwiaty pojawiają się w przepięknej różnorodności kolorów.

rośliny-żwirowe-łóżka-lawendy-ozdobne-trawy-śródziemnomorski-ogród

Lawenda to bez wątpienia jedna z tych roślin na żwirowe podłoże, które cieszą się szczególną popularnością. I to też nie jest dziwne. Roślina rośnie gęsto, co gwarantuje bujne kwitnienie w atrakcyjnym kolorze fioletowym. Roślina zielarska może być również wykorzystywana do wielu różnych celów. Na przykład możesz użyć ich do stworzenia kwitnącego tła w kamiennym łóżku lub użyć ich do oprawienia ścieżki ogrodowej. Lawenda znakomicie nadaje się do śródziemnomorskiego ogrodu, ale zdobi też coraz bardziej minimalistyczne i nowoczesne ogrody, w których należy zapewnić subtelne akcenty kolorystyczne. W ogrodzie rustykalnym, vintage lub shabby chic tworzy niezbędną romantyczną atmosferę.

rośliny-żwir-lawenda-krzew-chodnik

Lawenda również szybko się rozprowadza. Jeśli chcesz, aby ogród wyglądał wyjątkowo naturalnie, niech zajmuje część ścieżek lub tarasu. Jeśli żwirowe łoża graniczą z jednym z tych elementów, możesz pozwolić naturze swobodnie biegać. Sam decydujesz, czy użyjesz szarego, beżowego lub białego żwiru do projektu łóżka.Te fioletowe rośliny do żwiru zdecydowanie pasują do każdego wariantu.

roślina-żwir-japońska-skalna-okrywowa

Samo łóżko można również kształtować geometrycznie. Szczególnie okrągłe warianty są bardzo atrakcyjne i wizualnie różnią się od klasycznych wariantów kwadratowych i prostokątnych. Możesz zaprojektować okrągły kształt z kamieniami do ramy łóżka. Użyj również innego koloru kamyków dla każdego kształtu, aby lepiej zaakcentować wzór. Następnie rozłóż rośliny według własnego gustu. Tutaj runo rozprowadzane było bezpośrednio na ścieżce ogrodowej, ale także sporadycznie w innych miejscach w kamiennym łóżku. Jest też lawenda i niektóre trawy ozdobne. Uderzająca jest również mieszanka kolorów, która została stworzona. Rośliny na żwirowe łóżko mają nie tylko różne kolory kwiatów, ale także liści.

roślina-żwir-kwiat-czosnek-jeżdżąca-trawa

Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju rabaty ozdobnej, ważne jest, aby wszystkie rośliny na rabaty żwirowe mogły być pokazane jak najlepiej. Jaki jest sens inwestowania w nie, jeśli są później zakrywane i chronione przez innych? Z tego powodu powinieneś wcześniej dowiedzieć się, jak duży będzie każdy rodzaj rośliny. Zawsze powinno być między nimi wystarczająco dużo miejsca, aby mogły się dobrze rozwijać. Wolne przestrzenie są po prostu wypełnione żwirem, dzięki czemu łóżko ostatecznie nie wygląda na gołe.

żwir-sadzenie-japonia-ogród-okrywowy-krzewy

Oto świetny przykład ogrodu azjatyckiego. Ponieważ woda odgrywa główną rolę, mały staw z fontanną został wkomponowany w kamień naturalny pośrodku żwirowego dna. Rośliny na łóżko żwirowe również dostosowują się do stylu ogrodowego. Trawy i okrywowa, które naturalnie wyrastają ze żwiru, są połączone z małymi drzewami, w tym popularnym klonem japońskim o czerwonych liściach. Jeśli wybrałeś kamienne grządki, nie oznacza to, że nie możesz mieć grządek ze zwykłą ziemią. W tym przykładzie ogrodu oba warianty zostały równie dobrze połączone.

rośliny-żwirowe-łóżka-żółte-Delosperma-nubigena

Jeśli używasz kwitnących gatunków roślin, masz do wyboru dwa warianty wzornicze. Albo decydujesz się na określony kolor kwiatów, a tym samym wybierasz tylko rośliny do żwiru, które kwitną w odpowiednim kolorze, albo tworzysz kolorowy wyświetlacz kwiatów. Możesz również spróbować stworzyć efekt ombre, w którym kolory kwiatów stopniowo się ze sobą mieszają.

rośliny-żwirowe-łóżka-delosperma-czerwona-góra

śródziemnomorski-ogród-żwirowy-krzaki

żwir-sadzenie-ozdobne-trawiaste-ogród frontowy

Żwir-podłoże-nowoczesne-zakłady-krajobrazu

Żwir-łóżka-sadzenie-podwórko-krzewy-ozdobne-trawy

żwir-sadzenie-odmiany-odporne na suszę

Żwirowe rabaty-nasadzenia-słońce-odmiany-kochające-słońce

Żwir-łóżka-roślina-nowoczesny-dom-kaktusy-trawy

nasadzenie-żwiru-japońska-ogrodowa-trawa-krzewy

żwir-sadzenie-japoński-klon-krzew

japońska-rockery-żwir-fontanna-bambus-rośliny

rośliny-żwirowe-łóżka-susza-duży-ogród-naturalny kamień-projektowanie-ogrodów-krzaki-drzewa

rośliny-żwirowe-łóżka-susza-kochające-kaktusy-żwir-białe-kamienie-agawa

rośliny-żwir-łóżka-susza-soczysta-agawa-trawa

rośliny-żwir-łóżka-susza-podwórko-ścieżka-ogrodowa-ścieżka-kręgi

rośliny-żwir-podłoże-susza-żwir-kamienie-biały-skalny-krzew