Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Rośliny do alpinarium – które nadają się do nasłonecznionych miejsc?

Rośliny dla soczystych gatunków rojnika w alpinarium

Ogrody skalne można tworzyć na zboczach, w miejscach suchych lub trudno dostępnych. Sadzi się tam głównie polne kwiaty i sukulenty, które są wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji i przystosowane do zmieniających się warunków. Ogród skalny to znacznie więcej niż kilka kamieni i roślin rosnących pomiędzy nimi. Kamienie i gatunki roślin w różnych rozmiarach należy ułożyć w taki sposób, aby całość wyglądała naturalnie i jednocześnie atrakcyjnie wizualnie. który Rośliny do ogrodu skalnego idealnie nadają się do tego zadania, o czym przekonasz się w poniższym artykule.

Rośliny do ogrodu skalnego – sukulenty

Rośliny do ogrodu skalnego -sukulenty-kaktusy-odmiany

Sukulenty idealnie nadają się do słonecznych ogrodów skalnych. Te grube, soczyste rośliny zatrzymują wodę, dobrze się rozwijają w pełnym słońcu, wymagają minimalnej konserwacji, ale dodadzą uroczej fakturze Twojemu ogrodowi skalnemu. W słonecznym ogrodzie skalnym można zobaczyć wszystkie rodzaje kaktusów, aloesu, rojnika, alg, palmy jukki i rozchodnika. Odporna roślina lodowa (Delosperma) tworzy dywan pięknych, jasnoróżowych lub żółtych kwiatów na skałach i kamieniach i jest popularnym wyborem do ogrodów skalnych.

Rośliny do alpinarium – trawy ozdobne

Rośliny do ogrodów skalnych żwirowe łóżko okrywowe trawa ozdobna

Trawy ozdobne nadają ogrodowi skalnemu strukturę i wizualną miękkość. Wiele traw ozdobnych ma długie łodygi zwieńczone puszystymi kolcami kwiatowymi, takie jak trawa czystsza, trawa pampasowa i trawa ravenna. Atrakcją innych traw ozdobnych jest ich kolor liści. Chińskie odmiany trzciny żółkną jesienią do pomarańczowoczerwonej, a prosa rózgowa o niebieskoszarych liściach żółknie jesienią. Trawa o złocistej brodzie ma kolor niebiesko-szary, aż jesienią zmieni kolor na pomarańczowy na fioletowy.

Rośliny do alpinarium – polne kwiaty

Rośliny do alpinarium-polne-chaber-łąka

Polne kwiaty, zwłaszcza te, które pochodzą z Twojej okolicy, są łatwe w pielęgnacji i nadają ogrodowi skalnemu naturalny wygląd. Mieszanki nasion dzikich kwiatów na słoneczne obszary zawierają chabry, stokrotki, maki, gorączkę, jaskier, różę słoneczną, koniczynę, czarnooką Susan itp. Z mieszanką nasion dzikich kwiatów zamiast nasion można uzyskać kwitnące kwiaty w różnym czasie, co prowadziłoby do ciągłego zmieniający się wygląd ogrodu skalnego. Wysiew nasion odbywa się jesienią, kiedy polne kwiaty rozrzucają nasiona w swoim naturalnym środowisku.

Rośliny do alpinarium – byliny

Rośliny do alpinarium ogórkowo-różowo-lewisia

Sadzenie bylin zamiast jednorocznych w ogrodzie skalnym jest znacznie bardziej praktyczne. Krwawnik pospolity, dzwonek, lawenda i broda mają piękne kolorowe kwiaty, długi okres kwitnienia i dorastają do 30 centymetrów wysokości. Niższe rośliny ogrodów skalnych, które rozwijają się w słonecznych miejscach, to tymianek, zioła kamienne, astry, rozchodnik, mydlnica lekarska, tuft cukrowy, rzeżucha kamienna i kocie łapy.

Pikantny rozchodnik

Rośliny do ogrodu skalnego Sedum-acre-Aureum-Scharfer-Mauerpfeffer

Teraz przyjrzyjmy się bliżej kilku przykładom odpowiednich roślin do ogrodu skalnego. Pikantny rozchodnik urzeka swoimi małymi żółtymi kwiatami i jest idealny do ogrodów skalnych i obsadzanych ścian. Ta roślina zielna rośnie szczególnie szybko i szybko osiąga wysokość około 10-15 centymetrów. Słoneczne miejsca z bezpośrednim nasłonecznieniem są idealnym miejscem do sadzenia rozchodnika. Jeśli dopływ światła jest zbyt niski, kwiaty tracą piękny kolor, a roślina nie wygląda już tak atrakcyjnie. Ponieważ rozchodnik kwaśny należy do rodzaju rozchodnika, najlepiej używać gleby zmieszanej z piaskiem i kompostem.

Rozchodnik ma piękne żółte kwiaty

rośliny-rockery-gorące-tapety-żwirowe łóżko

Rozchodnik kwitnie od czerwca do sierpnia, kiedy słońce świeci najmocniej. W tym okresie możesz cieszyć się pięknymi, jasnożółtymi kwiatami. Wymaga to jednak również odpowiedniej opieki. Ogród skalny należy podlewać rozchodnikiem równomiernie i nie za dużo, ponieważ przy zbyt dużej wilgotności korzenie rośliny mogą szybko gnić. Dlatego należy również unikać zalegania wody w ogrodzie skalnym.

Delosperma lodowy kwiat z czerwono-różowymi kwiatami

rośliny-rockery-południowe kwiaty-delosperma-różowe

Roślina lodowa (Delosperma pruinosum) to ozdobny letni kwiat, który zachwyca magicznymi kwiatami. Roślina lodowa potrzebuje dużo słońca i ciepła, aby pokazać swoje piękne płatki. Dopiero wtedy otwiera się główka kwiatu i roślina ukazuje swoje prawdziwe piękno. Najlepsze do tego jest słoneczne, ciepłe i suche miejsce. Bylina zwykle kwitnie na początku roku i dlatego jest szczególnie popularna wśród ogrodników-amatorów. Ponieważ jednak bylina nie lubi wilgoci, zimą powinna być dobrze przykryta.

Naprzeciwko skalnica Saxifraga oppositifolia dla ogrodu skalnego

rośliny-rockery-naprzeciwko-liściaste skalnica-Saxifraga-oppositifolia

Jednak nie wszystkie rośliny w ogrodzie skalnym po prostu uwielbiają ciepło i słońce. Skalnica o przeciwległych liściach to piękna roślina kwitnąca, która przeciwstawia się chłodowi i rośnie i kwitnie obficie nawet na wysokości ponad 4000 metrów. Różowe kwiaty pojawiają się po stopieniu śniegu i kwitną do maja. Mimo, że roślina jest wyjątkowo mrozoodporna, uwielbia stanowiska nasłonecznione i słoneczne. Idealna do tego jest gleba piaszczysto-żwirowa i kwaśna.

Roślina czerwonego lodu – wytrzymała roślina na słoneczne miejsce

Rośliny do alpinarium delosperma-południowy kwiat-różowy

Roślina czerwonego lodu (Delosperma cooperi) to wytrzymała bylina pochodząca z Afryki Południowej i uwielbiająca słoneczne miejsca. Na zimę roślina ta potrzebuje tylko trochę chrustu jako ochrony przed mrozem i dlatego może z łatwością pozostać w ogrodzie w chłodniejszych miesiącach. Podobnie jak większość roślin ogrodowych skalnych, czerwona roślina lodowa pokazuje kwiaty tylko wtedy, gdy jest bezpośrednio nasłoneczniona. Delosperma cooperi kwitnie od maja do października i urzeka fioletowymi kwiatami. Zielone liście przybierają zimą czerwonawy kolor i tworzą piękne akcenty w skalnym ogrodzie.

Lodowy kwiat połączony z lawendą

rośliny-rockery-delosperma-cooperi - mrozoodporna lawenda

Aby uzyskać piękny projekt ogrodu, możesz połączyć rośliny do ogrodu skalnego z innymi bylinami i kwiatami. Ponieważ większość z nich kwitnie latem, należy wybrać rośliny towarzyszące, które w tym samym czasie mają swój szczyt. Kolory roślin również powinny być tak skoordynowane, aby harmonizowały ze sobą. Na przykład fioletową roślinę lodu można doskonale połączyć z fioletowymi kwiatami lawendy.

Trawy ozdobne i okrywowa zdobią betonowe schody na zewnątrz

rośliny-skaniki-schody-ozdobne-trawy

Rośliny do ogrodów skalnych doskonale nadają się również do sadzenia ścieżek ogrodowych i schodów. Można je sadzić między fugami i ozdabiać zarówno kamień, jak i beton. Szczególnie nadają się do tego rośliny, które nie rosną zbyt wysoko i nie wymagają nadmiernej pielęgnacji. Schody betonowe możesz udekorować trawami ozdobnymi i okrywą gruntową oraz ustawić piękne akcenty na zewnątrz.

Zasadź suchy strumień

rośliny-rock-sukulenty-okrywowe-trawy ozdobne

Ogrody skalne są czasami projektowane jako suchy strumień i przypominają naturalny krajobraz. Aby suchy strumień składał się nie tylko z kamieni rzecznych i żwiru, możesz go zasadzić. Odporne na suszę rośliny i sukulenty są do tego idealne, ponieważ są wiecznie zielone i mogą łatwo rosnąć między kamieniami. Trawy ozdobne to kolejny fajny pomysł i mogą dodać odrobinę urody brzegom suchego strumienia.

więcej pomysłów na pięknie zasadzone ogrody skalne

rośliny-suklenty-sukulenty-gatunki

rośliny-rockery-sukulenty-aloe-vera-gatunki-kaktusy

rośliny-rockery-sukulenty-aloes-gatunki-żwir

rośliny-rockery-zimozielone-żywopłoty-ozdobne trawy-bachle

rośliny-ogrody skalne-podniesione łóżko-bloki betonowe-kamienie rzeczne-dekoracyjne

rośliny-rockery-żwirowe-łóżka-rojnik-gatunki

rośliny-skaniak-okrywowa-odmiany-żwir-podłoże

rośliny-rockery-dekoracyjne-żwir-odłamki-czarno-biało-szare

rośliny-rockery-niebiesko-zielono-czerwone-liść

rośliny-skaniki-ozdobne-trawiaste-kamienne-rzeka

rośliny-skaniki-ozdobne-trawiasto-żwirowe łóżko

Rośliny do krzewów skalnych-pomysł-projekt-kamyki

rośliny do ogrodu skalnego slope-belant-idee-ueppig

rośliny-do-skalnego-ogrodu-nowoczesnego-graeser-czarne-płatki-kwiaty

rośliny-do-skalnego-ogrodu-okrywowego-krzaki-pomysł-kwiaty-żółto-białe

rośliny-do-skalnego-ogrodu-alpejskiego-kwiaty-kolorowe-fioletowo-żółto-różowe