Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Śródziemnomorskie rośliny doniczkowe wnoszą świąteczny charakter do doniczek i donic

Wprowadzają słoneczne południe do ogrodu lub na balkon. Śródziemnomorskie rośliny doniczkowe, takie jak bugenwilla, lilia afrykańska czy oleander, swoim zapachem i kwiatowym przepychem zamieniają teren na zewnątrz w kwitnący raj, agawy, kaktusy i eukaliptusy zapewniają filigranowe ozdoby z liści, a palmy i sukulenty emanują egzotyką. Wyjaśniamy, którzy południowcy dobrze się prezentują w donicach i donicach i co należy wziąć pod uwagę, dbając o nie, aby mogły rozwinąć się w pełni. Stwórz śródziemnomorski fotel i ciesz się latem w pełni.

Śródziemnomorskie rośliny doniczkowe dzielą się na rośliny użytkowe, rośliny pustynne i kwiaty

Śródziemnomorskie kwiaty w drewnianych donicach przy ścieżce ogrodowej

Rośliny z obszaru śródziemnomorskiego dzielą się na 3 grupy. Pierwsza grupa to rośliny użytkowe, które dzielą się na zioła, takie jak bazylia, tymianek, oregano czy rozmaryn oraz rośliny owocowe, takie jak granat, figa, cytryna i drzewa oliwne. Zioła są bardzo łatwe w pielęgnacji, mają podobne wymagania co do gleby i lokalizacji, dlatego można je stosować razem w jednym Doniczki do sadzenia. Rośliny owocowe wabią pszczoły i motyle do ogrodu i mogą być wystawiane jako soliści w dużych doniczkach. Nie tylko są ozdobne, ale także owocują pysznymi owocami, jeśli się o nie dobrze pielęgnujesz.

Śródziemnomorskie rośliny doniczkowe, takie jak bugenwilla oraz wskazówki dotyczące pielęgnacji i lokalizacji

Druga grupa to kwitnące byliny i kwiaty śródziemnomorskie, takie jak lilia afrykańska, oleander, passiflora, ziele przesiewające i bugenwille. Jej kwiaty lśnią jasno fioletem, różem i czerwienią i dodają kolorowi tarasu.

Trzecia grupa składa się z roślin pustynnych, takich jak palmy i sukulenty. Nadają strukturę śródziemnomorskiemu ogrodowi i skutecznie oprawiają część wypoczynkową na świeżym powietrzu. Większość ras jest bardzo wytrzymała i łatwa w pielęgnacji. Obecnie dostępny jest duży wybór odmian, są nawet rośliny odporne.

Śródziemnomorskie rośliny doniczkowe: wskazówki dotyczące sadzenia dla hobbystów

Sadzenie roślin śródziemnomorskich, takich jak cytryna, w doniczce

Jeśli chodzi o sadzenie, ogrodnik hobbystyczny powinien wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących sadzenia:

1. Lokalizacja odgrywa decydującą rolę dla produktywnego wzrostu śródziemnomorskich roślin doniczkowych. Miłośnicy słońca potrzebują dużo światła, aby wyprodukować kwiaty. Idealnie sprawdzi się słoneczny, osłonięty taras lub balkon od strony południowej lub zachodniej. Zimą większość śródziemnomorskich roślin doniczkowych przenosi się do jasnego miejsca w domu.

Rośliny śródziemnomorskie, takie jak palmy Wskazówki dotyczące pielęgnacji tarasu i balkonu

2. Wybierz odpowiednią doniczkę lub doniczkę. Sadzarka powinna mieć otwory drenażowe, aby nadmiar wody mógł przez nie przepływać. Najlepiej, aby była wykonana z drewna lub plastiku. Glina i metal mniej nadają się do stosowania w miejscach nasłonecznionych, ponieważ szybko się nagrzewają, woda wyparowuje, a korzenie wysychają. Doniczki i doniczki również powinny być odpowiednio duże i mieć wystarczającą objętość gleby. Na przykład, jeśli chcesz stworzyć śródziemnomorski ogród ziołowy, możesz zdecydować się na podwyższone łóżko wykonane z drewna o pojemności około 20-30 litrów. Na drzewa owocowe są donice wykonane z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego. Są dostępne w różnych rozmiarach i wyróżniają się niską wagą, dzięki czemu drzewka można w razie potrzeby przesuwać tam iz powrotem. W zależności od odmiany do kwiatów można wykorzystać skrzynki na kwiaty, podnoszone rabaty z nogami oraz doniczki ścienne.

Śródziemnomorskie rośliny w ogrodzie i na tarasie i na balkonie

3. Podlewanie i nawożenie: Większość roślin śródziemnomorskich jest niewrażliwa na ciepło i przystosowała się do nasłonecznienia i lekko suchej gleby. Nawet w miesiącach letnich możesz sobie poradzić z niewielką ilością wody. Dlatego mówi się: lepiej oszczędnie podlewać. Zbyt dużo wody może spowodować gnicie i uszkodzenie korzeni.

Śródziemnomorskie rośliny doniczkowe potrzebują gleby bogatej w składniki odżywcze, która sprzyja ich szybkiemu wzrostowi. Dlatego na początku sezonu ogrodniczego, w okolicach końca maja, należy podawać im nawóz o powolnym działaniu, a w miesiącach letnich co trzy tygodnie nawozy płynne..

Kwiaty oleandrów przywołują na balkonie śródziemnomorski klimat

4. Zimowanie: większość śródziemnomorskich roślin doniczkowych nie jest odporna na zimę i dlatego muszą być w nich już w połowie września Kwatery zimowe są przyznawane. Idealny jest nieogrzewany ogród zimowy lub szklarnia na tarasie lub balkonie. W miesiącach zimowych ogrodnik hobbystyczny powinien co dwa tygodnie sprawdzać rośliny pod kątem szkodników. W zimnych porach są podatne na przędziorki i mszyce.