Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Przycinanie wiosenne – przycinanie krzewów, krzewów i żywopłotów na wiosnę

Hortensje żywopłotowe w wiosennych kwiatach ciętych krzew bukszpanu

Większość roślin wymaga regularnego przycinania i pielęgnacji. Sztuką jest wiedzieć, co i kiedy przyciąć. Jeśli nie masz pewności, jakie krzewy, krzewy i Żywopłoty na wiosnę trzeba wyciąć, a następnie czytać dalej.

Przycinanie żywopłotów na wiosnę – jakie?

Ścinamy żywopłoty wiosną topiary Ścinamy szyszki Ścinamy drzewa

W przypadku niektórych krzewów wiosną wystarczy usunąć uszkodzone gałęzie. Wiosenne przycinanie, szczególnie na zimozielonych krzewach, pomaga krzewowi stworzyć piękną zieloną koronę dzięki usunięciu słabych gałęzi. W przypadku krzewów kwitnących zaleca się na przełomie marca lub kwietnia przyciąć stare pnie do wysokości około 20-30 cm nad ziemią. Stymuluje to wzrost nowych pędów, co prowadzi do powstawania większej liczby i większych kwiatów. Te krzaki to Bzy motyle, hortensje i wróble liliowe. Z krzakami jak biały dereń lub Krzak peruki Wskazane jest również radykalne przycinanie gałęzi do 15-25 cm nad ziemią. Cięcie odbywa się za pomocą ostrych sekatorów. Do grubszych gałęzi i gałązek można użyć akumulatorowych nożyc do żywopłotu lub piły z drobnymi zębami. Przycinanie odbywa się zawsze pod kątem nad pąkiem, zwykle na zewnątrz lub w miejscu, w którym chcesz uformować nową gałąź.

Przycinaj żywopłoty z sekatorami na wiosnę

Żywopłoty cięte wiosną z muru z żywopłotu wawrzynowego

Najlepszy czas na wczesne kwitnienie, takie jak Liliowy, forsycja i rododendron jest późną wiosną – zaraz po ich wyblaknięciu. Jeśli przytniesz je później w okresie kwitnienia lub zimą, usuniesz pąki kwiatowe i zmniejszysz ilość kwitnienia wiosennego.

Topiary z bukszpanu

Sekatory sprężynowe z bukszpanu kształtują szyszki

Żywopłoty na wiosnę można kształtować geometrycznie. Mogą wyznaczać granice dziedzińca lub zapewniać dobry ekran prywatności. Żywe ściany zapewniają cień, dźwiękoszczelność i są bardzo dekoracyjne. Jeśli żywopłot przycięty jest w kształcie trapezu lub zaokrąglony, jest bardziej odporny na wiatr i śnieg. Nadają się na żywopłot Cisy, cyprysy, wiciokrzewy, święte zioła. Spektakularne żywopłoty mogą przejść Irga, berberys, forsycja, róże krzewiaste, ognik, leszczyna. Przycinanie jest ważnym elementem projektowania krzewów jako żywopłotów. Aby uformować gęsty żywopłot, krzew musi mieć dobrze rozwinięte, grube gałęzie od nasady aż po czubki. Oznacza to, że wszystkie gałęzie wzdłuż wysokości krzewu muszą być stymulowane przez przycinanie. Rośliny żywopłotowe też mogą być podobne Kule, kostki, stożki, spirale lub w bardziej skomplikowanych kształtach projekt. Rośliny, które szybko odrastają po ścięciu, nadają się do topiary. W większości przypadków te wiecznie zielone rośliny krzewiaste o małych liściach – Cis, bukszpan, ostrokrzew, wawrzyn, ligustr owalny, bluszcz. Najczęściej do wycinania kształtów używa się listew lub metalowych ram. Przycinanie odbywa się od góry rośliny w dół i od środka na zewnątrz.

Pokrój hortensje

żywopłoty krzewy krzewy cięte białe hortensje

Topiary w ogrodzie

Żywopłoty w wiosennej kuli topiary bukszpanu

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu  żywopłoty cięcie sprężynowe nożyce do żywopłotu akumulatorowego

Tworzą geometryczne kształty

żywopłoty krzewy krzewy cięte kształty

ciąć sekatorami

wiosenne przycinanie nożyc ogrodowych wiecznie zielone drzewa

rododendron

wiosenne krzewy różanecznika wycinają kształty

Forsycja

Krzew forsycji żółty wiosenny krój

liliowy  liliowy krzew wiosenny cięty ogród

Liliowy spar

krzew pierzasty biały cięty wiosną

krzew bukszpanu cięte kulki wiosenne kamienie ogrodowe

Żywopłoty skrzynkowe wycinają kule przed podwórkiem,

Kształty żywopłotów skrzynkowych wycinają wiosenne kule ogrodowe

Kulki spiralne topiary z bukszpanu

Bezprzewodowe nożyce do żywopłotu przycinają żywopłoty na kształt

Topiary bukszpan ogrodniczy wiosna