Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Proste i prawidłowe sadzenie, pielęgnacja, ścinanie i hibernowanie róż drzewnych

Róże drzewne sadzące korony róż tworzące wysokie róże pielęgnujące patio

Dzięki bujnym kwiatom, delikatnemu pięknu i niepowtarzalnemu zapachowi królewskie rośliny, róże łodygowe, przyciągają wzrok w każdym ogrodzie. Pięknie kwitnące róże dodają odrobiny luksusu i nie powinno ich zabraknąć w żadnym ogrodzie. Abyś mógł poczuć wyjątkowy efekt róż standardowych również w domu, stworzyliśmy dla Ciebie mały poradnik jak sadzić, pielęgnować, przycinać i zimować róże standardowe.

Czym są róże drzew?

róże łodygowe rośliny wysoka pielęgnacja łodygi kształt korony

Termin róże łodygowe, znany również jako drzewa różane, łodygi róży lub łodygi wysokie, nie jest samodzielną klasą róż, ale raczej różami odpowiednich odmian, które są uszlachetniane na specjalnie wyhodowanej łodydze dzikiej róży. W zależności od stopnia wyrafinowania róże łodygowe można podzielić na cztery kategorie:

Pnie karłowate – osiągają maksymalną wysokość 40 cm

Pół pni – do 60 cm

Wysokie pnie – osiągają wysokość 90 cm

Pnie kaskadowe – dorastają do 140 cm wysokości

Posadź róże łodygowe na różnych wysokościach

Korony róż mogą być zwisające, zaokrąglone lub stojące, w zależności od rodzaju róży. Znane odmiany róż drzewnych to Kimono (60 cm), Leonaro da Vinci (80 cm), Nostalgie (1,20 m), Graham Thomas (1,40 m) i wiele innych.

róże rosnące rośliny ogrodowe szczepione na wysokich łodygach

Interesujące fakty dotyczące sadzenia róż łodygowych

złote uroczystości odmiany łodygi różane rośliny ogrodowe

Aby piękne róże drzewne kwitły i upiększały Twój ogród, wybór lokalizacji ma fundamentalne znaczenie. Większość odmian preferuje miejsce słoneczne, podczas gdy inne mogą sobie poradzić z miejscem częściowo zacienionym. Aby rośliny dobrze się rozwijały i produkowały dużo kwiatów, warto zapytać o lokalizację w specjalistycznym sklepie. Wybrana lokalizacja powinna być również chroniona przed wiatrem.

standardowe róże odmiana roślin podwójna rozkosz dwukolorowa

Róże drzewne potrzebują gleby bogatej w składniki odżywcze, przepuszczającej wodę i tlen. Ponieważ korzenie wielu odmian są bardzo głębokie i powinny wykazywać jak najmniejszy opór podczas rozrzucania, warto spulchnić ciężkie gleby. Glebę piaszczystą najlepiej wzbogacić kompostem, a gliniastą zmieszaną ze żwirem.

Kiedy i jak sadzić róże łodygowe?

pół pnia łóżko ogrodowe białe mini róże różane drzewa

Łodyga róży doskonale nadaje się zarówno do sadzenia w pojedynkę, jak i do sadzenia w kwietniku. Podczas gdy róże karłowate są idealne dla plantatorów, róże półpienne można umieszczać w większych pojemnikach lub na rabatach bylin. Róże standardowe nadają się do pasjansów, alejek róż, własnego pierścienia róż lub nasadzeń grupowych. Z kolei pnie kaskadowe doskonale nadają się do sadzenia w ogrodzie w pojedynkę.

Jesień to idealna pora na sadzenie róż łodygowych

olivia rose austin pół łodygi róże łodygi rośliny różowa korona kuliste

Jesień jest uważana za optymalny czas na sadzenie róż łodygowych. Zimą rośliny mają wtedy możliwość prawidłowego zakorzenienia się. Świeżo zasadzona róża potrzebuje wilgoci, którą ziemia ma do zaoferowania również jesienią.

Przydatne wskazówki dotyczące sadzenia róż łodygowych

nasadzenia ogrodowe staw ogrodowy róże wysoki pień czerwony

Znajdź odpowiednie miejsce dla roślin i wykop dołek o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, aby roślina miała wystarczające podparcie. Rozluźnij glebę do głębokości metra i wymieszaj urobek z kompostem.

Jeśli rośliny doznały uszkodzenia korzeni podczas transportu, zaatakowane części należy odciąć, przy czym korzenie nie mogą być krótsze niż 25 cm.

standardowa róża w kubełku kuliste krzewy róż weranda miejsce do siedzenia

Włóż słupek podporowy do otworu. Teraz możesz umieścić różę w ziemi, przy czym powierzchnia stożka (pogrubienie u stóp) powinna znajdować się na szerokość dłoni nad powierzchnią ziemi. Następnie wypełnij dół do sadzenia urobkiem. Po kilku godzinach uzupełnij je ziemią. Nie zapomnij dobrze szlamować ziemi. Przywiąż różę do słupka podtrzymującego, pośrodku i poniżej korony. Użyj miękkiego materiału wiążącego, takiego jak kokosowa wstążka.

Po posadzeniu róża nie może cierpieć z powodu suszy i musi być regularnie podlewana.

Pielęgnuj standardowe róże w wannie

różany standard uprawiać roślinę doniczkową w kolorze fioletowym,

Jeśli chcesz uprawiać róże łodygowe w wiadrze, musisz zwrócić uwagę na kilka punktów. Najlepiej używać naczyń z terakoty, które są wystarczająco głębokie z otworami w dnie, aby nadmiar wody mógł spłynąć. Drenaż z odłamków ceramiki jest dobrą pomocą w zapobieganiu zaleganiu wody. Regularnie i umiarkowanie podlewaj standardowe róże. Dostarczaj roślinie płynny nawóz mniej więcej raz w miesiącu od kwietnia do lipca.

Wytnij róże łodygi

Przycinanie pnia róż pielęgnuje ogrodnictwo

Podobnie jak wszystkie inne róże, róże łodygowe są również przycinane wiosną. W pierwszym roku po posadzeniu standardowe róże należy przycinać tylko w ograniczonym zakresie lub wcale, aby roślina mogła najpierw wyrosnąć. Podczas przycinania róż drzewnych usuwa się słabe i chore pędy. Podobnie, pędy rosnące do wewnątrz są eliminowane.

Róże drzewne pielęgnują cięty wiosenny pokrój

Jeśli chcesz, możesz pozwolić, aby górna część rośliny rosła naturalnie lub przyciąć koronę do kształtu. Róże drzewne wyglądają niesamowicie pięknie zarówno w swojej naturalnej formie wzrostu, jak i kulistej koronie. Jeśli chcesz pokroić standardowe róże na równe kulki, musisz pociąć ponownie, ponieważ niektóre pędy rozwijają się silniej niż inne.

Pielęgnacja roślin łodygowych róży cięcie kremowo-białe

Grupa róż standardowej róży decyduje o właściwym kroju. Róże wielokwiatowe i wielkokwiatowe są przycinane do 3-5 oczek, dzięki czemu roślina kwitnie obficie i przez długi czas pozostaje witalna. W przeciwieństwie do tego, rzeczywiste pędy róż pnących są pozostawione i tylko sporadycznie przerzedzone.

Jak zimują róże??

Utrzymanie standardowego runa do pakowania roślin róż zimujących

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów róż łodygowych, które są absolutnie odporne. Na przykład róże o korzeniach prawdziwych są odporne na mróz do minus 25 stopni. Jeśli jednak standardowe róże są uprawiane w wiadrze lub są jeszcze bardzo młode, wymagają odpowiedniej ochrony na zimę. Z drugiej strony całkowicie odporne odmiany róż nie zawsze muszą być chronione przed zimnem. Jeśli nie byłeś gotowy do pracy w mroźne zimowe miesiące, nie powinieneś kupować szczepionych standardowych róż, ponieważ mogą wytrzymać tylko niskie mrozy.

pojemnik ogrodniczy texas Awesome Mini Standard Rose Baby Jack Roses from my Garden

Jeśli chodzi o wysokie pnie, które są nadal elastyczne i niezdrewniałe, istnieje skuteczna metoda, która na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco dziwna. Aby pomóc pniom róż posadzonym na wolnym powietrzu przejść bez szwanku przez zimną porę roku, pnie te są „odkładane”. Najpierw róża jest zgięta na boki na ziemi. Twoja korona jest następnie mocowana na ziemi i pokryta gałązkami jodły. Wiosną te wysokie pnie można ponownie ostrożnie wyprostować i nie szarpnąć.

domek ogrodowy struktura mieszkalna biała róża standard korona roślin stojąca w pozycji pionowej

Starszych standardowych róż nie można już zginać do ziemi, dlatego nie można tutaj zastosować tej techniki zimowania. Starsze okazy wymagają ochrony przepuszczającej powietrze. Ważne jest, aby powietrze mogło krążyć, a wilgoć mogła odparować. Aby uniknąć mrozu i zimowego słońca, koronę róż należy owinąć welonem, a następnie luźno owinąć specjalną folią mrozoodporną, workami jutowymi lub włókniną ochronną i związać razem pod punktami końcowymi. Folie bąbelkowe nie nadają się do zimowania standardowej róży, ponieważ może zbierać się woda, która może powodować gnicie.

Graham Thomas sam hoduje standardową odmianę róż

Róże w doniczkach można również zabezpieczyć odpowiednimi materiałami lub przenieść w chłodne i wolne od mrozu miejsce. Korona i doniczka są owijane folią, a roślina jest umieszczana na styropianowym lub drewnianym bloku w miejscu mrozoodpornym na zimowanie.

Szkodniki i choroby w drzewach róż

Drzewa róże rośliny choroby szkodniki zwalczają mszyce

Podobnie jak wszystkie inne róże, róże standardowe cierpią na choroby i są dość często atakowane przez szkodniki. Na przykład choroby grzybicze szybko docierają do sąsiednich osobników, dlatego bardzo ważna jest regularna kontrola i, jeśli to konieczne, odpowiednie leczenie.

odmiana ninetta zwegstamm creme pomarańczowy sadzenie ogrodowe łodyga róża

Na przykład mszyce lubią osiedlać się na różach w ciepłe i suche dni. Najpierw spróbuj pozbyć się szkodników za pomocą domowych środków. Skuteczne metody to spryskiwanie ostrym strumieniem wody lub mieszanką wody, detergentu i alkoholu. Preparaty na bazie oleju z miodli indyjskiej można stosować, jeśli zwykłe domowe środki zaradcze są nieskuteczne.

Róże drzewne pielęgnują choroby grzyby zwalczają szkodniki produkty roślinne

Róże drzew w suchych i gorących miejscach, takich jak zadaszony taras, są często zaatakowane przez przędziorków. W takim przypadku przenieś różę w bardziej wilgotne miejsce.

Jeśli rośliny zostaną zaatakowane przez błonkówkę różaną, należy usunąć zainfekowane liście i spryskać roślinę zatwierdzonymi pestycydami.

biały kremowe odmiany róż rośliny doniczkowe korona kulista

Jeśli zauważysz masową inwazję chrząszczy różyczki, musisz rano zebrać powolne chrząszcze i sprawdzić kompost. To tutaj lubią przebywać szkodniki.

Jeśli na liściach widać białoszare plamy, róża łodygi jest atakowana przez mączniaka prawdziwego. Natychmiast usuń dotknięte części rośliny i zniszcz je. Użyj fungicydu.

Przycinanie róż chroni przed szkodnikami i zwalcza choroby

Grzyby rdzy występują przede wszystkim w miejscach wilgotnych i chłodnych. Odrzuć porażone liście i naprzemiennie spryskuj roślinę różnymi aktywnymi składnikami, takimi jak azoksystrobina i myklobutanil.

Szaro-czarne plamy na liściach są oznaką poczerniałej sadzy. Traktuj roślinę jak przy innych chorobach grzybiczych lub spryskaj standardową różę środkami ochronnymi na wiosnę, gdy wykiełkuje 5 cm.

kwiat ogród odmiana pni karłowatych sadzenie róż łodygowych

kwitnąca biała róża odpowiednia odmiana do szczepienia o różnej wysokości